Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Töreye Teslim Olmamak

Yanıt
Old 16-02-2007, 20:54   #1
Cest la vie

Varsayılan Töreye Teslim Olmamak

Ağabey töreye teslim olmadı
İzmir’de aile meclisinin aldığı kararla kız kardeşini öldürmesi istenen ağabey, töreye karşı çıktı. Kardeşini öldürmek yerine devlet korumasına veren ağabey, aile üyelerini de savcılığa şikayet etti.

NTV-MSNBC
Güncelleme: 15:07 TSİ 16 Şubat 2007 Cuma

İZMİR - İzmir’de yaşayan 17 yaşındaki N. Ç., geçen yıl Haziran ayında kayboldu. Ağabey E.Ç’ye kız kardeşinin evli olan amcasının oğluna kaçtığını söyleyen aile meclisi, 17 yaşındaki kızın öldürülmesini istedi.

Kardeşini öldürmek için İzmir’e giden ağabey, olayı bir de kardeşinden dinleyince gerçeği öğrendi. Amcasının oğlunun kız kardeşine tecavüz edip, aylarca işkence ettiğini öğrenen ağabey, töreye boyun eğmedi.

Ağabey E.Ç. “Ben kızkardeşimi dinledim, olayı anlattı. Onun suçsuz olduğunu anladım. Sonra ağladı, ‘Ağabey, ben haksızsam beni öldür’ dedi” diye konuştu.

Kardeşine sahip çıkan E.Ç., iki ay ailesinden ayrı yaşadı. Ancak bu sürede ailesinden gelen tehditlerin sıklaşması üzerine önce karakola ardından da Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.

17 yaşındaki kız kardeşini devlet korumasına veren E.Ç., suçlular yakalandıktan sonra, N.Ç’yi de yanına alarak yeni bir yaşam kurmayı amaçlıyor.

Ağabey, “Kardeşimi yanıma almak istiyorum, onu yalnız bırakmak istemiyorum” dedi.
http://www.ntvmsnbc.com/news/400280.asp

Old 17-02-2007, 10:26   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba

Haber oldukça ilgi çekici ve umut verici.

Daha iyi haberlerin tanığı olmak istiyoruz.

Örneğin,daha ilk aile meclisinin öldürme kararı aldığı anda töreye teslim olmamak,

Gerçeğin ,öldürmekle görevli kişinin istediği gibi olmadığını ögrendiğinde de töreye teslim olmamak,

Kısacası yaşarken her an,her durumda insan haklarına aykırı olan ve töre bahanesi ile insanlara karşı suç işlemeye karşı olmak,yani insanlığa teslim olmak.

Daha iyi haberlerin tanığı olmak istiyoruz.

Kardeşini öldürmeyen ağabeyi alkışlıyorum.

Saygılar
Old 22-02-2007, 16:58   #3
Nesl-i Han

Varsayılan töre cinayetleri devam edecektir ta ki...

Bu ülkenin en büyük açmazı kadınlar. Sanmayın ki töre cinayetlerinde hükmü erkekler veriyor. O erkekleri daha küçüikkenden aslan, paşa şu bu diye yetiştiren anneler, günün birinde kızlarını da aynı erkeklerin hem zevkleri hem de egoları (ki buna namus diyorlar) uğruna feda etmekten çekinmiyorlar. Kadınlar birer insan olduklarını anlamadıkları sürece, yargılama yeteneklerini kullanma zahmetine katlanmadıkça, erkek erkek diye beşer onar çocuk doğurmaktan vazgeçmedikçe bu ülkede daha çok töre cinayetleri işlenecektir. Bizim eğitimli, hakkaniyetli ve adil kadınlara ihtiyacımız var.
Old 27-02-2007, 14:59   #4
Hekimbaşı

Varsayılan Yumurta tavuk çıkmazı

Sn.Nesl-i Han,

Yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan gibi abuk bir sorunun çıkmazından en güzel çıkış yoluna işaret ettiğiniz için sizi kutlarım. Herkesin sanki gökten zembille inmiş gibi; analarımızın bizlere öğrettiklerini gözardı ederek 'ben kadınım', 'ben erkeğim' diye çığlıklar atmakta olduğu bir dünyada sorunun kaynağında hemfikir olduğum birinin sesini duyabildiğim için mutlu olduğumu söylemek isterim.

Birgün çıkış yolunda nasıl ilerleyeceğimizi konuşmak ümidiyle.

Saygılarımla,
Old 28-02-2007, 15:15   #5
Nesl-i Han

Sn. Hekimbaşı mesajınız beni mutlu kıldı. Teşekkür ederim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi