Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınları Araç Kullanması Hakkında

Yanıt
Old 08-01-2004, 19:12   #1
Armağan Konyalı

Varsayılan Kadınları Araç Kullanması Hakkında

Sayın Kadın Üyeler,

Aşağıdaki haberi size yazıyorum . Siz anlarsınız ne demek olduğunu...

Saygılarımla

Bir Dost
.................

ARABA KULLANMAK İÇİN ERKEK KILIĞINA GİRDİ... SUUDİ ARABİSTAN'IN KUZEYİNDEKİ TABUK BÖLGESİNDE, ERKEK KILIĞINDA OTOMOBİL KULLANAN BİR GENÇ KIZ TRAFİK POLİSLERİNCE YAKALANDI. EL CEZİRE GAZETESİ, EVDEN KAÇTIĞI GEREKÇESİYLE ARANDIĞI BELİRTİLEN 20 YAŞLARINDAKİ KIZIN ERKEK ELBİSELERİ GİYDİĞİNİ BELİRTTİ.

Gazete, Tabuk'ta bir hastanenin giriş kapısına çarptıktan sonra
durmayan otomobili takip eden polis ekibine ateş edildiğini de
kaydetti.
Suudi Arabistan'da yürürlükte olan yasalar, kadınların araç
kullanmalarına izin vermiyor.
Old 10-01-2004, 22:53   #2
aytenagirdemir

Kadınların :
GECELERİ DE SOKAKLARI DA İSTİYORUZ sloganlarını bölgesel olarak genişletmek gerekecek.
Araba kullanmak istiyoruz...
Bisiklete binmek istiyoruz...
vs vs.
Kadının pratiği yokmuş ki. Acemi şoför ) Olacak o kadar. Siz hiç kaza yapmadınız mı? )
Old 11-01-2004, 12:36   #3
Armağan Konyalı

Sayın aytenagirdemir,

Önemli olan kaza yapmak değil, araba kullanmanın yasak olması...

Ben kaza yaptım ama erkek kılığına girme gereği duymadım .. :-)
Sizin de duymamanız dileklerimle.

Bir Dost
Old 13-01-2004, 15:22   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Bir Dost şunu mu söylemek istemektedir?

Türkiye de kadınların araç kullanması yasak değildir.Dolayısıyle erkek kılığına neden giriyorsunuz?))))))

Şaka bir yana hayatın olanaklarına ulaşabilmek için-en azından araba kulanabilmek için- savaşmak zorunda değiliz.Alıştığımız şeyleri bazen farketmiyoruz.Doğru.Güzel ve doğal şeyler normal geliyor hepimize.Bütün yaşam alanlarının böylesi paylaşılması ihtimali ise insana güven veriyor.

Keşke savaşacak hiç alanımız kalmasa,hepsi çözümlenmiş olsa.

Daha estetik değerlerle ilgili çaba içinde olsak,yaşam kalitemizi nasıl yükseltiriz e zaman kalsa...

Bu özlem sadece kadınların çabasıyla olacak gibi değil.

Saygılar
Old 13-01-2004, 19:07   #5
Gemici

İnsan oğlu/kızı bu yasaklar olduğu sürece, yasaklanan şeyleri yapabilmek, yasakları delebilmek için kılıktan kılığa giriyor veya girebiliyor; kimisi araba kullanmak için erkek kılığına girer , kimisi kadınlar hamamına girip bir göz atmak için çarşafa bürünür.

Diğer taraftan üstündeki pılıyı pırtıyı atıp, hiç bir yasak tanımadan, kadın erkek iç içe anadan doğma gezenler var(çıplaklar kampı) Böyle yerlerde ne gibi yasaklar var bilmiyorum, ama eminim ki onların da kendilerine göre bir takım yasakları vardır. Yasaklar toplumsal yaşamın bir gereği mi bilmiyorum.

Bilmek istediğim tek şey, bu yasakları, kimin hangi yetkiye dayanarak koyduğu ve bu yasakların kimin faydasına olduğu.

Kimin faydasına olduğunu bilmediğimiz anlamsız yasakları kırabilmek, sonsuza uzanan bir merdiveni çıkmaya benziyor bence; çıktığınız her basamak sizi çıkılması gereken başka bir basamağa götürür. Vardığımız basamaktaki manzara ne kadar güzel olursa olsun ve önümüzdeki basamakları tırmanmak ne kadar ğüç olursa olsun, tırmamaya devam etmek en iyisidir derim, merdivenin son basamağına varmak imkanımız olmasa bile. Çıktığımız her basamak bizi bizden önce gidenlere biraz daha yaklaştırır.

Haydi beyler, sizde bayanlar arkadan gelenler var yol verelim lütfen.

Saygılarımla
Old 14-02-2004, 12:57   #6
Armağan Konyalı

Sayın Gemici,

Aşağıdaki haberi okuyunca yukarı basamaklarda olduğumuzu düşünüyorum .

Sevgililer Günü’ne Suudi yasağı
Suudi Arabistan'ın Fetva Komitesi, ‘‘Allah'ın gazabına uğramak istemiyorsanız, Sevgililer Günü'nü kutlamayın’’ diye açıklama yaparak, halkı uyardı.

Komite, Sevgililer Günü'nün, kafir Hıristiyanlar'ın kutladığı bir bayram olduğunu ve Allah'a ve ahiret gününe inanan Müslümanların bu günü kesinlikle kutlamamalarını istedi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: ‘‘İslam'da sadece iki bayram vardır. Diğer bayramlar, Müslümanlara haramdır. Diğer bayramlarla ilgili hediyelik eşyaların satılması yasaktır.’’ Sevgililer Günü, Suudi Arabistan dışında Körfez ülkelerinde kutlanıyor.

Kaynak : http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0...~370446,00.asp
Old 14-02-2004, 13:10   #7
Admin

Suudi Arabistan Fetva komitesini bilemeyeceğim ama onlardan önce Tüketiyici Koruma Derneklerinin bağırması gerektiği düşünüyorum. Tüketiciyi koruma sadece ayıplı maldan korumakla olmuyor, gereksiz tüketimden de korumak gerekir. Sevgililer gününün Türkiye'ye ithalinde tüketimi körüklemek isteyen kişi ve kuruluşların "para sevgisinden" başka bir sevgi söz konusu değil.
Old 14-02-2004, 14:37   #8
Gemici

Sayın Adminin belirrtiği gibi “Bayram Enflasyonu”, insanları gereksiz tüketime ittiği gerekçesi ile, çoğu kimse tarafından eleştirilmekte. Ben de insanların birbirlerini, anne babalarını, çocuklarını sevdiklerini belirtmeleri için, özel bir güne gereksinimleri olmadığı görüşündeyim.

Buna rağmen bazı sembolik jestlerin ülke veya dünya çapında aynı anda gerçekleştirilmesi, insanların bir şeyi aynı anda ortak olarak kutlamaları, bazı günlere ve kavramlara başka bir özellik kazandırır. Bizimle birlikte milyonlarca insanın aynı duyguları paylaştığı hissi insanları birbirilerine daha da yaklaştırabilir.

Ne yazıkki böyle günlerdeki sembolik jestler verilen hediyelerin maddi değerinin öne çıkarılması suretiyle asıl amacından uzaklaştırılmakta. Tüketim endüstrisi bize insanları insan yapanın hediyelerin maddi değeri olduğunu empoze etmekte. Böyle olunca da olayın sembolik karakteri tamamen arka planda kalıyor.

“Bir alma, gönül alma” felsefemize geri dönebilirsek, tüketim endüstrisinin tuzağına düşmekten kurtulabiliriz. Bunu yapabilmek için daha ne kadar elma, pardon ekmek demek istedim, yememiz gerektiğini bilmiyorum.

Sayın Bir Dost,

ben uygarlık merdiveninde bir basamak tırmanıp tırmanamadığımızı, bizden önde olanları örnek alarak değerlendiriyorum, belirli konularda daha merdivenin alt basamağına bile gelmemiş olanlarla değil.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi