Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Lütfen anneme yardım edebilir misiniz?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-08-2008, 08:55   #1
Konuk

Varsayılan Lütfen anneme yardım edebilir misiniz?

İyi günler. Annem babamla olan 40 yıllık evlilik süresince sürekli şiddet görmüş ve hakarete uğramış bunun sonucunda da 2008 Nisan ayında mahkeme tarafından boşanmalarına karar verilmiştir. Boşanmayı babam açtı, annem hak talep edebilmek için boşanmak istememiştir. Çünkü boşanma sonucunda babam başkasıyla evlenecek ve elindeki mal varlığını başka bir kadına yedirmemesi için istememişti. Babam hem anneme, hemde biz 4 kardeşe sürekli şiddet uyguluyordu. Yazılı beyanında da çocuklarına her konuda yardım ettiğini bizlere iş kurduğunu vs. araba gibi şeyler aldığını yazmış. Bunların hiç biri doğru değildir. Biz 4 kardeş evliyiz ve annem 2 yıl 4 aydır erkek kardeşimin yanında kalıyor. Babam şu anda tapuda arsa olarak görülen evi kiraya verdi ve aynı bahçe içerisinde yine kendine ait evde yaşıyor. Ev hayatını bildiğimiz için annemin ve bizlerin neler çektiğini bizden iyi kimse bilemez. Ama bir kaç ortamda bulunmayan insanın şahitliğinden dolayı annemi mahkeme daha fazla kusurlu bulup boşanmalarına ve mahkeme giderlerinin anneme ödetilmesine karar vermiş. Annem babamdan sadece 140 YTL tedbir nafakası alıyor ve zor şartlarda kirada oturan kardeşimin yanında kalıyor. Annemizin giderlerini elimizden geldiği kadar bizler karşılamaya çalışıyoruz. Zaten biz 4 kardeş kirada oturuyoruz. Babam ise emekli mamaşı var, bir evi kirada ve bir evinde kendi oturuyor maddi yönden annem mağdur durumdayken hiç bir güvence verilmeden ve nafaka bağlanmadan üstelik masrafları annemin ödenmesi yazıyor. Evliliği boyunca sürekli aldatılan annem boşanma sonucunda hiç bir hak alamıyor. Hiç bir geliri olmayan ve oğlunun yanında kalan annem bu masrafları nasıl ödeyecek. Lütfen annemin hakları konusunda ve ne yapabilmemiz konusunda bize yardım edebilirmisiniz? Şimdiden teşekkür ederim.
Old 27-08-2008, 14:03   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk; öncelikle kararı temyiz etmenizi önereceğim.Gerekçeli kararın annenize tebliğ edilmesinden itibaren 15 gün içinde kararı yargıtay incelemesi için temyiz edebilir.

Boşanmaya ilişkin kararlar KESİNLEŞME ile, icraya konulabilir.(Nafaka ayrıdır).

Babanızın karardaki mahkeme masraflarını icra kanalı ile tahsil etmesi gerekmektedir.İcra takibi başlatmamışsa şu anda ödeme yapılmayabilir.

Ama bunun dışında, karar kesinleşmiş ise (süresi içinde Yargıtay'a gönderilmemek sureti ile) ve icraya konulmuş ise ödememek için hukuki bir çare yoktur.Eğer babanız tahsilde ısrarlı değil ise anneniz bu borcu ödemekten kurtulur.

Ama babanız tahsilde ısrarcı ise,tahsil edebilmenin yollarını aramaya çalışacaktır.

Temyiz süresi geçmedi ise kararı gerekçelerinizle birlikte temyiz ediniz.

Mutlaka bir avukattan hukuki destek de alınız.

saygı ile.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi