Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İtirazın iptali davası devam ederken icra dosyasının işlemden kaldırılması!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-08-2011, 10:03   #1
Av. Oktay

Varsayılan İtirazın iptali davası devam ederken icra dosyasının işlemden kaldırılması!

Değerli meslektaşlarım,

Forumda yaptığım araştırmalarıma rağmen soruma hala net bir cevap bulmuş değilim.

Takip devam ederken borçlunun itirazı üzerine itirazın iptali davası açtık. Dava yaklaşılk 2 yıl sonra kesinleşti ve itiraz kaldırıldı. Şimdi mahkeme ilamını icra dosyasına koyup haciz işlemlerine başlamak üzereyken dosyanın İİK 78. madde gereğince takipsizlikten kaldırıldığını gördüm. İcra memurunun dediğine göre dosyayı yenilemem ve harç ödemem gerekiyormuş. Fakat zaten 2 yıldır mahkeme de olan bir dosya içinde ne gibi bir işlem yapabilrim ki dosya işlemden kaldırılmasın? Bu konuda sizlerin yorumlarını da bekliyorum. Saygılarımla..
Old 24-08-2011, 10:50   #2
AV.ŞEYMA

Sayın meslektaşım;
Size katılıyorum. İtiraz ile duran bir icra takibi işlem görmeden nasıl takipsizlikten düşer??? Ancak benimde başıma geldi. İcra dosyası içine dava açtığıma dair dilekçe sunmadığım ve bu hususta icra dairesinin bilgisi olmadığı gerekçesi ile dosyanın takipsizlikle düşürüldüğü söylendi. O dönem de acil ivedi iş olduğu için tekrar yenileme harcı ödemek suretiyle takibi yeni esas vererek açtık. İcra hukuk mahkemesine işlemi şikayet etmedim. Fakat şu yolu izlemeyi düşünmüştüm. İtirazın iptali davasının görüldüğü mahkeme takipsizlikle düşen icra dosyasını mutlaka incelenmek üzere istemiş ve zimmetle dosya içerisine almıştır. Bu İcra Müdürlüğünün zimmet defterinde ve hatta dosya içinde dosya teslim tesellüm belgesi ile de kayıtlıdır. Bu gerekçe ile düşürülen bir takip için icra müdürlüğü yapmak istediğiniz işlemini reddetiğinde icra mahkemesine şikatet eder ve dosya hakkında itirazın iptali davasının açıldığını , İcra Müdürlüğünün dosya nedeniyle bu durumdan haberdar olduğu ve duran takipte işlem yapılamamasının alacaklı olarak kusurunuzun olmadığını belirterek şikayette bulunabilirsiniz. KOlay gelsin...
Old 24-08-2011, 11:02   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Oktay
Değerli meslektaşlarım,

Forumda yaptığım araştırmalarıma rağmen soruma hala net bir cevap bulmuş değilim.

Takip devam ederken borçlunun itirazı üzerine itirazın iptali davası açtık. Dava yaklaşılk 2 yıl sonra kesinleşti ve itiraz kaldırıldı. Şimdi mahkeme ilamını icra dosyasına koyup haciz işlemlerine başlamak üzereyken dosyanın İİK 78. madde gereğince takipsizlikten kaldırıldığını gördüm. İcra memurunun dediğine göre dosyayı yenilemem ve harç ödemem gerekiyormuş. Fakat zaten 2 yıldır mahkeme de olan bir dosya içinde ne gibi bir işlem yapabilrim ki dosya işlemden kaldırılmasın? Bu konuda sizlerin yorumlarını da bekliyorum. Saygılarımla..

Sayın Şeyma'ya katılıyorum. Onlarca defa itirazın iptali davası tecrübe ettik. Hiçbirinde böyle bir şey yaşamadık. Davayı gören mahkeme en az bir kere, icra dosyasını müzekkere ile müdürlükten istemiştir.Ben hatta daha da ileri giderek "görevi ihmal" suçunun işlenmiş olabileceğini de iddia ediyorum.

Ancak icra müdürlüğü yazılı olarak "işlemden kaldırma" kararı vermişse, re'sen kararından dönemeyeceği için, icra mahkemesine memur muamalesini şikayet edin.
Old 24-08-2011, 16:50   #4
MUSTAFA TUNCER

İİk.madde 78/2 CÜmle 2 De Cevap Var. Selamlar
Old 25-08-2011, 09:06   #5
figen çankaya

evet Şeyma hanım'a bende katılıyorum.Ancak bu tarz sorunlar yaşamak istemiyorsanız,şikayet,yenileme vs.acil durumlarda işleminizi geciktirebilir,en güzeli tirazın iptali davası açtığınız gün,icra dosyasına da itirazın iptali davası açıldığını,mahkeme dosyasının kesinleşmesine kadar dosyanın işlemden kalıdırılmaması şeklinde hemn iki satırlık bir dilekçe yazmanız halinde hiçbir sorun yaşamayacaksınızdır.Ben bu şekilde yapmaktayım.Saygıyla..
Old 25-08-2011, 16:10   #6
Av. Oktay

Değerli meslektaşlarım, icra müdürü dosyanın üzerine takipsizlik şerhi vurarak dosyayı mahzene kaldırmış. Ben de sizlerinde de belirttiği gibi icra hahkemesine şikayet yoluyla işlemin takipsizliğin kaldırılması talebinde bulundum. Bakalım, sonuc birazcık malum olsa da ben de merakla bekliyorum. İlginize teşekkürler.. Saygılarımla..
Old 25-08-2011, 16:18   #7
Aybüke Kağan

Benim bir dosyamda takipsizlikten düşme kararı verilmiştir. Mahkeme kararını dosyaya koydum ve talep açtım. Müdür, her ne kadar 78. maddeye göre işlemden kaldırılmış ise de alacaklı vekilinin sunduğu ilam üzerine diyerek yenileme falan demeden talebimi kabul etti ve hacze gittik. Alacaklının dava açtığını bildirme zorunluluığu yok. İcra müdürü duran bir takipte düşme kararı veremez.
Old 22-12-2011, 12:53   #8
gorkemgg

iik78/2 ilamlı takipte nafaka hükümlerine uymamaktan ceza davası açıldı ancak buna rağmen icra dairesi dosyamızı iik78/2 gereğince düşürmüş. ceza davası da süreyi kesmez mi?
Old 22-12-2011, 13:44   #9
GÜLSÜM ÖNAL

Devam etmekte olan İtirazın İptali davasınedeni ile icra takip dosyasının işlemlemden kaldırılması mümkün değil. Talep ile birlikte dosya yeniden harçsız ve yenileme yapmadan işleme alınır. Zaten açılmış bir dava zamanaşımını keser.(Ki süre ynünden i,şlemden kaldırılmıştır..)
Old 03-01-2012, 17:47   #10
AV.ŞEYMA

SAYIN GÖRKEM

Nafaka bedeline uymamaktan açılan ceza davası icra takibini durdurmaz ama şöyle düşünülebilir icra dosyasında devam eden aylara ilişikin talebiniz mutlaka vardır bu nedenle dosyanın işlemden kaldırılmaması gerekir diye düşünüyorum iyi çalışmalar
Old 24-05-2012, 14:53   #11
Av. Önder İbrahim Yıldırım

Sayın Meslektaşlarım, aslında İ.İ.K. m.78/2'de bu konuda açık ve tartışmasız bir hüküm yer almaktadır. "Haciz istemek hakkı, ödeme emrinin tebliği tarihinden
itibaren bir sene geçmekle düşer. İtiraz veya dava halinde bunların vukuundan hükmün katileşmesine kadar veya alacaklıyla borçlunun icra dairesinde taksit sözleşmeleri yapmaları halinde taksit sözleşmesinin ihlaline kadar geçen zaman hesaba katılmaz."

Ancak özellikle İstanbul Adliyesi'nde takipler 6-7 aylık taramalarla mahzen'e gönderilmektedir. Bırakın ilamsız takibi, ilmalı takipleri dahi işlemden kaldırabiliyorlar.Bu yalnızca icra dairesi uygulamasıdır. Zira icra müdürleri dosyanın kaydını UYAP'tan açarken, "sehven kapatılma" şeklinde ifade kullanmaktadırlar. Ancak dosya düşmüş ve bir sonraki yıl esas numaraları verilmeye başlamışsa, dosya yenilenecektir. Kısacası bu tip takipsizlik kararları kanunen değil ihtiyaçtan (yer sıkıntısı) verilmektedir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi