Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Gerekçeli kararın tebliğe çıkarılmaması

Yanıt
Old 23-09-2011, 09:10   #1
AV. ALTAN ULUTAŞ

Varsayılan Gerekçeli kararın tebliğe çıkarılmaması

İş mahkemesinin verdiği son karar için süre tutum dilekçesi verilip, (yargılama giderleri vergi dairesince tahsil edilmiştir) yazılan gerekçeli karar her iki tarafça tebliğe çıkarılmadığı takdirde;
- Karşı taraf tebliğ masrafı vermeden gerekçeli kararı alabilirmi?

(Hukuk Mahkemeleri yazı işleri yönetmeliğinde açık düzenleme yok)
Old 23-09-2011, 09:33   #2
üye31284

Gerekçeli karar kalemden bizzat alındığında, alan taraf tebliğ masrafı vermez.
Old 23-09-2011, 09:45   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan AV. ALTAN ULUTAŞ
İş mahkemesinin verdiği son karar için .....

Tarafların yüzüne karşı ise gerekçeli karar tebliğe çıkmaz. Takip eder gerekçeli temyizi verirsiniz. Sözlü yargılama usulü.
Old 26-09-2011, 16:35   #4
AV. ALTAN ULUTAŞ

İbrahim bey sözlü yargılama konusunda hemfikiriz. Ancak usulde bu konuda yazılı yargılama usulüne atıf var.
Old 26-09-2011, 16:39   #5
AV. ALTAN ULUTAŞ

Zeytin hanım, kararı bizzat alan taraf, karşı tarafa tebliğ için masraf vermek zorunda diye biliyorum.
Old 26-09-2011, 16:48   #6
av.sgenc

Sayın ULUTAŞ;
Tabi ki kararı kalemden bizzat tebliğ alan taraf kararın karşı tarafa tebliğini istiyorsa tebliğ masrafı verecektir. Aksi taktirde karar tebliğe çıkmaz.

Ayrıca Sayın YİĞİT'in dediği gibi karar yüze karşı verilmişse gerekçeli karar tebliğ edilmiyor.

Hatta İş Mahkemeleri gerekçeli temyiz dilekçelerini bile tebliğe çıkarmıyorlar. Sadece süre tutum dilekçesini tebliğ ederek temyiz işlemini tamamlıyorlar. Eğer gerekçeli temyiz dilekçesine karşı, gerekçeli temyiz dilekçesi sunmak isteniyorsa, karşı tarafın bu dilekçeyi dosyaya sunup sunmadığını kontrol etmek gerekiyor.
Saygılarımla...
Old 26-09-2011, 18:16   #7
üye31284

Alıntı:
Yazan AV. ALTAN ULUTAŞ
Zeytin hanım, kararı bizzat alan taraf, karşı tarafa tebliğ için masraf vermek zorunda diye biliyorum.

Evet evet tabii ki suphesiz. Ben de aksini soylemiyorum ama ben soru baska oldugundan ya da farkli algiladigimdan baska cevap veriyorum.

Bizzat alan tarafin, soru sorana gore karsi taraf olsa da aldigi karar icin masraf vermeyecegini soyluyorum, genel kural olarak.

Yani diyorum ki: " Kaleme giderse alir. "
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi