Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ipotek-görevli mahkeme

Yanıt
Old 08-01-2008, 17:48   #1
Nuriye Değer

Varsayılan ipotek-görevli mahkeme

Gayrimenkul üzerinde 1978 yılında konulmuş bir ipotek var. Yeni malik ipoteğin fekkini istiyor.İpotek alacaklısı da borç ödenmedi diye itiraz ediyor.ipoteğin fekki için açılacak davada görevli mahkeme ipoteğin değerine göre mi belirlenir.
İpotek 20 YTL değerinde , taşınmazın dava tarihindeki değeri ise 6.000 YTL den fazla. Yargıtayın gm satış vaadine dayalı tescil davalarında dava tarihindeki değere göre görevi incelediğini biliyorum.acaba ipoteğin fekkinde de akit tablosundaki değere mi bakılır.
Bu konuda yeni bir karar bulamadım Eski kararlar hep ipotek değerine göre görev belirlenir şeklinde.İpotek 20 YTL olduğundan kabul yada red kararı kesinmidir?
Şimdiden teşekkür ederim.
Old 08-01-2008, 18:31   #2
TABUOSMAN

İcra ve İflas Kanunun 153. maddesi size bu konuda çok pratik bir çözüm sunuyor. Kanımca yararlı olacaktır.
Old 09-01-2008, 00:35   #3
Av.Ergün Vardar

Dava değeri ipotek bedelidir
Old 09-01-2008, 17:52   #4
Mehmet Haluk

Varsayılan ipotek fek

Aynı neviden açmış olduğum ipotek fekki davasında ipotek bedeli üzerinden görevli mahkemede açtım.Davam devam ediyor.1979 yılında 10.000TL ipotek bedeliydi buna göre sulh hukuk mahkemesinde davayı açtık.Hatta ilk etapta Asliye Hukukda açmak istediysekde hakimle görüştüğümüzde sulh hukukta açamamız gerektiğini belirtti.
Old 09-01-2008, 18:35   #5
Av.Ergün Vardar

Alıntı:
Yazan TABUOSMAN
İcra ve İflas Kanunun 153. maddesi size bu konuda çok pratik bir çözüm sunuyor. Kanımca yararlı olacaktır.
İfade ettiğiniz şekilde ipotek bedelini icra dairesine depo etmek ve ipoteğin fekkini talep etmek daha uygun olabilir.Faiz ödemek durumu da söz konusu olabilir.
T.C. YARGITAY
12.Hukuk Dairesi
Esas: 2006/18963
Karar: 2006/21722
Karar Tarihi: 21.11.2006
ÖZET: İcra İflas Kanunu'nun 153. maddesindeki koşulların oluşması halinde ipotek borçlusu ipoteğin çözülmesi için İcra dairesine doğrudan başvurabilir. 28.08.1981 tarih ve 2621 yevmiye numaralı ipotek akit tablosunun incelenmesinde, ipoteğin 2.000.000.- TL için düzenlendiği ve karz ipoteği (kesin borç ipoteği) olduğu anlaşılmaktadır. Medeni Kanun'un 875. maddesi gereğince, kesin borç ipoteği anapara yanında gecikme faizini de güvence altına alır. O halde, mahkemece ipoteğin fekki için ödenmesi gerekli tüm borcun gerektiğinde bilirkişi incelemesi yapılarak belirlenip icra müdürlüğüne bu doğrultuda işlem yapılması için talimat verilmesi yolunda karar verilmesi gerekir.

(2004 S. K. m. 153) (4721 S. K. m. 875)
Dava: Mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklı tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:
Karar: İcra İflas Kanunu'nun 153. maddesindeki koşulların oluşması halinde ipotek borçlusu ipoteğin çözülmesi için İcra dairesine doğrudan başvurabilir. 28.08.1981 tarih ve 2621 yevmiye numaralı ipotek akit tablosunun incelenmesinde, ipoteğin 2.000.000.- TL için düzenlendiği ve karz ipoteği (kesin borç ipoteği) olduğu anlaşılmaktadır. Medeni Kanun'un 875. maddesi gereğince, kesin borç ipoteği anapara yanında gecikme faizini de güvence altına alır. O halde, mahkemece ipoteğin fekki için ödenmesi gerekli tüm borcun gerektiğinde bilirkişi incelemesi yapılarak belirlenip icra müdürlüğüne bu doğrultuda işlem yapılması için talimat verilmesi yolunda karar verilmesi gerekirken yazılı gerekçe ile ipotek kaydının terkini yönünde hüküm tesisi isabetsizdir.
Sonuç: Alacaklının temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK. 366 ve HUMK'nun 428. maddeleri uyarınca BOZULMASINA, 21.11.2006 gününde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
Old 09-01-2008, 18:53   #6
Av.Selen

İpotek alacaklısı borç ödenmesi iddiasında ise İKK 153 ün pek pratikliği kalmıyor kanımca. Bence ipotek bedeli gözönüne alınarak Sulh Hukuk Mahkemesinde terkin davası açmakta fayda var. Tabi bir de ipoteğin süreli olup olmadığının ivedilikle incelenmesi gerekiyor. Süresiz ipoteklerde zamanaşımı işlemez, dolaysıyla borcun ödendiği hususunun ispatı davacı tarafa düşer diye düşünüyorum. Bu da işi zorlaştırır gibi
Old 28-05-2008, 20:14   #7
AV. NURAN

ben bu şekilde birden fazla ipotek kaldırdım. şu şekilde: öncelikle ipotek bedelini İİK 153. maddeye göre icraya yatırdım ipotek alacaklısı süresinde gelip almadı bunun üzerine İcra hukuk mahkemsine ipteğin kaldırılması davası açtım. dava sonunda ipoteğin kaldırılmasına karar verildi. bi tanesinde de ipotek alaclaklısı itiraz etti hatta ipoteğin arttırımı davası açtı ancak ben ipotek bedelini icraya yatırdığım için BK 113 uyarınca borç sukut ettiğinden ipotek bedeli arttırım davası reddedildi icra hukuğa açtığım dava kabul edildi size önerim bir an önce icraya ipotek bedelini İİK153 e göre yatırın zira karşı taraf erken davranırsa ipotek arttırım davası açabilir bu durmda ipotek bedeli günün şartlarına göre uyarlanır bu şekilde bir davam oldu karşı taraf ipotek bedelini ödemeyince veya icra dairesine yatırmayınca ben ipotek arttrımı açtım ve ipotek bedeli dava tarihine göre uyarlandı........erken davranan kazanır.........
Old 29-05-2008, 15:43   #8
TRINITY

Nuran hanım,
Ben de 1992 yılında taşınmazlara konulmuş bulunan üst sınır ipoteğinin fekki için sulh hukuk mahkemesinde dava açtım. Karşı tarafın yine de ipoteğin uyarlanmasını istemesi mümkün müdür yoksa üst sınır ipoteği yani doğmuş ve doğacak tüm borçların ipoteği olduğu için ipotek borçlusu sadece ipotek miktarından mı sorumludur?
Old 29-05-2008, 20:58   #9
AV. NURAN

İpoteğin fekki için dava açtığınıza göre mahkemeye ipotek bedelini depo etmeniz gerekiyor bu halde borcunuzu ödemiş oluyorsunuz. dolaysıyla borcun ferileri olan faiz, rehin vb şeylerde sona ermiş oluyor kanımca....
Old 30-12-2009, 15:36   #10
Av.Musa

"ben bu şekilde birden fazla ipotek kaldırdım. şu şekilde: öncelikle ipotek bedelini İİK 153. maddeye göre icraya yatırdım ipotek alacaklısı süresinde gelip almadı bunun üzerine İcra hukuk mahkemsine ipteğin kaldırılması davası açtım. dava sonunda ipoteğin kaldırılmasına karar verildi. bi tanesinde de ipotek alaclaklısı itiraz etti hatta ipoteğin arttırımı davası açtı ancak ben ipotek bedelini icraya yatırdığım için BK 113 uyarınca borç sukut ettiğinden ipotek bedeli arttırım davası reddedildi icra hukuğa açtığım dava kabul edildi size önerim bir an önce icraya ipotek bedelini İİK153 e göre yatırın zira karşı taraf erken davranırsa ipotek arttırım davası açabilir bu durmda ipotek bedeli günün şartlarına göre uyarlanır bu şekilde bir davam oldu karşı taraf ipotek bedelini ödemeyince veya icra dairesine yatırmayınca ben ipotek arttrımı açtım ve ipotek bedeli dava tarihine göre uyarlandı........erken davranan kazanır........."
Sayın meslektaşım, aradan çok zaman geçmesine rağmen, yukarıda bahsettiğiniz ipoteğin kaldırılması davasında aldığınız karar ile ipotek bedeli artırımı davasında aldığınız kararın bir örneğini sunabilirmisiniz. şimdiden teşekkürler
Old 04-01-2010, 09:18   #11
AV. NURAN

Sayın meslekteşım, kararı bilgisayara yüklemek için tarayıcım yok bu nedenle gönderemiyorum.Ancak faksınızı mesajla gönderirseniz fakslayabilirm.iyi günler.
Old 04-01-2010, 13:33   #12
Av.Musa

Sayın Meslektaşım, fax numaram : 0-312- 231 25 62, ilginiz ve ayırdığınız zaman için şimdiden teşekkür ederim.
Old 04-01-2010, 15:29   #13
Av.Musa

Sayın Meslektaşım, faxınızı aldım. Çok işime yarayacak. Tekrar teşekkür ederim.
Old 04-01-2010, 16:15   #14
Av.Musa

Sayın Meslektaşım, yaptığım araştırmada, ipotek bedelinin İİK m.153'e göre icraya yatırılması ile ilgili bir takip örneği bulamadım. Bunun için benim bilmediğim bir takip yolu mu var yoksa normal bir dilekçe ile mi başvuruluyor. Bu konuda bilgi verirseniz çok minnettar kalacağım. Saygılarımla...
Old 12-01-2010, 10:08   #15
Avsibel

Sayın meslektaşlarım ifoteğin fekki(ipotek bedeli depo edilerek) için genel mahkemede dava açacağım dava dilekçesini 0.312.346.55.89 nolu faxa gönderebilirseniz çok sevinirim.Şimdiden çok teşekkür ederim.SAYGILARIMLA
Old 13-01-2010, 18:44   #16
Av.Musa

Sayın Meslektaşım, ipoteğin fekki ile ilgili elimde dava dilekçesi örneği yok. Ancak, size yardımcı olmak adına şöyle bir dava dilekçesi yazılabileceğini düşünüyorum. Eğer soracağınız başka bir şey olursa tel:312-2299800 arayabilirsiniz. Saygılarımla...

İCRA HUKUK MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİNE

İPOTEĞİN KALDIRILMASINI
İSTEYEN (BORÇLU)..........
KARŞI TARAF(ALACAKLI)...
DAVANIN KONUSU .......... İİK 153 MADDESİNE GÖRE İPOTEĞİN TERKİNİ İSTEMLİDİR.
OLAYLAR..... 1.ipotek alacaklısı.....olan borcum nedeni ile....mah....ada....,.parsel sayılı taşınmazım üzerinde ipotek alacaklısı lehine ipotek tesis ettim.
2. İpotek alacaklısına olan borcumu ödemek istediysem de, ipotek alacaklısı alacağını almaktan kaçındığı için İİK 153 maddesi uyarınca.........icra müdürlüğünün.....sayılı dosyasıına ......gün ve....tahsilat ile ipotek borcumu depo etmiş bulunmaktayım.
3. Alacaklı buna rağmen ipoteği kaldırmamakta direndiği için sayın mahkemenize başvurma zorunluluğu hasıl olmuştur,.
HUKUKSAL NEDENLER : iik 153 maddesi
DELİLLER : Tapu kaydı,icra dosyası,icra uyarı yazısı,ve diğer yasal deliller

SONUÇ VE İSTEM : Yukarda açıklanan nedenlerle söz konusu taşınmazımın üzerindeki ipoteğin İİK 153 maddesine göre kaldırılmasını sayğı ile arz ve talep ederim.

Old 18-01-2010, 16:49   #17
AV. NURAN

İPOTEĞİN ÇÖZÜLMESİ İÇİN İCRA İFLAS KANUNUN 153. MADDEYE GÖRE İPOTEK ALACAKLISINA GÖNDERİLEN MUHTIRADIR
İpotek Alacaklısının varsa
vekilinin Adı soyadı ve
ikametgahı
:

İpotek borçlusunun varsa
temsilcisinin adı soyadı ve
ikametgahı
:

İpotek belgesi ve tarihi
:
5.1.1993 TARİH 6 YEVMİYELİ İPOTEK BELGESİ
Merhunun ne olduğu
:
SİLİFKE İLÇESİ GAZİ MH. 215 ada, 28 parselde 3 nolu bağımsız bölümler üzerindeki ipotek
İpotek alacağının YTL olarak
Tutarı
:
28.00-YTL
İpotekle temin edilmiş, vadesi gelmiş bu alacağın borçlusu dairemize müracaatla, ipotek alacaklısının gaip ikametgahının bilinmediğini / ipotek borcunu almaktan imtina edilerek ipoteğin çözülmediğini bildirerek, ipotek borcunun tamamını da icra dosyasına depo ederek, ipotek alacaklısına ipoteğin kaldırılması için talepte bulunmakla :
İş bu muhtıranın size tebliğinden itibaren, hakkınızda yapılan bu icra takibine bir itiranız varsa 7 gün içinde yazılı veya sözlü olarak icra dairemize bildirmeniz, bu süre içinde itiraz etmemeniz halinde ise tebliğinden itibaren 15 gün içinde icra dairemize gelerek icra dosyasına yatan ipotek bedeli alacağınızı almanızı ve borçlu taşınmazı üzerindeki ipoteğin çözülmesini sağlamanızı, bu süre içinde makul bir sebep göstermeksizin icra dairesine gelip ipotek bedeli alacağınızı almaz veya icra dairemize gelip de parayı almaktan imtina ederek de ipoteğin çözülmesinden kaçınırsanız ipotek borçlusu, borcun tamamını icra dairemize yatırmış bulunduğundan İcra Tetkik Merciinden paranın ipotek alacaklısı adına hıfzı ile ipotek kaydının terkinine karar verileceği ve taşınmazın siciline geçirileceğinin bilinmesi ihtar olunur.
İcra Müdürü
bu belgeyi doldurarak icraya veriyorsunuz ve ipotek bedelini icraya depo ediyorsunuz. icra müdürlüğü ipotek alcaklısına bu mhtırayaı gönderiyor. alacaklı tebliğ aldığı halde gelip ipotek bedelini almzassa 7 gün sonra İCRA HUKUK MAHKEMESİNE AŞAĞIDAKİ DİLEKÇE ÖRNEĞİNİ KENDİNİZE UYARLAYARAK DAVA AÇIYORSUNUZ. BENİMKİ BİRAZ KAPSAMLI OLDU.
İCRA HUKUK MAHKEMESİNE
SİLİFKE
DAVACILAR :
VEKİLLERİ : AV. NURAN DOĞAN ÇAKMAK SİLİFKE

DAVALILAR :

DAVA : İPOTEĞİN KALDIRILMASI
DEĞERİ : 28-TL ( YİRMİSEKİZ TÜRK LİRASI)

OLAYLAR : Mersin ili, Silifke İlçesi, Gazi Mh. 215 ada, 28 parselde 3-4-7-8-10-13 nolu bağımsız bölümler üzerinde Silifke Belediyesi tarafından 1993 yılında yapılan İmar kanunu 18.madde uygulaması neticesinde 5.1.1993 tarih, 6 yev. Nolu 28-TL bedelli ipotek mevcut olup, söz konusu ipotek bedeli İİK. 153. maddeye göre ipoteği çözmekten imtina eden ipotek alacaklıları davalılar adına Silifke İcra Müd. 2009/1014 E sayılı dosyaya depo edilmiştir.
Davalılar tarafından ipotek bedeli dosyadan alınmamış ve icra müdürlüğüne itiraz edilmiştir. Davalı olan ipotek alacaklıları 30 günlük süre içinde Silifke belediyesinin koymuş olduğu ipotek bedeline itiraz etmeyip kesinleşmesine sebep olmuşlardır. Kaldı ki kesinleşen ipotek kayıtsız şartsız para borcunu ihtiva etmekte olup, İİK 149. madde gereğince itiraz icra dairesine değil, İcra Hukuk Mahkemesine yapılması gerektiğinden icra dairesine yapılan itiraz geçersizdir.
Davalılar itirazlarında ipotek belgesi olmadığını ve müvekkillerinin murisinin bilgileri olmadığını, söz konusu ipotek bedelinin arttırılması için Silifke 2. Asliye Hukuk Mahkemesinde 2008/565 E sayı ile ipotek uyarlaması davası açtıklarını beyan etmişlerdir.
Müvekkiller, ipotek işlemine esas olan Silifke belediyesinin imar kanunu 18. madde uygulama tarihi olan 1993 yılında malik olmayıp, imar uygulamasından sonra taşınmaz üzerine apartman yapılması nedeniyle buradan bağımsız bölüm satın alarak malik olmuşlardır. Bu nedenle ipotek belgesi tarafımızda mevcut olmayıp, tapu kaydı üzerinde bulunduğu için tapudaki ipotek tesis işleminin tarih ve numarası ile, ipotek bulunan gayrimenkul bilgileri gönderilen muhtırada açıkça yer almaktadır. Kaldı ki ipotek alacaklıları olarak, Fatma Cura mirasçıları olan davalılarda da ipotek belgesi mevcut olup, davalıların ipotek belgesi bulunmadığı yönündeki itirazları haksız ve yersizdir. Yine gönderilen muhtırada davalıların murisi olan Fatma Cura’nın ismi yer almakta olup, tapu kayıtlarında ipotek alacaklısı olarak davalıların murisi olan Fatma Cura adı geçmektedir. Zira itiraz dilekçesinin ikinci bölümünde, Fatma Cura mirasçıları olarak söz konusu ipoteğin alacaklıları oldukları ve bununla ilgili olarak ipoteğin uyarlanması davasını açtıklarını beyan etmişlerdir. Yapılan tebligatta ve gönderilen muhtırada bir usulsüzlük olamayıp, buna ilişkin itirazları yersiz ve haksızdır.
Taşınmazı ipotek borçlularından satın alan kişilerin sorumluluğu, konuya ilişkin Yargıtay kararları ve yasal düzenleme gereği, tapudaki ipotek miktarı ile sınırlı olduğu için, tarafımızca ipotek belgesinde yer alan miktar icra veznesine depo edilmiştir. Davalılar her ne kadar müvekkillere karşı da ipotek bedelinin uyarlanması davası açmış iseler de, söz konusu dava ancak ipotek belgesi ile borçlandırılan kişilere karşı açılabildiği için, müvekkiller sadece tapudaki ipotek miktarı ile sorumludurlar.
Y. 5.HD. 13.4.2006 TARİH, 2006/28 E, 2006/4510 K sayılı kararında ;İmar düzenlemesi sırasında davaya konu taşınmazdan bir bölümü A. ve M.'a tahsis edilen parsellere dahil edilerek, bu şahıslar davacıya borçlandırılmış ve davacı lehine İPOTEK tesis edilmiştir. Taşınmazları İPOTEK borçlularından satın alan dava dışı B. ve U.'nin sorumluluğu tapudaki İPOTEK miktarı ile sınırlıdır. Bu nedenle İPOTEK bedellerinin ARTTIRILMASI davası ancak İPOTEK belgesi ile borçlandırılan kişilere karşı açılabilir. “denilmiştir.
Söz konusu Yargıtay kararından da anlaşılacağı üzere müvekkillerin sorumluluğu sadece tapudaki ipotek miktarı ile sınırlı olup, söz konusu ipotek miktarı icra veznesine depo edilmiştir. Müvekkillerin sorumluluğu kalmamıştır. Bu nedenle davalıların itirazı yersiz ve haksız olup, müvekkillere ait bağımsız bölümler üzerindeki ipoteğin kaldırılması için yasal başvuru zorunlu olmuştur.

HUKUKİ SEBEPLER : İİK, 3194 SAYILI KANUN VE İLGİLİ MEVZUAT
DELİLLER : Tapu Kayıtları, Silifke İcra Müd. 2009/1014 E sayılı dosya, vs delil

SONUÇ VE İSTEM : Belirtilen nedenlerle, davamızın KABULÜ ile müvekkillere ait Mersin ili, Silifke İlçesi, Gazi Mh. 215 ada, 28 parselde 3-4-7-8-10-13 nolu bağımsız bölümler üzerindeki, davalıların muris olan Fatma Cura lehine olan 5.1.1993 tarih, 6 yev. Nolu ipoteğin KALDIRILMASINA, masraf ve ücreti vekaletin karşıya yükletilmesine karar verilmesini vekil eden adına dilerim. 01.04.2009

i
Old 20-01-2010, 17:36   #18
Av.Musa

Sayın Meslektaşım, gönderdiğiniz tüm bilgiler için teşekkür ederim. Ankara da bir işiniz olursa elimden gelen yardımı yaparım. tel:312-229 98 00. Saygılarımla...
Old 20-01-2010, 18:21   #19
AV. NURAN

Yardımcı olduysam bu çok güzel bir şey, mesleki dayanışma bunu gerektiriyor. her zaman için ben de Silifke-Mersin'deki işlerinizde yardımcı olurum.İyi çalışmalar
Old 24-01-2011, 18:08   #20
gunermeric

Merhaba Arkadaşlar,

Sitemizde İİK 153 uygulaması ile ilgili tüm paylaşımları aşağı yukarı okudum ve çok da güzel bilgi paylaşımları var. Bunun için tüm meslektaşlara teşekkürler. Ama açıklığa kavuşmamış bir konu var ki bu da şu an benim de cevabını aradığım bir soru. İpotek alacaklısı ölmüş ve mirasçılarını da bulmak öyle kolay değilse yani nüfus kayıtları eski ise bu durumda icra dairesine yapılan talepde ipotek alacaklısının öldüğünü bilmemize rağmen yine de talebimizi ipotek alacaklısına mı yönlendireceğiz. Başka da bir bilgi yok zaten elimizde. Bu durumda ilanen tebligat da yapılsa ve biz İcra Tetkik Merciine dava açsak mahkeme ipotek alacaklısının hayatta olup olmadığını re'sen araştırıyor mu? Bu konuda bilgisi olan meslektaşım varsa bilgi verirse sevinirim. Saygılar Av. Güner
Old 25-01-2011, 11:08   #21
AV. NURAN

tapuda bulunan parselin işlem dosyasından ipotek alacaklısının kimlik biliglerine ulaşabilir buradan da nüfustan mirasçılarını tespit edebilirsiniz gerektiğinde icra dairesi veya icra hukuktan veraset ilamı çıkarmak için yetki alıp veraset ilamı çıkarabilirsiniz. İcra Hukuk Mahkemesi ipoetek alacaklısına muhakkak tebligat yapılması şartını arıyor ... Kolay gelsin
Old 13-04-2011, 17:07   #22
avukatmine

Merhabalar arkadaşlar. Öncelikle yukarıda aydınlatıcı bilgilerde bulunmuşsunuz mesleki yardımlaşma açısından gerçekten çok mutlu oldum. Benimde ilk kez ipoteğin fekki ve menfi tespit davası açma gibi durumum oldu. Müvekkil x isimli şirketin Y isimli şirketten senetli veya senetsiz olarak mübaaya etti ve edeceği emtiadan mütevellit borçlandığı veya borçlanacağı meblağın 1.100.000 tl lik kısmına teminat karşılığı olmak üzere birici dereceden müşterek borçlu ve müteselsil kefil sıfatıyla 5 adet taşınmazını ipotek ediyor. Yetkili yer istanbul mahkemeleri olarak belirlenmiş. X isimli şirket Y isimli şirkete mal teslim etmemiş ancak fatura göndermiş. Y isimli şirkette bu faturaları kabul etmemiş. Şimdi x isimli şirkette benim müvekkilime ihtarname göndermiş borç budur bu miktarı ödeyin gibi. Benim müvekkilde süresinde ihtarnameye itiraz edip geri göndermiş. Şimdi x isimli şirkette şifaen öğrenilen bilgi ile ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takibe başlamış istanbulda. ancak ödeme emri elimize daha gelmedi kıymet takdiri dahi yapılmış.

Müvekkil ipoteklerin kaldırılmasını ve borcun bukadar çok olmadığı gerekçesi ile menfi tespit davası açmamı istiyor. Nasıl bir yol izlemeliyim. Görevli ve yetkili mahkemeler hangileridir. salt karşı tarafın ticari defterlerinin incelenmesini istemem beni haklı çıkarırmı acaba? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 26-02-2012, 23:49   #23
Numerus Clausus

Merhabalar...
Müvekkillerin taşınmazı üzerinde 1956 yılından kalma ipotek var. İpotek alacaklılarını tanımıyorlar. İİK 153 uyarınca işlem başlatıyorlar, ancak yanızca alacaklılardan birinin 1910 diğerinin 1918 doğumlu olduğu ortaya çıkıyor, TC kimlik numaraları bulunamıyor. Ayrıca müvekkiller 50 TL ipotek bedelini de icra müdürlüğüne yatırıyor. İcra hukuk mahkemesi eksik inceleme nedeniyle talebi reddediyor. Bu durumda sulh hukukta ipoteğin kaldırılması davası mı açmak gerek yoksa yeniden İİK 153E göre başvuruda mı bulunulmalıdır?
Old 02-03-2012, 18:05   #24
uugur

sulh hukuk da ipoteğin kaldırılması davası açmanız daha mantıklı. 3 ay önce sonuçlanan bir davamda elimde sadece ipotek alacaklısının ismi vardı. Gerekli yerlere, adres ve kimlik araştırması için müzekkere yazıldı ancak kimlik bilgileri ve adresine ulaşılamadı. en sonunda mahkeme, dilekçenin ilan yoluyla tebliğine ve ipoteğin kaldırılmasına karar verdi. Kolay gelsin
Old 09-06-2012, 16:01   #25
elmas

Sayın uugur, müvekkilimin almak istediği daire üzerinde 60 yılından kalma ipotek var, (karzen almış olduğu paraya mukabil) kaydıyla konmuş.Bu ipoteği kaldırmak istiyoruz.Fakat önce taşınmazı satın almak gerekir sanıyorum taraf olmak için. Bundan sonra Sulh Hukuk Tamı yoksa icra damı işlem başlattınız. Süreci anlatmanız mümkün mü?
Old 31-12-2013, 11:55   #26
Av. İlhan SALBAŞ

Varsayılan İki rapor arasında fark var

[quote=Av.Musa]Sayın Meslektaşım, lütfen elinizde mahkeme ilamı veya Yargıtay ilamı varsa yayınlayabilirmisiniz.
1967 yılında tesis edilen kanuni ipotek bedeli 3528 TL ye Birinci bilirkişi ipotek akit tablosunda ana paraya gecikme halinde yıllık % 9 faiz uygulanacağı şerhi düşüldüğünden ana para + yıllık % 9 faiz = 1.000.000 eski TL : 6 sıfır atarsak Şimdinin 1 TL sini bulmuşken, ikinci bilirkişi yok enflasyon oranları LOG tüfe , tefe = 5.534 TL ye bugünün parası ile tekabül eder. birde buna yıllık % 9 faiz uygularsak 28.500,00 TL eder gibi dağlar kadar farklı bir rakam çıkardı . 28.500 TL 6 sıfır atılmış hali yani bugünün parası. Şaştım kaldım.
Old 04-02-2014, 13:28   #27
Av.Mehmet ORAK

Görevli Mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesidir.

T.C. YARGITAY
14.Hukuk Dairesi
Esas: 2013/1735
Karar: 2013/3857
Karar Tarihi: 15.03.2013

ÖZET: Dava, ….. parsel sayılı taşınmaz üzerine kayıtlı ipoteğin kaldırılması isteğine ilişkindir. HMK’nın zaman bakımından uygulanmasına ilişkin ilgili maddesinde de bu kanun hükümlerinin tamamlanmış işlemleri etkilememek kaydıyla derhal uygulanması öngörülmüş, ilgili maddesine göre de yargı yolu ve göreve ilişkin hükümlerinin kanunun yürürlüğe girmesinden önceki tarihte açılmış davalarda uygulanmayacağı ifade edilmiştir. Bu durumda HMK’nın yürürlüğe girdiği tarihten sonra açılan davalarda görevle ilgili olarak HMK’nın hükümlerinin uygulanması gerekir. Somut olaya gelince; Dava, HMK’nın yürürlüğe girdiği ….. tarihinden sonra açıldığından asliye hukuk mahkemesi görevlidir. Mahkemece görevsizlik kararı verilmesi gerekirken işin esasının incelenerek karar verilmesi doğru görülmemiş, bu sebeple hükmün bozulması gerekmiştir.
Old 14-01-2015, 00:48   #28
merbas

Alıntı:
Yazan AV. NURAN
ben bu şekilde birden fazla ipotek kaldırdım. şu şekilde: öncelikle ipotek bedelini İİK 153. maddeye göre icraya yatırdım ipotek alacaklısı süresinde gelip almadı bunun üzerine İcra hukuk mahkemsine ipteğin kaldırılması davası açtım. dava sonunda ipoteğin kaldırılmasına karar verildi. bi tanesinde de ipotek alaclaklısı itiraz etti hatta ipoteğin arttırımı davası açtı ancak ben ipotek bedelini icraya yatırdığım için BK 113 uyarınca borç sukut ettiğinden ipotek bedeli arttırım davası reddedildi icra hukuğa açtığım dava kabul edildi size önerim bir an önce icraya ipotek bedelini İİK153 e göre yatırın zira karşı taraf erken davranırsa ipotek arttırım davası açabilir bu durmda ipotek bedeli günün şartlarına göre uyarlanır bu şekilde bir davam oldu karşı taraf ipotek bedelini ödemeyince veya icra dairesine yatırmayınca ben ipotek arttrımı açtım ve ipotek bedeli dava tarihine göre uyarlandı........erken davranan kazanır.........

Sayin meslektasim, ipotek bedelinin gunumuze uyarlanmasi talebiyle dava acarak kazandiginizi belirtmissiniz. Rica etsem elinizdeki ornek karari paylasabilir misiniz? Ne yazik ki bugune kadar yaptigim arastirmada konuyu dogrudan ilgilendiren bir yargitay kararina rastlayamadim ve acele olarak ihtiyacim var. Simdiden ilginize tesekkur ederim.
Old 16-12-2015, 10:02   #29
mm33rrtt

Aynı sorun bugün bana da geldi bir ilçedeki Belediye 2003 yılında 18 uygulaması olarak bilinen imar kanununa istinaden düzenleme yapıyor ve müvekkillerimin tapusu üzerine ipotek konuluyor ancak alacaklı olarak gözüken kişiler müvekkillerimin 1993 yılında p yeri para ile satın aldığı kişiler gözüküyor bu durumu anlamış değilim yani ipoteğe konu borç neden kaynaklanıyor onu anlayamadım müvekkillerim 18 uygulaması neticesinde hem yerleri m2 olarak azalmış hemde yıllar önce parasını vererek almış oldukları kişilere borçlanmıştır.
Şimdi ikinci olarak bu miktarlar, ipotek miktarı 178.000.000 olarak gözükmekte yani altı sıfır atılmadan öncesine şimdi icra dairesine gidip günümüz parası ile 178TL yatırdığım takdirde kaldırılması için taraflara ihtaratın gönderilmesi için yeterli olacak mıdır? Birde şöyle bir karar buldum bu kararı da yanlış buluyorum bunu yorumlar iseniz sevinirim Yargıtay 2015/709Esas 2015/15074Karar sayılı kararında ipotek bedelinin günümüz tarihi ile belirlenmesi gerekmektedir demektedir. ancak 2003 yılında 178.000.000TL olan bedele ilişkin küçük bir araştırma yaptım 2003 yılında asgari ücret 422.000.000TL imiş yani görüleceği üzere asgari ücretli bir kişi bu borcu rahat kapatabilecek durumda imiş şöyle bir değerlendirme daha yaptım o zaman yani 2003 yılında ekmek fiyatı 250.000TL yani 4 ekmek 1.000.000(Bir milyon) ediyor yani 712 ekmek alınabiliyor günümüzde ise 712 ekmek 712TL ediyor ancak Yargıtayın belittiği şekilde günümüz rayiç bedeli ile hesaplanacak olursa 120m2 yere konulmuş olan ipotek bedeli m2 100TL den 12.000TL tutuyor ve görüleceği üzere asgari ücretli bir kişinin rahat ödeye bilmesi bir tarafa normal memur bile ödeyemecek hal alıyor birisi yardımcı olursa çok sevinecem şimdiden teşekkür ederim.
Old 08-11-2017, 01:28   #30
Koray61Alemdar

Bulunduğum ve eskiden arsa sahibi olduğumuz apartmanda 6. Dereceden kurulmuş bir ipotek var. İpoteğin bedeli eski parayla 36.000 lira. 6 sıfır atıldığı takdirde 0,036 lira gibi bir değer çıkıyor yani günümüz parasıyla 4 kuruş bile değil. İlk 5 derecede ki ipotek sahiplerine bundan 15 sene önce kat mülkiyeti kurulurken hakları verildi ve terkin ettiler. Ancak 6. derecede ki ipotek sahibine ulaşılamadı. Şimdi Asliye Hukuk Mahkemesinde ipoteğin terkini talepli bir dava açmam mı daha mantıklı olur, yoksa İİK 153 uyarınca ipotek bedelini icra dairesine yatırıp ipotek alacaklısına tebligat gönderip devamında icra mahkemesinden ipoteğin ödenmesi sebebiyle terkinini mı talep etmem daha uygun olur. Ayrıca icra dairesine 3,6 kuruşluk ipoteği faiziyle birlikte yatirmaya kalksam acaba nasıl bir tepki görürüm
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi