Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

C.Savcılığının Bilirkişi Ücret Kararına karşı açıla davada yargı yolu / görev sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-02-2008, 15:43   #1
BaharB

Varsayılan C.Savcılığının Bilirkişi Ücret Kararına karşı açıla davada yargı yolu / görev sorunu

C.Başsavcılğı, bir hazırlık soruşturmasında bilirkişi incelemesine gerek duyuyor ve bilirkişiyi görevlendirerek rapor alıyor, bilirkişiye de ücret kararıyla bir ücret takdir ediyor. Ancak takdir edilen ücret çok düşük bir miktar. Savcılığa ve Adalet Bakanlığına yapılan başvurular sonuçsuz kalıyor ve Asliye Hukuk Mahkemesinde, Adalet Bakanlığına karşı dava açılıyor. Adalet Bakanlığı verdiği cevapta, ücret kararının idari bir işlem olduğu ve davanın da İdare Mahkemesinde görülmesi gerektiği gerekçesiyle YARGI YOLU / GÖREV itirazında bulunuyor.

Konu hakkındaki görüşlerinize ihtiyaç duyuyorum. Saygılarımla.
Old 17-02-2008, 17:03   #2
Hukukçu55

Alıntı:
Yazan BaharB
Savcılığa ve Adalet Bakanlığına yapılan başvurular sonuçsuz kalıyor ve Asliye Hukuk Mahkemesinde, Adalet Bakanlığına karşı dava açılıyor.
Sayın meslektaşım,
Davanın Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açıldığını söylüyorsunuz. Eğer sizce mahsuru yok ise; takdir edilen ve talep edilen ücret ile bilirkişinin mesleğini yazar mısınız? Merak ettiğim için soruyorum. Çünkü her halde alacak talebinin tutarı sulh mahkemesinin görev sınırını aşmış ki dava asliye'de açılmış.
Old 17-02-2008, 17:40   #3
BaharB

Sayın Hukukçu 55;
Yapılan iş, değişik siveleri de barındıran bir doğu dilinde çeviri işi ve dijital ortamdaki ses kayıtlarının türkçe çevirilerinin yapılması isteniyor. İşin toplamı 13.000 sayfaya yakın tutuyor. Savcılığın takdir ettiği ücret: 5000 YTL. Aynı işin piyasa fiyatı 1.000.000.YTL yi bulabiliyor.
Old 17-02-2008, 22:14   #4
Hukukçu55

Alıntı:
Yazan BaharB
Sayın Hukukçu 55;
Yapılan iş, değişik siveleri de barındıran bir doğu dilinde çeviri işi ve dijital ortamdaki ses kayıtlarının türkçe çevirilerinin yapılması isteniyor. İşin toplamı 13.000 sayfaya yakın tutuyor. Savcılığın takdir ettiği ücret: 5000 YTL. Aynı işin piyasa fiyatı 1.000.000.YTL yi bulabiliyor.
İşin pratiği yönünden; bu kadar yüksek bir ücret beklentisi söz konusu ise işin başında konuşulup teslim tutanağına ücretin yazdırılması uygun olur idi. Muhtemelen dava idari yargıya gidebilir. Ancak o zamanda dava açma süresi yönünden hak düşürücü süre sorunu ile karşılaşabilirsiniz.Kolaylıklar dilerim.
Old 24-07-2009, 19:01   #5
BaharB

Mahkeme, davamızı "idari yargı yerinde bakılması gerektiği" nedeniyle reddetmiş ve biz de kararı temyiz etmiştik.
Alıntı:
T.C.
YARGITAY
4.HUKUK DAİRESİ
Esas No : 2009/2395
Karar No : 2009/3762
.....
Yerel mahkemece, davanın idare mahkemesinde görülmesi gerektiği gerekçesiyle yargı yolu bakımından mahkemenin görevsizliği nedeniyle dava dilekçesi reddedilmiş; karar, davacı tarafından temyiz olunmuştur.
Mahkemeler ve savcılıklar tarafından bilirkişi seçimi, görevlendirilmesi ve yapacağı işe karşılık verilecek ücretin takdiri adli bir işlemin sonucu olup idari nitelikte bir işlem değildir. Adli işlemler nedeniyle uğranılan zararların ödetilmesi amacıyla açılan davalara da adli yargı yerinde bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilerek, işin esası hakkında inceleme yapılarak varılacak sonuca göre bir karar verilmesi gerekirken, yerinde olmayan gerekçeyle yazılı biçimde karar verilmiş olması usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir.
SONUÇ: Temyiz olunan kararın yukarıda gösterilen nedenlerle BOZULMASINA ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 13/03/2009 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 26-09-2011, 23:17   #6
avayhan

Alıntı:
Yazan BaharB
Mahkeme, davamızı "idari yargı yerinde bakılması gerektiği" nedeniyle reddetmiş ve biz de kararı temyiz etmiştik.

üstadım öncelikle tebrikler Yargıtay kararı için. Sadece merakımdan soruyorum bilirkişi 13000 sayfayı kaç günde ayda veya yılda çevirebilmiş? Kendimce hesapladım roman okur gibi okusa gündelik işleri dışında ancak günde 50 sayfa okur ki bu 260 gün sürer. Bunun çevrileceğini ve yazılacağını düşünürsek, çevirme ve yazma için de 260x2=520gün yapar toplam 520+260=880 gün. yanlışmı hesapladım? toplam 3 yıl yapıyor. Bütün işini gücünü bırakıp bu işe yönelse sadece, 6 ayda bitirir gibi. Fakat 6 ay bu işle uğraştığı süreçte ailesini nasıl besleyecek 5.000,00TL ile onu da düşünüyorum bu arada. Netice olarak ne kadar süre de çevirmiş onu merak ediyorum. Teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi