Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vergi dairesi ödeme emri iptali

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-11-2017, 13:43   #1
Av. Meltem ERTÜRK

Varsayılan vergi dairesi ödeme emri iptali

Herkese merhaba,

Yine bir vergi memuru vakasıyla karşı karşıya kaldım. Benim bütün bildiklerim mi yanlış yoksa memur mu yanlış lütfen beni düzeltin..

Bugün kendi adıma bir vergi ödeme emri tebliğ aldım. (Üniversitede kullandığım harç kredisi geri ödemesi için) Fakat hiç bir ay ödememi aksatmadım ve allahtan pinpirikli bir insanım ki tüm ödeme dekontlarımı da saklamıştım. işe yaradı=) şimdi ortada yanlışlıkla göndeirlen bir ödeme emri de olsa sonuçta tebliğ edilen bir ödeme emri var ve bunun iptali için dava açmak zorundayım DİYE BİLİYORUM. Fakat yine de ilgili vergi dairesiyle görüştüm. "bilgilendirme amaçlı göndermişizdir, borcunuz görünmüyor avukat hanım. dikkate almayın ne davası yahu" gibi bir ifadede bulundu.

Şimidi lütfen sizler yanlışsam düzeltin..Tüm bildiklerim yanlış mı=) ödeme emrinin sadece bilgilendirme amaçlı gönderildiği nerde görülmüş.. 7.günün sonunda banka hesaplarıma haciz koysalar "durun yahu borcum yok, kadın bana telefonda önemsemeyin dedi" mi diyeceğim..o ödeme emrini iptal ettirmez isem nerden bilsinler borcum olmadığını..böyle bir şey olabilir mi yahu=)
Old 17-11-2017, 17:03   #2
Muhsin KOÇAK

Alıntı:
Yazan Av. Meltem ERTÜRK
Herkese merhaba,

Yine bir vergi memuru vakasıyla karşı karşıya kaldım. Benim bütün bildiklerim mi yanlış yoksa memur mu yanlış lütfen beni düzeltin..

Bugün kendi adıma bir vergi ödeme emri tebliğ aldım. (Üniversitede kullandığım harç kredisi geri ödemesi için) Fakat hiç bir ay ödememi aksatmadım ve allahtan pinpirikli bir insanım ki tüm ödeme dekontlarımı da saklamıştım. işe yaradı=) şimdi ortada yanlışlıkla göndeirlen bir ödeme emri de olsa sonuçta tebliğ edilen bir ödeme emri var ve bunun iptali için dava açmak zorundayım DİYE BİLİYORUM. Fakat yine de ilgili vergi dairesiyle görüştüm. "bilgilendirme amaçlı göndermişizdir, borcunuz görünmüyor avukat hanım. dikkate almayın ne davası yahu" gibi bir ifadede bulundu.

Şimidi lütfen sizler yanlışsam düzeltin..Tüm bildiklerim yanlış mı=) ödeme emrinin sadece bilgilendirme amaçlı gönderildiği nerde görülmüş.. 7.günün sonunda banka hesaplarıma haciz koysalar "durun yahu borcum yok, kadın bana telefonda önemsemeyin dedi" mi diyeceğim..o ödeme emrini iptal ettirmez isem nerden bilsinler borcum olmadığını..böyle bir şey olabilir mi yahu=)

6183 sayılı Kanun 58. maddesindeki 'Borcum yoktur' gerekçesi ile dava açın, dava takibi durdurmayacağı için ödeme belgelerini de ekleyin ve tedbir isteyin. kesinleştikten sonra sizi uğraştırırlar. bilgilendirme amacıyla ödeme emri gönderilmeyeceğini biz de biliriz. İyi çalışmalar
Old 17-11-2017, 17:18   #3
Av. Meltem ERTÜRK

Yani bana o kadar komik geldi ki açıklaması. sizlerle de paylaşmak istedim.. üstelik bunu avukat olduğumu bildikleri halde söylüyorlar, vatandaşa neler söyleyip ikna ediyorlardır kimbilir.. ben zaten davamı açacağım ancak gerekçelerini çok merak ettiğim için ilgili servisle telefonda konuşmak istedim. gerçekten trajikomik..
Old 17-11-2017, 23:40   #4
Av. Aybars Karakırık

Varsayılan İtiraz-Yoksa Dava- Kendiliğinden yürütmeyi durdurma

Bu mesaj,
6183 sayılı kanundaki yürürlüğü kalmamış hükümleri ve

İYUK m. 27/4'ün istisnasını teşkil eden

TAHSİLAT GENEL TEBLİĞ SERİ: A
SIRA NO: 1

dikkate alınarak değiştirilmiştir.

(8 ve 13 numaralı mesajları inceleyiniz.)
Old 18-11-2017, 08:53   #5
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av. Meltem ERTÜRK
Herkese merhaba,

Dekontları, iyi ki beş seneden fazla saklamışım. Yine de ödeme emri gönderdiler. Nedir bu dedim; yeni bilgisayar yapmış, biz yapmadık dediler. Dekontları götürdüm, gösterdim. Hallettiler. Kolay gelsin.
Old 18-11-2017, 12:58   #6
Av. Aybars Karakırık

Varsayılan Bilgi belge dökümantasyon

Alıntı:
Yazan Cumhur Okyay
Dekontları, iyi ki beş seneden fazla saklamışım. Yine de ödeme emri gönderdiler. Nedir bu dedim; yeni bilgisayar yapmış, biz yapmadık dediler. Dekontları götürdüm, gösterdim. Hallettiler. Kolay gelsin.

Üstadım,

Yaklaşık 10 sene önce, bindiğim bir dolmuşta dolmuşçunun içerideki fiyat listesinin yanına yazdığı yazı dikkatimi çekmişti.

"Öğrenci için kart gösterilmesi zorunludur.

İbraz edemeyen tam parasını öder!" : )

Bu arada bilgisayar re'sen hareket ilkesi ile çalışıyorsa,
makbuzları saklamayanlar açısından,
düzeltmeleri de re'sen yapıyordur inşallah : )
Old 18-11-2017, 13:20   #7
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av. Aybars Karakırık
Üstadım,

Yaklaşık 10 sene önce, bindiğim bir dolmuşta dolmuşçunun içerideki fiyat listesinin yanına yazdığı yazı dikkatimi çekmişti.

"Öğrenci için kart gösterilmesi zorunludur.

İbraz edemeyen tam parasını öder!" : )

Bu arada bilgisayar re'sen hareket ilkesi ile çalışıyorsa,
makbuzları saklamayanlar açısından,
düzeltmeleri de re'sen yapıyordur inşallah : )

Yükler mi re'sen düzeltmeyi ) Proğramın adı, "hep bana" dır. )
Old 18-11-2017, 17:46   #8
Muhsin KOÇAK

Alıntı:
Yazan Av. Aybars Karakırık
Sürelerle ilgili genel esaslar
Madde 8 – 1. Süreler, tebliğ, yayın veya ilan tarihini izleyen günden itibaren işlemeye
başlar.
(6183 s.k.)
Ödeme emrine itiraz:
Madde 58 – Kendisine ödeme emri tebliğ olunan şahıs, böyle bir borcu olmadığı veya kısmen ödediği veya zamanaşımına uğradığı hakkında tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içinde alacaklı tahsil dairesine ait itiraz işlerine bakan vergi itiraz komisyonu nezdinde itirazda bulunabilir.

"Ödeme Emrine Karşı İtiraz Hakkının Kullanımı

(Doç. Dr. Ahmet EROL) (1)
(Öğretim Üyesi (2), CFE, CPA)

Ödeme emrini alan kamu borçlusu, kefil veya temsilci eğer ödeme emrinin düzenlenmesine konu kamu alacağına daha önce eda etmiş ise, düzenlenen ödeme emrine karşı öncelikle 7 günlük süreyi kaçırmaksızın ödeme emrini düzenleyen idareye ödeme yaptığını kanıtlayan belgeler ile başvuruda bulunabilir. Ödeme yapıldığını kanıtlayan belgelerle ödeme emrini düzenleyen idareye başvurulduğunda, söz konusu idare borçlunun bu savını dikkate alarak ödeme emrini kaldırabilir. Bu durumda, yargıya taşınacak bir anlaşmazlık kalmamış olur. Ancak, idareye başvuru ihtiyari bir durumdur. Borçlu isterse bunu yapar veya yapmaz.
Kamu borçlusu idareye ödemeyi kısmen veya tamamen yaptığını kanıtlayıcı belgelerle başvuruda bulunmasına karşın, idare ödeme emrini düzeltmemekte direndiği takdirde, 7 günlük süre dolmadan kamu borçlusu, kefil veya temsilci idare mahkemesinde ödeme emrinin iptali için dava açabilir. Ödeme emri vergi nedeniyle düzenlenmiş olduğu takdirde, itiraz edilecek mahkeme vergi mahkemeleridir.

(http://www.lebibyalkin.com.tr/mevzuat/diger/makale/odeme-emrine-karsi-itiraz-hakkinin-kullanimi.html)"

m.27/4.
Vergi mahkemelerinde, vergi uyuşmazlıklarından doğan davaların açılması, tarh edilen vergi, resim ve harçlar ile benzeri mali yükümlerin ve bunların zam ve cezalarının dava konusu edilen bölümünün tahsil işlemlerini durdurur.

Bu açıdan eğer gelecek hafta Vergi İtiraz Komisyonu ödeme emrini hemen kaldırmaz ise Vergi Mahkemelerinde açılacak dava İYUK m. 27/4' göre Tahsil işlemleri kendiliğinden duracağından ayrıca yürütmeyi durdurma istenirse bu talep reddolur(bir dosyamda böyle oldu)

İyi çalışmalar.

İYUK 27/4 md hükmü, Tarhiyat ile ilgilidir, ödeme emrine konu edilen ve tarh tebliğ ve tahakkuk edip ödeme vadesi geçmiş bir alacak niteliği kazanan kamu alacağının ödeme emri ile tebliği üzerine 6183 sayılı kanun 58. Md hükümlerince dava konusu edilmesi TAKİP İŞLEMİNİ DURDURMAZ. YÜRÜTMEYİ DURURMA KARARI VERİLEDEN CEBREN İCRAİ İŞLEME DEVAM EDİLİR.

Yanlış yorumluyorsunuz maddeyi. Yanlış yönlendirme olur.
Bir başka husus daha, belki gözünüzden kaçmıştır. İYUK yürürlüğe girmesi ile birlikte vergi itiraz komisyonları kaldırılmıştır. İyi çalışmalar.
Old 19-11-2017, 09:47   #9
Av. Meltem ERTÜRK

Ben vergi Dairesi ile görüştüm..Borcunuz olmadığı için sıkıntı olmaz dediler. Ancak konuşmalarını duysanız siz de anlardınız tereddütümü.Bana hiç güven vermediler. Demek istedikleri, hiç bi şey yapmayın, nasılsa haczi yapacak olan da biziz, bi şey olmaz.. Böyle bir hatayı yapan insan, haciz uygularken mi borcum olup olmadığnı kontrol edecek..Yarın öbür gün hesaplarıma bloke koyarlarsa ne olacak..

Sayın Av.Aybars, dediğiniz gibi idareye başvursam, hemen cevap alacağımı sanmıyorum.Dava açma süresini kaçırabilirim..En sağlıklısı dava açmak gibi geliyor ancak neden bilmiyorum "terzi kendi söküğünü dikemezmiş" tereddütlüyüm..

Bu durumda siz ne yapardınız?
Old 19-11-2017, 09:48   #10
Av. Meltem ERTÜRK

Alıntı:
Yazan Cumhur Okyay

Sevgili meslektaşım, nasıl hallettiler? Ödeme emrinin iptali için size bir evrak mı verdiler anlayamadım?
Old 19-11-2017, 09:52   #11
Av. Meltem ERTÜRK

Alıntı:
Yazan Muhsin KOÇAK
İYUK 27/4 md hükmü, Tarhiyat ile ilgilidir, ödeme emrine konu edilen ve tarh tebliğ ve tahakkuk edip ödeme vadesi geçmiş bir alacak niteliği kazanan kamu alacağının ödeme emri ile tebliği üzerine 6183 sayılı kanun 58. Md hükümlerince dava konusu edilmesi TAKİP İŞLEMİNİ DURDURMAZ. YÜRÜTMEYİ DURURMA KARARI VERİLEDEN CEBREN İCRAİ İŞLEME DEVAM EDİLİR.

Bir başka husus daha, belki gözünüzden kaçmıştır. İYUK yürürlüğe girmesi ile birlikte vergi itiraz komisyonları kaldırılmıştır. İyi çalışmalar.

Maddeyi bende meslektaşım gibi yorumladım yanlış mı düşünüyoruz? Zira ".....davaların açılması,.....dava konusu edilen bölümünün tahsil işlemlerini durdurur. " tekrar tekrar okuyorum ama gözden kaçırdığım bir nokta var sanırım
Old 19-11-2017, 11:17   #12
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av. Meltem ERTÜRK
Sevgili meslektaşım, nasıl hallettiler? Ödeme emrinin iptali için size bir evrak mı verdiler anlayamadım?

Dışarıdaki bir Vergi Dairesi idi. Telefon etmiş, şef bayanla konuşmuş, dekontları APS etmiş, dört gün sonra da bir daha telefon edip, sormuştum.
Değerli meslektaşım, zannımca meblağ yüksek, siz de haklı olarak endişeleniyorsunuz. Bu durumda, Vergi Dairesine hem DÜZELTME dilekçesi verin ve hem de müddetinde dâva açın. Kolay gelsin.
Old 19-11-2017, 12:03   #13
Av. Aybars Karakırık

Varsayılan Anakronik durumlar

Alıntı:
Yazan Muhsin KOÇAK

Üstadım Muhsin Bey,

dikkat çektiğiniz gibi bu kanun maddesinin 6183 sayılı kanunla ilgili istisnası varmış, farkına vardırdığınız için teşekkür ederim.

Nitekim
Alıntı:
(bir dosyamda böyle oldu)
bahsettiğim dosya Kdv Tevfikat vergisine ilişkin beyannamede bulunulmadığı gerekçesiyle Takdir Komisyonu kararıyla tarh edilen vergi cezasının faturalara ilişkin tarh edilen katma değer vergisi tevfikatinin iptalinin istenilmesi hakkındaydı...

Bu açıdan
Alıntı:
Sayın Av.Aybars, dediğiniz gibi idareye başvursam, hemen cevap alacağımı sanmıyorum.Dava açma süresini kaçırabilirim..En sağlıklısı dava açmak gibi geliyor ancak neden bilmiyorum "terzi kendi söküğünü dikemezmiş" tereddütlüyüm..

Muhsin Bey'in dikkat çektiği üzere davanızı açınız sayın Av. Meltem. Çünkü aşağıdaki tebliğlerle konu daha sonra açıklanmış.

Ve davanızı açtığınızda Yürütmeyi Durdurmayı mutlaka talep ediniz.

TAHSİLAT GENEL TEBLİĞ
SERĠ: A
SIRA NO: 1

4. (Seri:A Sıra No:5 G.T. ile değişen bölüm)

"4. 6183 sayılı Kanunun 58 inci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan "İtirazda bulunan borçlu bu kanuna göre teminat gösterdiği takdirde takip muamelesi itirazlı borç miktarı için ve itiraz komisyonunca bu hususta karar verilinceye kadar durdurulur." hükmü 5/2/2010 tarihli ve 27484 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 5951 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 1 inci maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır.

Bu itibarla, 2577 sayılı Kanunun 27 nci maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca ödeme emrine karşı açılan davalarda, yargı mercilerince yürütmenin durdurulması kararı verilmediği müddetçe takibatın devam ettirilmesi gerekmektedir."

Alıntı:
Bir başka husus daha, belki gözünüzden kaçmıştır. İYUK yürürlüğe girmesi ile birlikte vergi itiraz komisyonları kaldırılmıştır.

Ve gerçekten de 2576 sayılı BÖLGE İDARE MAHKEMELERİ, İDARE MAHKEMELERİ VE VERGİ MAHKEMELERİNİN KURULUŞU VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN ile
(...)
Kaldırılan görevler, yetkiler ve hükümler:
Madde 15 – 1. İdare ve vergi mahkemelerinin görev alanına giren ve kanunlarla çeşitli kurul ve komisyonlara verilmiş bulunan görev ve yetkiler, bu mahkemelerin göreve başladığı tarihte sona erer.

2. Vergi itiraz komisyonlarının ve Vergiler Temyiz Komisyonunun kuruluşuna ilişkin hükümler birinci fıkrada gösterilen tarihte yürürlükten kalkar.

2. 20.01.1982 tarihli ve 17580 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 2576 sayılı Bölge İdare Mahkemeleri, İdare Mahkemeleri ve Vergi Mahkemelerinin Kuruluşu ve Görevleri Hakkında Kanunun yürürlüğe girmesini müteakiben vergi itiraz komisyonlarının görevleri sona ermiş ve 2576 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesiyle vergi itiraz komisyonlarının görevleri vergi mahkemelerine verilmiştir. Vergi davalarında ihtilafların görüm ve çözümünde uygulanacak hükümleri düzenleyen ve Vergi Usul Kanununda yer alan hükümler de 2577 sayılı Kanunla yürürlükten kaldırılması nedeniyle, ödeme emrine karşı dava açılması halinde, bu davaların görüm ve çözüm usulleri 2577 sayılı Kanunda yapılan düzenlemelere tabi kılınmıştır. Dolayısıyla, ödeme emrine karşı açılan davalarda, 2577 sayılı Kanun hükümleri uygulanacağından ilk derece mahkemesinin verdiği kararlar, kesin olmayıp üst yargı mercii nezdinde temyiz veya itiraza konu olabilecektir.

[b]20.01.1982 tarihli ve 17580 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 2576 sayılı Bölge İdare Mahkemeleri, İdare Mahkemeleri ve Vergi Mahkemelerinin Kuruluşu ve Görevleri Hakkında Kanunun yürürlüğe girmesini müteakiben vergi itiraz komisyonlarının görevleri sona ermiş ve 2576 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesiyle vergi itiraz komisyonlarının görevleri vergi mahkemelerine verilmiştir.

Ancak 1982'tarihinde değişen bu durumun 2017'de dahi 6183 sayılı kanuna işlenmemesi garip.

Muhsin Bey

Resmi Gazete No: 26568 30/06/2007 tarihinde yayımlanan SERİ:A SIRA NO:1 TAHSİLAT GENEL TEBLİĞİ'nde

Seri:A Sıra No:5 G.T. 11/9/2013 tarihli ve 28762 sayılı Resmi Gazete değişikliği ile bu hüküm işlenmiştir.

Peki 11/9/2013 tarihinden önce de 6183' göre takip edilen

alacaklar için aynı durum mu geçerliydi? Yoksa o zamanlar açılan davalar yürütmeyi durduruyor muydu?
Old 19-11-2017, 18:42   #14
Muhsin KOÇAK

Alıntı:
Yazan Av. Meltem ERTÜRK
Maddeyi bende meslektaşım gibi yorumladım yanlış mı düşünüyoruz? Zira ".....davaların açılması,.....dava konusu edilen bölümünün tahsil işlemlerini durdurur. " tekrar tekrar okuyorum ama gözden kaçırdığım bir nokta var sanırım

Meltem hanım. Maddeyi yanlış yorumlamışsınız. İYUK 27/4 Md tarhiyat ile salınan ve henüz kesinleşmeyen kamu alacakları için yapılan bir düzenlemedir. Ancak sizin konunuz tarhiyat aşaması ile ilgili olmayıp kesinleşen bir kamu alacağı için size ihbarname değil, ödeme emri gönderilmiş ve cebren tahsile başlanmıştır. Bu durumda mutlak dava açmanız ve yürütmeyi durdurma talebinde bulunmanız lazım. Ödeme emrinin iptaline ilişkin Dava açmak icrai işlemi durdurmaz.

İyi çalıimalar.
Old 20-11-2017, 07:24   #15
Av. Meltem ERTÜRK

Her birinize teker teker teşekkür ederim meslektaşlarım.. Ben de zaten kesinlikle yd talepli davamı açacaktım. Dava açmadan daireye başvuru yolu bana pek güvenli gelmemişti ancak Sayın Cumhur bey de bu şekilde yaptığını beyan edince bir an "acaba" dedim..
Old 20-11-2017, 08:49   #16
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av. Meltem ERTÜRK
Her birinize teker teker teşekkür ederim meslektaşlarım.. Ben de zaten kesinlikle yd talepli davamı açacaktım. Dava açmadan daireye başvuru yolu bana pek güvenli gelmemişti ancak Sayın Cumhur bey de bu şekilde yaptığını beyan edince bir an "acaba" dedim..

Değerli meslektaşım, VUK'nda, şayet ilga edilmedi ise, re'sen veya talep üzerine DÜZELTME diye bir müessese var. Para ödenmiş, İdarenin kasasına girmiş, elinizde dekontlar ya da makbuzlar var; bizzat gidin müdürle konuşun, düzeltsinler, ödeme emrini iptal etsinler vesselam. Bir de Vergi mahkemesi vs.vs.!!! Saygılarımla.
Old 29-11-2017, 09:38   #17
Av. Meltem ERTÜRK

değerli meslektaşlarım, konuşmalarımız üzerine ben vergi mahkemesinde iptal davası açtım ve "görevsizlik" kararı verildi. Gerekçe ise şu:

"Dava konusu ödeme emri içeriği, uyuşmazlık konusu yüksek öğrenim kredi borcu vergi, resim, harç veya benzeri mali yüküm kapsamında olmadığından uyuşmazlığın çözümünde vergi mahkemelerinin görevli olmadığı, idare mahkemelerinin görevli olduğu anlaşılmaktadır."

Sizce de bu karar doğru bir karar mıdır? Zira vergi dairesi bile ödeme emrinin gönderirken alt kısımda "vergi mahkemesinde" dava açılabilir demektedir. Bu ne çelişki...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi