Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Hukukçu olmak istiyorum .

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-05-2012, 10:03   #1
Konuk

Varsayılan Hukukçu olmak istiyorum .

Merhaba. Ben bir kamu kuruluşunda çalışan bir bayanım. Evliliğime değin de oldukça başarılı bir iş hayatım var idi. Ancak evliliğimden itibaren gerek eğitim hayatım ve gerekse mesleki kariyerim ailevi sorunlar nedeniyle oldukça zarar gördü. Öncelikle eşimin fiziksel şiddetlerinden ötürü Hukuk fakültesindeki yüksek lisans eğitimimi devamsızlık sebebiyle yarım bırakmak zorunda kaldım. Ve mesleki kariyerim de yaş itibari ile yükselme anlamında oldukça zarar gördü. Evliliğim boyunca yaşadığım fiziksel, psikolojik ve ekonomik şiddetler ve uzun süredir içinde bulunduğum hukuki süreçte hem kendim ve hem de benim durumumdaki bayanların gerek boşanma ve gerekse haklarını arama konusunda eşlerinden dolayı yaşadıkları haksızlıklar ve engellemeleri, sorunlara bizzat şahit oldum. Mor Çatı Kadın Vakfından da yardım aldım. Şiddet gören bayanların sanılanın aksine eğitimli ve kariyer sahibi olduklarını gördüm. Hukuk sitenizin de bu anlamda ihtiyaç sahibi bayanlara hukuki olarak yol gösterici olması çok önemli ve değerli . Çünkü hukuki süreçler çok önemli. Yapılacak en küçük bir hata hak kaybınıza neden olabiliyor. Bu nedenle maddi durumu olanların mutlaka bir avukat olmayanların ise mutlaka baro yardımı almaları şart.
Size sorum ; en büyük idealim olan Hukuk Fakültesini okumak. Zaten bu nedenle yüksek lisansımı bu bölümde yapmak istemiştim. Ancak ben sizler gibi bir hukukçu olmak istiyorum. Hukuk fakültesini bitirdiğim takdirde devlet memurluğundan İş hakimliğine geçiş yapabilirmiyim ? Ya da avukatlık yapabilmek için yaş sınırı var mıdır ?
Old 23-05-2012, 14:42   #2
Av.Selim Balku

Avukatlık ve hakimlik yapabilmek için yüksek lisans değil, lisans eğitimini bitirmeniz, ön koşuldur.

Hakim olmak için yaş sınırı vardır. Bildiğim kadarı ile 30 olması lazım.

Avukat olmak için yaş sınırı yoktur.

Hakim olabilmek için hakimlik sınavını kazanmanız ve staj eğitimini tamamlamanız yeterlidir.

Avukat olabilmek için staj yapmanız yeterlidir.

İş hakimliği adı altında hakimlik mesleği yoktur. Hakim olursunuz ve kurulun boş atamalarına göre sulh mahkemeleri, ceza mahkemeleri, iş mahkemeleri gibi mahkemelerde hakim olursunuz.

Devlet memurluğunda ki tecrübeleriniz hukukçu kimliği ile elde edeceğiniz mesleklerde uygulamada faydası olacaktır. Ancak tecrübeden öteye geçeceğini sanmıyorum Avukatlık ya da hakimlikte kurumlar arası atama, nakil gibi bir durum yoktur. Hazine avuklatlığında durum nedir bilmiyorum.

Hukukçu olmak için, hukuk mesleğine sahip olmanıza gerek yok, fakültede hukuk eğitimini alın, isterseniz yüksek lisansınızıda yapın, akabinde iyi bir hukukçu olmamanız için hiçbir sebep yok.

Başarılar...
Old 29-05-2012, 07:08   #3
Ersavaş

Hukuk fakültelerine bağlı olarak önlisans düzeyinde akademik eğitim-öğretim yapan Adalet Meslek Yüksek Okullarını okuyarak da Dgs sınavı ile hem Hukuk lisans eğitimini tamamlama hemde İcra Müdürü, İnfaz Müdürü, Yazı işleri Müdürü gibi hukuka ilişkin alanlarda çalışabilirsiniz. Saygılarla!
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi