Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

"seçimlerimiz"

Yanıt
Old 03-11-2002, 20:28   #1
ege

Varsayılan "seçimlerimiz"

Henüz erken saatler ama "seçimlerimiz" aşağı yukarı belirlenmekte.
Mevcut yasal düzenlemeler içindeki "seçebilme" haklarımızın konuşulduğu bir konu başlığı göremedim.
Site lokali içinde hani hep yaptığımız gibi bir siyasi yorum köşesi yapıp biraz konuşsak diye düşünüyorum.
ne dersiniz ?

Fikirlerinizi bekliyoruz.
Saygılarımla.

ege
Old 03-11-2002, 20:58   #2
Armağan Konyalı

Sayın Ege,

Hukuk ile siyaset zaten içiçedir. Ama bakış açıları farklıdır.

Siyasetin tanımı hakkında :
Birinci görüş, ''Siyaset, tüketimden pay kapma mücadelesidir.''
İkinci görüş, ''Siyaset, ''vatana millete hizmet yarışıdır''
Üçüncü görüş, ''Hem birinci doğrudur, hem ikinci.''

Hukukun tanımı için kaç görüş var bilemem. Sayılmayacak kadar çok. Ama hiçbirisi ''tüketimden pay alma mücadelesi'' değil.

İçiçe olan ama böylesi bir bakış açısı farkı olan iki konuyu aynı ortamda tartışmak kanımca hukuka saygısızlık olur.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 03-11-2002, 22:37   #3
ege

Sn.Bir dost;
Birbirine bağlı ama birbirinden bağımsız olması gerektiği için yasama-yürütme ve yargı bağlamının iyi işlemesi gerekiyor.

Bunlardan birinin sarsılması dengeleri de etkiliyor.
Siyasetin tanımı"tüketimden pay almak" sa eğer; yasama ve yargının yerinde olmadığını gösterir.

Hukuk "tüketimden pay almak" olmadığına göre;payın dağıtımında da gözetmenlik görevini yerine getirmelidir.

Bu sebeple;hukuk ile siyaset içiçe olduğuna göre bakış açılarının farkını da dengede tutması gerekiyor.

Bence hukuk ortamında siyaseti konuşmak gerekir.

Yaşadıklarımız "ilkelerin" var olmayışından kaynaklanıyor.

Elbetteki burada siyasi partilerin parti proğramlarını konuşmayacağız
Saygılarımla

ege
Old 03-11-2002, 23:21   #4
Kıvılcım

Sayın ege,

Hiç sanmıyorum. Kimse alınmasın ama, Türk Hukuk Sitesinde değil siyaset, aşkı bile tartışamazsınız.. illa da hukuk. Hani olsa gam yemeyeceğim.. Hukuki konuların ne kadar yavan kaldığı, sığ geçtiği, tartışmaktan uzak, ilgisiz, özür dilerim aşırı bilgisiz bir ortam yaşamaktayız ki bunun aksini söyleyen beri gelsin..

Siteye verilen emek, karşılığını görememektedir.. Bu karşılık, saygıdır, seviyedir, ilgidir, site sahibine teşekkürdür..

Ben demimi aldım, şu an iyi demlenmiş çay kıvamındayım.. Umarım siz de demlenirsiniz de ortak noktamız olur..:-)

Siyaset-hukuk-aşk-para-edebiyat-spor ve benim bulunduğum bir siteyi zamanım olsa açacağım.. www.inadınahukuk.com beklerim.. :-))))))))))

Saygılarımla..

kıvılcım
Old 03-11-2002, 23:51   #5
Admin

İnternette en eskiden beri bulunan hukukçulardan biri olarak şunu söyleyebilirim: İnternet ortamında "siyaset" ya da "din" konularında tartışmak (özellikle de Türkler arasında) rus ruleti oynamakdan daha tehlikelidir. Herkesin dediği dedik, inandığı en doğru görüştür, kimse karşıdakinin görüşünü değiştiremez, söylemler giderek sertleşir, internetin anonimliği ateşe gaz döker, sonunda olay tartışmadan çıkar, kavgaya dönüşür. Mümkün olsa karışınızdakinin kafasına klavyeyi fırlatmak için aranır durursunuz. Türkçe bir siyasi tartışmanın internet ortamında düzeyli cereyan ettiğini bugüne kadar görmedim, duymadım..

Ancak konu bu değil. Her sitenin bir konusu ve hedefi vardır. THS'nin konusu hukuk, hedefi adalettir. Kurbağa sevenler sitesinde New York borsa analizleri yapılamamasını garip karşılamamak gerekir diye düşünüyorum. O analizi yapmak isteyen o konuyla ilgili sitelerde yapabilir zira. THS içinde de hukuk dışındaki konulara "sıcak" bakılmaması bu bakış açısının sonucudur. Site Lokali alanında üyeler arasında kaynaşma olması açısından bu konuda bir istisna var ancak "kaynaşma" yerine "ayrışmayı" körükleyecek "siyaset" ve "din" konuları istisnanın istisnası olmalıdır.

Ancak senelerdir (özellikle email grubunda) ifade etmeye çalışıyorum: Gerek "siyaset", gerekse "din" bilimsel hukuki tartışmaların konusu olabilir ve bu anlamda THS içinde de kabul görür. Örneğin Siyasi Partiler Yasasının Anayasaya Aykırılığının hukuki incelemesi gibi. Ancak olay "siyasetin hukuki tartışmanın konusu olması" değil de, "hukukun siyasi tartışmanın konusu olmasına" geliyorsa kanaatimce bu "Türk Siyaset Sitesi"nde konuşulmalıdır (Eğer böyle bir site varsa Forum Yöneticilerine sabırlar dilerim!)
Old 11-11-2002, 02:27   #6
Armağan Konyalı

Varsayılan parti programları

Sayın Ege,

Hukuk açısından bakarak parti programlarının bile tartışılabileceğine güzel birer örnek olarak PROGRAMLAR VE BİR KIZILDERİLİ SÖZÜ adındaki köşe yazısını ve HOŞ SÖZLER adındaki site lokali yazısını göstermek istiyorum.

Yeter ki bakış açımız hukuk olsun.

Hukukun içinde kalarak çok şey yapılabilir.

Saygılarımla

Bir Dost
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi