Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Yeni Sanık Adayımız...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-03-2007, 13:01   #1
Av.Abdülkadir ÖZ

Rahatsiz Yeni Sanık Adayımız...

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL

Siteyi sanıksız bırakmamak lazım!
Yeni sanık adayı: Av. Can DOĞANEL
Sebep: CMK Temsilcisi olarak tüm müdafilerin istifa etmesi ve Baro Yönetim Kurulu Kararı gereğince görevlendirme talebini olumsuz yanıt vermek.
Sonuç: CMK Temsilciliği hakkında suç duyurusunda bulunulmasına ...
CMK DA GELİNEN SON NOKTA BURASI MI?
Old 14-03-2007, 14:09   #2
Av.Abdülkadir ÖZ

Değerli meslektaşımın mesajını izni olmadan buraya taşıdım. Umarım beni mazur görür. Gündemin baş köşesine oturacak bir durum olduğu için yeni bir başlık altında yayınlanması gerekir diye düşünüyorum.
Old 14-03-2007, 14:25   #3
uye8490

Birlik sitesinde avukatların alacaklı olduğu tutarın -olası gelişmelere hazırlıklı olmak için- bildirilmesi istenmiş.Umarım eylemin özünden uzak yapay çözümlerle(alacaklı olunan tutarın bakanlıkça temin edilmesi gibi)bu eylemlilik baltalanmaya çalışılmaz.Öyle ya bir de bakmışız ki paralar hesaba yatmış,masraf konusunda bir takım düzeltmeler yapılmış,barolara ayrılan ödenek tutarında az buçuk bir iyileştirme yapılmış...Gelinen noktadan, bu güne kadar insiyatif kullanmadığı için büyük oranda sorumlu olan birlik ve barolar "göreve devam" demiş.Ondan sonra haydi avukatlar savcılık kapısına.Sırayı bozmadan(!)Umarım olası gelişmelerden kasıt bu durum değildir.
Old 14-03-2007, 14:47   #4
göçebe

sayın yaren
fikirlerinize aynen katılıyorum, birikmiş cmk alacaklarının bu ay içinde ödeneceğine şüphe yok eylem kararı alınmadan önce de bu bilinmekteydi zaten o sebeple pek de cmk alacağı üzerinde durulmadı eylem kararından bahsedilirken. Eylemin asıl amacının sarf kararı nedeniyle zedelenen meslek onuru olduğundan bahsedilmesine karşın ben de sizinle aynı endişeyi taşımaktayım.Yani cmk birikmiş alacakları hesaplara yatar, baroların cmk harcamaları için alacakları ödenek yüzdesi arttırılır ve eylem biter... Peki böyle bir olası durumla karşı karşıya kaldığımızda asıl çıkış noktası sarf kararları nedeniyle çiğnenen meslek onurumuz olan eylemi destekleyen barolara karşı inancımız ne olur...
Old 14-03-2007, 15:24   #5
Av.G.K.

Can beyin başına gelen gerçekten üzücü ve insanın canını sıkan bir durum.Avukatlara karşı yürürtülen sindirme politikasının bir örneği.
Eylem konusunda ise diğer meslektaşlarımızın görüşlerine aynen katılıyorum,19.12.2006 ya kadar olan alacakların 45 gün içersinde ödenmesi kuvvetle muhtemel,eğer barolar bu ücretlerin ödenmesi sonucu görev durdurma eylemine son verirse bu durum,eylemin esas amacı ile çatışacağı gibi ben en azından kendimi kandırılmış hisseedeceğim,isterlerse verdikleri 5 kuruşu 1000 kat artırsınlar ben yine de savcı-hakim kapısında sarf kararı için beklemem.
Old 14-03-2007, 16:25   #6
uye8490

Yakın tarihimizin en kapsamlı meslek dayanışmasının belirttiğim gibi bir çözüm(süzlük)le oldu bittiye getirilmemesi için bence bu eylemliliğin özünün sürekli gündemde tutulması gerekmektedir.Bu yöndeki umudum ise gelinen noktadan büyük oranda sorumlu olan birlik ve barolar değil, kalem kapılarında sarf kararı beklemek zorunda bırakılmak istenen avukatlardadır.Böylesi bir çözüm(süzlüğ)ü barolar ve birlik kabul etse dahi cmk avukatları aynı kararlılıkla tavırlarını sürdürüp,mesleğe, mesleğin onuruna sahip çıkmalıdır.Bu bireysel bir mücadele olmanın ötesinde tarihsel bir görevdir de.Unutmayalım,toplumlar hakettikleri şekilde yönetilirler.
Old 14-03-2007, 17:04   #7
Av.Duygu Keleş

Baromuzda tüm meslektaşlarımız sırasıyla müdafiilikten istifa ediyor.Fakat dışarıdan dik bir duruş olarak gözüken bu davranış karşısında panolarda yeni ilanlar var:Haftaya CMK semineri düzenleniyor(ücret mukabilinde) ve stajyerlerin gitmesi zorunlu.İsteyen avukatlarda gidebilir.

Bu ne perhiz.....
Old 14-03-2007, 18:02   #8
aslihanalaca

Avukat arkadaşım Can'ın bu muameleye maruz kalmasını sonuna kadar kınıyorum. Savcılık makamı işlerinin aksamasının sorumluluğunu bu arkadaşımızın üzerine yıkmıştır. Diğer il ve ilçelerde de benzerlerini göreceğimizi tahmin ettiğim CMK temsilcileri hakkında başlatılan soruşturma uygulaması Savcılık makamlarının avukatların eylemini ne gözle gördüğünün en önemli örneğidir bence. CMK görevi alan meslektaşlarımızın tek derdinin para alamamak olduğu düşüncesi ile ki böyle de olsa bu tarz bir yaklaşım yanlıştır haklarında soruşturma başlatmak hangi hukuk kaidesi ile bağdaşmaktadır? Kaldı ki bu hususu yalnız CMK temsilcisinin üzerine yıkmak da anlamsızdır. Dayanılan gerekçe bu görevin kamu görevi olması ise hakim ve savcıların 1 yıl boyunca maaşlarını alamaması sonucu bu görevi yerine getirip getirmeyeceklerinin de sorgulanması gerekmektedir. Bu bakış açısı sonucu avukatların şuan Yargı bağımsızlığını savunduğunu görememek bir hukukçu bakış açısı ile bu eyleme bakamamak ileride hakim ve savcıların yargı bağımsızlığına ihtiyaç duyduklarında avukatların da sessiz kalmasınına neden olacaktır. Ben CMK görevi almayan bir avukat olarak bu eylemi sonuna kadar destekliyorum. Çünkü mesela kesinlikle ödenmeyen ücretler olmaktan çıkmıştır.
Old 14-03-2007, 23:14   #9
ebrus

Sevgili meslektaşlarım,gelinen nokta sadece para meselesi değil. Ağzımıza bir parmak bal çalmak için zaten çoktan hak etmiş olduğumuz ücretlerimizin ödenmesi mesleğimize ve onurumuza yapılan bana göre bilinçli ve sistemli saldırıyı örtbas edemez. Yeni CMK yönetmeliğindeki tek problem parayı kimden alacağımız değildir. Yok edilmek istenen bizim mesleki bağımsızlığımızla birlikte müvekkillerimizin savunma hakkı ve özgürlüğüdür de aynı zamanda.Ancak biraz da özeleştiri yapmanın artık zamanıdır. Gerek Barolar Birliğinin gerekse kayıtlı olduğumuz tüm baroların duyarsızlığının yanı sıra özellikle ceza avukatlığı yapan ve oldukça yüksek ücretlere ceza davaları alan bir çok meslektaşımızın (Gözümüz yok Allah daha çok versin )CMK Avukatlığı nedeniyle artık güya iş alamadıklarına ilişkin bitmek bilmeyen sızlanmaları ile yine meslektaşımız olan hakim ve savcıların bu konudaki söylemleri de bu noktaya gelmemizde büyük rol oynamıştır bana göre.Bizi sadece duruşmalardaki bostan korkuluğu konumunda ören zihniyet aldığımız ücretlerinde bize fazla olduğunu söyleye söyleye nihayet istediğini elde etti. Ama herşeyi bir kenara bırakırsak bizim kendi aramızda yaptığımız tartışmalar bile CMK'nun özüne aykırı aslında. Biz tartışmalarımızda bile sadece bizimle ve kimden para aoalacağımızla ilgili fikirlerimiz beyan ediyoruz. Oysa yeni yönetmelikle yapılmak istenen aslında bugüne kadar CMK sayesinde gelinen noktayı çok gerilere götürmektir. Asıl zarar gören sanık ve mağdurların haklarıdır.Sistematik bir şekilde ve bence yavaş yavaş Türkiyedeki hukuk sistemi tüm diğer şeylerle birlikte çağdışı bir duruma getirilmeye çalışılmakta. Nacizane fikrime göre asıl tarışmamız bu noktada olmalıdır. Ve evet eylemimizi sonuna kadar sürdürmeliyiz. Zaten hak etmiş olduğumuz ücretlerimizi ödeyerek bize lütufta bulunmamaktadırlar. Üç kuruş parayı görünce mücadelemizden vazgeçmemeliyiz. Hepimizi de sanık konumuna sokarak yargılayabilirler. Ama unutmayalım ki Galileoyu da bir zamanlar Engizisyon mahkemeleri yargıaladılar ve yaktılar. Ama şu anda tüm dünya ve nesiller onu hatırlıyor. Ve yine unutmayalım ki bizden biri değerli meslektaşımız eski İstanbul Barosu başkanlarından sayın Yücel Sayman vatana ihanet gibi saçma sapan bir iddiayla yıllarca yargılanarak beraat etti bu ülkede. O nedenle yapılacak tüm baskılara gğüs germeli mesleğimiz ve meslektaşlarımız için aynı zamanda bize güvenen müvekkillerimiz için sonuna kadar mücadele etmeliyiz.
Old 14-03-2007, 23:59   #10
Av. Can DOĞANEL

Destek veren herkese çok teşekkürler. Şu aşamada olan bir şey yok. Adalet Bakanlığından izin talep edilecek.. Sonrasına bakacağız.
Old 15-03-2007, 00:09   #11
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yenİ Sanik Adayimiz: Av. Can Doğanel Siteyi sanıksız bırakmamak lazım!
Yeni sanık adayı: Av. Can DOĞANEL
Sebep: CMK Temsilcisi olarak tüm müdafilerin istifa etmesi ve Baro Yönetim Kurulu Kararı gereğince görevlendirme talebini olumsuz yanıt vermek.
Sonuç: CMK Temsilciliği hakkında suç duyurusunda bulunulmasına ...

CMK DA GELİNEN SON NOKTA BURASI MI?
Alıntı:
Yazan Av.Abdülkadir ÖZ
Değerli meslektaşımın mesajını izni olmadan buraya taşıdım. Umarım beni mazur görür. Gündemin baş köşesine oturacak bir durum olduğu için yeni bir başlık altında yayınlanması gerekir diye düşünüyorum.

Değerli meslektaşlarım,
Benim uzun çabalarla elde ettiğim "yeni sanık" niteliğimi "rüçhan hakkı" kullanarak ele geçirmeye çalışan Hukukçu meslektaşımız Can DOĞANEL'i kutluyorum; CMK eylemi nedeniyle ilk sanık olan avukattır.

Sayın meslektaşımız Av.Abdülkadir ÖZ'ü kutluyorum, SANIĞI iletisinden tanımış

Arkadaşlar, hak arama mesleğinin tarihi nice uğraşlarla doludur; hak aramayı laylay lom görmeyenlere ve hak alanlara saygılarımla.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu
" Hak, huk, hukuk; gak, guk, guguk !!! "
Old 15-03-2007, 11:33   #12
ayselari

Çok üzgünüm ama neredeyse şüphem de yok "Adalet" Bakanlığının izin vereceğinden..
Ama böyle bir davranışı kınıyorum elbette sonuna kadar. Dosyanın bir parçası olmasına rağmen keşif için para alan savcılar da onu almasınlar da - dikkatinizi çekiyorum maaş değil yanlız keşif ücretini- görelim, nasıl bağırıyorlar.Davulun sesi uzaktan hoş.Başkasının emeği için yorum yapması kolay, İzmir gibi bir şehire gelmiş savcı kamu hizmeti yapıyorsunuz niye para alıyorsunuz diyebiliyor. Bu ne mantıktır?
Meslektaşıma gereken tüm yardımı yapmaya hazırım. Vekilliğini üstlenecek meslektaşlarımız vardır elbet ama isterse ben de seve seve yaparım. Kolay gelsin...
Old 16-03-2007, 23:58   #13
Av.Ayse E.

la havle....
sabır sabır...
umarım bır sey cıkmaz...
gecmıs olsun sayın meslektasım...((daha gelen bırsey yok ama))..
Old 17-03-2007, 00:35   #14
Av.Ömer KAVİLİ

Varsayılan Diyalektik

Alıntı:
Yazan Av.Ayse Eroral
la havle....
sabır sabır...
umarım bır sey cıkmaz...
gecmıs olsun sayın meslektasım...((daha gelen bırsey yok ama))..

Sayın Av.Ayse Eroral,

Sizden ayrık olarak "UMARIM BİR ŞEY ÇIKAR, DAVA AÇILIR, BELKİ CEZA VERİLEBİLİR" diyorum. Diyalektik düşünce biçimine göre, her şey karşıtını içinde taşır diye bir kural var. Bu kuralı bizim olayımıza (Yeni Sanık Adayımız...) uygularsak; BU TÜR DAVALAR, SONUÇTA, BU HUKUKSUZLUKLARIN YOK OLACAĞI BİÇİMDE yeni yasal düzenlemelerin yapılmasını sağlayacaktır.

Öyleyse yineleyelim ve "UMARIM BİR ŞEY ÇIKAR, DAVA AÇILIR, BELKİ CEZA VERİLEBİLİR"

Saygı ve sevgilerimle.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu
Old 17-03-2007, 00:54   #15
Jeanne D'arc

Sayın Av. Can Doğanel,

Sizin adınıza üzüldüm ve meslek adına utandım. Ama biliyorum ki; bu utancı taşıması gerekenler kesinlikle avukatlar değil.

Bugüne kadar kimseye "sanıklığı" için minnet duymamış, teşekkür etmemiştim; kısmet sizeymiş! Siz, "muhtemel sanıklığınızla" teşekkürü fazlasıyla hakettiniz.

Destek ve Saygılarımla.
Old 20-03-2007, 12:06   #16
uye8490

Sayın Kavili'ye katılıyor ve teşekkür ediyorum.Umarım bu eylemden dolayı ben de dahil olmak üzere binlerce avukat yargılanır.
Old 21-03-2007, 10:39   #17
uye8490

İzmir Barosu Yönetim Kurulunun 20.03.2007 tarihli kararıdır.

"Tüm meslektaşlarımızın CMK ile ilgili savunma bağımsızlığını zedeleyen sarf kararı talebinde bulunmamasını, bulunanlar hakkında disiplin soruşturması açılacaktır."

Bilgilerinize sunulur.
Old 21-03-2007, 22:49   #18
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan yaren
İzmir Barosu Yönetim Kurulunun 20.03.2007 tarihli kararıdır.

"Tüm meslektaşlarımızın CMK ile ilgili savunma bağımsızlığını zedeleyen sarf kararı talebinde bulunmamasını, bulunanlar hakkında disiplin soruşturması açılacaktır."

Bilgilerinize sunulur.

Vay be,

Ne barolar varmış !!!

Ömer KAVİLİ
İstanbul örgütü üyesi

Old 03-06-2007, 21:09   #19
Av.Ömer KAVİLİ

Sayın Av. Can DOĞANEL,

Acaba son durum nedir, sanık olmayı başarabildiniz mi ?

Ömer KAVİLİ
Eski sanık
Old 03-06-2007, 22:44   #20
av.sevdacan

Can bey geçmiş olsun.

Bunu söylemekten çekinmiyorum okuduklarım karşısında . Mesleğe başlarken bana iki düşmanın olacak bunlara dikkat et denmişti.
Biri müvekkil, diğeri meslektaş. Genelleme yapmak yanlış olsa da; sahip çıkılacak yerde "sanık" durumuna düşürülmek düşündürücü!!!

2 yıl evvel aleyhimde açılan dava geçtiğimiz hafta beraatle sonuçlandı. Meslektaşıma defalarca davanın husumetten red edileceğini söylememe rağmen ısrarla ceza almam için elinden geleni yaptı. Sonuç: beraat. Aynı kapsamda değil başıma gelenle sizin ki; ancak bu tip hadiselerin olması düşündürücü. Şimdi kürsünün sağ tarafında olma sırası bende. Umarım sizin için de böyle olur.

Saygılarımla.
Old 03-06-2007, 22:52   #21
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan av.sevdacan
Can bey geçmiş olsun.

Bunu söylemekten çekinmiyorum okuduklarım karşısında . Mesleğe başlarken bana iki düşmanın olacak bunlara dikkat et denmişti.
Biri müvekkil, diğeri meslektaş. Genelleme yapmak yanlış olsa da; sahip çıkılacak yerde "sanık" durumuna düşürülmek düşündürücü!!!

Sayın "av.sevdacan",

Bu iletinizde yer alan iki düşmandan biri olan "meslektaş"ın
Alıntı:
UMARIM BİR ŞEY ÇIKAR, DAVA AÇILIR, BELKİ CEZA VERİLEBİLİR" diyorum.
Diyalektik düşünce biçimine göre, her şey karşıtını içinde taşır diye bir kural var. Bu kuralı bizim olayımıza (Yeni Sanık Adayımız...) uygularsak; BU TÜR DAVALAR, SONUÇTA, BU HUKUKSUZLUKLARIN YOK OLACAĞI BİÇİMDE yeni yasal düzenlemelerin yapılmasını sağlayacaktır.

Öyleyse yineleyelim ve "UMARIM BİR ŞEY ÇIKAR, DAVA AÇILIR, BELKİ CEZA VERİLEBİLİR"

Saygı ve sevgilerimle.
ileti nedeniyle yazılmadığını umuyorum.

Saygılarımla.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu

Old 03-06-2007, 23:12   #23
av.sevdacan

Alıntı:
Yazan Av.Ömer KAVİLİ
Sayın "av.sevdacan",

Bu iletinizde yer alan iki düşmandan biri olan "meslektaş"ın

ileti nedeniyle yazılmadığını umuyorum.

Saygılarımla.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu

Sn. Kavili ,

Hedef aldığım somut bir meslektaşım olmadığı gibi buradaki bir mesaja gönderme yapmış değilim. Genelde bu hep konuşulur. Dediğim gibi mesleğe başladığımda üstadlarımızdan aldığım nasihatlerdendi. Sizlerin de malumudur. İlk duyduğumda oldukça yadırgamıştım -ne yalan söyleyeyim-. Öte yandan; karşılaştığım ve duyduğum olaylar karşısında kısmen hak vermeye başladım.

Ayrıca; mesajınızda kinaye yaptığınızın farkındayım.Sizin hikayenizi toplantıda öğrenmiştim. Size de geçmiş olsun.

Saygılarımla.
Old 03-06-2007, 23:14   #24
Heybe Hukuk

Sayın meslektaşımı sonuna dek desteklediğimi; olur da elimden gelen birşey olması durumunda tereddütsüz ve onur ve gururla yapacağımı iftiharla söylemek istiyorum. Gerçek meslek birliği, yürekten ve "bana dokunmayan bin yaşasın" zihniyetinden uzak; sözde-yazıda kalmayıp ta fiiliyatta anlamını bulan ve umarım gün gele de bu siteden taşan bir birlik olsun..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi