Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmada aldatma ve ispatı, velayet, mali haklar

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-03-2010, 02:03   #1
Konuk

Varsayılan boşanmada aldatma ve ispatı, velayet, mali haklar

merhabalar sizden bir konu hakkında yardım almak istiyorum eşim ben ve kızım tatildeyken kendisi çalışıyordu ve biz yokken bilgisayara program yüklemiş bilgisayarda ki yazılanları kaydetmiş ve masa üstü görüntülerinide benim biri ile ilişkim olduğunu burdan tesbit ettiğini söylüyor ve telefon dökümanından bu kişi ile gece yarısı onla çok zaman görüştüğün faturada belli olduğunu ve elinden bilgisayar görüntüsü ve fatura dökümanı olduğunu söyledi ama ben boşanmak istemiyorum

1 benden habersiz bilgisayara kurduğu programın kayıt ettikleri delil sayılabilirmi

2 ve Telefon aramaları delil sayılabilirmi gece yada gündüz konuşmam ayrıca adsl ile bağlantı saatlerimide gece geç saatlerde olduğunu bununda delil olacağını söylemişti ne kadar doğru olabilir bu söyledikleri

3 ayrıca o anki ruh halimle komşularıma beni birisi ile yazışırken gördüğünü bende onu kıskandırmak için böyle bir kaç şeyler söyledim. bu 3 şahısların söyledikleri dikkate alınırmı.

4 ayrılsak bile kızımın velayetini alma durumum varmı bu durumda hakim boşanma kararı verirse nafaka alabilirmiyim

5 evlilik süresince elde edilen mallarda hakkım olabilirmi araba eşya yada bankada para yada ziynet eşyalarında

bana bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim
Old 11-03-2010, 13:55   #2
av.araf

1 benden habersiz bilgisayara kurduğu programın kayıt ettikleri delil sayılabilirmi

Sadakat evliliğin yasal bir yükümlülüğüdür.Yasal yükümlülük alanları diğer eş için dokunulmaz değildir. Bu nedenle, eşinizin sadakatinizden kuşkulanarak bilginiz dışında yerleştirmiş olduğu takip ve kayıt programları ile elde edilen veriler hukuka uygun delil olarak kabul edilmektedir.Bu durumda özel hayatın gizliliğinin ihlalinden ve hukuka aykırı delilden bahsetmek mümkün değildir.

2- ve Telefon aramaları delil sayılabilirmi gece yada gündüz konuşmam ayrıca adsl ile bağlantı saatlerimide gece geç saatlerde olduğunu bununda delil olacağını söylemişti ne kadar doğru olabilir bu söyledikleri.

Telefon ve intenet bağlantılarının saatleri ve içerikleri boşanma davalarında delil olarak kabul edilirler.Eşiniz mahkemeden telefon ve internet kayıtlarınızın getirtilerek incelenmesini talep edebilir.Bu durumda sizin aynı numara ile hayatın olağan akışına tezat teşkil edecek kadar sık görüşmeler yapmış olmanız , gün içinde evlilikten doğan yükümlülüklerinizi ihmale varacak derecede sık internete girmiş olmanız boşanma davasında aleyhinize sonuç doğurabilir.

3 ayrıca o anki ruh halimle komşularıma beni birisi ile yazışırken gördüğünü bende onu kıskandırmak için böyle bir kaç şeyler söyledim. bu 3 şahısların söyledikleri dikkate alınırmı.

Komşunuzun eşiniz yada sizin tarafınızdan tanık olarak bildirilmesi halinde bilgi ve görgülerine başvurulur.O da sizden veya eşinizden duyduklarını yada şahit oldukları olayları mahkemeye anlatır.Ancak tanıkların beyanlarının ve bu beyanlarının samimiyetinin takdiri mahkemeye aittir.

4 ayrılsak bile kızımın velayetini alma durumum varmı bu durumda hakim boşanma kararı verirse nafaka alabilirmiyim.

Kızınızın yaşı konusunda bir bilgi vermemişsiniz.Mahkeme velayet konusunda karar vermeden önce kızınızın bir uzman tarafından dinlenmesine karar verebilir.Uzman raporu ile kızınızın fizyolojik ve psikolojik gelişimi açısından hangi ebeveyninde kalmasının daha uygun olacağını değerlendirerek velayeti karara bağlar.

5 evlilik süresince elde edilen mallarda hakkım olabilirmi araba eşya yada bankada para yada ziynet eşyalarında
Evlilik birliği içerisinde elde edilmiş mallar konusunda bir rejim belirlememişseniz kanunen edinilmiş mallara katılma rejimine tabi kabul edilirsiniz.Boşanmaya karar verilmesi durumunda malların paylaşımı (ev,araba,para) için ayrı bir dava ikame edebilirsiniz.Ancak düğünde takılan ziynet eşyları size aittir.paylaşmaya konu edilmez.

Hak kaybına uğramamanız için bir avukattan doğrudan destek almanızı öneririm.
Old 11-03-2010, 14:41   #3
Av. Fatma Hoşgör

SAYIN KONUK,
meslektaşımın bilgilerine ek olarak,

Alıntı:

Evlilik süresince sizin kazanımlarınız ve katkınız nedeni ile edinilen mallara ilişkin olarak talep hakkınız olur. ancak katkınızı ispat etmek zorundasınız. Sizin maddi katkınız olmayan ve evlilik birliği sürecsince yapmış olduğunuz tasarruflarla ilgili olarak edninilmiş mallar nedeni ile var olan katılım alacağınız mevcuttur. Ancak anlattığınız olayda eşiniz zinaya dayanabilir gibi görünüyor bu durumda sizin alacak hakkınız kalmayabilir. tabi eşinizin bunu ispatlaması şarttır.

Zinanın ispatlanması ve tam kusulu bulunmanız halinde tazminat ve ednilmiş mallardan kaynaklı katılım alacağınızı alamayabilsiniz.

bir dava açılması durumunda hemen bir avukattan hukuki destek almanızı maddi durumunuzun yeterli olmaması halinde de bulunduğunuz ilin barosuna başvurmanızı öneririz.

Saygılarımla
Old 12-03-2010, 08:49   #4
sosyologyusuf

Alıntı:
ayrılsak bile kızımın velayetini alma durumum varmı bu durumda hakim boşanma kararı verirse nafaka alabilirmiyim

sayın katılımcı
aile mahkemelerinde görev yapan uzmanlar boşanma davalarında hazırlamış oldukları velayet raporlarında hakimler için bir ışık olmaktadır. uzman raporunun hazırlanması yönünde avukatınızdan talepte bulunun. Bu nedenle öncelikle velayet raporunda Çocuğun velayetinin boşanan eşlerden birisine verilirken göz önünde tutulacak ve asla vazgeçilemeyecek tek ve ana kural ise onun güvenliği ve menfaatidir. Bunun yanın da diğer etkenlerde göz önünde tutulması gerekmektedir. Çocuğun Güvenliği, Çocuğun Menfaati, Çocuğun Yaşı, Çocuğun Eğitim Durumu, Çocuğun Sağlık Durumu, Çocuğun Alıştığı Çevre ve Ortam, Çocuğun Aile Ortamında Yaşayabilme Olanağı, Çocuğa Bakma Olanağı, Bireysel ve Eğitici Yetenekleri ve İlgi, Tutum ve Davranışların da yukarı da ayrıntılı bir şekilde bilgiler alınır.
Çocuğun 0-3 ve 3-6 yaş grubunda kişisel gelişim içersinde anneye en fazla gereksinim duyduğu bir dönem olması nedeniyle unutulmaması gereken bir süreçtir. bütün bilgiler ışığında genel bir değerlendirme yapılarak mahkemeye bir rapor sunulur ve mahkeme hakimi değerlendirmesini yapar. yazmış olduğunuz yazı da Kızınızın yaşı konusunda bir bilgi vermemişsiniz bu nedenle avukattan mutlaka bir destek isteyin
Old 13-03-2010, 19:20   #5
Konuk

Varsayılan 13 yaşında

kızımın yaşı 13
Old 14-03-2010, 11:23   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı
13 yaşında bir çocuğun kimin yanında yaşayacağı konusunda görüşünün alınması yasal zorunluluktur.

Bu nedenle uzman aracılığı ile çocuğun görüşü alınacak ve bu görüş yeteri kadar önemli sayılarak velayet konusunda karar verilecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi