Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evin tapusunun 2 yaşındaki oğlumun üstüne yapılması

Konuyu Kilitleyin
Old 04-12-2012, 20:42   #1
Konuk

Varsayılan evin tapusunun 2 yaşındaki oğlumun üstüne yapılması

Merhaba, ben 9 yıllık evliyim. 2008 yılında eşimle kredi çekerek ev aldık. evin tapusu eşimin üstüne kayıtlı. Şimdi eşimle anlaşmalı olarak boşanıyoruz. Bunca yılın ve oğlumun hatırına saygıyı kaybetmeden güzel bir şekilde boşanmak istiyorum. 2 yaşında oğlumuz var. Eşimin üzerine olan tapulu evi oğlumun üzerine yapmak istiyoruz.
Yalnız ben eşimin ailesine güvenmiyorum. Evin tapusu oğlumun üstüne olursa daha sonradan eşim evi satmaya kalkışabilir mi? böyle bir durumu nasıl engelleyebilirim? İsteğim oğlum 18 yaşına gelene kadar tapuya hiçbir şekilde dokunulmaması. ileride evi kiraya verme gibi bir durum olursa velisi olarak sadece benim evi kiraya verebilmem. Bunun için ne yapabilirim?
Şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 05-12-2012, 12:55   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba, ben 9 yıllık evliyim. 2008 yılında eşimle kredi çekerek ev aldık. evin tapusu eşimin üstüne kayıtlı. Şimdi eşimle anlaşmalı olarak boşanıyoruz. Bunca yılın ve oğlumun hatırına saygıyı kaybetmeden güzel bir şekilde boşanmak istiyorum. 2 yaşında oğlumuz var. Eşimin üzerine olan tapulu evi oğlumun üzerine yapmak istiyoruz.
Yalnız ben eşimin ailesine güvenmiyorum. Evin tapusu oğlumun üstüne olursa daha sonradan eşim evi satmaya kalkışabilir mi? böyle bir durumu nasıl engelleyebilirim? İsteğim oğlum 18 yaşına gelene kadar tapuya hiçbir şekilde dokunulmaması. ileride evi kiraya verme gibi bir durum olursa velisi olarak sadece benim evi kiraya verebilmem. Bunun için ne yapabilirim?

Sayın konuk,
Anlattığınız durumda çocuğun velayeti kimde ise, evle ilgili karar verme yetkisi de ondadır. Velayet eşinize verilmediği sürece evi satması vb. sözkonusu olamaz. Çocuk reşit olduktan sonra evle ilgili işlemleri kendisi yapabilir.
Anlaşmalı boşanmalar da ciddi bir hukuki yardım gerektirdiğinden, davanız için doğrudan hukuki destek almanızı öneririz.
Old 05-12-2012, 20:13   #3
Konuk

Cengiz Bey cevabınız için çok teşekkür ediyorum. Bir sorum daha olacak müsadenizle, tapu oğlumun üstüne olursa, aradan zaman geçince hiçbir şekilde tapuyu bozdurma gibi bir olay daha sonradan yapılamaz dimi?
Old 06-12-2012, 13:43   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk

Reşit olmayan çocuğa taşınmaz satımı yapılabilmesi için Türk Medeni Kanunu 345 inci maddesine göre kayyımın katılması ve hakimin onayına bağlıdır. Bu gerçekleştikten sonra çocuğun malı kayyım tarafından, vesayet hükümlerine göre yönetilecektir. Ne siz, ne de babası(ve diğer akrabalar) taşınmazı satamaz, kiraya veremez. Bunlar için kayyımın vesayet makamından izin alması gerekir.
Old 06-12-2012, 14:18   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Reşit olmayan çocuğa taşınmaz satımı yapılabilmesi için Türk Medeni Kanunu 345 inci maddesine göre kayyımın katılması ve hakimin onayına bağlıdır. Bu gerçekleştikten sonra çocuğun malı kayyım tarafından, vesayet hükümlerine göre yönetilecektir. Ne siz, ne de babası(ve diğer akrabalar) taşınmazı satamaz, kiraya veremez. Bunlar için kayyımın vesayet makamından izin alması gerekir.

MK 345. madde, maddede açıkça yazılı olduğu gibi, çocuğun borç altında girdiği hallerde uygulanır. Sayın konuğun anlattığı durumda bu maddenin uygulanmasına ve kayyım atamasına gerek yoktur.
Old 06-12-2012, 14:40   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
MK 345. madde, maddede açıkça yazılı olduğu gibi, çocuğun borç altında girdiği hallerde uygulanır. Sayın konuğun anlattığı durumda bu maddenin uygulanmasına ve kayyım atamasına gerek yoktur.

Alım-satım sözleşmesi iki tarafa da borç yükleyen sözleşmelerdir.
Old 06-12-2012, 14:46   #7
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Alım-satım sözleşmesi iki tarafa da borç yükleyen sözleşmelerdir.

Sayın konuk "evi çocuğun üzerine yapmak"dan sözediyor, "evi çocuğa satmaktan" değil. Anlaşmalı boşanmada eşlerden birine ya da her ikisine ait taşınmaz malın çocuğa verilmesi hususunda anlaşılması, bunun da bağış yolu ile yapılması mümkündür. Birçok davamızda bunu yaptık. 345. madde sadece çocuğu borçlandırıcı işlemlerde uygulanacağı için, forum konusu olayda uygulama alanı yoktur.
Old 06-12-2012, 15:10   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayın konuk "evi çocuğun üzerine yapmak"dan sözediyor, "evi çocuğa satmaktan" değil. Anlaşmalı boşanmada eşlerden birine ya da her ikisine ait taşınmaz malın çocuğa verilmesi hususunda anlaşılması, bunun da bağış yolu ile yapılması mümkündür. Birçok davamızda bunu yaptık. 345. madde sadece çocuğu borçlandırıcı işlemlerde uygulanacağı için, forum konusu olayda uygulama alanı yoktur.

Ben soruyu alım-satım yapılacak şekilde anladım. Eğer bağış yapılacaksa yazdıklarınıza katılırım. Onun da belli riskleri var ama konu dışı kalsın.

Bağış yapılacağını varsayarsak bu defa Sayın Konuk'un aşağıdaki maddedeki gibi davranması gerekecek.

Alıntı:
II. Evlilik sona erince

MADDE 353.- Evlilik sona erince velayet kendisinde kalan eş, hakime çocuğun malvarlığının dökümünü gösteren bir defter vermek ve bu malvarlığında veya yapılan yatırımlarda gerçekleşen önemli değişiklikleri bildirmek zorundadır.

Old 06-12-2012, 20:45   #9
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Cengiz Bey cevabınız için çok teşekkür ediyorum. Bir sorum daha olacak müsadenizle, tapu oğlumun üstüne olursa, aradan zaman geçince hiçbir şekilde tapuyu bozdurma gibi bir olay daha sonradan yapılamaz dimi?

Anlaşmalı boşanma protokolünde eşinizin evi çocuğunuz üzerine devrederek, ev üzerindeki her türlü talep ve dava haklarından feragat ettiğine ilişkin madde bulunması yararlı olacaktır.

Çocuğunuzun velayetinin size verilmesi halinde, çocuğunuz zararına işlem yapamazsınız. Çocukların korunması kanununa göre, çocuğunuzun mal varlıkları ile ilgili olarak hesap verme yükümlülüğünüz vardır.

Evi kiraya vermeniz halinde kira gelirinin çocuğun yararına kullanıp kullanılmadığı gibi çocuğu doğrudan ilgilendiren herşey için defter tutmak ve bunu hakim tetkikine sunmanız gerkir.

Velayet görevinin kötüye kullanıldığı iddiası varsa buna bağlı olarak tazminat ve velayetin değiştirilmesi gibi davaların size karşı açılması da mümkündür.

Baba velayet sahibi olmadıkça çocuğun malları üzerinde hiçbir işlem yapamaz, işlem yapacak veli ise bu hakkını doğruluk dürüstlük kuralına göre kullanmalıdır. Aksi halde kişisel sorumluluğu vardır.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz!

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 2 (0 Site Üyesi ve 2 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi