Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Darp

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-11-2015, 14:43   #1
Konuk

Varsayılan Darp

Merhabalar, ben Mersin'de yaşıyorum. 17 yaşındayım. İki gün önce bir belediye otobüsüyle okuldan eve gidiyordum. Otobüs çok kalabalıktı ve ben ayakta yolculuk ediyordum. Arkamda 55 60 yaşlarında yaşlı bir adam bana sürekli kötü ithamlarda bulunmaya başladı. Sürekli "Çantanı çek", "Çantanı kucağına al.", "Kes sesini!", "Sus!" "Bana cevap verme!" gibi sözlerle beni azarlamaya başladı. Daha sonra otobüstekiler, adam daha fazla benimle münakaşaya girmesin diye adamı bir koltuğa oturttular. Bir iki dakika sonra adamın yanındaki koltuk boşalınca başıma geleceklerden habersiz ben de oraya oturdum. Ben oturdukdan sonra adam bana bağırmaya başladı: "Sen saygısızsın. Annen baban sana terbiye vermemiş. Kalk yaşlılara yer ver." Zaten ben oraya oturmadan önce yaşlı ya da hasta var mı diye etrafıma iyice bakmıştım. Adamın o sözleri üzerine ben de "Amca bak etrafına bana bir tane yaşlı göster, varsa ben burdan kalkacağım. Zaten senin yaşlı dediklerin bana bu yeri veren insanlar. Ayrıca ben terbiyemi ailemden çok da iyi bir şekilde aldım, annem babam bana gayet iyi terbiye verdiler, senin bunu sorgulamaya hakkın yok." dedim. Sonra adam az önce söylediği sözlere devam etti ve "Kalk yanımdan. Bak kalk git yanımdan yoksa seni döverim. Elimde kalırsın. Seni döverim diyorum. Bak git dedim sana. Yanımda oturma git." diye devam etti. Ben de "Amca saygımdan ödün vermemeye çalışıyorum, sen de laflarına dikkat et. Yaşlı başlı adamsın, ben senin torunun yaşında bir bayanım, sen nasıl böyle şeyler söyleyebiliyorsun? Ayrıca sen beni devletin yerinden kaldıramazsın, burası senin tapulu yerin değil, kalkmıyorum." dedim. Ben bunları söyledikten hemen sonra "L*n o... kızı, o... çocuğu, o... !" dedi ve bana tokat attı. Ve görünüşündende bu hareketinin sadece bir tokatla sınırlı kalmayacağı belliydi. Ben de haliyle çok sinirlendim ve kendimi savunmak için onu ittim. Sonra o önce çenemi sıkarak tekrardan bir tokat attı ve ben de onu tekrardan itip sinirle üstüne yürümeye çalıstım ve " Sen kimsin de bana tokat atıyosun? Sen beni sahipsiz mi sandın? dedim. benim bunları derken o oturduğu yerden kalkarak ayakkabısının arkasıyla bana tekme attı. Tekme tam karın boşluğuma geldi. Ben zaten o tekmenin kuvvetiyle otobüsün koridoruna yığılmışım. "Karnım!" diyerek bağırmışım. Sonra sinir krizi geçirdim. Yarım saat boyunca otobüsün içinde beni ayıltmaya çalışmışlar. Daha sonra dışarı çıkarıp bir yarım saat- 40 dakika kadar orada da ayıltmaya çalışmışlar. Ambulans geldikten sonra beni hastaneye kaldırmışlar. O sırada polis gelip adamı tutuklamış.

Ben 5 saat kadar hastanede yattıktan sonra gereken işlemler için karakola götürdüler. Şikayetçi oldum. Şu an işlemler devam ediyor ama adamı nezarethaneden çıkarıp şimdilik serbest bırakmışlar. Benim merak ettiğim konu da ben adamı görmeden ve henüz darp raporum çıkmadan nasıl serbest bırakıyorlar? Bu kanunen doğru mudur? Benim hastanedeki işlemlerim sonucunda darbe aldığım yerlerde herhangi bir bulguya rastlanmadı. Bu, adamın cezasını hafifletir mi? Şu anda darp raporumun geçici rapor olmasından dolayı süreç 1 hafta kadar uzadı. Bu yüzden Kati Raporu aldım. Şu an işlemler sürüyor bu yüzden henüz mahkemeye çıkmadım. Hal böyle olunca henüz avulatım da yok. O yüzden sizden bilgi almak istiyorum bu konularda. Merak ettiğim bir diğer husus da şu: Benim bu olayda ne gibi haklarım var? Ben sonuna kadar hakkımı aramak istiyorum. Bu adama ne tür davalar açabilirim? Bana bu konuda yerdımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.
Old 27-11-2015, 12:57   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın KATILIMCI,

Şikayetinizle birlikte soruşturma başladı. Savcılık delillerini toplar varsa şahitlerinizi bildiriniz. Sanık hakkında dava açılabilir. Dava açılmasına yer olmadığına dair karara karşı itiraz hakkınız vardır. Dava açılırsa bir avukatla birlikte takip etmenizi öneriyoruz. Savcılık aşamasında Barodan avukat talep ediniz.

Kişiye karşı haksız fiil niteliğindeki eylemi dolayısıyla Hukuk Mahkemesinde Manevi Tazminat davası açabilirsiniz.

Saygılar
Old 29-11-2015, 10:43   #3
Konuk

Evet şahitlerim var, o an otobüsteki çoğu yolcuyla tanışıyoruz. Gerektiği durumda onlar bana şahitlik edecektir. Ayrıca delil olarak otobüste 3 adet kamera mevcut. Fakat bu süreç icerisinde karşı taraf ifadesinde benim onu önce küfür ve kötü söylemlerle tahrik ettiğimi ve sonrasında darp ettiğimi, onun da kendini savunmak için boyle bir girişimde bulunduğunu ifade etmiş. Bu bana herhangi bir sıkıntı doğurur mu Konuyla ilgilendiğiniz icin teşekkür ederim.
Old 29-11-2015, 20:06   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Karşı taraf da kendi iddialarını ispatlamak zorundadır. Varsa şahidi bildirir veya kamera kayıtları mevcut durumu belirler.

Sizin önce küfür ettiğiniz vs. ispatlanırsa, kişi tahrik indiriminden yararlanabilecektir. Veya bu eylemeniz için sizden şikayetçi olmuşsa ve kanıtlarsa siz de eyleminize uyan fiil için ceza alabilirsiniz.

Bir avukattan doğrudan destek alınız.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi