Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma kararının kesinleşme tarihi hakkında

Yanıt
Old 23-11-2017, 15:17   #1
mihenk78

Varsayılan Boşanma kararının kesinleşme tarihi hakkında

Sayın meslektaşlarım,

Açılan davada mahkeme boşanma ile birlikte maddi tazminat ve nafaka
yönü ile hüküm veriyor.Her iki taraf da temyiz süresi içinde verdikleri istinaf dilekçesinde BOŞANMAYI KABUL ETTİKLERİNİ ve bu yönde herhangi bir istinaf talepleri olmadığını açıkça belirtiyor. Feriler yönü ile ise karşılıklı istinaf talepleri sözkonusu.

Devamında davacı taraf, henüz temyiz süresi dolmadan feri alacaklardan maddi tazminat ve yargılama giderleri için ilamlı takip başlatıyor.

Şimdi soru şu?

Temyiz süresi içinde her iki taraf da boşanmayı kabul beyanını içerir istinaf dilekçesi verdiğine göre , bu kararın boşanma yönü ile kesinleşme tarihi hangi taraf dilekçe tarihi sonra ise o tarih midir yoksa temyiz süresinin dolduğu günün ertesi günü müdür ?

Şimdiden teşekkür ederim.
Old 23-11-2017, 15:45   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan mihenk78
Sayın meslektaşlarım,

Açılan davada mahkeme boşanma ile birlikte maddi tazminat ve nafaka
yönü ile hüküm veriyor.Her iki taraf da temyiz süresi içinde verdikleri istinaf dilekçesinde BOŞANMAYI KABUL ETTİKLERİNİ ve bu yönde herhangi bir istinaf talepleri olmadığını açıkça belirtiyor. Feriler yönü ile ise karşılıklı istinaf talepleri sözkonusu.

Devamında davacı taraf, henüz temyiz süresi dolmadan feri alacaklardan maddi tazminat ve yargılama giderleri için ilamlı takip başlatıyor.

Şimdi soru şu?

Temyiz süresi içinde her iki taraf da boşanmayı kabul beyanını içerir istinaf dilekçesi verdiğine göre , bu kararın boşanma yönü ile kesinleşme tarihi hangi taraf dilekçe tarihi sonra ise o tarih midir yoksa temyiz süresinin dolduğu günün ertesi günü müdür ?

Şimdiden teşekkür ederim.

Taraflardan hangisinin dilekçesi yeni tarihli ise, o tarihte kesinleşmiş sayılır.
Old 23-11-2017, 16:08   #3
mihenk78

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Taraflardan hangisinin dilekçesi yeni tarihli ise, o tarihte kesinleşmiş sayılır.

Üstadım ben de bu konuda sizin ifade ettiğiniz yönde düşünüyorum ancak konu hakkında ne kadar aradı isem de net bir Yargıtay kararı
bulamadım.Arşivinizde var ise paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkür ediyorum.
Old 23-11-2017, 16:15   #4
mihenk78

Alıntı:
Yazan mihenk78
Üstadım ben de bu konuda sizin ifade ettiğiniz yönde düşünüyorum ancak konu hakkında ne kadar aradı isem de net bir Yargıtay kararı
bulamadım.Arşivinizde var ise paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkür ediyorum.

Bu arada,biraz daha açıklayıcı olması yönü ile şu bilgiyi de eklemek istiyorum.

Davacı tarafın açtığı ilamlı takibe karşı davalı taraf,"kararın henüz kesinleşmediği iddiası ile " İcra Hukuk Mahkemesinde takibin iptali davası açıyor.

Sanırım mahkemenin vereceği karar da ,ilamın boşanmaya dair kısmının hangi tarihte kesinleştiğine bağlı olarak değişecek.

Eğer kararın yeni tarihli dilekçe tarihinde kesinleştiği yönünde karar verecek olursa takibin iptali davasını reddedecek,yok eğer yasal temyiz süresinin beklenmesi gerektiğine kanaat getirirse takibi iptal edecek.

Aradığımız cevap da tam bu zaten.Karar hangi tarihte kesinleşti ?
Old 23-11-2017, 16:37   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan mihenk78
.

Sanırım mahkemenin vereceği karar da ,ilamın boşanmaya dair kısmının hangi tarihte kesinleştiğine bağlı olarak değişecek.

Eğer kararın yeni tarihli dilekçe tarihinde kesinleştiği yönünde karar verecek olursa takibin iptali davasını reddedecek,yok eğer yasal temyiz süresinin beklenmesi gerektiğine kanaat getirirse takibi iptal edecek.

Aradığımız cevap da tam bu zaten.Karar hangi tarihte kesinleşti ?

Tartışmasız , taraflardan yeni tarihli feragat dilekçesi verenin tarihi kesinleşme tarihi olacaktır. İcra mahkemesine şikayette bulunan meslektaşa göre temyiz/istinaftan feragat mümkün değil mi? Neden yine yasal temyiz/istinaf sürelerinin geçmesi beklensin?

Bu konuda elimde karar yok. Karara gerek de yok esasında...
Old 23-11-2017, 16:57   #6
mihenk78

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Tartışmasız , taraflardan yeni tarihli feragat dilekçesi verenin tarihi kesinleşme tarihi olacaktır. İcra mahkemesine şikayette bulunan meslektaşa göre temyiz/istinaftan feragat mümkün değil mi? Neden yine yasal temyiz/istinaf sürelerinin geçmesi beklensin?

Bu konuda elimde karar yok. Karara gerek de yok esasında...

Aklın yolu bir aslında ama,malum kimi zaman hakimlerimiz "risk almamak " adına "ben yaptım oldu" gibi bir uygulamaya başvurabiliyorlar :

Peki üstad , siz taraf beyanlarını "feragat" olarak nitelemişsiniz anladığım kadarı ile.Ancak taraf beyanları açıkça "boşanma yönü ile istinaftan feragat ediyoruz" şeklinde değil de -aynı kapıya çıkıyor o ayrı tabi - bir tarafın beyanı ""Boşanma hükmü ve manevi tazminat yönü ile verilen karara karşı bir diyeceğimiz yoktur...ilk derece mahkemesince verilen hükmün yoksulluk nafakası yönü ile yeniden incelenerek kararın kaldırılması..." şeklinde iken diğer tarafın beyanı "tarafların boşanması konusunda verilen hüküm ile ilgili istinaf talebimiz bulunmamaktadır." şeklinde.

Bu halde de görüşünüz aynı mı ?
Old 23-11-2017, 17:05   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan mihenk78
Aklın yolu bir aslında ama,malum kimi zaman hakimlerimiz "risk almamak " adına "ben yaptım oldu" gibi bir uygulamaya başvurabiliyorlar :

Peki üstad , siz taraf beyanlarını "feragat" olarak nitelemişsiniz anladığım kadarı ile.Ancak taraf beyanları açıkça "boşanma yönü ile istinaftan feragat ediyoruz" şeklinde değil de -aynı kapıya çıkıyor o ayrı tabi - bir tarafın beyanı ""Boşanma hükmü ve manevi tazminat yönü ile verilen karara karşı bir diyeceğimiz yoktur...ilk derece mahkemesince verilen hükmün yoksulluk nafakası yönü ile yeniden incelenerek kararın kaldırılması..." şeklinde iken diğer tarafın beyanı "tarafların boşanması konusunda verilen hüküm ile ilgili istinaf talebimiz bulunmamaktadır." şeklinde.

Bu halde de görüşünüz aynı mı ?

Olay gitgide değişiyor ama. Şimdiki mesajınızda yer alan beyanlar tarafların "İstinaf dilekçesi" içinde yer alan beyanlar mı?
Old 23-11-2017, 17:22   #8
mihenk78

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Olay gitgide değişiyor ama. Şimdiki mesajınızda yer alan beyanlar tarafların "İstinaf dilekçesi" içinde yer alan beyanlar mı?

Evet istinaf dilekçesi içinde yer alan beyanlar.
Old 23-11-2017, 20:21   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan mihenk78
Evet istinaf dilekçesi içinde yer alan beyanlar.
O zaman cevap değişir. Taraflar mahkemeye hitaben " Hükmün boşanmaya ilişkin bölümünü istinaftan feragat eymekteyiz. Bu nedenle boşanmanin kesinlestirilmesini talep ederiz. " şeklinde yazmamıştır.

Yazdığınız beyan ise, istinaf mahkemesinin inceleme yapacağı hususlara dikkat çekme çabası olarak okunabilir.
Old 23-11-2017, 20:38   #10
mihenk78

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
O zaman cevap değişir. Taraflar mahkemeye hitaben " Hükmün boşanmaya ilişkin bölümünü istinaftan feragat eymekteyiz. Bu nedenle boşanmanin kesinlestirilmesini talep ederiz. " şeklinde yazmamıştır.

Yazdığınız beyan ise, istinaf mahkemesinin inceleme yapacağı hususlara dikkat çekme çabası olarak okunabilir.

Taraf beyanlarından ve son verdiğiniz cevaptan,kararın boşanma yönü ile de istinafa konu edildiğini mi anlamamız gerekiyor ?

"Dikkat çekme çabası" derken neyi kastettiğinizi anlayamadım .

İşin doğrusu ben boşanma yönü ile kararın ama yeni tarihli dilekçe tarihinde ama yasal temyiz süresi sonunda kesinleşeceğini düşünürken siz, taraf beyanlarına rağmen kararın boşanma yönü ile de kesinleşmeyip aslında istinafa konu edildiğini ifade ettiniz.(Ya da ben böyle anladım.)

Şimdi,taraf beyanları açıkça boşanma yönü ile istinaf iradesi içermiyorken,içermediği gibi tam aksine boşanma yönü ile kararın istinafa konu edilmediğine dair beyanlar mevcutken kararın boşanma yönü ile istinaf incelemesine tabi tutulacağını nasıl söyleyebiliriz ?
Old 24-11-2017, 12:24   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan mihenk78
Taraf beyanlarından ve son verdiğiniz cevaptan,kararın boşanma yönü ile de istinafa konu edildiğini mi anlamamız gerekiyor ?

"Dikkat çekme çabası" derken neyi kastettiğinizi anlayamadım .

İşin doğrusu ben boşanma yönü ile kararın ama yeni tarihli dilekçe tarihinde ama yasal temyiz süresi sonunda kesinleşeceğini düşünürken siz, taraf beyanlarına rağmen kararın boşanma yönü ile de kesinleşmeyip aslında istinafa konu edildiğini ifade ettiniz.(Ya da ben böyle anladım.)

Şimdi,taraf beyanları açıkça boşanma yönü ile istinaf iradesi içermiyorken,içermediği gibi tam aksine boşanma yönü ile kararın istinafa konu edilmediğine dair beyanlar mevcutken

Boşanmaya ilişkin hükmün kesinleşmesi için temyiz sürelerinin geçmesi gerekir. Son paylaşılanlara göre kanaatim bu yöndedir. Ancak "Dilekçelerden ben böyle anlamıyorum. O nedenle dosyanın istinaftan dönüşünü bekleyip, kesinleşmeyi o zaman vereyim" diyecek hakim çıkabilir.

Alıntı:
kararın boşanma yönü ile istinaf incelemesine tabi tutulacağını nasıl söyleyebiliriz ?

Ben asla böyle veya buna benzer şekilde bir beyanda bulunmadım.
Old 24-11-2017, 13:40   #12
Av. Can DOĞANEL

Bence de açık feragat beyanı yok ve karar istinaf mahkemesinde. Buna göre istinaf mahkemesinin kararı ile bu durum somutlaşacaktır. Yani istinaf mahkemesi Tarafların beyanlarına göre boşanma hususunda karar verilmesine yer olmadığına gibi bir ifade kullanmadan bu karar yerel mahkemede kesinleşmez.
Ayrıca yoksulluk nafakası ayrılabilir de manevi tazminat boşanmada kusurlu olmakla ilişkili bir durum. Bunun ayrımı da kritik bir konu. Yani kusurlu bulunup aleyhime manevi tazminat hükmedilmiş. Bu durumda "boşanmaya diyeceğim yok, manevi tazminat yönünden istinaf talep ediyorum" der miyim? Kesinlikle demem!
Manevi tazminatı kaldır demek, "boşanmada ben kusurlu değilim karşı taraf kusurlu veya daha fazla kusurlu" anlamına da gelir. Bunu iddia ediyorken boşanma yönünden istinaf başvurusu yok demek çok mümkün değil. Özetle kusurla ilintili olmayan, nafaka, çocukla ilişki, (bazı durumlar ayrık olmak üzere) velayet gibi ferilerde boşanmanın ayrıca kesinleştirilmesini anlıyorum ama maddi manevi tazminatta bence durum biraz değişik. Öyle durumlar olabilir ki kusur azalır veya kalkarsa netice boşanma olmayabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi