Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ev alımında benim daha fazla katkım olduğunu nasıl ispatlayabilirim?ispat edemiyorum...

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-09-2012, 13:11   #1
Konuk

Varsayılan ev alımında benim daha fazla katkım olduğunu nasıl ispatlayabilirim?ispat edemiyorum...

Merhaba,
Eşime boşanma davası açacağım. Maddi ve manevi tazminat da talep edeceğim. Tapusu benim üzerine kayıtlı olan, 2003 de alınan bir evimiz var.Alımında babamın daha önce bana verdiği ve bankadan çektiğim para kullanıldı. İlave olarak 10 taksitle müşterek ödediğimiz ev sahibine senetler ve eşimin adına olan, sattığımız arabamız.
Boşanma sonrası benim katkımın daha fazla olduğunu nasıl ispatlayabilirim? Hiçbir kayıt yok, bankadaki para çekilip satıcıya elden ödeme yapıldı...
Old 17-09-2012, 15:53   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba,
Eşime boşanma davası açacağım. Maddi ve manevi tazminat da talep edeceğim. Tapusu benim üzerine kayıtlı olan, 2003 de alınan bir evimiz var.Alımında babamın daha önce bana verdiği ve bankadan çektiğim para kullanıldı. İlave olarak 10 taksitle müşterek ödediğimiz ev sahibine senetler ve eşimin adına olan, sattığımız arabamız.
Boşanma sonrası benim katkımın daha fazla olduğunu nasıl ispatlayabilirim? Hiçbir kayıt yok, bankadaki para çekilip satıcıya elden ödeme yapıldı...

Sayın konuk,
Boşanma davanızda ve bu davadaki maddi ve manevi tazminat talepleriniz ile ilgili olarak, sizin adınıza kayıtlı olan evin alımında kimin daha çok katkısı olduğu araştırılmaz. Bu taşınmazla ilgili konular, eşinizin açabileceği mal rejiminin tasfiyesine yönelik bir davada gündeme gelebilir. Böyle bir davada eşinizin mal rejiminden kaynaklanan payı, evin alımına hiç katkısı olmasa bile yaklaşık olarak evin değerinin yarısıdır.
Ayrıca eşler arasındaki bir davada sözettiğiniz hususlar tanık dahil (örneğin, satıcının tanıklığı gibi) her tür yasal delille kanıtlanabilir.
Davalarınız için bir avukattan profesyonel destek almayı unutmayınız.
Old 17-09-2012, 18:02   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Meslektaşımın yazdıklarına ek olarak:

Boşanma davasının kabul kararının kesinleşmesi üzerine eşiniz mal rejimi tasfiye davası açabilir.

Bu davada
1-Eğer kendisi taşınmazın alımına somut katkı yapmış ise katkı payı,( örneğin 2002 öncesinde adına kayıtlı otomobili satarak elde edilen paraının verilmesi)

2-Ya da bu taşınmaz sizin 2002 sonrası dinemde çalışma karşılığı elde ettiğiniz gelir ile alınmış ise bu miktarın yarı değerini katılım alacağı olarak dava edebilir.

3-Babanızdan aldığınız veya evlilik öncesi biriktirdiğiniz paranın bu taşınmaz alımında kullanıldığı iddiasını kanıtlayabilirseniz,bu miktar tasfiye hesabında kişisel malınız sayılarak hesaba dahil edilmeyecektir.

Boşanma olmadan bu dava açılmaz.Bekleyiniz ve karsı taraf dava açtığında gerekli hazırlığı yapınız.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.

Taşınmaz
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi