Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Daha önceki evliliğiyle bir kıyaslama yapılabilir mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-09-2007, 11:55   #1
Konuk

Mutlu Daha önceki evliliğiyle bir kıyaslama yapılabilir mi?

Ben eşimle 6 yıldır evliyim. Evliliğimizin altıncı ayında ve 3. yılında şiddet, küfür, onur kırma, rencide etme sebepleriyle ayrılmak istedim babamın evine gittim dahadoğrusu o beni evden çeşitli hakaretlerle kovdu.her defasında yalvardı yakardı özürler diledi ilk ayrılığımızda intihar edip 10 gün psikiyatride bile yattı. Bende düzeleceğine inandığım için ilkinde (O zaman çocuğum yoktu), sonrada çocuğum anne babam o kadar pişmanken benim için bir kere daha deneyemezmiydi sorusunu duyma endişesiyle döndüm. Kesinlikle kendisini affetmedim yaptıkları yenilir yutulur şeyler değildir.2004 yılı mart ayına ait 5 günlük adli tıp raporum ve elimde eşimin barışmak için yazdığı mektuplar , ve iki aile dostumuzla yaptığımız sözleşmemiz var.

Eşim geçenlerde bana haber vermeksizin benide kefil yaparak kredi çekmeye kalkıştı ben bankaya gidince bunu farkettim ama belgeleri imzaladım arabada niye bana söylemedin sorusuna ters cevap alınca imzalamadım varsay diyip belgeleri geri aldım eşim 3 gün eve gelmedi 4. gün gelip eşyalarını alıp ohh ben terkediyorum diye hepten çocuklaştı.Dün avukatı aradı sadece çocuğun kreş aidatı olan 400 ytl'yi ödeyeceğini söyledi.Ben kabul etmedim tabii..800 ytl maaşım var evimin kirası 550 ytl geçinmem mümkün değil, ama artık çocuğumun düzeninide bozmak istemiyorum.Alıştığı standartın altına düşecek belki ama oğlum ve ben bir aile olmaya devam edeceğiz.

Sorularım:1)Eşim daha önceki eşinden ayrılırken evi üzerine yapmış ve şu an oğlunun 1000 ytl'yi aşkın okul masraflarını ödüyor aynı şartları bu çocuğunada sağlaması gerekmez mi?

2) Evlenmeden 13 gün önce işimden ayrıldım (maaşım o gün 400 ytl idi) şu an 8 aydır memur olarak çalışıyorum o arada çalışmama müsade etmedi, ve hamileliğim boyunca ve oğlum 6 aylık olasıya kadar Afganistanda çok iyi olacak diye çalıştı ama sonuçta hiç bir ilerleme olmadı bunlar maddi tazminat almamı geretiren hallerden mi

3) gururum onurum kırıldı şiddet gördüm bunlar manevi tazminata giriyor tamam. Ama şu an evliliğimiz yine bana söz verip tutmadığı nedenlerden gerçekleşiyor yapamayacağı şeylere söz vermeseydi benim 5,5 yılım heba olmayacak burada hiç bir suçu olmayan bir çocuk dünyaya gelmeyecekti bu kayıplarımız içinde manevi tazminat isteyemezmiyim.

4)Muhtemelen anlaşmalı boşanma olamayacak gibi belki bugün davayı açmıştır bile.Ama kusurlu taraf kendisi olduğundan büyük ihtimalle rededilecektir.Davayı ilk kimin açması önemlimidir.

Şunuda belirteyim bende boşanmayı ondan daha çok arzuluyorum.

Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim .İyi ki varsınız.
Old 26-09-2007, 17:00   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Boşanma davası sırasında ve sonrasında çocuk için belirlenecek nafaka miktarı ;tarafların mali /sosyal durumları dikkate alınarak ve hakkaniyete göre hakim tarafından belirlenecektir.Bu nedenle önceden bir tahminde bulunmak oldukça zor görünüyor.

Fakat diğer evliliğinden olan çocuğuna ödemiş olduğu nafaka ve miktarı; delil olarak dosyaya sunulmalıdır.

2-Evlenme nedeniyle işten ayrılma konusunda maddi tazminat talep etmeniz mümkündür.Fakat bu tazminat boşanma davasının eki niteliğinde sayılmadığından harca tabidir.

3-Kişilik haklarına saldırı nedeni ile manevi tazminat talep edebilirsiniz.

4-Davayı kusursuz veya az kusurlu eşin açması uygun olur.Aksi halde(eğer anlaşmalı değil ise) kusurlu eşin davası,karşı tarafın kusuru ispat edilmediğinde reddedilecektir.Bu durumda kusursuz eş davayı kabul etse bile durum değişmeyecektir.

Boşanmayı istiyorsanız sizin de dava açma hakkınız bulunmaktadır veya eşiniz dava açtığında tebligattan itibaren ilk on gün içinde,kendi gerekçeniz ile karşı dava açabilirsiniz.

Tüm aşamalarda bir avukattan yardım almanızı,mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz yer barosu adli yardım servisine başvurmanızı ısrarla öneriyoruz.
Old 27-09-2007, 07:55   #3
Konuk

Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Tabii ki bir bilenden yardım alacağım bugün 14'de Avukatla randevum var.

Ama ön bilgi çok iyi oldu tekrar teşekkür ederim iyi ki varsınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi