Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Anlasmalı Bosanmadan Vazgeçmek Olanaklı Mı?

Konuyu Kilitleyin
Old 13-09-2008, 13:31   #1
Konuk

Varsayılan Anlasmalı Bosanmadan Vazgeçmek Olanaklı Mı?

iyi günler ben 1 yıl evvel evlendim esim ail siyle beraber oturuyorduk ail si anlayamadım sekilde sebebsiz yere kırıcı laflar söylüyolardıve olaylar karsısında esim hiçbisey demiyodu ail sinin beni haksız yere ezmesine göz yumuyo 3 hafta olmustu evlenenlievi terk ettim dayanamadım haksızlıkların karsısında tek tim esim hiçbirsey yapmıyodu terk ettikten sonra esim geri dön demedigi halde kendim döndüm ama aynı seyleri yasaadım daha sonraki yasadıklarım daha kötü msn den baskakadınlarla konusuyo tl da msj lar yakaladım baska kadınlardan ve bitti artık dedim terk ettim anlasmalı bosanma dilekcesi verdik dilekcede beni kusurlu gösterdi attım imza ama sonra itiraz ettim nafaka tazminat ceyizimi istsdim kusurlu ben degilim dedim ve hakim bosamadı sim gene anlasmalı basanma dilekcesi verdik istemedim hiçbisey sadece ceyizimi gönder dedim tamam göndericem dedi sözüne güvendim ceyizimi yazdırmadım maddi manevi hiçbisey istemiyoruz ikimizde siddetli gecimsizlik yazıyo o sekikde verdk ama sözünde durmadı ceyizimi göndermiyo mahkeme olmadı sim di ne yapmalıyım mahkeme günü hakimme maddi manevi tazminat istiyorum nafaka ve ceyizimi istiyorum ben dilekceye yazdırmadım sözüne güvenerek fakat verdigi sözde durmadı oyuna getirdi bosamak istemiyorum bu sekilde desem hakim beni suçlarmı ne yapmalıyımı ve dava red edilirse daha sonra mahkeme masrafları oluyomu yani maddi yönden bi zararım olurmu
Old 13-09-2008, 17:56   #2
Themis99

sayın konuk,

Anlaşmalı boşanmada asıl olan tarafların özgür iradeleri ile evlilik birliğini sonlandırmalarıdır.
Taraflarca yapılmış olan protokol hakim önünde tekrarlanmaz ve aynen kabul edilmezse hakim anlaşmalı boşanmaya karar veremez.
Taraflardan biri belirlenen duruşma günü mahkemeye gitmez ise yine boşanmaya karar verilmez. Açılmış olan boşanma davası çekişmeli boşanma durumuna dönüşür.
Protokolü onaylamadığınızı ve kabul etmediğinizi belirtmeniz durumunda açılan boşanma davası çekişmeli boşanma davasına dönüşür.

Haklarınızı kullandığınız için hakimin sizi suçlama hak ve yetkisi bulunmamaktadır.

İlk açılmış olan dava kesinleşti mi ? İlk açılan boşanma davasında davalı olarak sanırım siz gösterildiniz (kusurlu taraf ben gösterildim demeniz nedeni ile böyle düşünmekteyim). İlk boşanma davası, görülmekte olan boşanma davanızın seyrini,olasıklara göre etkileyebilir. Bu nedenle mutlaka birebir bir avukatın hukuki yardımından faydalanmanız önemlidir.

Davayı eğer siz açmışsanız davanın rededilmesi durumunda yaptığınız mahkeme masrafı ve karşı taraf kendisini bir avukatla temsil ettirmişse vekalet ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz. Ancak davayı eşiniz açmışsa, davanın reddi durumunda onun yaptığı masraflar üzerinde kalacaktır.

Sorununuzun her aşamasında bir avukatın hukuki yardımından faydalanmanız, mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosuna müracaat ederek ücretsiz bir avukatın hukuki yardımını talep etmeniz haklarınızı güvenle kullanabilmeniz için önemlidir.
Saygılar.
Old 14-09-2008, 10:25   #3
Konuk

Varsayılan anlasmalı bosanma davasından vazgeçme

iyi günler ben 1 yıllık evliyim fakat 1 bucuk ay aynı evi baylastık anlasmazlık sadakatsizlik vardı ilk evi terk etme sebebim ail sinin yaptıgı haksızlıklardı ama sonra geri döndüm ama bu seferde esim baska kadınlarla beraber oldugunu ögrendim evlenmeden önce varmıs ilişki evlendikten sonra devam etmiş simdi bana sen hatalısın evi kac defa terk ettin baska kadınlarla konus tuysam ne olmus baska kadınlara askım dediysem neolmus annnemede askım diyorum diyo artık esim kontrolden çıkmıs durumda ne söyledigini bilmiyo simdi ben annem de yim 1 bucuk aylık evliydim evi son terk ettimde simdi 1 yıl oldu evleneli 1 kere bosanma davası oldu anlasmalı olarak ben davalı gösterildim maddi manevi hiçbi hakka sahibdegildim anlasmalı olarak ve beni davalı gösterdigi dilekcede ama mahkeme gününden evvel cvp dilekcesi verdim ben kusurlu degilim esimdir kusurlu yasattigı seyleri yazdımverdim ve mahkeme oldu ve hakim bosamadı ve davayı redetti simdi gene bosanma davamız var hiç bisey istemiyorum dedim sadece çeyizimi gönder dedim tamam dedi fakat gödermiyo ben onun sözüne güvendim dava dilekcesine ceyizimin iyadesini yazdırmadım o bana böyle yaptıgı için açıkcası ugras tırmak istiyorum benim hayatımla oynadı beni saf yerine koyuyo simdi anlasmalı bosanma dilekcesi verdik henüz mahkeme hiç olmadı ben davacı olarak görünüyorum dilekcede ve maddi manevi bütün haklarımdan fazgecmiş görünüyorum simdi mahkeme günü ben bosanmak istemiyorum desem dava red olurmu ve hakim madem istemiyodun neden dilekce verdin derse ben ne diycem bilmiyorum istedigim maddi manevi bisey degil sadece su olcak olan makkemede hakim basamasın dava red edilsin ama bilemiyorum ne yapcam davacı ben görünüyorum davalı olsam kolay ne yapmalıyım bide dava red olursa bana para cezası gibi bisey olurmu davacı göründüm için ve vaz geçtim için davadan
Old 14-09-2008, 11:09   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
simdi mahkeme günü ben bosanmak istemiyorum desem dava red olurmu ve hakim madem istemiyodun neden dilekce verdin derse ben ne diycem bilmiyorum istedigim maddi manevi bisey degil sadece su olcak olan makkemede hakim basamasın dava red edilsin ama bilemiyorum ne yapcam davacı ben görünüyorum davalı olsam kolay ne yapmalıyım bide dava red olursa bana para cezası gibi bisey olurmu davacı göründüm için ve vaz geçtim için davadan

Sn.Katılımcı

Anlaşmalı boşanma dilekçesinde davacı olsanız bile,kimse davanıza devam etmeye sizi zorlayamaz.Bu nedenle isterseniz duruşmaya gitmezsiniz veya duruşmaya gitseniz bile davayı takip etmek istemediğinizi söyleyebilirsiniz.

Bu durumda dosya işlemden kaldırılır ve üç ay içinde yenilenmezse dava açılmamış sayılır.

Diğer seçenek duruşmaya gittiğinizde davadan feragat ettiğinizi söylemenizdir.Bu durumda dava feragat nedeniyle reddedilecektir.

Her iki durumda ,davalı taraf bir avukatla temsil edilmiş ise tarifeye göre vekalet ücreti ödemeniz gerekecektir.
Eğer karşıtarafın avukatı yoksa sadece yapmış olduğunuz masraflar üstünüze kalacaktır.

Boşanma davası açmak bir suç değildir,bu nedenle herhangi bir cezası da yoktur.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi