Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

velayeti alabilirmiyim.oğlum ve ben zor durumdayız

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-09-2007, 01:33   #1
Konuk

Mesaj velayeti alabilirmiyim.oğlum ve ben zor durumdayız

Ben çaresiz bir anneyim ve görüşlerinize ihtiyacım var.Öncelikle sorumdan önce yaşadıklarımı anlatmak isterim.Ben 2006 temmuz ayında eşimin sorumsuz davranışları benimle ve oğlumla ilgilenmemesi maddi olarak bizi zor durumda bırakması eve gelen icralar sürekli yineleyen faturaların ödenmemesinden dolayı kesilen elektrik ,su .Hatta eve geç gelmesi bunun gibi nednlerden dolayı boşandım.ilk mahkemeye gelmedi fakat zorlamamla ikinci mahkemeye geldi ve bana velyeti vermeyeceni ancak ben kabul edersem boşanacağını söyledi.Bende ona şart koşarak oğlumun benim yanımda yaşaması şartıyla velayeti ona vericemi söyledim.açıkcası işin uzamasını istemedim.Ve ben dilekçemde yazılan haklarımdan vazgeçtim ve boşandık.Birkaç ay sonra evlendim ve oğlum yanımdaydı.Biz çok mutluyduk ve ben olağanüstü bi gayretle oğlumun boşanmamızdan etkilenmemesi için elimden geleni yaptım ve öylede oldu.Zaten babasını görmüyordu bereber yaşadığımızda ,şimdide görmicekti değişen pek bişiy olmadı.Oğlum benim yanımda okula başladı,burada çevresi arkadaşları oyun oynama alanı yeterince güzeldi.Okulda evime cok yakın olduğu için sürekli gözetimim altındaydı.derslerinden çok başarılıydı.Maddi durumumuz cok iyi ve şimdiki eşimle cok iyi anlaşıyorlar.Eşimiz biri 18 diğeri 13 yaşında iki kızı var.Küçük kızla aynı okula gidiyorlardı ve onu okulda kolluyordu.Fakat eşim bu temmuz ayında evlendive birden çocuğu benden kopardı artık onun yanında okula gidiceğini şimdiki eşinin ona benden daha iyi bakabileçeğini cocuğumu göstermiceni ve beni delirticeni söyledi.Oğlumun psikolojisi bozuldu artık benimle istediği zaman vakit geçiremiyor bir gece bile yanımda kalamıyor.baskı kuruyor ve annenle sadece cumartesi görüşeceksin diyor oğlumda niye diyor oda mahkeme kararı öyle diyerek 8 yaşındaki çocuğu anlamadığı terimlerle iç dünyasını karmaşık hale getiriyor.Ayrıca çocuğumu şehrin ortasında yabancı bir yerde parka bırakıyor ve işi için 500 metre uzaklıktaki belediyeye gidiyor.Oğlum parkta oynarken kolu kırılıyor bir adam onu kaldırıyor bank a oturtuyor ve oda sonradan geliyor ve oğlumu ameliyata alıyorlar hastanede yatıyor bana haber vermiyor.4 gün boyunca tlf nuna ulaşmaya calışıyorum kapalı günde iki defa sabah ve aksam evine gidiyorum kimse yok ve ben günlerce ağlıyorum merak içinde ve oğlum hastaneden cıkınca haber veriyor.Ne insafsızlık diğil mi ?şimdi velayet davası açtım şansım ne ayrıca avukatım olmadığı için ve kişiye güvendiğim için oğlumla görüşme günlerini mahkeme standart şekilde tayin etmiş.Ayın 1. ve 3. cumartesi 9 dan 5 e kadar.velayet davası açtığım içinde bu karara riayet ediceni söylüyor ve uyguluyor da.oğlum 3.sınıfa geçti 8 yaşında.Şansım ne kadar ayrıca dava sürerken görüşme günleri için esnetilme yapılabilirmi.?Talep edebilirmiyim.Çocuğmun 1 yıldır yanımda yaşaması davanın seyrinde lehime bir olaymı dır?Kazanabilmem için ne gibi şartların olması yada oluşması lazımdır?Şimdiden teşekkür ediyorum ve iyi çalışmalar diliyorum..
Old 13-09-2007, 15:29   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Çocuğun babası velayetin gerektirdiği yükümlülüklere uymayarak kendisinden velayetin kaldırılmasını gerektirecek bir neden doğurmuştur. Yeterli ilgiyi göstermemesi, velisi kendisi olduğu halde uzun süre sizin yanınızda yaşaması, onun gereksinimlerini karşılmaması ve görmemesi velayetin kaldırılmasını gerektirir. Daha sonra yanına aldığında da yeterince gözetim yükümlülüğünü yerine getirmemesi de bunu doğrulamaktadır.

Medeni Kanuna göre velayetin değiştirilmesi yeni koşulların ortaya çıkması yani durumun değişmesi halinde istenebilmektedir. Ancak olayda durum mahkeme kararına uygun hale gelmiş olup yeni bir neden (evlilik dışında) yoktur. Zaten anne babanın evlenmesi de her zaman velayetin değiştirilmesi için yeterli değildir.

Burada sizin dayanabileceğiniz şey onun velayetinin kaldırılması ve çocuğun yararı için velayetinin size verilmesi gerektiğidir. Velayetin ondan kaldırılması gerekliliği de yasada sözü edilen yeni bir durum oluşturacaktır. Bu nedenle siz velayetin kaldırılmasını ve buna bağlı olarak velayetin size verilmesini istemelisiniz.

Ancak burada verdiğimiz yanıtlar olayı çok ayrıntılı bilmeden verilen genel nitelikte yanıtlardır. Bu nedenle bir avukattan yardım almalısınız.

Mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz yer barosuna başvurarak adli yardımdan yararlanabilir ve bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
Old 13-09-2007, 15:35   #3
Av. Hatun Olguner

Açtığınız velayet davası genel olarak lehinize sonuçlar doğurabilecek şartlara sahip.Şöyle ki :

Boşanma davası sırasında yaşanan bunalım ve maddi/manevi sıkıntıların etkisi ile,çocuğun fiilen de yanınızda barınacağına dair babanın verdiği sözler ve babanın bu yöndeki baskısı nedeniyle şeklen velayetin babaya tevdiine rıza göstermiş olduğunuzu,esasen ve samimi iradenizin çocuğa sahip çıkmak olduğunu ve bu iradeyi de çocuğa 1 yıl bakarak yaşama geçirmiş olduğunuzu ve olayların bu cereyan tarzını mahkemeye açıklamışsınızdır.

Babanın evlenmiş olması karşısında,çocuğun üvey anne tarafından değil,öz annesi tarafından bakılmasının daha menfaatine olacağı Yargı kararları ile dahi kabul görmüş bakış açısıdır. aşağıda,bu konu ile ilgili " yeniden evlenmek velayeti etkiler mi" başlıklı konu kapsamında bu konuyu irdeleyen Yargıtay kararları yazılı;tarih ve numaralarını avukatınıza bildirirseniz,davanıza da örnek olabilir ve yardımı dokunabilir.

Ayrıca 8 yaşına gelen çocukların kendileri ile ilgili konularda görüş bildirme olgunluğuna ulaştıkları ve Türkiye"nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere göre çocukların kimin yanında yaşamak istediğinin kendilerine mahkemece sorulması gerekmektedir. Mahkemeden çocuğun bu konuda dinlenmesini istemeniz de faydalı olacaktır.

Açtığınız davanın " velayetin nez"i/kaldırılması " değil,
" velayetin değiştirilmesi " davası olarak adlandırılması yerinde olur. Mahkeme velayetin nez"ini talep etmeniz halinde bu talebi, nez"i (kaldırılması) şartları oluşmadığından reddedebilir. Ancak " velayetin değiştirilmesi " talebiniz,şartları da büyük oranda mevcut olduğundan büyük ihtimalle kabul görecektir.
Dilekçenizde ve talep kısmında velayetin nez"ini istemişseniz, "velayetin değiştirilmesi" olarak talebinizi ıslah etmeniz yararlı ve tüm bu konular profosyonel yardımı gerektiren konular olduğu için bir avukat yardımına başvurmanız yerinde olur.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi