Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

2006 yılı yaz saati sonu 29 ekim'de

Yanıt
Old 25-10-2006, 16:57   #1
Armağan Konyalı

Varsayılan 2006 yılı yaz saati sonu 29 ekim'de

Yaz saati uygulaması, bu hafta sonu bitiyor.

29 Ekim Pazar günü saat 02.00’de, saatler bir saat geri alınacak.

697 sayılı Kanunun 3097 sayılı Kanunla değişik 2. maddesi, “Greenwich’e göre 30. derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyeti saatleri için esas alınır. Ayrıca başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmek ve bir saati aşmamak şartıyla yaz saati uygulamaya Bakanlar Kurulu yetkilidir” hükmü gereğince, yaz saati uygulamasının başlangıç ve bitiş tarihleri Bakanlar Kurulu kararları ile belirleniyor.

Yaz saati uygulaması başlangıç ve bitim tarihlerinde Avrupa ülkeleriyle birlikte hareket ediliyor.

Uygulamaya ilişkin kararname teklifi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanırken, Dışişleri Bakanlığı tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na gönderilen Avrupa Birliği (AB) çerçevesinde kabul edilen karar metinleri dikkate alınıyor.

Yaz saati uygulamasıyla, enerji tasarrufu, AB üyesi ülkeler ile saat birlikteliği ve uyum sağlamak ve akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji tüketim talebinin (puant gücünün) azaltılması amaçlanıyor.

Öte yandan, uygulamayla her yıl “orta ölçekli” bir hidroelektrik santralin yıllık üretimi kadar tasarruf sağlanıyor.

Yaz saati uygulamasıyla 1990’dan 2004 yılına kadar sağlanan elektrik tasarrufu ise toplam 7 milyar 41,7 milyon kwh’yı buldu.

Yaz saati uygulaması, Avrupa Birliği ülkeleriyle birlikte Mart ayının son pazar günü başlayıp, Ekim ayının son pazar günü bitiyor.

Buna paralel önümüzdeki yıl yaz saatine, 25 Mart 2007 Pazar günü saat 01.00’de saatlerin bir saat ileri alınmasıyla yeniden geçilecek.
Old 27-10-2006, 15:39   #2
medenikal

iki saat öne alınırsa;

iki kat enerji tasarrufu olmaz mı?

yada neden 1 saat ;

45 dakika yada 1,25 saat değil;

sadece 1 saatlik kısımdan mı yararlanılabiliyor;

eğer bunu 5 dakika daha oynatabilsek ;tasarruf miktarı daha da artmayacak mı?
Old 27-10-2006, 19:46   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Ben bunu matematiksel olarak hiç bir zaman anlayamadım.

Belki iyi bir yanıt alamadığımdan.

Düşünüyorum, ekim ayındayız, hava daha erken kararmaya ve daha geç aydınlanmaya başladı, günler kısaldı.

Daha erken kararan havada , saatleri bir saat ileri alarak, daha da erken karartıyoruz. Böylece bu aylarla başlamak üzere, havaların daha geç kararmaya başladığı gelecek senenin mart ayına dek, "daha erken eletrik tüketimini başlatıyoruz".

Sabahlara gelince, ekimle beraber, gün daha geç ağarmaya başlıyor. Aynı saatte kalmamız gerektiği için, artık uyandığımızda hava ağarmış olmuyor, sabah da tüketimi arttırıyoruz.

"Yaz aylarında sağlıyoruz tasarrufu" diyecek olanlara: O zaman da mesai saatimiz aynı. Yani saatleri ileri geri oynatmasak da yaza göre kalsa, ne değişecek? Bilmiyorum
Old 27-10-2006, 21:17   #4
Admin

Alıntı:
Belki iyi bir yanıt alamadığımdan.

Bir de ben anlatayım mı:

Normal uygulama 29 Ekim'de geçeceğimiz kış saati. Dolayısıyla yaz-kış saati diye bir uygulama yapmasaydık, aslında hep kış saati kullanıyor olacaktık. (Yani mesela bugün bile saatler bir saat geri olacaktı ve hava 17.30'da kararacaktı, halbuki bugün yaz saati içinde olduğumuzdan 18.30'da karardı).

Dolayısıyla yaz saati geçtiğinde havanın karardığı saati yaklaşık 8 ay boyunca 1 saat öteliyoruz, dolayısıyla akşamları ışıkları 1 saat geç açıyoruz. Bu da tasarruf sağlıyor.

Alıntı:
iki saat öne alınırsa; iki kat enerji tasarrufu olmaz mı?

Tam 2 kat olmaz ama evet daha fazla enerji tasarrufu sağlanır. Saatleri 2-3-4 saat ileri alırsanız, akşam ışıkları daha geç açarsınız ama bu sefer de hava sabah 11'de aydınlanmaya başlayacağından sabahları ışık açmak zorunda kalırsınız. Bu nedenle tam 2 kat tasarruf sağlayamazsınız ve saatleri daha uzun ileri almak da 3-4-5 kat tasarruf sağlamaz.

Alıntı:
yada neden 1 saat ;

45 dakika yada 1,25 saat değil;

Çünkü hemen her ülke bu konuda birlikte hareket etmeye çalışıyor ki, ülkeler arası saat farkları korunsun. Türkiye 45 dakika ileri alırsa, Yunanistan 1 saat 23 dakika ileri alırsa, Almanya 2 saat 07 dakikayı kabul ederse çıkacak kaosu düşünebiliyor musunuz? O yüzden ortak hareket edilip 1 saat ileri alınıyor.

Şimdi tüm bunlar açıklığa kavuştuysa bir de benim sorum var:

Niye tüm ülkeler sürekli yaz saatini kullanmıyoruz?
Old 27-10-2006, 21:29   #5
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Niye tüm ülkeler sürekli yaz saatini kullanmıyoruz?

İşte ben de onu soruyorum
Old 27-10-2006, 21:33   #6
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Dünya üzerindeki adaleti (enerji tasarrufunu) sağlamak için mi acaba... Saat farklarına rağmen, 24 saatlik dilimi altışar aylık farklarla adilane dağıtabilmek, birimizde yazken,diğerinde kış olabildiği için...mi? (Kışın tasarruf edemediğimiz açık gibi çünkü)

?
Old 31-10-2006, 22:40   #7
Cest la vie

Alıntı:
Almanlar, saatleri "1 saat geri" alıp güneşi mesai saatlerine oturtmuşlar. Biz ne yapıyoruz peki? "Onlar geri aldı" diye geri alıyoruz saati. Güneşin ülkemiz üzerindeki seyrine değil, Avrupa'nın saatleri ileri - geri alışına takılmışız çünkü...

Amerika'da da saatler ayni anda 1 saat geri alindi-onlar da mi Almanya'ya ayak uydurmaya calisiyor?
Ben inanmiyorum buna, butun dunyanin yaptigi bir sey bu. Ayrica kisin sabah evden ciktigimizda da hava karanlik oluyor, mesai bitip eve girerken de hava karanlik oluyor. E, anlamadigim biz gercekten Melih Asik'in dedigi gibi sadece Avrupa'ya ayak uydurmak icin bunu yaptiysak, gunes de bize ayak uydurmak icin mi bunu yapiyor?
Her tasin altina bir sey araya araya kendimizi otomatige bagladik, ilgisiz seylerde bile bir bit yenigi ariyoruz. Maksat muhalefet etmek
Old 01-11-2006, 02:58   #8
Av. Can DOĞANEL

Peki şu bir çelişki değil midir? Dijital elektrik sayaçlarının gece saat 22:00'dan sonra kullanımı teşvik amacıyla daha ucuz bir tarifeden fiyatlandırma yapacak şekilde ayarlandığı ve bunun gece düşen elektrik tüketimini artırmak adına yapıldığı söyleniyor. Gerekçesi de elektriğin depolanamayan bir enerji türü olması ve bu nedenle biz uyurken barajlarda üretilen enerjinin talep yokluğu nedeniyle boşa gitmesi.. Yani boşa gideceğine ucuza satalım mantığ var. Eğer böyle ise geceyi ve dolayısıyla insanların uyku saatini de geriye almak bu mantıkla çelişmez mi?
Bana mesai saatlerine oturtalım fikri daha mantıklı geldi ama Bayramda İzmir'den dönerken Bandırma'ya saat 06:30'da indik gökte yıldızlar vardı ve öğrenciler okula gitmeye çalışıyordu. Geri alınınca o saat 05.30 oldu ve öğrenciler artık biraz daha aydınlık bir saatte gidiyor. Zaten mesai saatlerine oturmuş gibi.. Yoksa ben mi hatalıyım. İşin güvenlik boyutunu da düşünmek lazım. O tenha vakitte çoluk çocuk karanlıkta sokaklarda.. Bir de şu var ki bunu hiç anlamıyorum sonuçta biz bunu faturamızda ödemiyor muyuz? Devlet her türlü kazanıyor zaten. Bedelsiz verilen bir hizmet yok ki. Söz konusu tasarruf kimin aktifine yazılıyor.
Son olarak da (şu basit konuda bile ne çok söyleyecek şeyimiz varmış ama..) kaçak elektrik kullanımı önlenerek bunların yükü bizim sırtımızdan alınsın da isterse 24 saat gece modunda yaşayalım. İnsana kullandığı değil de kullanmadığı elektriğin parasını ödemek daha bi enayi hissettiriyor. Amaaaan boşa gideceğine harcayalım gitsin.
Old 16-03-2007, 04:54   #9
Cest la vie

Alıntı:
Yazan Ahu
Amerika'da da saatler ayni anda 1 saat geri alindi-onlar da mi Almanya'ya ayak uydurmaya calisiyor?
Ben inanmiyorum buna, butun dunyanin yaptigi bir sey bu. Ayrica kisin sabah evden ciktigimizda da hava karanlik oluyor, mesai bitip eve girerken de hava karanlik oluyor. E, anlamadigim biz gercekten Melih Asik'in dedigi gibi sadece Avrupa'ya ayak uydurmak icin bunu yaptiysak, gunes de bize ayak uydurmak icin mi bunu yapiyor?
Her tasin altina bir sey araya araya kendimizi otomatige bagladik, ilgisiz seylerde bile bir bit yenigi ariyoruz. Maksat muhalefet etmek

Demisim Ekim ayinda.
Bu yil Amerika saatleri gectigimiz cumartesi gunu diger tum ulkelerden once ileriye aldi! Bu erken yaz saati uygulamasina gecisin, 2020 yilina kadar 4.4 milyar dolarlik enerji tasarrufu saglayacagi dusuncesiyle yapildigi aciklandi.

Acikcasi ben yaz saati uygulamasinin tum dunya ulkelerinin es zamanli bir sekilde yaptigini dusunurdum hep. Ekim ayinda yazmis oldugum bu mesajin nedeni de buydu. Sanirim ilk defa bir ulke boyle bir sey yapiyor. Bu erken gecisin bir cok sorun yaratacagi beklenmisti ama gordugum ve yasadigim kadariyla hicbir soruna yol acmadi.

Oyleyse gercekten neden biz de boyle bir karar alip uygulamaya gecirmiyoruz? Gercekten de gunes Turkiye ustunde cok daha guclu ve uzun sure parlarken, biz neden uzun vadeli tasarruf isine girismiyoruz?

Sasirtici... Ilginc...
Old 16-03-2007, 10:52   #10
Admin

Alıntı:
Yazan Ahu
Sanirim ilk defa bir ulke boyle bir sey yapiyor. Bu erken gecisin bir cok sorun yaratacagi beklenmisti ama gordugum ve yasadigim kadariyla hicbir soruna yol acmadi.
Bu konuda bir de bilişim sektöründekileri dinleyin isterseniz?

Her ülkenin hangi yıl hangi tarihte saatleri ileri/geri alacağı önceden bellidir ve bilişim sektörü elektronik aletleri buna göre ayarlar. Mesela saatlerin ileri alındığı gün bilgisayarınızı açtığınız zaman Windows otomatik olarak saatinizi ayarlar ve sizi bilgilendirir. Windows'un bunu nereden bildiğini hiç merak etmemiş miydiniz?

Ama bu sene ABD Kongresi ani bir karar aldı ve önceden belirlenmiş geri alma zamanını yasayla değiştirdi ve erken bir tarihte saatleri geri aldılar. Tabii bilişim sektörü şimdi kongreye ateş püskürüyor, çünkü elektronik dünyası allak bullak oldu. Mesela bu defa ABD'de Window'u açtığınızda saati değiştirmedi değil mi?

Tabii olay sadece windows'un saati değiştirmesi kadar basit değil. Dünyada birbiriyle iletişim halinde çalışan bir çok elektronik sistem, bilişim sistemi, internet sunucu sistemleri var ve bu beklenmedik değişiklik hepsini etkiledi. Bu nedenle bilişim sektörü bu konuda sizinle aynı fikirde değil, belirtmek istedim:
http://www.reganfamily.ca/dst/
http://www.paklinks.com/gs/showthread.php?t=245877
Old 16-03-2007, 15:06   #11
Armağan Konyalı

Saatlerin ileri geri alınması teknik sorunlar doğuruyorsa,
mesai ve okul saatlerinin değiştirilmesi daha kolay olmaz mı?

Saygılarımla
Old 16-03-2007, 19:07   #12
Cest la vie

Sayin Admin, verdiginiz linklerde de hep gelecege yonelik ongoruler mevcut: "...will impact...' Korkular gercekten vardi, hatta ucak saaatleri ve sistemleri konusunda da korkular yasaniyordu, ancak cumartesiden beri buna yonelik bir haber okumadim.
Alıntı:
Mesela bu defa ABD'de Window'u açtığınızda saati değiştirmedi değil mi?
Windows kullanmiyorum ama saatim degisti o gun. Ayrica bilgisayarlarini yine burdan almis Windows kullanan arkadaslarimin da saatleri otomatik olarak degisti. Dahasi cep telefonlarimizin saati de otomatik olarak ayarlandi.
Bu karar 2005 yilinda kabul edilen bir yasayla alinmis, sanirim o yasa sonrasi degistirilebilen hersey degistirilmis. Hani bir anda, 'haydi bu yil saatleri biz herkesten once alalim' denmemis, 2 yil oncesinden yasa cikartilarak bir bakima bilisim sektoru de uyarilmis sanirim. Ayrica 2020 yilina kadar tasarruf edilecek miktar 4.4 milyar dolar!!! Hic de onemsiz bir rakam degil..

Denenmeye deger diye dusunuyorum..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi