Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

nafaka arttırımı davasında eşin gelir durumu dikkate alınmadan ön inceleme duruşmasında cüzi miktarla dava nasıl karar bağlanır

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-12-2012, 20:51   #1
su_degul

Varsayılan nafaka arttırımı davasında eşin gelir durumu dikkate alınmadan ön inceleme duruşmasında cüzi miktarla dava nasıl karar bağlanır

2011 yılının ocak ayında anlaşmalı olarak eşimden ayrıldım. Davayı eşim açtı. Öğretmenim şu anda 1.5 yaşında bir oğlum var. eşime 3 4 bankada kefilliklerim vardı. Bunları ancak anlaşmalı olarak boşanırsam kaldıracağını söyledi. Anlaşma protokolü dava öncesinde yapıldı kefaletlerimi dava bittikten sonra kaldırdı. protolde çocuğuma 150 tl nafaka verdi ve 25.000 tl yi 3 yıl vadeli olarak kabul etti. Ancak 1 yıl evli kalmamıza rağmen öncesinde 10 yıllık bir beraberliğimiz vardı ve ben bu yıllar boyunca bütün paramı hep ona verdim.dolayısıyla boşanınca beş parasız kaldım. bugün nafaka arttırımı davamın ön inceleme duruşması vardı. 1500 tl nafaka talep ettim hakim tanığımı dahi dinlemeden 200tl ün mü mümkile davayı bitirdi. Eşim daha dilekçesinde 1000 tl kazanıyorum demiş ancak kendisinin gözlük mağazası var. beyan ettiği rakam kazandığının yanında hiçbir şey kedisinin 10 15 bin aylık kazancı var. temyize gideceğiz peki sizce sonuç ne olur böyle adaletsizlik mümkün mü teşekkürler
Old 27-12-2012, 12:09   #2
meltem2007

Alıntı:
Yazan su_degul
2011 yılının ocak ayında anlaşmalı olarak eşimden ayrıldım. Davayı eşim açtı. Öğretmenim şu anda 1.5 yaşında bir oğlum var. eşime 3 4 bankada kefilliklerim vardı. Bunları ancak anlaşmalı olarak boşanırsam kaldıracağını söyledi. Anlaşma protokolü dava öncesinde yapıldı kefaletlerimi dava bittikten sonra kaldırdı. protolde çocuğuma 150 tl nafaka verdi ve 25.000 tl yi 3 yıl vadeli olarak kabul etti. Ancak 1 yıl evli kalmamıza rağmen öncesinde 10 yıllık bir beraberliğimiz vardı ve ben bu yıllar boyunca bütün paramı hep ona verdim.dolayısıyla boşanınca beş parasız kaldım. bugün nafaka arttırımı davamın ön inceleme duruşması vardı. 1500 tl nafaka talep ettim hakim tanığımı dahi dinlemeden 200tl ün mü mümkile davayı bitirdi. Eşim daha dilekçesinde 1000 tl kazanıyorum demiş ancak kendisinin gözlük mağazası var. beyan ettiği rakam kazandığının yanında hiçbir şey kedisinin 10 15 bin aylık kazancı var. temyize gideceğiz peki sizce sonuç ne olur böyle adaletsizlik mümkün mü teşekkürler
Size eşinizin davaya cevap dilekçesi tebliğ edilmiştir.O dilekçede aylık 1.000.-TL kazancı olduğunu beyan etmişse, siz de buna yanıtlarınızı içeren bir dilekçe sunmalıydınız.Ayrıca vergi kayıtları, tapu kayıtları, malvarlığını gösterir başka kayıtlar, tanık beyanları ve varsa başka delillerinizle yaptığı işi ve kazancını ispat etme hakkınız da bulunmaktaydı.Ancak delillerinizi ön inceleme aşamasına kadar ibraz etmeliydiniz.Hakim sadece ekonomik sosyal durum araştırması, dava ve cevap dilekçelerine dayanarak kararını vermiş, ancak sizin tanığınızı da dinlemeliydi.Bu yönden temyiz edebilirsiniz.Dosya kapsamı görülmeden bozulur ya da bozulmaz şekline beyanda bulunmamız çok zor.

Davanızı bir avukatla birlikte takip etmediğiniz müddetçe, hak kaybına uğramınız mümkündür. Profesyonel desteği doğrudan alınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi