Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

korkudan boşanamıyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-07-2009, 15:00   #1
Konuk

Soru korkudan boşanamıyorum

merhaba
bizimikisi yılan hikayesine dönmüş bir evlilik oldu 2006 yılında eşimin bana ters yoldan cinsel ilişki sonrasında savcıya gidip şikayetci oldum ve rapor aldım ardından boşanma davası açtım yanlız olduğum için eşim boşanma davasını geri almam için zorladı beni ve bana söz verdi beni bırakıp gidecekti tek istediği ise boşanmamaktı kabul ettim davayı geri aldım ama ayrı olarak cinsel saldırı dosyası savcılıktaydı bir yıl sonra savcılıktan gelen yazıya istinaden adliyeye gittim eşime ulaşılamadığı için bilgi istediler bende kendisini arayıp durumu izah ettim oda boşanma konusunda söz verdi savcılıkta bulunan dilekçeyi geri aldım bu olaydan 1 yıl sonra pat diye geldi yani yaklaşık 2 sene ayrı yaşadık ama bu kez hiç bişey olamaış gibi gelip evde yaşamaya başladı 9 yaşımda kızım var inanın hiç bir şey düzelmemiş iki yabancı gibiyiz hala ve ben hala boşanmak istiyorum sorum şu eski şikayetimi gerekçe göstererek yeni boşanma davası açmam mümkün mü ?
Old 25-07-2009, 15:44   #2
üye8180

Sayın Konuk, geçmişte yaşadığnız ve mağduru olduğunuz eylem, Türk Ceza Kanunu 102. maddesinde düzenlenen cinsel saldırı suçudur. Cinsel saldırı eylemi, vücuda organ ya da sair bir cisim sokulması suretiyle işlenmesi halinde, fail hakkında yedi yıldan oniki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Sizin durumunuzda olduğu gibi, eş bu suçu işlerse, soruşturma ve kovuşturma yapılması mağdur eşin şikayetine bağlıdır. Siz, soruşturma aşamasında şikayetinizi geri aldığınız için, cinsel saldırıda bulunan eşiniz hakkında ceza davası açılmamıştır. Bir başka deyişle size karşı işlenen ağır bir suçu sineye çekmişsiniz.

Geçmişte yaşanan bu saldırının etkisiyle eşinizle bir süre ayrı kaldığınızı, sonra kendisinin sizin yanınıza gelip yaşamaya başladığını yazmışsınız. Sadece eşinizin evli kalma isteği ve iradesiyle, evliliğinizin devam edeceği gibi bir kabul söz konusu değildir. Eşinizi bir yabancı gibi görüyor ve kendisinden boşanmak istiyorsanız boşanma davası açmalısınız. Boşanma davasında eşinizle şiddetli geçimsizlik içinde bulunduğunuzu, bu geçimsizliğe eşinizin kusurlu söz ve eylemlerinin sebep olduğunu, evliliğinizin uzun süreden beri fiilen bittiğini ve bu evliliğin sizler ve toplum için korunmaya değer bir yararının kalmadığını ispat etmek durumundasınız.

Eşinizin şiddet ve korku yaratmaya yönelik söz ve eylemleri devam ediyorsa, ya da boşanmak istemeniz sebebiyle böyle bir durumun yaşanması olasılığı varsa, en yakın aile mahkemesinden, 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkındaki Kanun ve ilgili yönetmelik gereği, eşiniz hakkında koruma kararı verilmesini talep edebilirsiniz. Koruma kararı gereği eşinizin, şiddet içeren ve korku ve sindirmeye yönelik söz ve eylemlerine derhal son vermesi, evden uzaklaştırılması, müşterek konutun size ve çocuğunuza tahsisi, eşinizin sizlere yaklaşmaması, iletişim araçlarıyla rahatsız etmemesi gibi tedbirlere duruşmasız dosya üzerinden ivedi olarak hükmolunur. Koruma kararının süresi 6 aya kadardır. Tedbire aykırı hareket etmesi durumunda, eşinizin 3 aydan 6 aya kadar hapis talepli yetkili Sulh Ceza Mahkemesinde yargılanmasını gerektirir.

Bir avukat yardımı almanız çok önemlidir. Avukatla temsile maddi gücünüz elvermiyorsa, bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurarak size ücretsiz bir avukat atanmasını talep edebilirsiniz.
Old 25-07-2009, 17:18   #3
Konuk

Soru Neslihan Hn

bu demek oluyorki eski suçu benimm şimdiki boşanma davamda yardımcı olabilir. bilirsiniz ki dört duvar arasında yaşananlara şahit bulmak oldukça zordur ve bizim kültürümüzde bu duruma sebebiyet verme yanlıştır. şimdiden çok teşekkür ederim
Old 25-07-2009, 19:02   #4
üye8180

Sayın Konuğumuz, anlattıklarınız ışığında, evliliğinizdeki tek pürüz, şikayetten vazgeçtiğiniz cinsel saldırı suçu değildir. Devamında bir ayrı yaşama süreci ve eşinizle yabancılaşmanız söz konusu. Boşanma davasında her türlü delili kullanabilirsiniz. Hakim vicdani kanaatine göre dosyayı karara bağlayacaktır. Kültürden öte kendi beden dokunulmazlığınız, tüm insan haklarınız ön planda gelmeli, korunmalıdır.
Old 25-07-2009, 19:05   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
bu demek oluyorki eski suçu benimm şimdiki boşanma davamda yardımcı olabilir. bilirsiniz ki dört duvar arasında yaşananlara şahit bulmak oldukça zordur ve bizim kültürümüzde bu duruma sebebiyet verme yanlıştır. şimdiden çok teşekkür ederim

Sayın Konuk,sadece " Eski suç" diye nitelediğiniz olaya dayanarak dava açarsanız, kaybedersiniz. Çünkü eşinizi affetmişsiniz. Ancak yeni olayların yanında, eski olaya da dayanırsanız, sizin de kabul ettiğiniz gibi "yardımcı" olabilir.
Old 25-07-2009, 19:23   #6
Konuk

Varsayılan teşekkür ederim

öncelikle Neslihan Hn ve Suat Beye çok teşekkür ederim ve bu siteyi bize sunanlara...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi