Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Ey Marmara Hukuk Gençliği.uyanmanin Zamani Geldİ...

Yanıt
Old 03-08-2007, 13:48   #151
deku

ben kamil yıldırımla ilgili olarak 'gaul' derim de başka bir şey demem alakalı-alakasız her soruda karşımıza gaul çıkabilir.
Old 03-08-2007, 14:13   #152
avonder

Varsayılan ben bitirdim:)

mrb.marmara hukuk 2005-2006 Büt. mezunuyum.Kamil Hoca hakkında söylenenlerin hepsi doğru.aman bu mezun olanlar abartıyor,bu konferansta nerden çıktı.hava çok güzel,sahilde biraz oturalım demeyin.'
adam huy edinmiş kesin soruyor

"medeni usul hakkında bildiğim tek şey hiç bir şey bilmediğimdir."
Old 07-08-2007, 19:42   #153
ayşe gül

Varsayılan slm

Alıntı:
Yazan obaykan
arkadaşlar aranızda 2.anfinin önündeki kaloriferlerde oturmayan var mı?yokkmuu ah o ikinci anfi nedense en meşhuru oydubuluşmalar hep orda olurdu dersler hep orda çalışılırdı,o kalorifer üstüne çay konulup derin derin sohbetler edilird. anfimi bana geri verin)
bende marmara hukuk öğrencisi olarak mezun olma yollarındayım.aynı fikirdeyim ahhhhh o 2.anfinin önü...keşke şimdi oralarda olma imkanım olsa.2.ve 3. sınıf arkadaşlara tavsiyem okulun tatını çıkarın öğrencilik gibisi yok.tabi derslere dikkat!onlar olmadan tabiki olmaz.herkese başarılar.
Old 07-08-2007, 19:47   #154
ayşe gül

Alıntı:
Yazan semr
bu okula ilk geldiğim de hiç bir sıcaklık hissedemedim.bu 1 ve 2.ci sınıflarda da devam etti ve haliyle okula da gitmedim.3.sınıfta arkadaşlarım oldu okula ısınmaya başladım ve şimdi okuluma her gittiğim de (geç te olsa)işte benim okulum diyorum.
hep aynı psikoloji nedense insan 3.sınıf olunca hukukçu olduğunun farkına varıyor.tadını çıkar diyorum bu keyfin.okul bititkten sonra çok özleyeceksin.ben ayrılalı 1 bucuk ay bile olmadı ama keşke okul olsada gitsem diyorum.herşey mezun olduktan sonra başlıyor.sana başarılar diliyorum.
Old 08-08-2007, 16:33   #155
avu.zahide

ya bende marmara hukuğa geçmek istiyorum.tercih yaptım vakıf olan yerleri yazdım.ama marmaraya geçmek istiyorum.sizden olmak istiyorum
Old 12-08-2007, 16:16   #156
avsb

arkadaşlar ben bu ticareti nasıl vereceğim ya.ben birinci eğitim çiftim bana bilgi verirseniz sevinirim
Old 13-08-2007, 18:39   #157
iustinianus

öncelikle sizinle aynı kaderi paylaşamamaktan ötürü duyduğum üzüntümü belirtmek isterim.murat yusuf akın hocanın dersinden geçmek aslında tahmin ettiğim kadar zor olmadı.kendisi limited,kollektif ve komandit şirketlerden asla soru sormaz.geriye anonim ve adi şirkete çalışmak kalıyor.gerçi soruları bu seneye kadar biraz zorlayıcı olmuş ama onun da çözümü var.derse girip not tutmak ya da daha kolayı kaset notunu alıp çalışmak.tabi soru arşivine de bakmakta da fayda var.hangi tarz sorular sorduğunu öğrenmek için.AŞ ye çok derin çalışmak gerekir.hisse senetleri ile alakalı enaz bir soru çıkıyor her sene.yk ve genel kurulu özellikle bunlarla ilgili tartışmalı noktaları bilmekte fayda var.şimdiden kolay gelsin.
Old 15-08-2007, 14:18   #159
seyma emine

Soru

bende marmara hukuktayim 2. sinifa gectim yada 1.5 desek dah iyi olacak sizlerin söylediklerini duydukca eyvah diyorum 1.sinif böyleyse bu okul bitmez diyorum. 1 senem bombos geçti ne derslerin farkina varabildim nede 2. anfinin önünün.bilseydim bu kadar güzel oldugunu anfide uyumak yerine azicik koridora çikardim neyse ben gideyim de makus talihimin bana oynadigi oyunu çözümleyeyim

haa atlamadan bir sey sormak istiyorum bütün dönem medeni ve romaya çalisip kitaplarini hatmedip derslerine eksiksiz katildigim halde ben bu dersleri neden geçemedim sinavlarmda cok iyi gecmisti anlayamiyorum birisi bunu bana aciklasin lutfenn anlamakk istiyorumm (çiftim )
Old 15-08-2007, 18:53   #160
av.mgul

merak etmeyin seyma hanım daha yolun başında sayılırsınız bi de okul bittikten sonra o güzellikleri farkedenlerden olmadığınız için şanslısınız...
dersle ilgili sorduğunuz ikinci sorunun cevabını hukuk fakültelerinde daha bulan olmadı
Old 16-08-2007, 02:20   #161
Beşir Özbek

Herkese Merhaba,
Aranıza yeni katıldım. 4.sınıf, 2.öğretimim. Mezun olmuş veya 4.sınıfı görmüş geçirmiş birileri varsa tavsiyelerini almak, tecrübelerini paylaşmak mutlu eder beni!
Bu arada bütünlemeler yaklaşıyor. Bütünlemesi olan tüm arkadaşlara başarılar!
Old 16-08-2007, 02:32   #162
Beşir Özbek

Merhaba Arkadaşlar,
3.sınıf olacak arkadaşlarla bazı tecrübelerimi paylaşmak istedim.
İlk 2 yıla göre 3.sınıf gerçekten zordu ama bütünleme olmadan atlatmayı başardım. 3.sınıf arkadaşlara tavsiyem Medeni Usulden bahsedildiği kadar korkmasınlar. Her sınavda 1-2 orjinal soru vardır. Diğer sorular genelde bellidir. Hele birde konferans notlarıda sınava dahilse şanslısınız, kesin soru. Zaten konferanslardan hayıflananları anlayamıyorum, sayfalarca kitap okumaktansa konferansa katılmak ya da en azından daha sonra notlarını bulup bi göz gezdirmek bile çok işinize yarayacaktır. Bu yıl finalde geçmiş yıllardaki konferanslarda dahil 3 ayrı konferans sorusu soruldu. Puanlarını tam bilmiyorum ama geçmeme bi hayli katkısı olduğu kesin. Ayrıca Kamil Yıldırım genelde metin sorusu sorar. Anayasadaki gibi soyut sorular pek çıkmaz karşınıza. Soruların cevaplarını açıkca bulabilirsiniz kitapta. Soru sayısının çok olmasıda diğer bir avantaj. Eski kavramların çok olması başlangıçta sizi biraz zorlayabilir ama zaman geçtikçe alışırsınız ve kendinizi daha çok hukukcu gibi hissedersiniz. 1.sınıfta Anayasayı geçmişseniz bu dersi hiç zorlanmadan geçersiniz kanaatimce.
Bence 3.sınıfın en önemli dersi Ticaret Hukuku. Sadece zor olması sebebiyle değil. Birçok hukukçudan meslek hayatımızda fazlaca işimize yarayacak bir alan olduğunu duydum. Yani sadece dersi geçmek için değil öğrenmek içinde uğraşın bence. Ezberin çok olması çalışırken sizi zorlayabilir. Bu 3 yıl içinde en fazla ezber yaptığım ders diyebilirim.
Umarım bu bilgiler 3.sınıf arkadaşlarım için faydalı olur.
Hepimize başarılar!
Old 16-08-2007, 16:05   #163
uye12277

sayın Beşir Özbek
Bu sene mezun olan biri olarak size tek tavsiyem küçük denilen dersleri hafife almamanız . Özellikle bu sene deniz ticareti ve genel kamu hukuku gibi dersler inanın çok baş ağrıttı . Hatta şöyle bir örnek vereyim , deniz ticareti dersini geçenler , icra-iflas hukukunu geçenlerden fazla değildi .
bunun yanında ;
2.öğretim olduğun için Kamil Yıldırım'la ilgili bu sene tecrübe ettiklerin seneye sana fayda sağlayacaktır icra için.
1.öğretim arkadaşlar ise Baki Kuru'yu okurlarsa yeterli olacaktır.
Ceza usul hukuku bir başka önemli ders . Sizin hocanız Hamide Zafer olacak büyük ihtimalle . Kanımca son sınıfın en önemli dersi ceza usuldür . Zor olup olmaması sana bağlı tüm dersler gibi =)
Birde sanırım siz idari yargıyı 2. sınıfta görmediniz . Bu nedenle son sınfta bu dersi göreceksiniz. Yani ders sayınız 13 olacak.
Az önce Genel Kamu Hukuku diye bahsettiğim ders sizde İnsan Hakları hukuku olarak okutulur diye tahmin ediyorum.
Sizin 2. sınıftaki genel kamu ile alakası yoktur bu dersin.
Ayrıca çok önemli bir husus var . Hakimlik - Savcılık sınavına girmeyi düşünüyorsan finallerde okulu bitirmen lazım . Eğer tek bir büte kalsan dahi çok çok büyük ihtimalle bir sonraki sınavı beklemek zorunda kalacaksın.
Old 16-08-2007, 23:25   #164
Beşir Özbek

Sayın Kasar,
Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Umarım 4.sınıfıda sorunsuz atlatmayı başarabilirim. Bu arada siz yeni mezun olmuşsunuz. Mezuniyet nasıl gidiyor? Hakimlik Savcılık sınavına girecekmisiniz? Eğer girecekseniz başarılar! İlerde bu sınavlar hakkındaki tecrübelerinizide dinleriz artık sizden.
Old 17-08-2007, 10:22   #165
uye12277

Sayın Özbek ;
Hakimlik - Savcılık sınavına en azından şu an için girmeyi düşünmüyorum bu yüzden mezuniyet belgemi alır almaz avukatlık stajına başvurdum ve bununla ilgili bekleme içersindeyim hala.
Staj sırasında ve sonrasında yaşayacaklarımı gördükten sonra düşünebilirim tekrardan hakimlik - savcılık sınavına girmeyi ama şu an için istanbul'dan ayrılmak çok zor geliyor bana inanın =)
Ama eğer gerçekten kararlı olunursa bu sınavın başarılamayacak bir sınav olmadığını düşünüyorum . Ama kararlılık şart , kendimde o kararlılığı ve isteği şu an için görmüyorum açıkçası .
Old 17-08-2007, 20:37   #166
deku

ben de marmara hukuk'tan yeni mezun oldum staj başvurusunda bulunacağim ve bu konuda sormak istediğim bir iki nokta vardı.metin bey yada staj başvurusunda bulunmuş başka bir arkadaş bana yardımcı olabilir mi?
Old 17-08-2007, 20:52   #167
uye12277

selamlar;
metin@tribundergi.org msn adresini eklerseniz birbimize yardımcı olabiliriz.
Old 17-08-2007, 20:56   #168
Seyda

Sayın deku;

Sormak istediğiniz hususları yazarsanız elbette elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırız..
Old 17-08-2007, 21:01   #169
deku

teşekkür ederim seyda hanım ve metin bey aslında asıl öğrenmek istediğim şey prosedür işlemlerinin ne kadar süreceği. başvurunun 'askıda kalması' denilen durum ne kadar sürer? çevresinde tek bir avukat olmayan ve henüz tatil yapamamış biri olarak bunu merak ediyorum ilginiz için teşekkür ederim şimdiden
Old 17-08-2007, 21:07   #170
Seyda

Sayın deku;

Evraklarınızı hazırlayıp baroya teslim ettiğinizde, size bir avukata götürmeniz için bir yazı verecekler. Avukat bu yazıya içerik olarak 'Bay (bayan) X avukatlık yapabilir' diye bir cevap yazacak. Eğer yazıyı barodan alır almaz avukata götürür ve avukatın cevabını da baroya vakit kaybetmeden getirirseniz, evraklarınızın askıda kalma süresi yaklaşık 2 hafta sürüyor. Çok vakit kaybedeceğiniz bir prosedür değil yani..
Old 17-08-2007, 21:24   #171
deku

teşekkür ederim seyda hanım bu yazıyı götüreceğimiz avukat takdim belgesinde imzası olanlardan biri olacak değil mi? ve bu avukatlarda avukat yanında staj yapacağımız zaman olduğu gibi bir süre koşulu var mı?
Old 17-08-2007, 21:31   #172
Seyda

Avukat takdim belgesine yazdığınız 5 avukattan biri olmalı ancak bildiğim kadarı ile süre koşulu yoktu..Yine de temkinli davranıp, meslekte en az 5 yılı olan bir avukatı tercih etmenizi öneririm
Old 17-08-2007, 21:37   #173
deku

teşekkür ederim seyda hanım verdiğiniz bilgiler ve önerileriniz için
Old 18-08-2007, 11:07   #174
alper_k

hakim-savcılık sınavı ve dersler hakkındaki bilgileri http://marmarahukuk.niceboard.com adresinden öğrenebilirsiniz.
Old 18-08-2007, 14:16   #175
mehmet yusuf

Alıntı:
Yazan seyma emine
bende marmara hukuktayim 2. sinifa gectim yada 1.5 desek dah iyi olacak sizlerin söylediklerini duydukca eyvah diyorum 1.sinif böyleyse bu okul bitmez diyorum. 1 senem bombos geçti ne derslerin farkina varabildim nede 2. anfinin önünün.bilseydim bu kadar güzel oldugunu anfide uyumak yerine azicik koridora çikardim neyse ben gideyim de makus talihimin bana oynadigi oyunu çözümleyeyim

haa atlamadan bir sey sormak istiyorum bütün dönem medeni ve romaya çalisip kitaplarini hatmedip derslerine eksiksiz katildigim halde ben bu dersleri neden geçemedim sinavlarmda cok iyi gecmisti anlayamiyorum birisi bunu bana aciklasin lutfenn anlamakk istiyorumm (çiftim )

öncelikle aynı kaderi paylaşıyorum sizinle.ben de aynı anfideydim(2.anfi)ama heralde sen uyudugundan beni görmemiş olmalısın.ama yine de pek bişey kaybetmiş sayılmazsın.önünde 3 yıl var.neyse.roma bütünlemede grşrz
Old 19-08-2007, 17:26   #176
NÜANS

merhabalar. Marmara Hukuk mütemadi öğrencisi olarak ses etmek istedim.. Bir bütünleme arefesinde daha iyisi olamadı.. Kah geçmiş olsun(öğrenci) kah helal olsun(azad edilmiş eski öğrenci)..
Old 20-08-2007, 14:32   #177
özge_law

arkadaşlar ya burası da medeni usul dert kapısı gibi oldu ama sınav tarihi yaklaştıkça gaul kabusum olmaya başladı gaul den kesin hüküm büyük ihtimal gelir deniyor gerçi finalde de vardı ama,elinde geçen seneki konferans notu olan var mı?? yada şu kesin hükmün olumlu olumsuz etkisinin tam eksiksiz bir cevabını verebilecek var mı
Old 20-08-2007, 16:32   #178
Beşir Özbek

Sayın Özge,
Kesin hükmün etkilerine ilişkin elimdeki bir notu aynen yazıyorum. Umarım işinize yarar.

Kesin Hükmün Menfi Etkisi
Kesin hükmün menfi etkisi davaların tekrarlanması yasağıdır. Kesin hüküm, maddi anlamda bir def'i olarak nitelendirilemez. Bu konuda ilk çalışmayı 1894'te Bülow yapmıştır. Kesin hüküm, yargılama hukukuna aittir ve hakim tarafından res'en gözetilmelidir. Kesin hüküm, tarafların tasarrufuna bırakılamaz. Bu yargılamanın ve kesin hükmün amacına ters düşer. Bülow'un bu çalışması ilk olarak Avusturya Medeni Usul Kanununu etkilemiştir. Böylece kesin hüküm ilk defa olumsuz dava şartı olarak yerini almıştır.

Kesin Hükmün Müsbet Etkisi
Uzun zaman kesin hükmün sadece bir işlevi(menfi etki) olduğu kabul edilmiştir. ancak Keller 1927 tarihli çalışmasıyla kesin hükmün birde müsbet etkisini ortaya koymuştur. Kesin hükmün müsbet etkisi birbiri ile çelişen kararların engellenmesidir. Keller'in bu çalışmasından sonra kesin hükmün çift işlevli olduğu kabul edilmiştir.
Old 20-08-2007, 19:45   #179
NÜANS

oooooyy korktum şimdi siz böyle bahsedince..
Neyse, Özge'ciğim.. Yardımcı olmaya çalışmak isterim.. Makalelerin hepsini iyice sindir özellikle ikinci dönem.. Ayrıca ilkeleri de gerçekten anlayarak ezberle.. Ben kitaptan çalışmayı düşünüyorum.. Her yanıtında muhakkak soruyla ilgili ilkelerden bahset..AYrıca sakın finalde sordu diye konu eleme.. Aynen bütünlemede gelebilir. Zira icra sınavında geçen sene öyle olmuştu..(Kamil Y. giriyordu)
Kolaylıklar, başarılar..
Old 20-08-2007, 20:32   #180
özge_law

teşekkür ederim sayın özbek ve sayın f.b,
her ne kadar finalde bu soru gelmiş olsa da kamil hoca işte...ulu gaul deyip
başlamam gerekiyor sanırım..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi