Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ihtiyati tedbir kararının icrası

Yanıt
Old 22-05-2012, 14:38   #1
ayse1728

Soru ihtiyati tedbir kararının icrası

taşınır malların ihtilaflı olduğu bir davada mallar için ihtiyati tedbir talep ettim mahkeme de ihtiyati tedbiri kabul ederek yediemin olarak davalıda kalması şeklinde karar verdi.
bu kararı süresi içerisinde icraya koydum bu ara kararı ilam vasfında sayıp taşınır teslimine ilişkin örnek no:2 eski no:53 ile takip hazırladım ve borçluya icra emrini gönderdim tabi tebligat henüz ulaşmadan biz icra memuru ile tedbir kararını icra ettik ve yediemin olarak davalı borçluya malları teslim ettik.
davalı vekili icra emrinin iptali davası açmış ve dayanak olarak ihtiyati tedbir kararı derdest bir davada istenmiş ve karara bağlanmış olup mahkeme ilamı değildir ayrıca ihtiyar heyeti azasına icra emri tebliğ edilmiştir iptali gerekir şeklinde beyanda bulunmuştur.
ihtiyati tedbir kararları icraya konulurken takip türü ne olmalı? karşı tarafın beyanlarına yasal dayanak bulamadım. fikirlerinizi , elinizde varsa yargıtay kararlarınızı rica ediyorum.
Old 22-05-2012, 23:04   #2
av.buğra

İnceleme

tedbir kararı aldığınız dava derdest mi ? Nihai kararda tedbirin devamına hükmedilmemişse tedbir kalkar..
Old 23-05-2012, 13:30   #3
ayse1728

Alıntı:
Yazan av.buğra
tedbir kararı aldığınız dava derdest mi ? Nihai kararda tedbirin devamına hükmedilmemişse tedbir kalkar..

evet dava devam ediyor dava açarken talep etmiştim.
Old 23-05-2012, 13:47   #4
aykutyigit

ilamsız takip yapmalıydınız.Ortada mahkeme tarafında verilmiş bir kesin hüküm ,ilam yok .
Old 24-05-2012, 13:24   #5
ayse1728

neticede bu aslında memur muamlesini şikayet (ancak davalı kısmında bu yazılmamış) şimdi daha cevap süresi içerisinde ben kabul etsem doğrudan dosya üzerinde inceleme ile karara çıkar mı ve yargılama giderleri ile vekalet ücreti hükmedilmemesi gerktiği şeklinde yargıtay kararı arıyorum elinizde varsa gönderir misiniz?
Old 25-05-2012, 16:37   #6
handekumas

Alıntı:
Yazan av.buğra

HMK 397/2. : İhtiyati tedbir kararının etkisi, aksi belirtilmediği takdirde, nihai kararın kesinleşmesine kadar devam eder.

Yeni HMK hükmü gereğince, Mahkemece hüküm kurulurken ayrıca tedbirin kaldırılmasına dair karar verilmediği sürece tedbirin kalkmayacağını düşünmekteyim.
Old 25-05-2012, 21:04   #7
av.buğra

İnceleme

Alıntı:
Madde 112 - Esas hakkında mahkeme
tarafından verilen kararın tefhim veya tebliğ olunmasını mütaakıp ihtiyaten icra
kılınmış olan tedbir mürtefi olur. Şu kadar ki mahkeme hükmün icrasını temin
için işbu tedbirin tayin edeceği müddet zarfında devamına karar
varebilir.

eski kanun 112. maddesi zihnimde kalmış, uyarınız için teşekkür.
Old 26-05-2012, 12:20   #8
handekumas

Çok önemli bir değişiklik olduğunu düşünüyorum. Karar celsesinde bu hususa özellikle dikkat edip hakimleri uyarmakta fayda var.
Old 26-05-2012, 16:07   #9
özfn_34

Alıntı:
Yazan ayse1728
neticede bu aslında memur muamlesini şikayet (ancak davalı kısmında bu yazılmamış) şimdi daha cevap süresi içerisinde ben kabul etsem doğrudan dosya üzerinde inceleme ile karara çıkar mı ve yargılama giderleri ile vekalet ücreti hükmedilmemesi gerktiği şeklinde yargıtay kararı arıyorum elinizde varsa gönderir misiniz?

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi

Davanın konusuz kalması, feragat, kabul ve sulhte ücret
MADDE 6 – (1) Anlaşmazlık, davanın konusuz kalması, feragat, kabul ve sulh nedenleriyle; delillerin toplanmasına ilişkin ara kararı gereğinin yerine getirilmesinden önce giderilirse, Tarife hükümleriyle belirlenen ücretlerin yarısına, karar gereğinin yerine getirilmesinden sonra giderilirse tamamına hükmolunur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi