Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

AnlaŞmali BoŞanmada Protokol

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-02-2011, 16:13   #1
lawyer6534

Önemli AnlaŞmali BoŞanmada Protokol

Değerli meslektaşlarım vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Bana adli yardımdan bir boşanma davası geldi.
Taraflar bu konuda anlaşmışlar çocukaları yok ve birbirlerinden harhangi bir talepleri de yok. Davayı açmadan önce protokol yapmak istiyorum ancak davalı taraf şehir dışında oturuyor. Bundan dolayı tam olarak nasıl hareket edeceğimi bilmiyorum.
1- Protokol yapmadan davayı açarsam dava nasıl ilerleyecek.
2- Dava dilekçem nasıl olmalıdır. Dilekçemde müvekkilimin herhangi bir talebi olmadığını yazarsam ve sonra davalı taraf bunu kabul etmeyip talepte bulunursa ne olur.
3- Davalı taraf burda olmadan kendisini protokole nasıl dahil edebilirim, ya da ekleme imkanım var mı?
ve son olarak
; Adli yardım dosyası olduğu için harç, masraf, yargılama giderleri ve vekalet ücreti ile ilgili pek bir bilgim yok.

Bu konularda yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.
Old 23-02-2011, 16:38   #2
ncoban

1-Protokol yapmadan dava açarsanız o takdirde davanızı anlaşmalı boşanma davası olarak değil evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davası olarak açmalısınız;ancak davanın herhangi bir aşamasında taraflara yine anlaşmalı boşanma protokolü imzalatarak davayı o celse bitirebilirsimiz.
2-Boşanma davası dilekçenizde tarafların neden boşanacakları konusunu açık aık anlatmanıza gerek bulunmamaktadır.Bu konuyu duruşmalar sırasında da açıklayabilirsiniz.Karşı tarafın duruşma sırasında istekleri olursa bu istekleri doğrultusunda mahkeme araştırma yapacak kanıt arayacak ve davanız da buna paralel olarak uzayacaktır.Ancak;karşı tarafın ben şimdi hiçbir şey istemiyorum diyerek duruşmanın her safhasında karşınıza şunu da istiyorum bunu da istiyorum şeklinde taleplerle gelme ihtimalini de hiçbir zaman göz ardı etmeyin.
3-Davalı taraf bulunduğunuz yere gelmeden bir protokol hazırlayarak bunu mahkemeye sunamazsınız.Çünkü hazırlamış olduğunuz protokolü her iki tarafında imzalaması ve daha sonra duruşmaya gelerek protokoldeki maddelerde hiçbir değişiklik olmadığını ve altındaki imzanın kendilerine ait olduğunu kabul etmeleri gerekiyor.
4-Davayı açarken,dava dilekçenizin en üst sağ köşesine ve talep bölümüne adli müzaharet talebinizin olduğunu mutlaka belirtin.Davayı açarken harç yatırmazsınız;ancak eğer mahkeme duruşma sırasında adli müzaharet talebinizi kabul etmez ise size vereceği süre içerisinde dava harcını tamamlamanız gerekmektedir,tamamlamazsanız davanız açılmamış sayılır.Eğer mahkeme adli müzaharet kararı verirse o takdirde davanın hiçbir aşamasında herhangi bir harç yatırma yükümlülüğünüz söz konusu değildir.Vekalet ücretini baro size ödeyecektir,onun dışıdna bildiğim kadarı ile mahkemece hükmedilen vekalet ücretini ancak taraflar size öderse alabiliyorsunuz,baro ayrıca o ücreti ödemiyor.
umarım yardımcı olabilmişimdir.iyi çalışmalar.
Old 23-02-2011, 16:44   #3
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan lawyer6534
Değerli meslektaşlarım vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Bana adli yardımdan bir boşanma davası geldi.
Taraflar bu konuda anlaşmışlar çocukaları yok ve birbirlerinden harhangi bir talepleri de yok. Davayı açmadan önce protokol yapmak istiyorum ancak davalı taraf şehir dışında oturuyor. Bundan dolayı tam olarak nasıl hareket edeceğimi bilmiyorum.
1- Protokol yapmadan davayı açarsam dava nasıl ilerleyecek.
2- Dava dilekçem nasıl olmalıdır. Dilekçemde müvekkilimin herhangi bir talebi olmadığını yazarsam ve sonra davalı taraf bunu kabul etmeyip talepte bulunursa ne olur.
3- Davalı taraf burda olmadan kendisini protokole nasıl dahil edebilirim, ya da ekleme imkanım var mı?
ve son olarak
; Adli yardım dosyası olduğu için harç, masraf, yargılama giderleri ve vekalet ücreti ile ilgili pek bir bilgim yok.

Bu konularda yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

1-Protokol yapmadan anlaşmalı boşanma davasını açabilirsiniz.Duruşma gününde veya daha önce sunma imkanınız olursa protokolü sunarsınız.
2-Dilekçede tarafların boşanma ve diğer tüm hususlarda anlaştığını belirtirseniz sorun olmaz.Davalı tarafla bence görüşmeyi deneyin, tüm hususlarda anlaşma olmazsa davaya çekişmeli olarak devam edilebilinir diye düşünüyorum.
3-Protokolü sonra ekleyebilirsiniz.Görevlendirme yazınızda da belirtiliyor aslında tüm yargılama giderlerini müvekkilinizden talep edebilirsiniz.Dava dilekçesi,vekaletname,harç makbuzu ve serbest meslek makbuzu ile birlikte vekalet ücretini barodan talep edebilirsiniz.

Ben bu gibi durumlarda davayı çekişmeli olarak açmayı tercih ediyorum.Daha sonra taraflar arasında anlaşmalı sağlanırsa protokolü dosyaya sunup bu şekilde devam ediyorum.Tabii bu durumda tanık dinletmeniz gerekecek.
Old 24-02-2011, 13:06   #4
lawyer6534

Değerli meslektaşlarım öncelikle cevaplarınız için teşekür ederim.
Ben şöyle bir yl düşündüm acaba olabilir mi?
1- Burda protokolü hazırlayıp müvekkilime imzalattıktan sonra şehir dışında olan davalıya kargo yoluyla göndersem ve onun imzalayıp bulunduğu şehirden mahkemeye muhabere yoluyla göndermesini istesem nasıl olur. Ve bununla birlikte bulunduğu yer Aile Mahkemesinde istinabe yoluyla ifadesinin alınmasını istese ve hiçbir talebinin olmadığını belirtse olur mu?
2- Davalı taraf şehir dışında oturduğu için burdaki mahkemeye gelmezse mahkeme istinabe yoluyla kendisini dinleyebilir mi?
Saygılarımla..
Old 24-02-2011, 16:08   #5
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan lawyer6534
Değerli meslektaşlarım öncelikle cevaplarınız için teşekür ederim.
Ben şöyle bir yl düşündüm acaba olabilir mi?
1- Burda protokolü hazırlayıp müvekkilime imzalattıktan sonra şehir dışında olan davalıya kargo yoluyla göndersem ve onun imzalayıp bulunduğu şehirden mahkemeye muhabere yoluyla göndermesini istesem nasıl olur. Ve bununla birlikte bulunduğu yer Aile Mahkemesinde istinabe yoluyla ifadesinin alınmasını istese ve hiçbir talebinin olmadığını belirtse olur mu?
2- Davalı taraf şehir dışında oturduğu için burdaki mahkemeye gelmezse mahkeme istinabe yoluyla kendisini dinleyebilir mi?
Saygılarımla..

Anlaşmalı boşanma da taraflar talimatla dinlenemez diye düşünüyorum.Hakim tarafları bizzat kendi dinlemelidir.
Old 26-02-2011, 11:50   #6
lawyer6534

Peki taraflardan biri mahkeme önüne gelme imkanına sahip değilse bu nasıl olacak?
Old 26-02-2011, 12:53   #7
Yücel Kocabaş

Dilekçe vermesi yeterli değilidir. Hakim tarafından bizzat dinlenmesi gerekir.
Eşlerden biri başka şehirdeyse oranın görevli hakimince istinabe suretiyle dinlenebilir.
Diye düşünüyorum.
Old 28-02-2011, 10:15   #8
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan lawyer6534
Peki taraflardan biri mahkeme önüne gelme imkanına sahip değilse bu nasıl olacak?

Bu durumda davanızı çekişmeli olarak açmanız gerektiğini düşünüyorum.Karşı tarafta boşanmak istediğini belirten dilekçesini mahkemeye göndersin.Hakimi bu durumda tarafların beyanı bağlamasa da tanıklarla sorun çözümlenebilir diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi