Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Katkı Payı Ve Tazminat Davası Zamanaşımı Yetkili Mahkeme

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-09-2008, 16:44   #1
Konuk

Mesaj Katkı Payı Ve Tazminat Davası Zamanaşımı Yetkili Mahkeme

eşim aralık 2000de evi tek etti. 2001de boşanma davası açtı haziran 2003de boşandık. tarafıma 25 milyar tazminat kabul edildi ama halen alamadım çünkü kendi üzerindeki mallara haciz koydurttu 2005 mart ayında 50 milyarlık maddi tazminat davasını fazlaya ait haklarımız saklıdır diye açtı. açiklamalarını 1990 yılında alınan tapusu üzerime olan daire için kendilerinin büyük maddi katkıları ile alındığını ve yine evlilik birliği içerisinde bankadan çekilen parayı ve miktarını yükselterek bana ait altın takıları belirterek 9 asliye hukukta dava açtı. ben 27.06.2005te davacının davasını belirttiği sebepler dışına çıkartmasına ve değiştirmesine, genişletmesine muvafakat etmem diye dilekçe verdim. mahkeme 28.11.2005te dava katkı payı alacağı ile maddi tazminata ilişkindir aile mahkemesinde görülmelidir diye temyiz yolu açık olmak üzere karar verdi. davacı aile mahkemesinde dava açtı. 29.01.2007de mahkeme istenilen tazminat bedelinin ne kadarının ortak hesaptaki para ne kadarının daire bedeline ait olduğunu bildirmesi için süre verdi davacı üzerinden beş celse geçtikten sonra mahkemeye verdikleri dilekçeyle istenilen "tazminatın sadece bankadaki para ve takılarla ilgili olduğunu taşınmaz mallar ve fazlaya ait hakkımız saklı kalmak kaydı ile davamızın kabulune karar verilmesini" istemişlerdir. Sormak istediğim bu istekleri kabul edilip sonradan bana yeniden ev ile ilgili dava açabilir mi? Çünkü ben herşeyi bu mahkemede ispat ettim. Ayrıca ben şimdi eskişehirde ikamet ediyorum bahsi geçen ev İstanbulda davacı da istanbulda. açıldığı taktirde davanın benim oturduğum yerde görülmesini isteme hakkım var mı?
Old 15-09-2008, 20:31   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Boşanmaya bağlı tazminat,(Eğer feragat edilmemiş ise)boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren bir yıl içinde açılmalıdır.Bu süreden sonra tazminat istenemez.

2-Katkı payı/malrejimi katılım -tasfiye alacağı ise boşanmanın kesinleşmesinden itibaren on yıl içinde dava konusu yapılabilir.

3-Boşanma sonrası açılan mal rejiminin tasfiyesi davalarında yetkili mahkeme; boşanmaya karar veren mahkemedir.

Bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değil ise baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi