Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

satım sözleşmesi, yan borç, ayıplı ifa mı?

Yanıt
Old 13-12-2010, 14:35   #1
emrahcevik

Varsayılan satım sözleşmesi, yan borç, ayıplı ifa mı?

merhaba,

müvekkil şirket, bir firmadan ekmek kesme makinesi alıyor. sözlü anlaşmaya göre; makine müvekkil şirkete teslim edilecek ve kurulumu da yapılacak.

müvekkil ödemeyi iki adet çekle yapıyor. çeklerden biri gününde ödeniyor. diğer çek de günü geldiğinde ödenecek fakat satıcı firma başta yapılan anlaşmaya aykırı olarak makinenin kurulumuna karışmayacağını sadece teslimatı gerçekleştireceğini beyan ediyor.

makinenin başkaca bir firmaya kurdurulması halinde 8.000 TL ücret isteniyor.

kurulum yapılana kadar çekin ödenmemesi ve makinenin ilgili firmaya sözleşmeye uygun olarak kurdurulması için ne gibi bir yol izleyebiliriz? burada makinenin kurulmaması yan edim yükümlülüğünü yerine getirmeme olarak mı düşünülebilir yoksa bağımsız bir ifa mıdır?

teşekkürler.
Old 17-01-2011, 03:16   #2
ömergünay

Borç ilişkisinden doğan yükümlülükler ,edim yükümlülüğü altında ,asli ve yan edim yükümlülüğü olarak sınıflandırılmaktadır.
Satım sözleşmesinde esaslı unsur satılan mal ve bedeldir.
Yan edim ise sözleşmenin esaslı unsurunu oluşturmayan ,sözleşmenin kurulmasını etkilemeyen edimlerdir.
Satın alırken 8000 tl lik montaj masrafını biliyor olsa idiniz bu malı yine alır idi iseniz asli edim,aksi halde bu ödeme sizi o malın alımından caydıracak nitelikte ise yan edimdir.
Yan yükümlerin hukuksal dayanakları genellikle doğruluk ve dürüstlük kuralıdır.
(Ahmet Kılıçoğlu, Borçlar Hukuku Ders Notları)
Old 17-01-2011, 10:28   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan emrahcevik
merhaba,

müvekkil şirket, bir firmadan ekmek kesme makinesi alıyor. sözlü anlaşmaya göre; makine müvekkil şirkete teslim edilecek ve kurulumu da yapılacak.

müvekkil ödemeyi iki adet çekle yapıyor. çeklerden biri gününde ödeniyor. diğer çek de günü geldiğinde ödenecek fakat satıcı firma başta yapılan anlaşmaya aykırı olarak makinenin kurulumuna karışmayacağını sadece teslimatı gerçekleştireceğini beyan ediyor.

makinenin başkaca bir firmaya kurdurulması halinde 8.000 TL ücret isteniyor.

kurulum yapılana kadar çekin ödenmemesi ve makinenin ilgili firmaya sözleşmeye uygun olarak kurdurulması için ne gibi bir yol izleyebiliriz? burada makinenin kurulmaması yan edim yükümlülüğünü yerine getirmeme olarak mı düşünülebilir yoksa bağımsız bir ifa mıdır?

teşekkürler.

Makinenin kurulumu (montajı), taraflar arasındaki sözleşme ile (özel olarak) yükümlenilmemişse, kanuna göre ne asli ne de tali bir borç değildir. Bu itibarla sizin öncelikle "sözlü anlaşma" ile makine kurulumunun da yükümlenildiğini yani taraflar arasında montajı da içeren bir satım sözleşmesinin varlığını ispatlamanız gerekir. (Düşüncesindeyim)
Old 17-01-2011, 11:12   #4
ömergünay

Hukukda edimler, verme,yapma ve yapmama diye ayrıma tutulabilir. Verme ,satım sözleşmelerinin en belirgin örneğidir. Yapma ise bir hizmetin yapılması şeklinde anlaşılmalıdır.
Örneğimizde ise hem verme,hem de yapma borcu içeren bir edimin varlığından söz edilmektedir.
Satım sözleşmeleri verme borcudur.Yapma yı da içeriyorsa ispatı gerekir.Saygımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi