Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Özel muayene ve hasta bilgi gizliliği

Yanıt
Old 30-01-2015, 13:41   #1
Konuk

Önemli Özel muayene ve hasta bilgi gizliliği

merhaba ben bundan yaklaşık 4 yıl önce geçen hafta özel bir muayenede kürtaj oldum şu an eşimle Boşanma aşamasındayız ve gebeliğimi sonlandırdığımda yanımdaydı fakat ailem bilmediği için beni Boşanma davasında söylemekle tehdit ediyor, benim dışımda bu bilgileri gidip kel muayeneden talep ederse verirler mi belgeleri, kimlik bilgilerim alınmadı ama adım ve soyadımı doğru belirttim hasta hakllarım nelerdir bu bilgileri benim dışımda kimse ile eşim bile dahil paylaşmalarını istememe gibi bir hakkım var mı
Old 01-02-2015, 03:31   #2
Konuk

Sayın KONUK,

Aşağıdaki link'de hasta hakları ve yakınlarının sorumluluklarını detaylı olarak bulabilirsiniz.
Burada "özel ve gizlilik"hakkında

"Her birey kişisel bilgilerinin; sağlık durumu, yapılan teşhis ve tedavi konularında bilginin yanı sıra teşhis ve tedavi yapılırken veya özel ziyaretlerinin gizliliğinin muhafazası hususunda, gizli tutulmasını talep etme hakkına sahiptir. Bir bireyin sağlık durumuna veya ona uygulanan tedaviye ilişkin bilgi ve veriler gizli olmalı ve muhafaza edilmelidir. Tıbbi müdahale sırasında bile kişisel gizliliğe saygı gösterilmeli, yani uygun ortamda yapılmalı ve gerçekten orada bulunması gerekli olan kişiler nezdinde yapılmalıdır." denmektedir. kürtaj olduğunuz özel muayenehane yetkili doktor ve personeline bilgilerinizin üçüncü kişilere verilmemesini isteyebilirsiniz.
Yalnız mahkeme gerek duyarsa bu bilgilerinizi kürtaj olduğunuz yerden talep edebilir.
Bir avukattan destek almak yararınıza olacakdır.
Saygılarımla.
Ecz.Mesut ÇETİN
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi