Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çocuğun yurtdışında yaşaması için açılan izin davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-02-2011, 17:50   #1
Konuk

Varsayılan çocuğun yurtdışında yaşaması için açılan izin davası

merhaba.1.5 yaşındaki kızımın benimle birlikte yurtdışında yaşaması için dava açtım.kızımın velayeti bende. babası kızımı ilk kez 18 aylıkken gördü.o da bu davanın sebebiyle. bugüne kadar kızıma hiçbir maddi manevi yardımı olmadı. nafaka da almıyorum.yani bu yurtdışına çıkış iznine gelene kadar kesinlikle çocuğuna sahip çıkmadı ve arkasını aramadı.şimdi de velayetini alacağını yazdırmış dilekçesine. ve bakabilecek durumda olduğunu belirtmiş.çocuğunun başka bir ülkede üvey baba elinde başka kültürle yetişmesini istemezmiş.ben de tüm tanıklarımı ve eşimin gelir belgelerini sundum mahkemeye.yakında mahkememiz var.ben doğum yapacağım için eşimin yanında yurtdışında bulunuyorum 1 aydır.ve mahkemeye mazeret dilekçemi de sundum.onlar da tanık bulmuşlar. ama hiçbirisi çocuğun yüzünü bile görmediler bugüne dek.hamileliğimin 5.ayında ayrılmıştık.çok çektirdiler, çok yalnız bıraktılar beni ve kızımı.
sizce bu sorumsuz baba, kızımı benden alabilir mi? mahkeme yurtdışında yaşama iznini, bu adamın öne sürdüğü yukarıda bahsettiğim sebepleri geçerli bulur mu? çok endişeliyim. yavruma sahip çıkmamış bir babanın sırf inat yüzünden beni çocuğumdan ayırmasına tahammül edemiyorum. Lütfen bana yardım edin. velayeti alma olasılığı ne kadar yüksek?teşekkürler.
Old 27-02-2011, 12:36   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn:Katılımcı

Anlaşıldığı kadarı ile eski eşiniz yurtdışına çocuğun çıkmasına onay vermemesi sebebi ile , bu onayın hakimlikçe verilmesi için dava açmış bulunuyorsunuz.

Bu davanın konusu babanın onay vermemesinin haklı olup olmamasına ilişkindir.Bu davada -açılmış ve birleştirilmiş bir velayetin değiştirilmesi davası yoksa-sadece çocuğun yurtdışına çıkmasına izin konusu tartışılacaktır.

Açtığınız davada haklı gerekçelerinizi tanık ve her tür delil ile desteklemelisiniz.

Boşanma sonrasında çocuğunuz ve kendi hayatınıza ilişkin vermiş olduğunuz kararlar boşandığınız eşinizin onayına tabi değildir.Başka bir ülkede yaşamak,çocuk velayetinin değiştirilmesine haklı gerekçe oluşturmaz.Vermiş olduğunuz kararlar çocuğun beden ve ruh sağlığına zarar vermeği sürece velayet konusunda kaygı duymamak gerekir diye düşünüyorum

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi