Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kredi kartı üyelik aidatının iptal ettirilmesi üzerine bankanın kartı iptal etmesi

Yanıt
Old 18-12-2009, 13:12   #1
AVUKAT ŞÜKRAN

Varsayılan Kredi kartı üyelik aidatının iptal ettirilmesi üzerine bankanın kartı iptal etmesi

Kredi kartı üyelik aidatını Tüketici Hakem Hayeti marifeti ile iptal ettirdiğim için ilgili banka kredi kartımı hiçbir bildirmde bulunmadan iptal etti.Kredi kartımla alışveriş yapamamam üzerine müşteri hizmetlerini aradım.Üyelik aidatından dolayı kartın iptal edildiğini öğrendim.Bankaya yazılı olarak gerekçe sordum kart üyelik aidatını iptalden dolayı kartımın iptal edildiğini,davranışımın sözleşmeye aykırılık teşkil ettiğini yazılı olarak bildirdiler.Gülsem mi,kızsam mı BDDK'ya bankıyı şikayet etmeyi düşünüyorum.Bunun dışında ne yapsam acaba?
Old 19-12-2009, 02:00   #3
Av.Hülya Büyükoğlu

Bir süre önce ben de aynı olayı F.....bank ile yaşadım. Müşteri Hizmetleri Yetkilisi arayarak kart ücretini hesabıma iade ettiklerini ve bankanın artık benimle çalışmak istemediğini söyledi. İlk tepkim aynen sizin gibiydi, yasal yollara başvurma niyetim varken bunun aslında Türk sermayeli bir banka ile çalışmaya başlamam için iyi bir fırsat olduğunu düşündüm. Bankanın kurulduğu yıldan bu yana müşterisiydim, siz beni istemiyorsanız ben de sizi istemiyorum diyerek şahsıma ve eşime ait tüm hesapları kapatıp başka bir bankaya aktadık. Şube yetkilisi hesapları kapatırken hala kredi kartları merkezi ile şubelerin ayrı çalıştığını, kredi kartları merkezine kızıp hesapları kapatmamam yönünde rica bulunuyordu, ama ok yaydan çıkmıştı bir kere
Old 03-12-2010, 17:40   #4
AVUKAT ŞÜKRAN

Varsayılan BaŞardik.........

Tüketici Hakem Heyetinin lehime verdiği karara karşı bankna iptal davası açtı ben de karşılık tazminat davası açtım. Bankanın iptal talebi ret edildi benim talebim kabul edildi.Bankanın eyleminin 100.000'in üzerinde tiraj yapan bir gazetede kınanması karar çıktı. Gerekçeli kararı sizlerle paylaşacağım.Bu arada meslektaşım- üstadım- avukatım Av.Şakip Beyeztunç'a sonsuz teşekkür.
Old 04-12-2010, 12:04   #5
avukatlutfi

Varsayılan Tazminat Gerektirir.İşte İçtihat!

Alıntı:
Yazan AVUKAT ŞÜKRAN
Kredi kartı üyelik aidatını Tüketici Hakem Hayeti marifeti ile iptal ettirdiğim için ilgili banka kredi kartımı hiçbir bildirmde bulunmadan iptal etti.Kredi kartımla alışveriş yapamamam üzerine müşteri hizmetlerini aradım.Üyelik aidatından dolayı kartın iptal edildiğini öğrendim.Bankaya yazılı olarak gerekçe sordum kart üyelik aidatını iptalden dolayı kartımın iptal edildiğini,davranışımın sözleşmeye aykırılık teşkil ettiğini yazılı olarak bildirdiler.Gülsem mi,kızsam mı BDDK'ya bankıyı şikayet etmeyi düşünüyorum.Bunun dışında ne yapsam acaba?
Avukat Hanım!
Aşağıdaki karar gereği; Bankanın basiretsiz ve ağır kusurlu davranışı sonucu kişinin haksız olarak kara listeye alınması kişilik haklarına saldırı oluşturduğuna ve manevi tazminat davası açılabiliceğine hükmedilmiştir.
Diye düşünüyorum. Sizde sırf yasal olan haklarınızı kullandınız diye misilleme yapılıp tek taraflı kredi katınızın iptal edilmesi Tüketici Kanununa aykrıdır. Kanımca Derhal ilgili içtihatı göz önünde bulundurup, bankaya karşı manevi tazminat talebinde bulununuz.Saygılarımla, yolunuz açık gönlünüz hoş olsun!

T.C.
YARGITAY
11. HUKUK DAİRESİ
E. 2004/9759
K. 2005/7554
T. 12.7.2005
• MANEVİ TAZMİNAT TALEBİ ( Karşılığı Olduğu Halde Banka Görevlisinin Hatası Sonucu Merkez Bankası'na Karşılıksız Çek Bildiriminde Bulunulması Kişilik Haklarına Saldırı Oluşturduğu )
• KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI ( Karşılığı Olduğu Halde Banka Görevlisinin Hatası Sonucu Merkez Bankası'na Karşılıksız Çek Bildiriminde Bulunulması Halinde Olduğu -Manevi Tazminat Talebinin Kabulü Gereği )
• KARŞILIĞI OLAN ÇEKLERİN BANKA GÖREVLİSİNİN HATASIYLA KARŞILIKSIZ OLARAK BİLDİRİLMESİ ( Kişilik Haklarına Saldırı Oluşturduğu - Manevi Tazminat Talebinin Kabulü Gereği )
• BASİRETSİZ AĞIR KUSURLU DAVRANIŞ ( Karşılığı Olduğu Halde Banka Görevlisinin Hatası Sonucu Merkez Bankası'na Karşılıksız Çek Bildiriminde Bulunulması Kişilik Haklarına Saldırı Oluşturduğu - Manevi Tazminat Talebinin Kabulü Gereği )
818/m.49
4721/m.24, 25
ÖZET : Davacı, keşide ettiği çekin karşılığı olmasına rağmen banka görevlisinin hatası sonucu Merkez Bankası'na karşılıksız çek bildiriminde bulunulması sonucu kara listeye alındığını, bu nedenle kredi kartı başvurusunun reddedildiğini, kişilik haklarının zedelendiğini iddia ederek manevi tazminat talebinde bulunmuştur. Basiretsiz ve ağır kusurlu bu davranış, kişilik haklarına saldırı oluşturur. Yerel mahkemece davanın kabulüne karar verilmesi usul ve yasaya uygundur.

DAVA : Taraflar arasında görülen davada İstanbul Asliye 5. Ticaret Mahkemesi'nce verilen 03.03.2004 tarih ve 2003/473 - 2004/209 sayılı kararın Yargıtay'ca duruşmalı olarak incelenmesi davalı vekili tarafından istenmiş olmakla, duruşma için belirlenen 12.07.2005 günde davacı Avukatı S.T. ile davalı Avukatı S.K. gelip, temyiz dilekçesinin de süresinde verildiği anlaşıldıktan ve duruşmada hazır bulunan taraflar avukatları dinlenildikten sonra, duruşmalı işlerin yoğunluğu ve süre darlığından ötürü işin incelenerek karara bağlanması ileriye bırakılmıştı. Dava dosyası için Tetkik Hakimi Y.A. tarafından düzenlenen rapor dinlenildikten ve yine dosya içerisindeki dilekçe, layihalar, duruşma tutanakları ve tüm belgeler okunup, incelendikten sonra işin gereği görüşülüp, düşünüldü:

KARAR : Davacı vekili, müvekkilinin davalı bankadaki hesabından keşide ettiği çekin hamil tarafından takasa ibraz edilip aynı gün geri çekildiğini, takas saatinde davalı bankadaki hesapta depo edilmesine rağmen banka çalışanının hatası nedeniyle çekin karşılığının olmadığı yazılarak Merkez Bankası'na bildirildiğini ve sonrasında bu bankaca müvekkilinin kara listeye alındığını, izleyen gün çek bedelinin hamiline ödendiğini, kredi kartı başvuruları dahi reddedilen müvekkilinin saygınlığının zedelendiğini ileri sürerek, 25.000.000.000.- TL manevi tazminatın davalıdan tahsilini talep etmiştir.

Davalı vekili, bir yıllık zamanaşımının geçirildiğini, çeke karşılıksız şerhi vurulmadan sadece davacıya ihbar mektubu gönderildiğini ve Merkez Bankası'na bildirim yapıldığını, bu yanlışlıkların bir gün sonra giderildiğini, esasen çekin kısa bir süre karşılıksız kaldığını savunmuştur.

Mahkemece, toplanan kanıtlara ve bilirkişi raporuna dayanılarak davanın 10 yıllık genel zamanaşımına tabi olduğu, davalı bankanın basiretsiz ve ağır kusurlu davranarak davacının keşide ettiği çekin karşılığı bulunduğu halde karşılıksız çek bildiriminde bulunarak davacının kara listeye alınmasına neden olduğu ve bundan dolayı kredi kartı başvuruları reddedilen davacının kişilik haklarının zedelendiği gerekçesiyle takdir edilen 5.000.000.000.-TL manevi tazminatın davalıdan tahsiline karar verilmiştir.

Kararı, davalı vekili temyiz etmiştir.

Dava dosyası içerisindeki bilgi ve belgelere, mahkeme kararının gerekçesinde dayanılan delillerin tartışılıp, değerlendirilmesinde usul ve yasaya aykırı bir yön bulunmamasına göre, dayalı vekilinin tüm temyiz itirazları yerinde değildir.

SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı, davalı vekilinin bütün temyiz itirazlarının reddiyle usul ve kanuna uygun bulunan hükmün ONANMASINA, Bankalar Kanunu'nun 4672 Sayılı Yasayla değişik 14/5-c maddesi gereğince davalıdan harç ve ceza alınmasına mahal olmadığına, takdir edilen 400.00.- YTL duruşma vekillik ücretinin davalıdan alınarak davacıya verilmesine, 12.07.2005 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Old 04-12-2010, 23:02   #6
primavera

Kredi kartı üyelik aidatının iptaline yönelik olarak yargıtay kararı verilmiş olamsına rağmen hala bir çok banka kesin bir tavırla bu ücreti üyelerinden alıyor...Benim kredi kartını kullandığım banka her sene alıyor ben arayıp itiraz ediyorum geri yatırıyor ancak isim vermem doğrumu bilemiyorum oyüzden vermicem ama bazı bankalar müşteri itiraz etsede geri ödememekle beraber dava açarsan aç diyor vatandaşı bilinçlendirmek açısından bu konuda birşey yapılamaz mı?
Old 06-12-2010, 17:26   #7
avukatlutfi

Rahatsiz Yargıtay Kararları mevcut.

Sonradan ekleyebileceğim yargıtay kararları mevcuttur.Hiç zor değil, üyelik aidatının kesildiği ekstreyi dilkeçenize ekleyip en yakın Kaymakamlık binasının içerisindeki Tüketici hakem Heyetine başvurabilirsiniz. Cevap evraklarınız tamsa % 100 OK oluyor.Ben bankadan hem kesilen yıla ait üyelik bedelini, hemde geçmi,ş yıllara ait üyelik bedellerini aldım. Şimdi de karar gereği icraen faizlerini talep edeceğim saygılarımla.Ayrıca sorunun muhatabına teşekkür için teşekkür ederim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi