Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

haczedilemeyen sosyal yardıma bloke

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-07-2012, 12:43   #1
av.serdar olgun

Varsayılan haczedilemeyen sosyal yardıma bloke

merhaba arkadaşlar;müvekkilim izmir valiliği sosyal hizmetler den çocuk bakım parası almakta, önceki bir tarihte Antalya ziraat bankasından kredi kullanıp ödememiş bunun üzerine banka sosyal yardım parasına bloke koymuş sonrada belli miktarlarda düzenli kesinti yapmış,haczedilmezlik itirazı üzerine ise bu kesintiyi kaldırmış ancak önceki kesintileri iade etmiyor bu durumda kesintiler için dava şansımız nedir ve bu davayı izmir de açmamız mümkünmü yetki itirazı çıkarmı teşekkürler.
Old 22-07-2012, 13:09   #2
Av.özlemce

Alıntı:
Yazan av.serdar olgun
merhaba arkadaşlar;müvekkilim izmir valiliği sosyal hizmetler den çocuk bakım parası almakta, önceki bir tarihte Antalya ziraat bankasından kredi kullanıp ödememiş bunun üzerine banka sosyal yardım parasına bloke koymuş sonrada belli miktarlarda düzenli kesinti yapmış,haczedilmezlik itirazı üzerine ise bu kesintiyi kaldırmış ancak önceki kesintileri iade etmiyor bu durumda kesintiler için dava şansımız nedir ve bu davayı izmir de açmamız mümkünmü yetki itirazı çıkarmı teşekkürler.

Benim kanaatimce sebepsiz zenginleşme davası açılabilir. Dava türünden emin olmamakla birlikte her halukarda açacağınız davayı kazanacağınızdan eminim.İcra iflas kanununda haczedilemeyen mallar ile ilgili kanun maddesi çok açık.Madde 82 fıkr10. Bir muavenet sandığı veya cemiyeti tarafından hastalık, zaruret ve ölüm gibi hallerde bağlanan maaşlar

ayrıca yetki konusunda da bir sıkıntı olmasın çünkü
Sebepsiz zenginleme davalarında yetkili mahkeme genel yetki kuralları uyarınca, davalının ikametgahı olan yer mahkemesidir. Davalı Tüzel kişi ise, yukarıdaki içtihatta da belirtildiği üzere ve HUMK.m.17 uyarınca şubenin işlemlerinden kaynaklanmışsa, şubenin bulunduğu yer mahkemesi de yetkili olur.İyi çalışmalar
Old 23-07-2012, 11:04   #3
Esra DEMİRKAN

Haczedilmezliğe rağmen yapılan hacizlerde kesilen paraların iadesi olmaz. Şikayet halinde tedbir istemli haczi durudurursunuz ve haciz iptal olur ancak kesintiler iade edilmez. Çünkü diğer tarafa borçlusunuzdur.Borcunuzdan düşer. Burada bana göre sebepsiz zenginleşme bulunamamktadır.... Çünkü kesinti usulsüzde olsa sebep borcunuzdur.... Kural budur diye biliyorum. Aksi halde kesilen paraların iade edildiğini uygulamada hiç görmedim. Ancak; icra dosyasına talep açarak mahkeme ilamı gereği haciz iptal olduğundan, kesilen paraların iadesi için karşı tarafa muhtıra çıkarılması talebinde bulunulabilir mi? ne olacağını görebilmek için, en fazla reddolur diye düşünüyorum. Bu yolu deneyebilirsiniz. başka bir çözümü var mı bilmiyorum.
Old 23-07-2012, 14:51   #4
üye7160

Alıntı:
Yazan Esra DEMİRKAN
Haczedilmezliğe rağmen yapılan hacizlerde kesilen paraların iadesi olmaz. Şikayet halinde tedbir istemli haczi durudurursunuz ve haciz iptal olur ancak kesintiler iade edilmez. Çünkü diğer tarafa borçlusunuzdur.Borcunuzdan düşer. Burada bana göre sebepsiz zenginleşme bulunamamktadır.... Çünkü kesinti usulsüzde olsa sebep borcunuzdur.... Kural budur diye biliyorum. Aksi halde kesilen paraların iade edildiğini uygulamada hiç görmedim. Ancak; icra dosyasına talep açarak mahkeme ilamı gereği haciz iptal olduğundan, kesilen paraların iadesi için karşı tarafa muhtıra çıkarılması talebinde bulunulabilir mi? ne olacağını görebilmek için, en fazla reddolur diye düşünüyorum. Bu yolu deneyebilirsiniz. başka bir çözümü var mı bilmiyorum.

Fazla verilen paranın geri alınması:
İİK - Madde 361 - İcra dairelerince borçludan fazla para tahsil olunarak alacaklıya verildiği yahut yanlışlıkla bir tarafa para tediye olunduğu hesap neticesinde anlaşılırsa verilen para ayrıca hükme hacet kalmaksızın o kimseden geri alınır.

SAYIN,Demirkan daha önce hiç ödenen paranın iade olduğunu görmedim demişssiniz oysa ki örneğin, 361. madde var iadeye ilişkin düzenlenen..
Yine yapılan işlem usul ve yasaya aykırı ise alınan para da aykırıdır.Borcun var iade olunmaz mantığı ile kesintiye de devam edilmesi gerekir o zaman...
müvekkilin emekli maaşına konulan haczi kaldırdığımız gibi o güne kadar ödenen paranın da iadesine ilişkin icra dairesinden alacaklı tarafa muhtıra gönderilmesini talep ettik.devlet kurumu olan alacaklı ikiletmeden iade etti kestiği parayı..
Old 24-07-2012, 11:52   #5
Esra DEMİRKAN

Bende ancak icra dairesinden talepele çözülebilir şeklinde düşümmüştüm. uygulamasının olmasına sevindim. aksi halde sebepsiz zenginleşme söz konusu değil. Daha öncede belirtiğim gibi ben hiç bu şekilde iade işlemi yapmadım, yapıldığını duymadım.Siz de icra müdürlüğünden talep ederek çözmüşsünüz zaten. Aksi halde icra mahkemesi tahsil edilen paranın aidesine karar vermiyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi