Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

İntihara teşebbüs etmiş olmam çocuğumun velayetini nasıl etkiler?

Konuyu Kilitleyin
Old 04-02-2008, 16:57   #1
Konukxxx

Varsayılan İntihara teşebbüs etmiş olmam çocuğumun velayetini nasıl etkiler?

Merhabalar,ikinci evliliğimden 2 yaşında bir çocuk sahibi anneyim,daha önceki evliliğimdeki sorunlar nedeniyle (kendimden utanarak yazıyorum) intihara teşebbüs etmiştim,kollarımda bunun ağır izlerini hala taşıyorum.Maalesef şimdiki evliliğimde de pek mutlu değilim,eşimin sorumsuzluğu nedeniyle yine ayrılığın eşiğine gelmiş durumdayım!Geçmişte kendime verdiğim bu zarardan dolayı bebeğimin velayetini alamamaktan korkuyorum...Vereceğiniz değerli bilgiler yaşamıma ve evliliğime ışık tutacaktır...Şimdiden teşekkür ederim...
Old 04-02-2008, 18:34   #2
Av.Suat Ergin

Sorunuzun hem hukuki hem de tıbbi yanı bulunmaktadır. Çocuğun yaşı itibariyle(Anne bakım ve şefkatine ihtiyaç duyduğu için) kural olarak anneye bırakılması gerekmektedir.

Ancak daha önceden intihara teşebbüs etmeniz, ciddi bir olgudur. Karşı taraf dava sırasında bu hususu öne sürerse, mahkemenin tayin edeceği psikolog ve pedagogun raporu önemli olacaktır. Bu konuda bizim söyleyebileceğimiz çok şey yoktur. Mahkeme de büyük olasılıkla rapor doğrultusunda karar verecektir.

Saygılarımla
Old 05-02-2008, 13:10   #3
cevap

Varsayılan Zaman Aşımı

Av.suat bey teşekkür ederim yanıtınıza sormak istediğim bir şey daha var,yaşadığım bu olay 7 sene evvel olmuştu ve ben bu süreçte psikolojik ne destek,nede bir olay yaşamadım,bu benim lehime kullanabileceğim bir durum olur mu?
Old 05-02-2008, 14:21   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan cevap
Av.suat bey teşekkür ederim yanıtınıza sormak istediğim bir şey daha var,yaşadığım bu olay 7 sene evvel olmuştu ve ben bu süreçte psikolojik ne destek,nede bir olay yaşamadım,bu benim lehime kullanabileceğim bir durum olur mu?

Bence lehinize olur. Geçmişte benzer tecrübe yaşamış insanlar, daha sonra pekala hayatlarına devam edebilirler. Ama bence böyledir. Önemli olan dava sırasında uzmanların vereceği rapordur.

Bir avukatla yüzyüze görüşerek sorununuzu çözebileceğinizi sanıyorum. Belki de dava öncesi bir psikolog/psikiyatra gitmek de(Önceden bir rapor almak) faydalı olabilir.

Saygılarımla
Old 07-03-2008, 16:36   #5
KONUK111111

Varsayılan intihara teşebbüsün velayete etkisi

temmuz ayında açılmış olan bir boşanma davam var ve halen devam etmektedir.dava sebebi eşimden hem fiziksel,hemde psikolojik şiddet gördüğüm,ilgisizlik ve sorumsuzluklarından dolayı açılmıştı.ayrıca bana uyguladığı şiddetten dolayı eşim hakkından savcılık kamu davası açtı ve bu davadada elimde rapor olmadığı için nasıl sonuçlanacak bilmiyorum,ayrıca bu du davada hem şiddet,hem çocuğumu kaçırma ve tehdit içeriklidir.boşanma davasının 1.duruşmasında çocuk için iştirak nafakası bağlandı,ve görüş günleride ayın 1. ve 3. cumartesi günleri saat 1 den akşam 7 ye kadar,bayramın 2. günü sabah 9 akşam 5 olarak belirlendi.duruşma tanıkların dinlenmesi için dava şubat ayına kalmıştı.bu sırada eşim evden ayrılır ayrılmaz nişanlandı.şuanda nişanlı ve bir an evvel evlenmek için sürekli beni taciz etemkte ve hakaretlerine devam etmekteydi.en son yeter artık dedim ve beni intihar eşiğine getirdi.ve böyle bir teşebbüsüm oldu.eşimde geçen ay bu intihara teşebbüs olayını bahane ederek velayet davası açtı ve mahkeme dosyayı psikoloğa gönderdi.şimdi bu durumda eşim çocuğumun velayetini alabilirmi.çocuğum 1.sınıfa gidiyor ve 6,5 yaşında.ayrıca eşim görüş günlerinde dahi gelip çocuğunu görmemektedir,bu durumda bile bana para ödememek için velayetini almaya çalışmaktadır.çocuğumun velayetini almaması için ne yapmam gerekiyor bana yol gösterirseniz çok sevinirim.teşekkürler
Old 07-03-2008, 22:49   #6
üye8180

Sayın konuk, davanın devam ettiğini belirttiğiniz için, anladığım kadarıyla, dava süresince tedbiren velayet hakkı size bırakılmış. Bu durumda çocuğunuz sizin yanınızda kalmaktadır. Eşiniz, sizin intihara teşebbüs olayınızı bahane ederek, geçici velayetin tedbiren kendisine bırakılmasını talep etmiş olmalı. Bu durumda siz de çocuğunuzun yanınızda kalmaya devam etmesinin, çocuğun yararlarına uygun olacağını ispatlamalısınız. Eşinizin boşanma gerçekleşmeden nişanlandığını, çocuğu görmeye gelmediğini, şiddet uygulamaya devam ettiğini, bu fiili durumları kanıtlayan tanık, tutanak, telefon kayıtları, devam eden ceza davasının, mahkeme ve esas numarası belirtilmek suretiyle içeriği, size ispatta yardımcı olur. Velayet hususu kamu düzeninden olduğu için , Aile Mahkemesi hakimi her türlü delille, çocuğun yüksek menfaatlerinin gereğini takdir eder. Yaşı küçük olması sebebiyle anne bakım şefkatine muhtaç oluşu, sizin yanınızda okuluna devam etmesi hali lehinizedir.

Verdiğiniz kısıtlı bilgiyle yazdığımız cevaplar yeterli olmayıp her halde bir avukat yardımından yararlanmanızı, mali durumunuz elverişsiz ise bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurmanızı önemle rica ederiz.
Old 08-03-2008, 10:43   #7
Konuk111111

Neslihan hanım çok teşekkür ederim sağolun bilgileriniz için.yalnız benim kızkardeşim ,annem ve babamdan başka tanıklarım yok.yakın arkadaşlarımda eşimden korktukları için tanık olmuyorlar.ceza davasıda zaten kızkardeşimin ifadesi ile açılmıştı.ayrıca 6 ay süreli tedbir kararıda alınmıştı.ceza davasındada eşimin avukatı benim herhangi bir doktor raporum olmadığı için davanın iptalini istediler.salı günü zaten ceza davasının duruşması var,tanık dinlenmesi için.benim tek korkum çocuğumun üvey annne elinde büyümesini istemiyorum ve eşim evlenip çocuğumu üvey anne elinde büyütecek.çocuğumu ben karnımda taşıdım,ben doğurdum ben emzirdim,çocuğum 6 aylıkken eşim askere gitti ve ben yalnız başıma büyüttüm çocuğumu.şimdi intihara teşebbüs olayını kullanıp elimden alacaklar diye çok korkuyorum.kızım benim herşeyim,hayat kaynağım onsuz bir hayatı düşünemiyorum bile ben anneyim çünkü.psikolog raporu nasıl etkili olur bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 08-03-2008, 13:13   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Aile içi şiddetin ve eziyetin tanıkları zaten yakın akrabalar olur.

Dayak raporunun bulunmayışı eşinizin beraat etmesi için yeterli değil.Tanık ifadeleri iddialarınızı kanıtlayacaktır.Tedbirin uzatılmasını da talep edersiniz.

Ayrıca, boşanma davası açarsanız, bu ceza dosyası size delil olacaktır.boşanma davası içinde intihar ve buna bağlı velayet konusu tartışmaya açılırsa, uzman bir psikolog çocuğun velayetinin size verilmesinin en uygun şey olup olmadığını değerlendirecektir.

Bu aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı tavsiye etmekteyim ayrıca,mali durumunuz iyi değilse baroların adli yardım büroları size gereken kolaylığı sağlayacaktır.

Saygı ve iyi dileklerimle.
Old 10-03-2008, 11:05   #9
Konuk111111

Ufuk bey çok teşekkür ederim,bana çok ışık tuttunuz.yalnız benim boşanma davam açılmış ve şuan devam etmekte zaten.boşanma davası ile ceza dosyasının tarihi aynı olduğu için ve raporum olmadığı için onlar itiraz ettiler,tazminat almak için kendilerine iftira atıyoruz diye.eğer bu ceza dosyasını kaybedersek eşimin intihara teşebbüsümü bahane ederek velayeti almasından çok korkuyorum.
Old 11-03-2008, 19:40   #10
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Şiddet iz bırakmadan gitmez.Maruz kaldığınız şiddetin tek delili bu nedenle darp raporu değildir.

Önerim,bir uzmandan değerlendirme istemenizdir.

Üniversitelerin adli tıp anabilim dalına başvurarark geçmişte şiddete maruz kalıp kalmadığınız ve eğer maruz kaldığınız düşünülüyorsa ,zarar görüp görmediğinize ilişkin bir rapor verilmesini talep edebilirsiniz.

Bu hem ceza davası hem de boşanma davasında size yardımcı olabilecek bir delil olacaktır.

Bir avukattan hukuki yardım almanızı,mali durumunuz uygun değil ise baro adli yhardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 13-03-2008, 08:58   #11
Konuk111111

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.yalnız birşey sorabilirmiyim.geçmişte yaşadığım şiddetin vücudumda izi olup olmadığınamı bakıyorlar,vücudumda iz kalmamışsa,atılan tokatları,beni hırpalamalarını,burun ve dudak kanamalarımı da anlayabiliyorlarmı.çünkü ben temmuz ayında şikayetçi oldum 1 yılı geçti .bu süre zarfında psikolojimde etkileri çok oldu o kesin,kendime güvenimi yitirdim çünkü.bu adli tıpın ne kadar eskiyi anlayabildikleri konusunda bilginiz varsa bilgi verirseniz çok sevinirim.teşekkürler.
Old 13-03-2008, 12:02   #12
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Kişinin daha önce bir şiddete maruz kalıp kalmadığı ve bundan dolayı bir zarar görüp görmediği,zarar görmüşse ne kadar olduğu,ne kadar süre yardım ve tedavi olması gerektiği konusu Adli Tıp uzmanları tarafından tespit edilebilmektedir.

Bu rapor doğal olarak eski tarihli darp yerlerini değil şiddetin varlığını ve etkilerini tespit etmektedir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi