Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlilik disi hamilelik

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-12-2014, 18:08   #1
Konuk

Varsayılan Evlilik disi hamilelik

Iyi günler. Okuyan yardım eden herkese teşekkür ler. Bir şehrimizde tanınan ve klinik leri olan evli bir bey aylar önce arkadaşımı arayarak is teklifinde bulundu. Şehir değişikliği yaptırdı ve ev tuttu.Isyeri açılınca ya kadar eve ilgilen dedi ve bu esnada is ilişkisini aşka çevirdi. Senle bir hayat istiyorum dedi.Akabinde karısı öğrendi adam arkadaşıma ev giderlerini oderim ama benle calisamazsin diyerek terk etti ardından arkadaşımın hamile olduğu ortaya çıktı adama söyledi adam aldır aksi halde para göndermem kira fatura ödemem aç evsiz bırakırım dedi. Kız 3.5 aylık hamile gideceği yer yok parası yok.siginma evlerinin Durumu ortada. Adam rezil olmaktan korkmuyorum diyor kıza ekmek su parası bile gonder miyor.Durumu o kadar kötü ki evde hiç yiyeceği yok.Adam doğur sokakta diyir ben erkegim Zenginim bana bisey olmaz diyor. Bebegi aldır aksi halde sokağa atılacak sin ve benim yüzü mu giremezsin bebeğe de zarar veririm diyor.Bebegi aldirmasi halinde para verecegini noter huzurunda anlasma yapacagini soylemis.Arkadasim geldiği yeni şehri hiç tanımıyor ise giremez halde psikolojik durumu altüst. Kendine kiymayi düşünüyor. .Lutfen bize yardım edin...Bebek ölmesin .Kızın adamın nikahı nda parasına gözü yok sadece bebeği için adamın kendisine bakmasını istiyor....
Old 24-12-2014, 12:35   #2
Av. Oktay Durmaz

Sayın Katılımcı,

1-Evlilik dışı ilişkiden kaynaklı kendiniz için nafaka hakkınız bulunmamaktadır.

Çocuk doğduktan sonra çocuk için babalık hükmü davası(Aile Mahkemesinde) açabilir ve nafaka talep edebilirsiniz. Ayrıca -Doğum giderleri,
-Doğumdan önceki ve sonraki altışar haftalık geçim giderleri,
-Gebelik ve doğumun gerektirdiği diğer giderleri talep edebilirisiniz.Eğer sosyal güvenlik kuruluşlarınca yapılan ödeme varsa bu miktar tazminattan indirilir.

Eğer manevi tazminat davası açmak isterseniz bu dava Asliye Hukuk Mahkemesinde açabilirsiniz.

2-Türk Ceza Kanunu 233. Maddesine göre; Hamile olduğunu bildiği eşini veya sürekli birlikte yaşadığı ve kendisinden gebe kalmış bulunduğunu bildiği evli olmayan bir kadını çaresiz durumda terk eden kimseye, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.
Bu nedenle Cumhuriyet Savcığına şikayette bulunma hakkınız vardır.

3-Türk Ceza Kanunu göre; Gebelik süresi on haftadan fazla olan kadının çocuğunu isteyerek düşürmesi veya zorlayarak düşürtülmesi suç olarak düzenlenmiş ve yaptırıma bağlanmıştır.

4-Çocuğu aldırması karşılığı para vereceğine dair bir sözleşmeyi hiçbir noter onaylamaz. Kanuna aykırı sözleşmeler hükümsüzdür.

Baskı ve zorlama nedeniyle Aile Mahkemesinden koruma kararı isteyebilirsiniz.Yaygın uygulama olmasa dahi 6284 sayılı Kanun gereğince ( karşı tarafın evin geçimini sağlaması sebebi ile) nafaka talep edebilirsiniz.

Bulunduğunuz şehrin Barosu Adli Yardım Bürosuna başvurarak ücretsiz avukat görevlendirilmesini talep edebilirsiniz.

Doğrudan bir avukattan yardım almanızı yararınıza olacaktır.
Old 24-12-2014, 16:20   #3
Konuk

Sayın Oktay Bey teşekkür ederiz.
2.maddeyi nasıl uygulanabilir. Buradaki çaresiz ne demektir?Beebgin babasi kadini kurtaja zorlamak icin her yolu denemektedir.kadının şu an evsahibi ni aramış ve kirasını odemeyecegini söylemiştir. Kadına yiyecek parası da vermemektedir. Aslında adamın tek amacı bebeği aldırmak tir Evsahibi kadına çık derse kadın polis çağırabilir mi gideceği yer olmaması sebebi ile kötü durumda.Adam kendini sat bebeği doğur yada al parayi ol kurtaj ben noterde gerekli düzenlemeleri yapacağım diyormus
Old 26-12-2014, 16:06   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,
1-Türk Ceza Kanunu 233. maddesine göre dilerseniz savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

2-Karakoldan ve daha iyisi Aile Mahkemesinden koruma kararı ve nafaka talep edebilirsiniz.

3-Bulunduğunuz şehrin Barosu Adli Yardım Bürosuna başvurarak ücretsiz avukat görevlendirilmesini talep edebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi