Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ek Dava Mi Islah Mi Daha Avantajli

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-03-2014, 17:06   #1
haksun

Varsayılan Ek Dava Mi Islah Mi Daha Avantajli

Tüketici dosya masrafı(2600TLnin 1500TL.si) için açtığımız kısmi dava da bilirkişiden lehimize rapor geldi.Şimdi ıslah için süre isteyip ıslah mı yapmalı,yoksa davanın kesinleşmesini bekleyip ek dava mı açmalı,yardımınız için şimdiden teşekkürler.
Old 24-03-2014, 18:30   #2
limpid

harca tabi olmaksızın talebinizi ıslah ediniz. hem zamandan hem de masraftan tasarruf.
Old 24-03-2014, 19:16   #3
av.nhasar

Eger ek dava acarsaniz harci daha fazla odemek zorunda kalirsnz baro pulu ve vekalet suret harcida var. Ayrica zaman kaybina yol acar durusma gunu verilmesi cevap verilmesi gibi.. islah usul hukuku yonunden avantajli..
Old 24-03-2014, 19:39   #4
haksun

ek davadan da vekalet ücreti alırsın diyenler de var,bu konu da ne dersiniz
Old 25-03-2014, 09:23   #5
Luck

Alıntı:
Yazan haksun
ek davadan da vekalet ücreti alırsın diyenler de var,bu konu da ne dersiniz

Sayın haksun,

Avukatlık Kanunu m. 2: "Avukatlığın amacı; hukuki münasabetlerin düzenlenmesini, her türlü hukuki mesele ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesini ve hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasını her derecede yargı organları, hakemler, resmi ve özel kişi, kurul ve kurumlar nezdinde sağlamaktır. Avukat bu amaçla hukuki bilgi ve tecrübelerini adalet hizmetine ve kişilerin yararlanmasına tahsis eder."

Ek dava açıldığında fazla vekalet ücreti söz konusu olup olamayacağı sorusu bir yana, benim cevabım daha ziyade yukarıda verdiğim fıkralarla ilgili olacak..

Belki birkaç yüz lira daha fazla alabilmek için yargıyı yeniden meşgul etmenin, müvekkili tekrar bekleterek alacağına kavuşmasını geciktirmenin ve bu arada bizzat avukat için dahi tekrar emek ve zaman kaybına sebep olmanın mesleğin amacıyla bağdaşmayacağını ve etik olmadığını düşünüyorum derim.

Saygılarımla,
Old 25-03-2014, 11:25   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Luck
Sayın haksun,

Avukatlık Kanunu m. 2: "Avukatlığın amacı; hukuki münasabetlerin düzenlenmesini, her türlü hukuki mesele ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesini ve hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasını her derecede yargı organları, hakemler, resmi ve özel kişi, kurul ve kurumlar nezdinde sağlamaktır. Avukat bu amaçla hukuki bilgi ve tecrübelerini adalet hizmetine ve kişilerin yararlanmasına tahsis eder."

Ek dava açıldığında fazla vekalet ücreti söz konusu olup olamayacağı sorusu bir yana, benim cevabım daha ziyade yukarıda verdiğim fıkralarla ilgili olacak..

Belki birkaç yüz lira daha fazla alabilmek için yargıyı yeniden meşgul etmenin, müvekkili tekrar bekleterek alacağına kavuşmasını geciktirmenin ve bu arada bizzat avukat için dahi tekrar emek ve zaman kaybına sebep olmanın mesleğin amacıyla bağdaşmayacağını ve etik olmadığını düşünüyorum derim.

Saygılarımla,

Cevaba aynen katılıyorum. İlaveten olası bir Yargıtay bozmasından sonra, müvekkil aleyhine verilecek iki tane karşı vekalet ücretinin izahı da mümkün olmayacaktır.
Old 25-03-2014, 23:43   #7
haksun

Ben de ıslah ile sonuçlandırdım.Ama etiği,adaleti,hakkaniyeti düşünen yok piyasada.Tabiri caiz ise "Sırtlan" meslektaş çok.Daha dava açmadan müvekkiline parasını veren hızlı tahsildar çok.Tabi bilirkişiden dönen hesabı bilen müvekkil yok.Bu avukatlar hızlı,iyi meşhur vatandaşın gözünde.Ben de daha dava,icra,yargıtay,müvekkil.. uğraş dur.Etik piyasa avukatlığında yok maalesef.Bunlardan bize iş mi kalır.Gariban her yerde garibandır.Hak ve adaleti bu dünyada savunmak sırtlanlara kalmış.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi