Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

boşanamdığı halde 8 yıldır kendisine bakmayan eşe nafaka ödenmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-05-2012, 17:26   #1
limpid

Soru boşanamdığı halde 8 yıldır kendisine bakmayan eşe nafaka ödenmesi

merhabalar,

müvekkil alkol kullanmakta ve dolayısıyla fiziksel olarak da bakıma muhtaç durumdadır. çünkü kullandığı alkol sebebiyle yürüyememekte hatta altını dahi 8 yıldır yanında kaldığı yaşlı annesi değiştirmektedir. müvekkilin karısı 8 senedir kendi ailesi ile beraber yaşamakta, müvekkile bakmamaktadır. bu arada da 2006 senesinden beri de mahkeme kararı ile kadın lehine mahkeme kararı ile tedbir nafakasına hükmedilmiştir. ben bu kararı görmedim ancak mezkur nafakanın arttırılması için yeni bir dava açılmış o dilekçeden bunları anlıyorum. müvekkilin maaşından kadına hükmedilen nafaka 2006dan beri düzenli olarak kesilmektedir. müvekkilim de artık boşanmak istemektedir. çünkü hem kendisine bakmayan karısına nafaka veremeyecek durumdadır hem de yaşlı annesi kendisine tek başına bakamadığı için yardımcıya da para vermektedir. ayrıca annesi ile beraber kirada oturmakta ve annesinin de kocasından kalan emeklisi dışında geliri yoktur. müvekkilde 700 TL gibi bir maaş almaktadır.

1- 8 yıldır müvekkilin annesinin yanında olduğunu, onun bakıma muhtaç olduğunu gören tanıklar da vardır. bu durumda boşanma davası açılırsa müvekkilim mi karısı mı asli kusurlu olur?

2- hemen boşanma davası açıldığı takdirde derdest nafaka arttırım davasına veya halen ödenen miktara etkisi ne olur?

kısacası müvekkil bakıma muhtaç olduğu için aldığı maaşla hem ev kirası hem yemek hem de kendine bakması için yardımcıya para ödemek durumundadır. karısına ödeyecek parası kalmamaktadır.
Old 24-05-2012, 10:52   #2
Av. İlhan SALBAŞ

Anladığım kadarı ile karısı ev hanımı ve nafaka dışında herhangi bir yerden geliri yok. Koca karısına bakmakla yükümlü olduğundan 200-300 Tl civarında bir nafaka ödemek zorunda. daha önce boşanma davası açmış ve reddedilerek kesinleşmemişse kuvvetle muhtemel açacağınız boşanma davası müvekkilin alkol alışkanlığı evin geçimini sağlamaması vs. nedenlerle ağır kusurlu olması nedeniyle reddedilecektir. Müvekkiliniz 8 yıldır boşanma davası açmaması hata. En azından reddedildikten ve kesinleştikten 3 yıl sonra yeniden açar ve şimdiye kadar boşanırdı. Fakat, alkolik fiziksel engeli olan bir adam boşanarak yeniden kendine eş bulması da neredeyse imkansız eksra maddi ve manevi tazminat ödeyeceğine böyle kalsın daha iyi. Sakal bıyık hikayesi.
Old 24-05-2012, 11:38   #3
limpid

mesajınız için teşekkürler. evet 8 sene oldukça uzun bir zaman. karısının ilk evden ayrıldığında bu kadar içmeyen müvekkil zamanla alkolün dozunu arttırmıştır. tamam alkol mutlak bir kusur ancak kadının kocasıyla ilgilenmemesi de bir kusur değil midir? adam tedavi olmak istemektedir ancak yaşlı annesi dışında kimse olmadığı ve karısı da böyle yaptığı için bu şekilde hayatına devam etmektedir. ne yapılabilir başka acaba?
Old 24-05-2012, 11:45   #4
Av. İlknur Sezgin Temel

Sayın limpid,
Bence ilk nafaka kararına ait dosyayı ve gerekçeli kararı incelemek gerekir.
Nafakanın bağlanma gerekçesi, kadının ayrı yaşamakta haklı olduğunu kabul eden bir karar, dolayısıyla müvekkilinizin kusuruna ilişkin bir tespit mevcut olabilir.
Öyle bir gerekçenin mevcut olması halinde ise "kadın da kocasına bakmıyor" türünde bir sav muhtemelen dinlenmeyecektir.
Old 24-05-2012, 11:55   #5
Av. İlhan SALBAŞ

Bana göre çıkış yolu yok. İmkansız kadar zor. Ben olsam bu davayı açmam. Çünkü dava %99 reddedilir ve karşı dava açılırsa boşanma maddi, manevi tazminat ödemeye müvekkiliniz mahkum olabilir müvekkiliniz ilerde başınızı çok ağrıtabilir. Ben boşanayım önemli değil maddi manevi tazminat nasılsa tahsil edemez düşüncesindeyse yazılı beyanını alarak şansınızı deneyebilirsiniz. Tabi siz müvekkilinizden avukatlık ücretini dahi tahsilinde sorun yaşayabilirsiniz.
Old 24-05-2012, 12:01   #6
aykutyigit

Size başımızdan geçen bir olayı aktarayım.Müvekkil 1983 yılında şizofreni hastası oluyor.Eşi evi terkedip gidiyor.Mahkemede karşı taraf ben terkettim ama annesi ben gitmeden oğlunu aldı gitti, bugüne kadar böyle geldi bundan sonra da böyle gitsin diye beyanda bulundu.Mahkeme tarafları boşamadı.Yargıtay da kararı onadı.Bizim olayda müvekkil kusursuzdu sizde ise kusurlu .Bizim davada boşamadığını gördüğüm için işiniz gerçekten zor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi