Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

İstanbul'u Terk Etmek

Yanıt
Old 06-03-2007, 18:54   #91
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ege
Karaburun hertarafı TAş diyenlere kanıt olsun dedimdi)

Sevgili ege,

Kabul 10 yıl öncesine göre 'azıcık' daha yeşillenmiş... Fotoğrafı çeken de ilginç birisi imiş; Mordoğan'ı bırakmış plastik sandalye ve masayı çekmiş. Gizli reklam gibi olmuş. Zaten doğal güzellik anlamında Karaburun'un namusunu Mordoğan kurtarıyor.

Yolları hala keçi yolu gibi ise; Jeanne D'arc'a gelirken iyi bir sürücü ve naylon torba tavsiye ediniz lütfen....

Saygılarımla
Old 06-03-2007, 19:07   #92
ege

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Yolları hala keçi yolu gibi ise; Jeanne D'arc'a gelirken iyi bir sürücü ve naylon torba tavsiye ediniz lütfen....

Saygılarımla

Sevgili Suat,
İstanbuldan sonra,yoları keçi yolu olmayan bir yere kaçmanın zaten ne anlamı var ki?

geriye dönüş mümkün mertebe olamasın ki,
geride kalanlar da yollara dökülüp gelmesin.

jean darc için zaten şüphelerim var "ceylan derisi" gibi sözler etmiş bir yerde ona vize bile çıkmayabilir)

bir dip not: internette karaburun görüntülerine bakınca otel pansiyon reklamından başka bişey yok ki, korkarım istanbul'lular orayı da işgal ettiler...
Old 06-03-2007, 19:13   #93
ege

Alıntı:
Yazan Av.Uygar
bu şehre ait olduğum hissine yaklaştığım nadir günlerden birisi 3. buluşmaydı.
gitmek istiyorum ben de.
milyonlarca yalnız insandan birisi olarak kalmak istemiyorum bu şehirde.
her yer ve herşey uzak burada.

bir şehre ait olunmuyor Uygar..
şehir size ait olabiliyor eğer başarabilirseniz ,
yoksa bir şehrin küskünlüğü
kalabalıkların ortasında yaşanan hücre cezasına dönüşüyor.

umarım şehrinizi bulursunuz.
Old 06-03-2007, 22:45   #94
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
yoksa bir şehrin küskünlüğü
kalabalıkların ortasında yaşanan hücre cezasına dönüşüyor.

Güzel söz. Şiir 3 hazır!
Old 06-03-2007, 22:48   #95
Jeanne D'arc

Sayın ege, Sayın Şehper,
Old 06-03-2007, 23:36   #96
A.Turan

Ah İstanbul,güzel İstanbul.
Sevdanın güneşi İstanbul.
Seni bağrıma basarım.
Aklımı başımdan alan İstanbul...

Yavuz Ağır
Old 06-03-2007, 23:39   #97
A.Turan

Sade Bİr Semtİnİ Sevmek Bİle Ömre DeĞer....
Old 06-03-2007, 23:42   #98
A.Turan

Kimin Umurunda

Okul Arkadaşlarıma:

Beraber çektik kahrını biz İstanbul'un,
Beraber ıslandık Üsküdar yağmurunda,
Bak şimdi sonu göründü bu taşlı yolun,
Hatlar kesildi, vefa kimin umurunda...

Sedat Kemal
Old 06-03-2007, 23:53   #99
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Ben de çok ıslandım Üsküdar yollarında. Anneanne(ler)imizi görmeye giderken alırdı da bir yağmur

Duvarlarında maskların asılı durduğu bu eski İstanbul evi tarih mi kokardı, yoksa açık pencerelerden mi içeri sızardı, bilemezdim.

Gözleri iyi görmüyordu artık büyükanneannemin. Annemle anneannem hasret giderirken, biz büyükanneannemle salona geçip, radyonun başına kurulurduk. (Dikkatinizi çekerim, dört kuşak kadın birarada) Beklediği temsil başladığı anda büyükanneannemle ben radyodan gelen sesin bulunduğu başka bir dünyaya çoktan yol almış olurduk. Bağlantımızı kimse koparamazdı.

Bugün anneannem de, büyükanneannem de artık yok.

Tarih kokan o ev de artık yok.

Ama Üsküdar hala orada, tarih orada, İstanbul orada.

Nasıl terkedilir İstanbul ya?
Old 06-03-2007, 23:58   #100
A.Turan

Evet ya nasıl?Nasıl terk edillir?
Saim paşam diyorum sizi biraz dinlenmeye mi alsak. Yorgunsunuz belliki. İstanbulu terk etmek filan ..

Ol mahiler ki derya içredür deryayı bilmezler demiş ya şair..
Old 07-03-2007, 00:15   #101
ege

salkım salkım tan yelleri estiğinde
mavi patiskaları yırtan gemilerinle
uzaktan seni düşünür düşünürüm
istanbul

binbir direkli haliç'inde akşamlar
adalarında bahar süleynaiye'nde güneş
ey sen ne güzelsin ey kavgamızın şehri
istanbul

boşuna çekilmedi bunca acılar
büyük ve sakin süleymaniye'nle bekle
parklarınla köprülerinle meydanlarınla
bekle bizi istanbul

tophane'nin karanlık sokaklarında
koyun koyuna yatan çocuklarınla bekle
bekle zafer şarkılarıyla geçişimizi
istanbul

haramilerin saltanatını yıkacağız
bekle o günler gelsin gelsin istanbul
sen bize layıksın biz de sana istanbul
istanbul

boşuna çekilmedi bunca acılar
büyük ve sakin süleymaniye'nle bekle
parklarınla köprülerinle meydanlarınla
bekle bizi istanbul"

vedat türkali

ve de dinlemek için

http://www.youtube.com/watch?v=P74hVPTf1Lo

(ben bu linki ekledikten sonra, bu site hakaret taşıyan görüntüler nedeni ile Türkiye'den erişimi yasaklanmış..)(08.03.2007)
Old 07-03-2007, 04:03   #102
Cest la vie

Bir zamanlar ustune en cok sarki sozu ve siir yazilan sehrin Istanbul oldugunu duymustum. Hatta kendisine yazilmis yabanci bir sarki da vardi yanlis hatirlamiyorsam.

Kaliforniya ise Istanbul'un ardindan gelen, sarkilara en cok konu olan ikinci cografi yermis.

Siz daha kiymetini bilmeyin Istanbul'un!

Not: Ama yine de Mersin gibisi yok!
Old 07-03-2007, 11:51   #103
A.Turan

Kaliforniye neden şarkılara konu olmuş acaba? Zencilere çok eziyet edilen eyalet olduğu için mi? Bilmiyorum ama benim istanbulum gibi yok. İstanbul gibi güzel istanbul kadar güzel.
Sana dün bir tepeden baktım ey aziz istanbul...

Not: İlle de mersin mi? orada neresi? Daha bu yaz orda idim. Bir daha da sanırım geçmem ordan
Old 07-03-2007, 16:45   #104
Av.Mehmet Saim Dikici

Bir damla düştü,
Bin parça üstümde,
Ezildim,
Üzüldüm...
Old 07-03-2007, 20:42   #105
ISIL YILMAZ

Saim Paşam ,

Marmaris'i düşünür müsünüz?

Saygılar.
Old 07-03-2007, 21:56   #106
Av.Mehmet Saim Dikici

Marmaris de olabilir Paşam.

PÜr holiday saygılarımla.
Old 07-03-2007, 22:42   #107
Av.H.Sancar KARACA

Neşeli

"Yokmu Allah için yer gösterecek birisi..." türünden imdadına Saim Paşamızın (Paşa rütbesini bu foruma da taşıdınız ya helâl olsun);

Ege Paşamız; Foça, Karaburun, (Ege'miz. Özlemiştik sizi. Geçmiş olsun'la merhaba)

Ahu Paşamız; Mersin,

Işıl (Hatun)Paşamız; Marmaris diye ses verdiler(Ankara'dan, Marmaris niye teklif edildi? Anlamadım Işıl Hanım)

Ne çok sevenin varmış Saim Paşa.

Kıskanmadım desem yalan olur.
Bir güzellik de ben yapayım Paşamıza.

Paşam, buyrun Başkentimize.
Köy sayılır İstanbul'a göre.

Sakin, sessiz, rahat.

Herkes birbirini tanır.
Hepimiz aynı apartmanda oturur gibiyiz.

Başımızın üstündedir yeriniz.
Old 07-03-2007, 23:04   #108
A.Turan

Alıntı:
Yazan Av.H.Sancar KARACA
"Paşam, buyrun Başkentimize.
Sakin,sessiz,rahat.
Herkes birbirini tanır.
Hepimiz aynı apartmanda oturur gibiyiz.
Başımızın üstündedir yeriniz.

Çin devlet başkanı gelir Türkiye'ye sorar nüfusunuz ne kadar? El-cevap 50 milyon.
-Hadi ya der ne güzel, hepiniz birbirinizi tanıyorsunuzdur?!

Sevgiler Sancar paşam.
Old 08-03-2007, 02:39   #109
Cest la vie

Alıntı:
Yazan Turan

Not: İlle de mersin mi? orada neresi? Daha bu yaz orda idim. Bir daha da sanırım geçmem ordan

Neden, Mersin sizi de Sayin Ege'yi karsiladigi gibi cok sicak mi karsiladi?
Mersin'i ben her zaman kucuk Istanbul'a benzetmisimdir. Istanbul'un gurultu-kargasasini tasimayan, ama bogazda cay iciyormus izlenimi veren mekanlariyla. Tarsus'luyum, Adana'da da cok bulundum, hatta bir yil yasadim da, ama Mersin bambaska...
Sicagi gercekten sicaktir, onu kabul ediyorum. Sicaktan ote o nem oldurur insani, nefes alamadiginizi dusundugunuz anlar cok olur. Ama yazlari zaten Cukurova'nin bir kismi Erdemli-Silifke tarafindaki yazlik evlere, diger kismi ise serin yaylalara tasinirlar. Olan o sicakta calisanlara olur ama onlar da gunu birlik gidis-gelislerle en azindan gunun rahatlama saatini degerlendirirler. Calisirken tatil yaparsiniz-dusunsenize gunduz burodasiniz, aksamustu Akdeniz'de yuzuyorsunuzdur. Aksaminda ise deniz-mehtap-kumsal uclusunun tadini cikartirsiniz istediginiz bir icecekle.. Hem bunun icin oyle 2 saatlik yol da katetmeniz gerekmez. Geldiginiz yerden gideceginiz yere gore tas catlasin bir saatte gelis-gidisler yaparsiniz is yerinizle 'tatil koyunuz' arasinda.
Kisin deseniz, bahar havasindadir. Kar hic yagmaz, en fazla yagmuru vardir. Cok cok soguk nadiren yasanir, ama 0 derecenin altina hic dusmez. Kislar kisa ve ilimandir.
Bitki ortusu...

Tamam tamam susuyorum.

Ay cok ozlemisim ya, Canim Mersin'im!
Old 08-03-2007, 09:43   #110
ege

Alıntı:
Yazan Av.H.Sancar KARACA
Ege Paşamız; Foça, Karaburun, (Ege'miz. Özlemiştik sizi. Geçmiş olsun'la merhaba)

Paşam, buyrun Başkentimize.

Sakin, sessiz, rahat.

Teşekkür ederim Sayın Karaca
Epey İhmal ettim sizleri biliyorum

Ankaraya gelince,
gelip de işim biter bitmez en hızlı kaçtığım kent orası.
Bir arkadaşım şöyle tarif etmişti

"denizi yok ya, yönümü bulamıyorumm" )
Old 08-03-2007, 09:50   #111
ISIL YILMAZ

Aklınızla bin yaşayın Sn.Karaca. Vallahi Ankara'da Saim Bey'i görmekten büyük mutluluk duyarım.

Ben Marmaris'i kendisine paşalar diyarı diye teklif etmiştim Yoksa Saim Bey'i Ankara'dan uzaklaştırmak gibi bir kötü niyetim yoktu. Sadece , denizi bir kez gören bir daha denizsiz yerde zor yaşar diye Ankara aklıma gelmemişti.

Ama, kendisi paşadır, UDAP'ın Ankara'ya deniz getireceğinde dair inancımız da tamdır.

Saygılar.
Old 08-03-2007, 10:00   #112
Av.Mehmet Saim Dikici

THS, yakında TPS (Türk Paşa Sitesi) olursa şaşmayalım. )
Old 08-03-2007, 16:18   #113
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Sadece , denizi bir kez gören bir daha denizsiz yerde zor yaşar diye Ankara aklıma gelmemişti.

Ankara'da okurken ailem Ayvalık'ta ikamet ediyordu. Ayvalık denizi ilk gördüğüm yer de değildi üstelik. Ondan önce Ünye sahillerini keşfetmiştik, bilahare Ege sahillerini. Ama Ankara'nın yeri ayrıdır. İzmir Kemeraltı'nda senelerce yolumu kaybettiğim halde, Ankara'da hiç kaybolmadım mesela Artık isi, pisi de yok. Doğduğum yer Ankara! Hem onun da sol yanı ve de kuzey yanı deniz

Ps: Işıl hanım, sizinle becayiş yapsak?
Old 09-03-2007, 04:33   #114
Cest la vie

Alıntı:
Yazan Ahu
Istanbul'un gurultu-kargasasini tasimayan, ama bogazda cay iciyormus izlenimi veren mekanlariyla.

Bir Allah'in kulu da cikip 'Mersin de Bogaz nerde bre Ahu' dememis ya, helal olsun.
Old 09-03-2007, 14:33   #115
Jeanne D'arc

Alıntı:
Yazan Ah'u'SA (Apostrofların benden eksik olmasın. :)
Bir Allah'in kulu da cikip 'Mersin de Bogaz nerde bre Ahu' dememis ya, helal olsun.
Güzel olduğunuz kadar yaramazsınız da...

Sizi, Admin'e şikayet edeceğim Küçük Hanım!
Old 20-03-2007, 17:05   #116
Jeanne D'arc

"Bahar, alıp başını gitmelerin mevsimidir. Sebepsiz yere bazen... Önünü ardını hesaplamadan... Hesapsız, kitapsız çekip gitmelerin mevsimidir bahar...
Bir bakarsınız kekik kokulu bir nisan sabahı koparıp alıverir sizi hayattan... Çiçek açmış bir kiraz ağacının hayaliyle yollara düşersiniz.
Demir alır gönlünüzün limanındaki gemiler... Açılır gidersiniz...
Aradığınız belki yüzülmemiş denizlerdir, belki keşfedilmemiş sevdalar, belki hiç yazılmamış satırlar...
Yüzmenin, sevmenin, yazmanın heyecanıyla coşarsınız.
Dünyaya sırtınızı dönüp yürürken, o yaşanmamışlıkların izini sürersiniz kuytularda... Ve çoğu zaman kendinizle karşılaşırsınız umulmadık bir köşebaşında...
Elele tutuşur yürürsünüz içindeki çocukla...
O'nu büyütmekten korkarak..."

Alıntıdır. Can Dündar'ın "Bahar ve Ayrılık" başlıklı yazısından bir bölüm.
Old 20-03-2007, 17:20   #117
av.yıldıray

Saim Bey'i Ankara'ya davet eden arkadaşlar, şaire sormuşlar Ankara'nın en çok nesi seviyorsunuz diye, İstanbul'a dönüşlerini demiş.Hatırlatayım dedim. Ama 6 ayımı geçirdiğim Ankara'nın ben en çok "Urfalı Hacı Mehmet Restaurantı" nı seviyorum.

Saygılarımla.
Old 20-03-2007, 23:37   #118
mahur1974

MAKAM: RAST
USUL: DÜYEK
GÜFTE : MEHMET ERBULAN
BESTE : EROL SAYAN
İSTANBULU ARTIK HİÇ SEVMİYORUM
ORDA BAŞLADI AŞKIM ORDA OLDU AYRILIK
ORDA VERDİK ELELE YİNE ORDA BIRAKTIK

SENİ ORDA TANIMIŞ SENİ ORDA SEVMİŞTİM
ÇÜNKÜ ORDA SANA BEN BİN ÜMİTLE GELMİŞTİM
AŞKA İHANETİ BEN YİNE ORDA GÖRMÜŞTÜM
Old 02-05-2007, 11:01   #120
av.öznur

ah istanbul aah..
istanbul mantık evliliği değil, aşk evliliğidir. tutkudur. hayranlıktır.tüm kötü yönlerine rağmen ayrılamadığınız sevgilinizdir.
ben aşık olduğum istanbulu terketmek zorunda kaldım inanın kolay bir ayrılık olmadı...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi