Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tanıklıktan çekinme kapsamı

Yanıt
Old 05-02-2018, 09:46   #1
avukat zeynep

Varsayılan Tanıklıktan çekinme kapsamı

Merhaba Değerli Meslektaşlarım,
Davacı taraf olduğumuz boşanma davasında birinci dereceden üstsoy davacı tanığı, tanıklıktan çekinmek istemekte. Karşı taraf tanığı dinletmek istiyor. HMK 251/b bendinde tanıklıktan çekinme hakkı olan kişilerin : aile bireylerinin doğum, ölüm ve evlenmelerinden kaynaklanan olaylar hakkında tanıklıktan çekinemeyeceği belirtilmiş. Bu durumda madde metnini tanığın, bu boşanma davasında tanıklıktan çekinemeyeceği şeklinde mi yorumlamak gerekir? Cevap iletebilecek tüm meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 05-02-2018, 11:53   #2
Yücel Kocabaş

HMK.madde 251/b 'deki "aile bireylerinin evlenmelerinden kaynaklanan olaylar hakkındaki" tanıklıktan çekinme hakkı istisnası, boşanma davasında üstsoy durumundaki tanık yönünden tanıklıktan çekinme yasağı teşkil eder.
Old 06-02-2018, 07:08   #3
avukat zeynep

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
HMK.madde 251/b 'deki "aile bireylerinin evlenmelerinden kaynaklanan olaylar hakkındaki" tanıklıktan çekinme hakkı istisnası, boşanma davasında üstsoy durumundaki tanık yönünden tanıklıktan çekinme yasağı teşkil eder.
Sayın üstadım çok teşekkür ederim,daha önce böyle bir konu ile karşılaşmamıştım,yasa maddesi fiilen bu şekilde mi uygulanıyor ? Buna dair biraz daha detaylı bilgi paylaşabilirseniz çok memnun olurum.
Old 06-02-2018, 10:35   #4
Yücel Kocabaş

Alıntı:
Yazan avukat zeynep
yasa maddesi fiilen bu şekilde mi uygulanıyor ? Buna dair biraz daha detaylı bilgi paylaşabilirseniz çok memnun olurum.

Yazdıklarımı yeniden gözden geçirme fırsatını verdiğiniz ,şimdiye kadar pek işlenmeyen bu konuya değindiğiniz için teşekkür ederim.

Yasa maddesini ilk yazımda belirttiğim gibi uygulanıp uygulanmadığını bilmiyorum.Bu konuda bir ictihata rastlamadım. Usul kitaplarında Baki Kuru'da dahil olmak üzere yazarlar sadece kanun maddesini yazmakla yetinmişler açıklamaya girmemişler. İlk yazımda kişisel görüşümü ifade etmiştim.

Şimdi sizin cevap yazınız üzerine konuyu yeniden incelediğimde ilk yazımdaki görüşümün düzeltilmesi gerektiği sonucuna vardım.Şöyle ki; HMK.251/b'de " aile bireylerinin evlenmelerinden kaynaklanan olaylar hakkında tanıklıktan çekinilemeyeceği" ifade ediliyor.

"Evlenmeden kaynaklanan olaylar" ifadesi ile TMK.nun 2.kitap 1.kısım 1.Bölümünde (evlenme) başlığı ile yer alan evlenme ehliyeti ve engelleri, evlenme başvurusu ve töreni, batıl olan evlenmeler ayırımlarında yer hükümlerle ilgili olayların kast edildiği kanısındayım. "Evlenmeden kaynaklanan olaylar " ifadesinin kanunun 2.Bölümünde (boşanma) başlığı ile yer alan hükümlerini kapsamadığını düşünüyorum.

Boşanma davası evlenmeden kaynaklanan olaylara dayalı bir dava olmayıp ,evlenmeyi sona erdiren olaylara dayalı bir davadır. Nitekim kanun 251/c maddesinde boşanma davasındaki olayları kast ederken "ailevi ilişkilerden kaynaklanan vakıalar" şeklinde ayrı bir tanıma yer vermiştir.

Bu nedenle, ilk yazımdaki görüşümü DÜZELTEREK , HMK.nun 251/b maddesinde yazılı hükmün boşanma davasında uygulanmayacağını , buna karşın c bendindeki istisnanın boşanma davasında uygulama yerinin olduğunu kişisel görüş olarak söyleyebilirim.

Somut olayda , üstsoy durumunda olan tanık boşanmaya neden teşkil eden olaylar hakkında tanık gösterilmesi halinde tanıklıktan çekinme hakkını kullanabilecek , buna karşın nafaka ,tazminat, mal paylaşımı gibi mali uyuşmazlıklara ilişkin olaylar hakkında tanık gösterilmesi halinde ise çekinme hakkından yararlanamayacaktır. Diye düşünüyorum.
Old 06-02-2018, 15:34   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Evet Sayın Ahmet Yücel Kocabaş gibi düşünüyorum.

1086 sayılı kanun lafzı daha net. Sadece de o sözcükler daha net. ))

Madde 248 - 245 inci maddede yazılı haller ile 246 ncı maddenin birinci fıkrasındaki halde aşağıdaki şekillerden biri tahakkuk ederse şahadetten imtina olunamaz:

1- Hukuki bir tasarrufta şahit sıfatiyle hazır bulundurulmuş olan kimse bu tasarrufun esası ve muhteviyatı hakkında,

2- Aile efradından vuku bulan doğum, ölüm ve evlenme vakaları hakkında,

3- Aile rabıtalarından mütevellit mali ihtilaflar hakkında,

4- İki taraftan birinin hukukan selefi veya mümessili sıfatiyle şahidin bizzat icra eylediği muameleler hakkında.

HMK.251'gerekçesinde de 1086 sayılı yasanın 248.maddesinin aynen korunduğunu ifade edilmekte.

Saygılarımla,
Old 06-02-2018, 16:24   #6
avukat zeynep

Merhaba değerli meslektaşlarım,
Cevaplarınız ve vakit ayırdığınız çok çok teşekkür ediyorum, sizin katkınızla benim için de madde metni netleşmiş oldu,gerçekten de internet üzerinde de bu maddeyi belirttiğinizin aksi şekilde yorumlayan bir içtihat veya bilgiye rastlamadım ancak yine de "evlenme olayları"tanımı kafamı karıştırmaya yetti. Tanığa' tanıklıktan çekinebilirsin" deyip, duruşmada hakim "tanıklıktan çekinemezsin" der ise benim ve tanığın düşeceği durumu hayal edemediğimden, emin olmak istedim. Bu konuda benim gibi tereddüte düşen meslektaşlar olursa, onlar için de cevaplarınızın bu konuya gayet açıklık sağlayacağına inanıyorum.

Saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi