Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Vakıf(özel)üniversitelerinde Hukuk Eğitimi

Yanıt
Old 23-05-2007, 08:34   #91
tiyerianri

kanıt 1- bizzat özel bir üniversitede okudum.
kanıt 2- şu anda çok yakın bir akrabam benim mezun olduğum özel üniversitede okuyor ve yaz okuluna kaldı.Ders başı ücreti 1000 ytl.
Old 23-05-2007, 09:22   #92
av.husniye guldal

merhaba arkadaşlar,ben de vakıf üniversitesinden 9 ay önce mezun oldum.Bazı arkadaşlar vakıf üniversetesinin hakında bilmedikleri halde yorum yapıyorlar.Gerekçeleri ise paralı olması.Evet çok palı olabilir ama önemli olan kendini yetiştireilmen .Kendisini yetiştirebilirsen vakıf ile devlet okulları arasında ki tek vark öss den aldığınız puan farkıdır.Bunun dışında da hiç bir fark yoktur.Para mevzusuna gelince yaz okulunda kredi başına para ödenir yani senelik olan bir ders için kredinin yarısını ödenir.6 kredililk ders için 3 kredi parası ödersiniz.Bizim okulda kerdi başı 300 dolar artı kadefe ödeniyor.Buna göre arkadaşlar hesaplamayı yaparsınız.
saygılarımla...
Old 23-05-2007, 09:28   #93
Av.Güçlü KERVAN

Varsayılan Kadefe

Alıntı:
3 kredi parası ödersiniz.Bizim okulda kerdi başı 300 dolar artı kadefe ödeniyor.Buna göre arkadaşlar hesaplamayı yaparsınız.
saygılarımla...

Özel üniversite devlet üniversitesi konusuna girmeden bir şeye değinmek isterim. Bir hukukçu ne ve nasıl yazdığını bilmesi gerekir sevgili arkadaşlar.KADEFE nedir arkadaşım?Sanırım hiddetle mesaj yazıyor yada dil bilgisi bilmiyorsunuz.Hatta yazı o kadar yanlışlıkla dolu ki neresini alıntı yapacağımı bilemedimLütfen biraz daha dikkatli olalım.
Old 23-05-2007, 17:04   #94
Emin Cihan UYSAL

Karar

Alıntı:
Yazan tiyerianri
kanıt 1- bizzat özel bir üniversitede okudum.
kanıt 2- şu anda çok yakın bir akrabam benim mezun olduğum özel üniversitede okuyor ve yaz okuluna kaldı.Ders başı ücreti 1000 ytl.
Siz veya yakınınız kıbrısta filan mı okudu veya okuyor? Eğer Türkiye'de ise bu uygulamanın çok şaşırtıcı ve fahiş olduğunu belirtmek isterim.Çünkü bir dersten kalan bir öğrenci arkadaşım neredeyse kaldığı dersi alabilmek için yıl boyunca ödediği tutarın yarısını da yaz okulunda,üniversitesine gümüş tepside sunmuş oluyor.Ama şu zihniyenize de muhalifim:

Alıntı:
Yazan tiyerianri
"iyi hukuk eğitiminden hatta eğitimden bahsetmek bence mümkün değil."

Bu sözünüzle bütün vakıf üniversitelerini genellemiş ve bütün vakıf üniversitelerinin hukuk eğitimine hatta bütün eğitimine görmeden ve tecrübe etmeden de olsa laf etmiş oluyorsunuz. En azından benim okuduğum okulun eğitimi üst düzeydeydi ve hocaları inanılmaz akademisyenlerdi. Bunu sizin şansızlığınız olarak yorumluyorum ama bütün okulların eğitimine de sıfat takmanızı doğru bulmuyorum.Başında da dedim, amacım vakıf üniversitelerini yermek ya da övmek değil ancak sizin yaptığınız da insanları vakıf üniversitelerine karşı sağduyusuz bırakmaktır. Genelleme yaparak her vakıf üniversitesine aynı değeri veriyorsunuz.Üzülerek, sizin düşüncenizin adalet olgusundan uzak olduğunu belirtmek istiyorum. Benzetme yapacak olursam:

Kendisini kanunun öngördüğü çerçeveler içinde savunarak, karşısındaki insana tehdit oranında zarar veren kişi ile, kasıtlı olarak bir insanı yaralama saikiyle hareket eden ve ona zarar veren insanı aynı kefeye koyuyorsunuz. Bu da adil bir yargılama olmayacaktır.

Kanıtlar- TCK m.25 , TCK m.86 .Maddelere bakarsanız bilgilerinizi taze tutmuş olur ve beni daha iyi anlamış olursunuz. Saygılarımla..
Old 23-05-2007, 18:15   #95
DMKY

"Kadefe" derken KDV'nin kasdedilecegi hic aklima gelmezdi. Tebrikler (!) avukat hanim.
Old 24-05-2007, 01:57   #96
handekumas

2004 yılında istanbulda ÖSYM burslu olarak okuduğum bir vakıf üniversitesinden mezun oldum

bu tartışmalara girilmemesi gerektiğini mezun olduktan sonraki 3 gün içinde anladım

burslu olmama rağmen parasıyla okuyan arkadaşlarımı savunmaktan yılmadım. özellikle "hakim-savcı sınavlarındaki başarızılıkları" kelimesini ağızlarına sakız yapanlar, bir araştırın bakalım bir vakıf üniversitesinden kaç kişi mezun olunca o sınavlara giriyor, kaç kişi başarısız oluyor.
örneğin bizim okuldan 6 kişi girdi sınava, ikisinin hiç hazırlanmadıklarını biliyorum, 6sı da sınavda gereken başarıyı gösteremedi

6 kişide 0 ===>>> istatistikler için yeterli midir?

devlet ün. mezunlarından sınava giren 300 kişide ===>>> 100 kişinin kazanabilmesi ile bu oranlar kıyaslanabilir mi?

çalıştığım hukuk bürosu, ortaklarından biri ist. üni.'de bölüm başkanı olan bir profesör olan bir bürodur.
bu insanlar o kadar çok aday arasından beni tercih etmiştir.

aldığım eğitimi, kalitesini vs. kanıtlamak için laf dalaşına gerek duymuyorum. herkes kalitesini yaptığı işle gösterir.

bir çok değerli hocalarımızla halen her şekilde iletişim içinde olmaktan gurur duyuyorum. ve hala korku ve çekingenlikten hocalarının kapısını bırakın asistanlarının kapısı bile çalınamayan devlet üniversitelerinden de rahatsızım.
Old 24-05-2007, 02:21   #97
Emin Cihan UYSAL

Alıntı:
Yazan handekumas
2004 yılında istanbulda ÖSYM burslu olarak okuduğum bir vakıf üniversitesinden mezun oldum

bu tartışmalara girilmemesi gerektiğini mezun olduktan sonraki 3 gün içinde anladım

burslu olmama rağmen parasıyla okuyan arkadaşlarımı savunmaktan yılmadım. özellikle "hakim-savcı sınavlarındaki başarızılıkları" kelimesini ağızlarına sakız yapanlar, bir araştırın bakalım bir vakıf üniversitesinden kaç kişi mezun olunca o sınavlara giriyor, kaç kişi başarısız oluyor.
örneğin bizim okuldan 6 kişi girdi sınava, ikisinin hiç hazırlanmadıklarını biliyorum, 6sı da sınavda gereken başarıyı gösteremedi

6 kişide 0 ===>>> istatistikler için yeterli midir?

devlet ün. mezunlarından sınava giren 300 kişide ===>>> 100 kişinin kazanabilmesi ile bu oranlar kıyaslanabilir mi?

çalıştığım hukuk bürosu, ortaklarından biri ist. üni.'de bölüm başkanı olan bir profesör olan bir bürodur.
bu insanlar o kadar çok aday arasından beni tercih etmiştir.

aldığım eğitimi, kalitesini vs. kanıtlamak için laf dalaşına gerek duymuyorum. herkes kalitesini yaptığı işle gösterir.

bir çok değerli hocalarımızla halen her şekilde iletişim içinde olmaktan gurur duyuyorum. ve hala korku ve çekingenlikten hocalarının kapısını bırakın asistanlarının kapısı bile çalınamayan devlet üniversitelerinden de rahatsızım.
Demek istediklerimi anlayabilen ve bizzat tecrübe etmiş müstakbel bir meslektaşım.Sizi gördüğüme sevindim.
Old 24-05-2007, 10:52   #98
tiyerianri

Pardon ama sayın handekumaş,burssuz okuyan arkadaşlarınız ne suç işlemişlerdi ki onları savunmak zorunda kaldınız? Özel üniversitelerde okuyan insanların ne suçu var? Ayrıca insanlar çalışıp helal para kazanmışsa ve çocuklarını özel üniversiteye yollamışsa bunda ne gariplik ve sorun olabilir ki?Burada esas sorun bence özel üniversitelerin artık eğitimden önce parayı düşünüyor olmalarıdırı.Fiyatların dudak uçuklatıcı olmasıdır.En azından kendi mezun olduğum okuldan biliyorum.Çok basit bir örnek eğer okul taksidini yatıramadıysanız sizi uyarmak yerine sınav sonuçlarınızı öğrenemiyorsunuz.İşin enterasan yanı da okuldaki o demokrat prof.ların bu adaletsizliğe sessiz kalmaları oluyor.Daha birçok sorun var ama onlarda burada yazılamaz malesef
Old 24-05-2007, 11:35   #99
handekumas

zaten bir suçları olmadıklarını söylemek için savunmak zorunda kaldım onları
sanırım yazdıklarımı anlamamışsınız

Alıntı:
Yazan tiyerianri
Pardon ama sayın handekumaş,burssuz okuyan arkadaşlarınız ne suç işlemişlerdi ki onları savunmak zorunda kaldınız? Özel üniversitelerde okuyan insanların ne suçu var? Ayrıca insanlar çalışıp helal para kazanmışsa ve çocuklarını özel üniversiteye yollamışsa bunda ne gariplik ve sorun olabilir ki?Burada esas sorun bence özel üniversitelerin artık eğitimden önce parayı düşünüyor olmalarıdırı.Fiyatların dudak uçuklatıcı olmasıdır.En azından kendi mezun olduğum okuldan biliyorum.Çok basit bir örnek eğer okul taksidini yatıramadıysanız sizi uyarmak yerine sınav sonuçlarınızı öğrenemiyorsunuz.İşin enterasan yanı da okuldaki o demokrat prof.ların bu adaletsizliğe sessiz kalmaları oluyor.Daha birçok sorun var ama onlarda burada yazılamaz malesef
Old 14-06-2007, 14:52   #101
laetitia

Karar Sayın Brusk'a ATFEN...

Alıntı:
Yazan Brusk
Vatıf üniversitelerini oralarda okuyan öğrencilerden başkasının savunduğunu görmedim...sadece hakimlik ve savccılık sınavlarına giren adayların başarı durumuna bakarsanız vakıf üniversietelerinin süründüğünü ve buradan mezun olan öğrencilerin yazılı sınavı bile geçemediklerini çok rahat görürsünüz. Vakıf üniversietelerinin dershaneden bir farkı yok ki bana göre Hukuk Fakültesini kazanmak değil kaydolmak esastır. Uugulamaya gelince bu mezunların ne kadar ilgisiz ve eksik olduğunu ben gözlemliyorum. Bir hukuk öğrencisi araştırmacı ve okumayı çok seviyor olması gerekir. Devlet üniversietlerinde okuyan ve mezun olan Her hukuk öğrencisi günde en az 8 saat ders çalışma temposuna alışmıştır..peki aynı azmı çalışmayı vakıf üniversiteleri öğrencilerinde de görebiliyormuyuz? Bana göre hayır...

Bana göre bu değerlendirmeniz oldukça yanlıştır.Bir kere bu değerlendirme vakıf üniversitesi-devlet üniversitesi olarak değil vakıf üniversitelerinde okuyan öğrenci ile devlet üniversitelerinde okuyan öğrenci bakımından yapılmalıdır.Bu sene Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4.sınıfa geçtim.Buraya kadar gördüğümüz eğitimim boyunca şahsen ben kendi adıma vize ve final dönemlerinde deyim yerindeyse gece gündüz çalışarak gelebildim.Sadece sınav dönemlerinde değil sınavlardan haftalar öncesinden hergün en az 6 saat ders çalışmak zorunda kalıyorum.Tabi bunun yanında ayrıca hafta boyunca saat sabah 9'dan başlayıp akşam 5'lere kadar süren dersleri de saymak lazım.Yani siz hangi vakıf üniversitelerinden söz ediyorsunuz bilemem ama;sadece birkaç vakıf üniversitesini incelemek ile bu hükme varmanız bana pek doğru gelmedi.Sadece ben değil hukuk fakültesindeki hocalarımız; ki bunların çoğu Galatasaray,Marmara ve İstanbul Hukuk'tan gelmektedir;bizdeki eğitim ve sınav sisteminin ne kadar zor olduğunu,diğer devlet üniversitelerine kıyasen ne kadar zor olduğunu hep belirtmektedirler.Şöyle ki bizim üniversitemizde bütünleme sınav hakkımız yok,çan eğrisi yok ayrıca sınavlara hazırlanmak için gerekli olan vakti de kendimiz yaratmak zorundayız.Hukuk fakültesi gibi zor bir alanda sınavlarımızı 1 hafta içinde oluyoruz...Buna ek olarak bizim dönemimizden olan arkadaşlarımızın alttan dersi diğer hukuk fakültelerindeki öğrencilere oranla çok az...Değerlendirmenizi biraz da bunları dikkate alarak yapınız...Vakıf üniversitelerinin hukuk fakültesi bölümlerinde okuyan öğrencilerinin emeklerini görmezden gelmeyiniz...
Old 15-06-2007, 22:48   #102
oguzhand0

Bakın arkadaşlar bu konuda onlarca mesaj yazılmış; konu 4 sayfa ilerlemiş. Bu konuda belli bir kaç sorun var. Birincisi; vakıf üniversitelerinde eğitim.
İkincisi ise vakıf üniversitelerine girişte esas alınan giriş puanı.

Kanaatimce birinci kısımda bir sorun yok çünkü hocaların kalitesi tartışılmaz çoğu vakıf üniversitesinde.Tamamının hocalarını bilmiyorum o yüzden dedim.Muhtemelen tüm hocalar iyidir.

Ancak; ikinci ve en önemli ayrıca benim de -kanıma dokunan- canımı sıkan, normal üniversitelerde okuyanları düşündüren konu şu vakıf üniversitelerine giriş puanı.

Yani açıkça söylemekte sakınca görmüyorum. Sorun şu. Biz yani devlet üniversitelerinde okuyanlar ÖSS'ye çalışıyoruz.Sınava giriyoruz. Herkesçe kabul gören yüksek bir puan alıyoruz ve hukuk fakültelerine giriyoruz. Ancak vakıf üniversitelerinin paralı bölümlerindeki hukuk fakültesine giren öğrenci ise tabiri caizse çalışmıyor, çalışsa da devlet üniversitesini kazanamıyor, parayı bastır ve bizimle eşdeğer hukuku okuyor.

Benim derdim işte bu. Etik falan demiyorum. Ben lisede çalışıyor; 300 küsür puan alıyorum; ancak lisede çalışmayan birisi çıkıyor 200 küsür puana benle aynı hukuku okuyor. Yani ya emeğimin değeri yok, yada neyse; bilemiyorum. Yani dediğim gibi oradaki eğitime sözüm yok ama okula girişteki kriter hiçte hoş değil...

Ben 2005'te 333 puan alıp Selçuk Üniversitesi Hukuk Fak.'ı kazandım. Aynı yıl başka biri çıkıyor milyarlar veriyor. Benden 50-60 puan düşük alıyor. Kaldı ki bilirsiniz 50-60 puan ne demektir! Bu puanla bir vakıf üniversitesinin hukuk fakültesine giriyor. Benimle aynı eğitimi alıyor, belki de gelecekte benim ekmeğime ortak oluyor.

Yani bir düşünün devlet üniversitelerindeki hukuk fakültelerinin puanı bu kadar yüksekse, girmek zorsa; demek ki bu hukuk herkesin yapabileceği, kavrayabileceği, çözebileceği bir şey değil. Değil ki yüksek puan için, hukukçu olabilmek için bazı kriterler aranıyor. Benden 60 puan düşük alan bir arkadaşın hukuk okuması normal mi? Diğer bir deyişle o da çalışsaymış o da kazansaymış. Ancak paraya sözüm geçer demiş ve okumuş...

Ne diyeyim hayırlısı...Fırsat eşitliği ha! Pehhh (:

Not: İstisnalar için değildir bu sözlerim... Son olarak dediğim gibi; vakıf üniversitelerinin eğitimine asla sözüm yok...
Old 15-06-2007, 23:04   #103
ecesaka

Bu konu sanırım "ÖSS öğrencilerin bilgilerini ölçmekte bir ölçüt müdür?", "ÖSS puanı yüksek olduğu için istemediği halde hukuk bölümüne giren öğrenci ile hukuk bölümüne girmek isteyen ancak ÖSS'de yeterli puanı elde edemediği için parasını ödeyerek girdiği özel üniversitede hukuk eğitimi alabilmek için canla başla çalışan insan mı meslekte daha başarılı ve mutlu olabilir?", "Eğitim sistemimiz ezbere dayalı bir şekilde gelişirken, ileride gerçekten hukuk adına yararlı olabilecek insanlar yetiştirebilecek miyiz?" ve benzeri birçok sorunun akıllara takılmasına sebep olacaktır...

İlkokuldan üniversiteye kadar bir defa bile ders çalışmadım. Üniversitede de son 2 senemde ders çalışmaya başladım... Haliyle ezbere dayalı sistemde "çalışma alışkanlığı" edinemediğim ve sınavlar konusunda fazlasıyla heyecanlı olduğum için ÖSS gibi ezbere dayalı bir sınavda başarılı olamadım... Bu benim zeka olarak diğer insanlardan daha düşük olduğum anlamına mı gelir? Bence ölçüt olarak ÖSS'yi almak hatadır...
Old 15-06-2007, 23:09   #104
oguzhand0

Peki öyle olsun Sayın Saka.

Ancak ortalama 40-50 belki de 60 puanı ben bir beceri ölçüsü sayarım. Bu konuda kuşkunuz olursa da size şaşarım...

Ancak saygıda duyarım. Sonuçta sizin düşünceniz. Ama bence 50 puanlık bir fark bir ölçüttür..
Old 15-06-2007, 23:19   #105
ecesaka

Her yıl milyonlarca kişi hukuk fakültesine başvuru yapar, bunlardan tahminen onbinlercesi kabul edilir, ancak sadece çok az bir kısmı mezun olur... Birçoğu üniversite eğitimlerini başka bölümlerde tamamlarlar, ya da eğitim hayatlarına son verirler... Beceri ölçütü bence burada geçerlidir. Hukuk eğitimi almak kolay değildir. Okuldan mezun olabilmek de kolay değildir... Zaten fakülteye girmedikten sonra - eğer ailenizde ya da yakın çevrenizde hukukçu kimse yoksa- bu mesleği yapıp yapamayacağınızı da kestiremezsiniz... Maalesef eğitim sistemimiz yeterli değildir. İnsanlar karakterleri, becerileri ve istekleriyle örtüşen bölümlere kayıtlarını yaptırma şansına çoğunlukla sahip olamazlar... Ve bütün bunları başarabilme gücünü bizlere en çok "istek" verir. Bence bunun göz ardı edilmemesi gerekir... Saygılarımla...
Old 15-06-2007, 23:26   #106
oguzhand0

Öyle olduğu da muhakkak ancak yine de dediğim gibi; parası olanın okuması, olmayanın okuyamamsı kanıma dokunuyor.
Ve yine; 50 puanın bir ölçüt olduğu konusunda kesin kararlıyım...

Ayrıca üzgünüm; düşüncem değişmeyeceği için mesajıma yönel mesaj yazmamanızı rica ediyorum. Yoksa ben de inanılmaz bir yazma isteği duyuyorum ve forum yönetimi de karşılıklı konuşmalara kızıyor..

Önceden sabıkam var da...
Old 16-06-2007, 12:06   #107
özlem tek

yeditepe üniversitesi hukuk fakültesi öğrencisiyim.ben de zamanında devlet üniversitesine geçmeyi çok düşündüm.ama sebeplerimin arasında " acaba mezun olunca vakıf üniversitesinden mezun olmam benim için olumsuz olur mu " düşüncesi hiçbir zaman olmadı.

çünkü sen işletme, iktisat uluslararası ilişkiler öğrencisi değilsin.sen hukuk fakültesi öğrencisisin.ve hukuk muş'ta da okusan hukuktur, istanbul'da da okusan hukuktur.

vakıf üniversitelerinden mezun olmanın sana düşündüğünn aksine getirileri vardır.bunlardan biri yabancı devletlerin hukukunu görüyor olmandır.tabi bunlar sana hep ama hep ders yükü olarak geri dönecektir.

zaten benim de devlet üniversitesine geçmek isteme sebebim buydu.

adamların işi öğlen biterken, bizim sabah 9 akşam 7 . mesai gibi bir haftalık ders programımız var.bir yarıyılda 10dan fazla ders alıosun.bir bakmışsın bir sene içinde 20 küsür ders almışsın, kalmışsın ortalaman düşmüş, üstten ders vermemişler falan filan derken bunlar sana hep sıkıntı yaratan şeyler zaten ... asıl olumsuzluklar bunlar

o yüzden mezun oldugunda kuş gibi hafif bir hukukçu olacagından vakıftan mezun olunca böyle bir sıkıntıyla karşılaşacagını zannetmiyorum.ha ama transcript isterler mi bak o konuda hiçbi fikrim yok =)
Old 16-06-2007, 12:20   #108
özlem tek

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Ancak; ikinci ve en önemli ayrıca benim de -kanıma dokunan- canımı sıkan, normal üniversitelerde okuyanları düşündüren konu şu vakıf üniversitelerine giriş puanı.

Yani açıkça söylemekte sakınca görmüyorum. Sorun şu. Biz yani devlet üniversitelerinde okuyanlar ÖSS'ye çalışıyoruz.Sınava giriyoruz. Herkesçe kabul gören yüksek bir puan alıyoruz ve hukuk fakültelerine giriyoruz. Ancak vakıf üniversitelerinin paralı bölümlerindeki hukuk fakültesine giren öğrenci ise tabiri caizse çalışmıyor, çalışsa da devlet üniversitesini kazanamıyor, parayı bastır ve bizimle eşdeğer hukuku okuyor.

Benim derdim işte bu. Etik falan demiyorum. Ben lisede çalışıyor; 300 küsür puan alıyorum; ancak lisede çalışmayan birisi çıkıyor 200 küsür puana benle aynı hukuku okuyor. Yani ya emeğimin değeri yok, yada neyse; bilemiyorum. Yani dediğim gibi oradaki eğitime sözüm yok ama okula girişteki kriter hiçte hoş değil...

Ben 2005'te 333 puan alıp Selçuk Üniversitesi Hukuk Fak.'ı kazandım. Aynı yıl başka biri çıkıyor milyarlar veriyor. Benden 50-60 puan düşük alıyor. Kaldı ki bilirsiniz 50-60 puan ne demektir! Bu puanla bir vakıf üniversitesinin hukuk fakültesine giriyor. Benimle aynı eğitimi alıyor, belki de gelecekte benim ekmeğime ortak oluyor.

Yani bir düşünün devlet üniversitelerindeki hukuk fakültelerinin puanı bu kadar yüksekse, girmek zorsa; demek ki bu hukuk herkesin yapabileceği, kavrayabileceği, çözebileceği bir şey değil. Değil ki yüksek puan için, hukukçu olabilmek için bazı kriterler aranıyor. Benden 60 puan düşük alan bir arkadaşın hukuk okuması normal mi? Diğer bir deyişle o da çalışsaymış o da kazansaymış. Ancak paraya sözüm geçer demiş ve okumuş...

Not: İstisnalar için değildir bu sözlerim... Son olarak dediğim gibi; vakıf üniversitelerinin eğitimine asla sözüm yok...

össye ne kadar çalışmış oldugun, ne kadar puan aldıgın, hangi üniversiteden mezun oldugun falan kimsenin umrunda değil ... işini icra etmede kıvrak bir zekaya sahip misin ? hukukun mantıgını kavrayabilmiş misin kavrayamamış mısın ? seninle aynı işi yapan " benim ekmegime ortak oluyor " dedigin, vakıf ünivesitesinden mezun olmuş avukat arkadaşın, senden daha kıvrak bir zekaya ve daha iyi iş bitirme kabiliyetine sahipse, üzgünüm ama kimse senin öss giriş puanına, diplomanda yazan bitirme notuna ve okuluna itibar göstermez...

insanın kendinde bitiyor çünkü bu işler ...

saygılar ...
Old 16-06-2007, 18:28   #109
O_z_z_y

Karar Oğuzhan Dayar'a atfen...

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Bakın arkadaşlar bu konuda onlarca mesaj yazılmış; konu 4 sayfa ilerlemiş. Bu konuda belli bir kaç sorun var. Birincisi; vakıf üniversitelerinde eğitim.
İkincisi ise vakıf üniversitelerine girişte esas alınan giriş puanı.

Kanaatimce birinci kısımda bir sorun yok çünkü hocaların kalitesi tartışılmaz çoğu vakıf üniversitesinde.Tamamının hocalarını bilmiyorum o yüzden dedim.Muhtemelen tüm hocalar iyidir.

50 puanı ölçü olarak kabul ederim demişsiniz.Peki tamam kabul edelim.Siz 50-60 puan daha fazla yaparak hukuk fakültesine girdiniz.Ben de sizden 50-60 puan düşük aldım ve deyim yerindeyse parayı bastım,hukuk fakültesine girdim...Bir kere demişsiniz ki lise de çalışmayan birisini çıkıyor 200 küsür puan alıp benle aynı hukuku okuyor.Ne kadar yanlış bir düşünce!!!ÖSS'de 200 küsür puan almış öğrencinin siz lisede çalışıp çalışmadığını nereden biliyorsunuz.Kaldı ki bu öğrenci sizin deyiminizle milyarları verdi.O öğrencinin hukuk fakültesinde okumak için vermek zorunda olduğu milyarları kolay şartlar altında mı verebildiğini düşünüyorsunuz.Siz devlet üniversitelerinde okuyan arkadaşlar için olay bundan ibaret.Ben daha fazla puan yaptım,ama adamın parası var,benim gibi hukuk fakültesinde okuyor...Vakıf üniversitelerinde okuyan arkadaşların çoğu sandığınız gibi okul ücretini kolayca ödeyemiyor.Zar zor oradan buradan bütçelerini kısıyor,denkleştiriyor,eğitim ücretini öyle ödeyebiliyor.Hem zaten olay parayı vermekle bitmiyor ki...Siz de hukuk fakültesiniz ben de.Benim parayı vermem demek bütün vize ve finallerden geçmem demek anlamına mı geliyor...Mesela siz hiç 11 dersin finalini 8 günde verdiniz mi?Bu 11 dersin 11 i de dönem dersi yani alttan ders değil.O dönem alınması gereken dersler...Benim okuduğum hukuk fakültesinde maalesef böyle...Ayrıca çan eğrisi de yok...Vakıf üniversitelerinde okuyan arkadaşların çoğu derslerine devletteki arkadaşlara oranla daha çok çalışmaktadır.Şöyle ki vakıf üniversitelerinde okuyan arkadaşların üzerinde çok daha ağır bir yük,stres vardır:Adam onca parayı okula vermiştir,vize veya finallerin bir tanesinden çok çalışmasına rağmen düşük almış ise ''Ailem o kadar para veriyor,her kaldığım ders aileme inanılmaz bir yük olarak geri dönüyor,benim bu dersi mutlaka geçmeliyim'' korkusu sarar...Çünkü öğrenci kaldığı zaman yine belli bir miktarda parayı okula verme korkusu ile karşılaşır...Siz bu korkuyu bilir misiniz?Tabi ki hayır.Devlet üniversitelerinde okuyan arkadaşların derslerden kalması pek kendilerini etkilemez.''Parayı verdi hukuk fakültesinden mezun oldu'' anlayışının terk edilmesi gerekir...Sizin gibi düşünen insanlar sadece buzdağının yukardaki kısmını görmektedir.Bu işin psikolojik yanını,maddi durumunu,çekilen sorunlarını sizin bilmeniz imkansız.Bizi anlamanızı da beklemiyorum zaten.Çünkü bu durumu ancak yaşayan bir kişi anlayabilir...

Lafın sonuna gelince 50 puanı ölçü olarak kabul ettik dediğimiz gibi...İşte ben vakıf üniversitesinin hukuk fakültesinde okuyan bir öğrenci olarak o 50 küsür puanı,hukuk fakültesinde okurken gösterdiğim çabalarımla,emeğimle kapatıyorım hatta üzerine birkaç puan da ben ekliyorum...
Old 16-06-2007, 21:03   #110
tiyerianri

vakıf üniversitelerinde okumayanların hiç bir söz söyleme yorum yapma hakkı yoktur.Onlar kendi işine baksın lütfen.Vakıf üniversitelerinde okuyanlar bu durumda en masum olanlardır.Asıl sorun vakıf üniversitelerini yöneten zihniyettir.Dolar peşinde koşanlardır.Üstelik verilen eğitim alınan paraya göre çok düşük seviyededir.
Old 17-06-2007, 13:55   #111
adalet tanrıçası

Varsayılan Bence bir önemi yok

Vakıf üniversitelerinde okuyan arkadaşlara çok yüklenildiğini düşünüyorum.Zira devlet üniversitesinde okumasına rağmen ilerde sizinle aynı mesleği yapacak olmasından rahatsızlık duyduğunuz pek çok kişiyle karşılaşıabiliyorsunuz.İyi hukukçu olmanın ölçütü üç saat onbeş dakikalık bir sınav olmamalı bence.İş insanın kendisinde bitiyor.Ne kadar emek harcarsanız o kadar başarılı olursunuz.Belirtmek isterim ki bundan beş ay öncesine kadar bende özel üniversite eğitimine karşıydım ancak şu an okulun pek bir öneminin olmadığını düşünüyorum.Dediğim gibi iş insanın kendisinde bitiyor... Saygılarımla
Old 18-06-2007, 12:18   #112
lacuna coil

Varsayılan tercih

Herkese merhabalar:

Su an uluslararası bir hukuk firmasında, yaklasık 2 seneden beri hukuk asistanı olarak çalışmaktayım. Hukuk fakultesı mezunu degilim ancak, birazda sırkettekı avukat arkadaslarım ve ofısın tesvik etmesiyle, gecen sene Kadir Has Unıversıtesınde Hukuk yuksek lısans egıtımıne basladım ve seneye de bir aksılık olmassa mezun oluyorum. Esasında yaptıgım ısten, pozısyonumdan, maddı manevı her acıdan cok memnunum. Kısacası hedefledıgım karıyer planı ıcın dogru yerdeyım. Ama zamanla ısın ıcıne gırdıkce, once yuksek lısans, sonrada hep ıcımde kalan hukuk fakultesıne gırme istegı ıle, tekrar hukuk fakultesıne baslamayı dusunuyorum. Buyuk ıhtımalle de vakıf unıversıtelerınden birisine gırecegım. Bu yuzden ozellıkle de ofise yakınlıgı acısından kafamda bır kac okul var. Eğtım kalıtesı acısından asagıdakı okullar ıcın, bana ref. olablıecek bılgileri gonderebilirsenız cok memnun olacagım.

1- Bahcesehır
2- Tıcaret Unv.
3- Kültür
4- Kadir Has (yuksek lısans egıtımı fena degıl, ama lısans ıcın cok farklı gorusler alıyorum)
5- Bilgi

Sımdııden tesekkurler,
Old 19-06-2007, 08:17   #113
tiyerianri

sayına lacuna oil ssaydığınız üniveritelerin hepsi biribirinin aynıdır.Dolayısıyla düşünmenize gerek yok istediğinizi seçin
Old 19-06-2007, 12:19   #114
ilknur_

merhaba arkadaşlar ÇÜHF de burslu okuyan biri olarak ki burslu olduğumu belirtmemin nedeni yorumumun tamemen tarafsız olacağını belirtmektir zira birçok devler üniversitesini arkada bırakıp vakıf üni. tercih etmiş bulunmaktayım.vakıf üni.de okumanın eksileri ve artılar mevcuttur.öncelikle artılarından başlayım.
insanlar kendi üniversitesinde hocasının yüzünü göremezken biz alanında 1 numara hocalardan 30-40 kişilik sınıflarda ders alıyoyoruz.Mali imkanlar yüksek olduğundan sürekli devlet üniversitelerinden transferler devam ediyor.İstediğin an hocayla görüşme imkanı buluyorsun.
Olumsuz taraflarına gelince burda sanılanın aksine ders geçmek hiçte kolay değil bi kere bir çok hoca 'demek vakıf üniversitesine geldiniz bi zorlayım sizi de dünya kaç bucak görün mantığıyla haraket ediyo örn:suha tanrıver'Sonra acayip anlaşılmaz derecde zorlayan hocalar var örneğin yahya zabunoğlu o dersi geçene kadar insanların ömürlerinden ömür gidiyor(şahsen benim gitti).Evet burda bi grup öğrenci var hiç çalışmıyor ama onlar zaten okuluda bitiremiyor sürekli uzatıyor ama inanın çok büyük bir kesim ciddi anlamda çok çalışıyor ve çok hırslılar sürekli para ödemnin ağırlığını omuzlarında hissediyorlar, ortalamalarını yüksek tutmaya çalışıyorlar çünkü yüksek olunca okul ücretinde indirim yapılıyor böyle büyük bi grup olunca insan strese giriyor.Ama Bence vakıf ünide okumanın en zor tarafı insanların verdiğiniz emekleri bilmeden, görmeden,öğrenme zahmetinde bulunmadan emeklerinize saygısızlık edip değerlendirmede bulunması.
Ayrıca evet vakıf üniversitelerinin hakimlik savcılık sınavında başarıları düşük bunun sebebi eğitim değil bunu sebebi (en azından bizim okulda) kimse zaten hakim savcı olmak istmiyor.Burda okuyanlar genelde zaten azçok çevresi olan maddi imkanı fazla olan insanlar ve bu sebeble öğrenciler memleketine dönüp avukatlık yapmak istiyor.Aileleride genelde bu amaçla gönderiyor.
Sonuç olarak öncelikle arkadaşıma kesinlile yatay geçiş yapmamasını tavsiye ediyorum zira yatay geçiş yapan arkadaşalarımın hepsi pişmen bir kere ankarada okumak bir ayrıcalıktır ve okulda alanında bir numara proflardan ders alıyoyoruz hemde sınıf ortamında bunları iyi değerlendir.Ayrıca yukarda sebebini anlayamadığımın şekilde vakıf üniversitelerine ön yargıyla yaklaşan arkadaşlara değerlendirme yaparken daha dikkatli olmalarını öneririm zira bu emeye saygısızlık oluyor ve hukukçuya hiç yakışmıyor.
Old 19-06-2007, 12:45   #115
ilknur_

Asıl üzerinde durulması gerekek nokta vakıf mı devlet mi değil.Kişi üniversitede okurken kendini nekadar geliştirebilmiş, hukuk mantığı denilen olayı kavrayabilmiş mi?Onun dışındaki durumlar küçük ayrıntılar.
Old 02-07-2007, 17:43   #116
Ahmet Kubilay Kalaycı

merhaba sayın kamaci bende yakın doğu ünivesitesi son sınıf öğrencisiyim.Öncelikle şunu söylemeden edemeyeceğim senin devlet üniversitesi veya özel üniversitede okuman ilerideki iş hayatını etkileyeceğini zannetmiyorum.bu konuda rahat olabilirsin.Yapman gereken tek şey okuduğun bölümün kıymetini bilip ordan tam donanımlı bir hukukçu olarak çıkmandır.Hocalarından ne kadar faydalanabilrsen senin için o kadar iyi olur.saygılarımı sunarım başarılar dilerim
Old 05-07-2007, 02:36   #117
lwyremu

ben de vakıf üniversitesinde okuyorum.bır cok kısının bahsettıgı gıbı ben de ıyı bı hukukcu olmanın okuldan cok kısının kendını gelıstırmesıyle ılgılı oldugunu dusunuyorum.tabı ogrenım gordugunuz kısılerınde onemı buyuk zaten vakıf üniversitelerin ögretim uyelerıde genelde ıyı oldugu ıcın ıs kısılerın kendını gelıştırmesıne kalıyo.o yuzden brusk gıbı dusunenelerın dedıklerı dogruysa zaten vakıf unıversıtesı ogrencılerı mezun olsada ıyı bı hukukcu olmamaları gerekır.bu da o unıversıteyı okuyan kısılerın kaybı olur. yanı brusk gıbı dusunenler haklıysa zaten onların bır kaybı olmayacagı ıcın sınırlenmek yerıne daha cok rahat olmalılar.isteyen istedigi yerde okusun.ancak bana gore kısı kendını gelıstırmedıgı surece vakıf da olsa devlette olsa pek bı farkı yok okudugu unıversıtenın
Old 03-08-2007, 13:11   #118
spinoza

Önemli olan kişinin kendisini ne kadar geliştirdigidir..Onun için bütün bu tartışmaları yersiz buluyorum. Kişi zaten başarılı değilse onun hakkında yorum yapmanın önemi yoktur.. Devlet ünilerindeki arkadaşların sataşmalarının nedeni ise tamamen maddiyat ile ilgilidir. Hiç birisi vakıf ünilerindeki hocaları kötülememektedir. Bilakis vakıf ünilerine giriş kolay çıkma ise çok zordur.
Yine tartışılan bir diğer konu savcılık/hakimlik sınavları ile ilgili..Öncelikle bunu tartışmanın krterinin yanlış oldugu kanaatindeyim. Çünkü herkes hakim ya da savcı olmak istemeyebilir. Bu sınava girenlere göreyse kıstas yapmak çok yanlıştır.
Ayrıca yine bir sayfada tartışıldıgı gibi vakıf ünilerine hocaların girmemesi ve son hafta gelip sınav sorularını vermesi gibi bir durum söz konusu bile olamaz! Bu öncelikle bu hocaların kendilerine hakarettir!
Diğer yandan anlamıssınızdır bende vakıf ünisine gidiyorum. Başladıgım zaman ise bursum yoktu fakat şu an var..O zaman bana da önyargılı davranın ve benimde baba parası ile okuyan ve başarısız birisi olarak tanımlayın...
Saygılarımla
Old 12-08-2007, 02:11   #119
ÇAĞLA

Varsayılan 50-60 puan kıstas mı kabulediliyor yani!!??!!

Merhabalar herkese Ben maltepe üniv. hukuk fakültesi 2. sınıf öğrencisiyim.Öncelikle belirteyim ki bu forumun konusu özel(vakıf) üniversitelerinde hukuk eğitimi!!Özel (vakıf) üniv. de hukuk okuyan öğrenciler değil!!Fakat konu böyle tartışılıyorsa bende bu şekilde yazıyorum.
Arkadaşlar belirttiğim gibi Maltepe üniv. öğrencisiyim.Vakıf üniversitesinde okumamın sebebi; ne Sayın Oğuzhan Dayar'ın dediği gibi devlet üniv.hukuk okuyan arkadaşlarım çalışırken benim çalışmamam! nede "..parayı bastırır okurum.." meselesi.Asıl sebebi tamam öss den düşük puan almam(Hani Sayın Oğuzhan Dayar'ın şu değer ölçütü diye bahsettiği 50-60 puanlık kıstas)!Bazı özel sebeplerden dolayı lise okul başarı puanım49 puandı ve dolaysı ile devlet üniv.lerinde hukuk eğitimi alacak bir puan alamadım.Yani şu 50-60 puan fazla alanların girdiği kıstasın içinde değildim
Özel(vakıf)üniv. öğrencilerinin hukuk okuması niçin bukadar tartışılıyor!Tamam anlayabiliyorum şu puan farkı ama anlayamadığım şey;özel(vakıf)üniv. lerine düşük puanla girilmesi öğrencilere düşük puanla hukuk okuma imtiyazı tanıyor.Ama düşük puanla hukukçu olma imtiyazı tanımıyor!!Şöyleki özel(vakıf)üniv.lerinin not sistemi devlet üniv.leri ile paraleldir.Öğrencilerin düşük puanla fakültede okumaya hak kazanması demek ,onlara düşük puanla vizelerden geçme hakkı kazanmaz!Zaten çalışmayan öğrenci sene tekrarı yapmaktan mezun olamayacaktır.Özel(vakıf) üniv. ler heryıl birçok öğrenci almaktadır fakat mezun ettiği öğrenci sayısı oldukça azdır.Çalışmayan öğrenci birçok kişi tarafından kalitesi kabul edilen hocaların sınavını verememekte ve mezun olamamaktadır!O zaman hukuk okumasını haketmeyen(puan yüzünden!!) insanın başarısız olucağından bahsediyorsak zaten bir kaygımız olmamalı.Vaktini ve parasını boşa harcıyor demektir.Buda sadece bireyin sorunudur.Fakat sırf düşük puan yüzünden haketmediği düşünülen biri mezun olup başarılı bir avukat oluyorsa enaz devlet üniv.de hukuk okuyan kadar başarılıdır!Peki o zaman bu tepki neden? Zaten çalışmıyorsa devlet veya özel üniv.de yapamaz .Bu mutlaktır.Fakat bir çok birey gerek sınav sisteminden gerekse özel sebeplerden dolayı özel okullarda birçok ekonomik zorluk çekerek okuyor.Hangi üniversite mezunu bireyin hukuk eğitimini iyi değerlendirdiğini kişsel çalışma belirleyecek.
Birde belirtmek gerekirse örneğin buyıl Anayasa huk. dersini İstanbul'daki seçkin bir devlet üniv. ,Anayasa hocasından aldık.Aynı hoca iki farkllı üniv.de de ders vermektedir.Madem ki 50-60 puan kıstas(Sayın Oğuzhan Dayar'ın olduğu gibi ) ;aynı hocadan ben ve bazı arkadaşlar 80-90 alırken aynı hocanın ders verdiği devlet üniv.sindeki bazı arkadaşlarda 30-40 alıyorsa buda benim kıstasım !!!Ama ne bu puan farkı nede öss deki puan farkı asla kıstas olamaz!Kıstas bireyin kendini geliiştirmesinde başlar ve biter!!!
Herkese bol başarı diliyorum..Herzaman heryerde çalışan kazansın!! Önyargılarla vakit kaybedenlerden olmamamız dileğiyle..
Saygılarımla.
Old 13-08-2007, 14:20   #120
hukukun-üstünlüğü

selam. öncelikle şunu bilmeliyiz ülkemizde özel üniversitelerin hukuk bölümlerinin uzun bir geçmişi yok. vakıf üniversiteleri hoca ihtiyacını devlet üniversitelerinden karşılamaktadır.ayrıca aldıkları asistanların hemen hemen hepsi ise istanbul ve ankara hukuk gibi köklü hukuk fakültelerinin mezunlarıdır yani kendi mezunlarından asistan almayı tercih etmemektedirler bu durum bize çok şey ifade ediyor.hukuk eğitimi disiplin gerektiren ve üzerinde önemle durulması gerekli bir alan olmasına karşın ülkemizde altyapısı olmayan onlarca hukuk fakültesi var.diyorsanız ki ne var bunda bir kaç akademisyen biraraya gelerek çok tabi hukuk fakültesini kurabilir o zaman size sözüm yok ancak bahsetmiş olduğumuz altyapının ve disiplinin sağlanılarak hukuk fakültesinin açılması taraftarıysanız o zaman özel hukuk fakültelerini ve ülkemizdeki birçok devlet üniversitelerindeki hukuk fakültelerini gözden geçirelim derim.olaya bu açıdan yaklaşırsak netice elde edebileceğimizi umuyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi