Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

icra dosyası bulunamadığı için adalet bakanlığına dava açılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-04-2008, 12:58   #1
emrahcevik

Varsayılan icra dosyası bulunamadığı için adalet bakanlığına dava açılması

merhaba,

2003 yılında başlatmış olduğumuz icra takibimiz devam etmesine rağmen icra dosyası bulunamıyor. hem genel arşivden hem de icranın kendi arşivinden birkaç kere baktırdık ama dosya yok. esas defterine göre de işlemden kaldırılmış gözüküyor. fakat işlemden kaldırıldığı tarih olarak gözüken tarihten sonra bizim yapmış olduğumuz birçok işlem var.

sanırım dosya bir şekilde kayboldu ve bulunamıyor. zimmet defteri, uyap vs.'de bulamadık. hiçbir yerde yok.

işin kötü tarafı borçluyu yakaladık ve alacağı tahsil imkanımız doğdu. ama dosya olmadığı için işlem yapamıyoruz.

bu durumda adalet bakanlığına karşı tazminat davası açabilir miyiz?

teşekkürler.
Old 11-04-2008, 16:51   #2
HEATHER

ilgili icra dairesini savcılığa şikyet edin böle bir durumda icra memurları haklarında soruşturma açılacaktır bu soruşturmadan sonra dava açmanızı tavsiye ederim. savcılığa şikayet etmeniz halinde dosyanın bulunacağını da düşüyorum çünkü benzer bir olay bir arkadaşımın da başına gelmişti. Böle bir durumda dosyayı ne yapıp edip buldular
Old 11-04-2008, 23:48   #3
MASSAN

Savcılığa başvursanız bir sorun,başvurmazsanız ayrı bir sorun...Aynı durum 2 gün önce başıma geldi,İcra daireleri ile iyi geçinmek mecbureyetinde kalıyoruz.Çünkü malesef icra memuru noksanlığı ve iş yoğunluğu sebebi ile İcra Dairesinde yeterince itibar bulamıyoruz.Yani bence çok acele olarak memur alımı yapılmalı..
Old 13-04-2008, 20:47   #4
süleyman zengin

" Lanet olsun benim bu içimdeki insan sevgisine" (Kurtlar Vadisininin meşhur veciz sözü)söylenecek çok söz var ancak şunu söylemek istiyorum. Buldunuz bir günah keçisi vurun adliyelerde nesebi belli olmayan icra dairesi çalışanlarına.
1_İcra Dairesi çalışanlarını bakanlık sevmez, ( yolluklarımızı elimizden aldılar),
2-Savcılık sevmez (en ufacık yardım etmez kırtasiye ihtiyaçlarını karşılamak ve hiç bir icra müdürüne oturması için sandalye ve masa vermez, mevcut masa ve sandalyeler hakimlerin - savcıların kullanmadığı eskimiş esyalarıdar yada memurlar kendi paraları ile almışlardır.
3- Adli Yargı Komisyonları sevmez çünkü katip vermezler. Katip verseler bile işlerine yaramayan katipleri verirler.
4- Bizimle çalışan bizim çalışma koşullarımızı bilen ve bizim çektiğimiz sıkıntıların bizimle yaşayan avukatlar olarak bilirdim ama demek ki yanılmışım. Şunu da şimdi rahatlıkla söyleyebilirim ki bizi avukatlar da sevmezmiş (Onbinlerce dosya arasında kaybolan bir dosya yüzünden bile kastan yaptığımız düşünülerek şikayet ediliriz.
Söylenecek çok söz var ama başta da söyledim ya " Lanet olsun benim şu içimdeki insan sevgisine" başka bir şey yazamayacam. Ama şu kesin emekli olurken beni idam edeceklerini bilsem " Alın atınız.. deyip çekip gidecem köyümün dağlarına yayalalarına...
Old 13-04-2008, 21:15   #5
Doç. Dr. Özge Yücel

Dosyanın kaybolmasına ilişkin olarak meslektaşımız elbette hakkını arayacaktır. Dosyanın kaybolması kasıt veya ihmal ama sonuçta bir hizmet kusurudur, idarenin sorumluluğuna yol açar. İcra görevlisinin kusurlu olup olmadığı ise idarenin rücu etmesi halinde tartışılacak bir konudur. Şikayet halinde de görevi savsayıp savsamadığı soruşturulacaktır, şikayet bir hak arama yoludur. Bu nedenle hak aramayı başkalarını haksız yere suçlayıcı bir eylem gibi görmekten vazgeçmek gerekir.
Old 13-04-2008, 21:43   #6
AV.FİLİZ AY

sayın meslektaşım;
benim bir arkadaşımın dosyasında alacaklı sıfatı bulunmayan bir bono ile icra takibi açılmış.arkadaşım takibin iptali yoluna başvurmuştu.bu arada alacaklı sıfatı boş olan senet bir anda duruşma gününe kadar dolu hale geldi.arkadaşım menfi tespit davası açtı ama.cesarete hala inanamıyoruz
Old 14-04-2008, 02:43   #7
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan icra dosyası bulunamadığı için adalet bakanlığına dava açılması

Bence öncalikle yapılması gereken şey dosyanın ihyası

Yani hakimliğe başvurarak dosyayı yeniden oluşturacaksınız

taraflar çağrılarak elindeki belgelerine verilmesi istenecek, oçerçevededosya yeniden oluşacaktır.

Sn. Zengin öfke ile konuşmuş ama sanırım ihya meselesini de iyi bilir.

Öncelikle burada bu konuda yani yasaya bakmadığımı belirteyim. Yürürlükte olan hükümleri inceleyin.

Bunun için sorun kaybedeceğiniz süre olacaktır. Büyük bir olasılıkla borçlu da sizin onu bulduğunuzu farkettiği için bunu yapmıştır.

Ama icra memuru olmayan dosya ile nasıl hacze gider?

Bence çıkar yol dosyayı ihya etmenizdir. Açacağınız idari dava en az 2-3 yıl sürer.

Aslında dosyayı ihya etmek memurluğun görevidir.

Benim iki dosyam çalımdı ama memurlar bana yol gösterdiler, aradan çok uzun süre geçtiği için unutmuşum

Dosyayı ihya etmeniz de idari dava hakkını ortadan kaldırmaz düşüncesindeyim. Bunu şöyle açıklayayım:

Tazminat davasının temel koşullarından birisi ortaya çıkan bir zarar için birisine başvurmanızdır. Yani zarar ortaya çıkmadı ise, zararı başka bir biçimde onarabilecekseniz tazminat davası açamazsınız.

Diyelim ki bir avukata vekalet verdiniz ve avukat ihmali/acemiliği nedeni ile davayı kaybetti. Burada zararınızı başka türlü (gerçek borçludan) tahsil etme olanağınız olduğu sürece avukata dava açamazsınız. Zarar ve miktarı belirlenmemiştir ve zararın gerçek sorumludan tahsil edilme olanağı vardır. Bu koşullarda da tazminat davasının koşulları yoktur.

Bence konuyu bu açılardan yeniden inceleyin.

Aslında burada iadri bir işlem de yoktur ki idari dava açasınız. Memurun kusuruna dayanacaksanız gene yukarıda anlattığım yere geleceğiz.

İdare hukuk açısından burada 60 gün süre yoktur. Olsa da ne zaman başlar?

Sizin zararınızın doğduğu günden itibaren.

Zararınız ne zaman doğar?

Alacağınızı bu kusur nedeni ile tahsil edemediğiniz veya edemeyeceğinizi öğrendiğiniz tarihten.

Bunun da zamanaşımı 60 gün değil BK gereğince 1 yıldır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi