Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

icra dosyasının zamanaşımına uğradığının iddia edebilecek kişiler

Yanıt
Old 05-04-2011, 10:56   #1
burak111

Varsayılan icra dosyasının zamanaşımına uğradığının iddia edebilecek kişiler

herkese iyi günler. çok araştırdığım ancak gerekli sonucu bulamadığım bir konuda fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. müvekkilimizin borçlu olduğu bir icra dosyasının alacaklısı başka bir icra dosyasında başka bir kişiye borçlu konumunda. alacaklımızın alacaklısı olan kişi iik 120'ye göre bir yetki belgesi alaarak bizim müvekkilimizin borçlu olduğu dosya alacağına halef oldu. ve müvekkilimize ait taşınmazın satışı için talepte bulundu. taşınmazın satışı için tarih belirlendi. ancak bizim alacaklımız olan kişi ile alacaklımızın alacaklısı arasındaki icra takibş kambiyo senedine dayanmaktadir. bu dosyanın zamanaşımına uğradığı görülüyor. şimdi biz bu dosyanın zamanaşımına uğradığı gerekçesiyle İTM'ye başvuracağız. ancak söz konusu dosyanın doğrudan tarafı olmadığımız için hakimin hukuki yarar yokluğundan talebimizi reddetme ihtimali olabilir mi diye düşünüoruz. bu konuda fikri olan meslektaşlarımın görüşlerini bekliyorum.
Old 05-04-2011, 12:07   #2
Av.Özlem Ay Bilgin

Sayın burak111,
Ben sizin görüşünüze katılmıyorum, kambiyo senetlerine mahsus yolla yapılan takibe taraf olmasanız bile, yapılacak işlemler doğrudan sizin müvekkilinizi etkileyeceği için hukuki yarar olduğunu düşünüyorum. Ama tabii yasal dayanağına bakmak gerekli
Old 05-04-2011, 12:25   #3
burak111

esasında hukuki yarar olduğu açık. ama bu ya da bu duruma benzer bir konuyla ilgili yargıtay kararı ya da doktrin görüşü bulup savımızı güçlendirmek istiyorum.
Old 05-04-2011, 12:33   #4
Av.Özlem Ay Bilgin

Bu arada, kambiyo senetlerine mahsus yolla takiplerde zamanaşımı 3 yıldır, ancak eğer dayanak çek değil de bono ise, (çeklerde 6 ay) bonolarda yılda en az bir kere icrai işlem yapmak gerekir. Üç yıldır hiç işlem yapılmadığı halde dosya, sehven işlemden kaldırılmamış olabilir mi ki? Yani icra dairesinin bu kadar ihmalkar davranmış olabileceği aklıma pek yatmadı da...
Old 05-04-2011, 12:38   #5
burak111

dosya zamanaşımına uğramış ancak sonra yenilenmiş.bu konuyla ilgili araştırmamızı yaptık. dosyanın zamanaşımına uğradığı kesin görünüyor. tek sorun bunu ileri sürebilmeye yeteecek dayanak.
Old 05-04-2011, 13:06   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan burak111
herkese iyi günler. çok araştırdığım ancak gerekli sonucu bulamadığım bir konuda fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. müvekkilimizin borçlu olduğu bir icra dosyasının alacaklısı başka bir icra dosyasında başka bir kişiye borçlu konumunda. alacaklımızın alacaklısı olan kişi iik 120'ye göre bir yetki belgesi alaarak bizim müvekkilimizin borçlu olduğu dosya alacağına halef oldu. ve müvekkilimize ait taşınmazın satışı için talepte bulundu. taşınmazın satışı için tarih belirlendi. ancak bizim alacaklımız olan kişi ile alacaklımızın alacaklısı arasındaki icra takibş kambiyo senedine dayanmaktadir. bu dosyanın zamanaşımına uğradığı görülüyor. şimdi biz bu dosyanın zamanaşımına uğradığı gerekçesiyle İTM'ye başvuracağız. ancak söz konusu dosyanın doğrudan tarafı olmadığımız için hakimin hukuki yarar yokluğundan talebimizi reddetme ihtimali olabilir mi diye düşünüoruz. bu konuda fikri olan meslektaşlarımın görüşlerini bekliyorum.

Zamanaşımı bir def'i olup, "borçlu" tarafından ileri sürülmedikçe ne hakim tarafından, ne icra müdürü tarafından re'sen dikkate alınamaz. Kısaca, zamanaşımı def'i sadece borçlunun ileri sürebileceği bir haktır. Dolayısıyla, dosyanın borçlusu olmayan 3.kişinin borçlunun yapabileceği bir def'iyi ileri sürmesi (kanaatimce) dikkate alınamaz.

Bu husus İİK.170/b maddesinin göndermesi nedeniyle İİK.71/2 ve 33/a-I maddelerden de anlaşılabilmektedir. İlgili maddelerde özellikle 33/a-I'de atıf yapılırken "borçlu" tarafından zamanaşımı def'inde bulunulabileceği açıkça yazılıdır.
Old 05-04-2011, 13:20   #7
burak111

Sayın Av. Ahmet Saim DİKİCİ; öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. bahsettiğiniz gibi zamanaşımı kural olarak sadece borçlu tarafından ileri sürülebilmektedir. ancak kural bu olmakla birlikte kanımca dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta bu dosya borçlusunun dosya borcu nedeniyle benim müvekkilimin taşınmazına haciz konulmuş olmadısır. bu durum genel kuraldan ayrılma ihtimalini doğuramaz mı sizce.?
Old 05-04-2011, 13:30   #8
Av.Özlem Ay Bilgin

Sayın Burak111,
Bence şansınızı denemekte fayda var, denemekle ne kaybedeceksiniz ki...
Old 05-04-2011, 13:54   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan burak111
Sayın Av. Mehmet Saim DİKİCİ; öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. bahsettiğiniz gibi zamanaşımı kural olarak sadece borçlu tarafından ileri sürülebilmektedir. ancak kural bu olmakla birlikte kanımca dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta bu dosya borçlusunun dosya borcu nedeniyle benim müvekkilimin taşınmazına haciz konulmuş olmadısır. bu durum genel kuraldan ayrılma ihtimalini doğuramaz mı sizce.?

Sayın burak111,

Ben, maalesef kuraldan ayrılmayı gerektirecek bir durum göremiyorum.

Ama siz tabi ki bir deneyin.
Old 13-09-2011, 15:18   #10
arentnothingbut

Sayın meslektaşlarım benim de önümde buna ilişkin bir dava var.

Bir icra dosyasında alacaklı olan banka, borçlunun müvekkilime satmış olduğu taşınmaz bakımından tasarrufun iptali davası ikame ediyor.

Tasarrufun iptali davasına cevap dilekçesini hazırlarken farkettik ki, dayanak icra dosyasındaki senet (kambiyo senetlerine müstenit takibe konu edilmiş) zamanaşımına uğramış.

Ben de zamanaşımı itirazında bulunmak istiyorum ve açıkçası (kanundaki açık hükme rağmen) hukuki yararımızın bulunduğunu düşünüyorum zira tasarrufun iptalinde dava şartlarından biri de; "alacaklının borçluda gerçek bir alacağının bulunmasıdır." Bunun ispatı da tasarrufun iptali davasında tarafımıza ait olduğundan, zamanaşımı itirazında hukuki yararımızın olduğu kanaatiyle dava ikame edeceğim.

Ancak ben de Yargıtay kararı bulamadım. Elinizde buna ilişkin herhangi bir doktrin görüşü vs. de olsa, varsa paylaşmanız beni müteşekkir kılar.

Sevgiler.
Old 15-09-2011, 13:50   #11
av.tugba

Üstad benim bir sorum olacak. Müvekkilinizin asıl alacaklısı olan kişi alacak hakkını kendi alacaklısına devir etmeseydi yine borçlu olarak kalmaya devam etmeyecekmiydi? Bu durumun müvekkilinizi bağlayacağını zannetmiyorum. Müvekkilinizin her halükarda geçerli ive zamanaşımına uğramamış bir borcu var. Bence önemli olan bu. Ama konu hakkında bir gelişme olursa haber vermeyi unutmayın
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi