Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Cinsel Şiddet Uygulayan Erkeklerin Ortak Özellikleri:

Yanıt
Old 20-06-2006, 13:50   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Cinsel Şiddet Uygulayan Erkeklerin Ortak Özellikleri:

CİNSEL ŞİDDET UYGULAYAN ERKEKLERİN ORTAK ÖZELLİKLERİ

Cinsel şiddet uygulamaya meyilli erkeklerin ikili ilişkilerde genellikle önceden sinyaller verdiğini belirten CTD Başkanı Dr. Keçe, "Sinyalleri anlamak ve karşınızdaki kişiyi tanımak kadınlarımızı sorunlu bir ilişkiye derinlemesine dalmaktan koruyabilir" dedi.

Keçe, cinsel şiddet gösterebilecek erkeklerin özelliklerini şöyle sıralayarak, kadınlara şu uyarılarda bulundu:
"Cinsel şiddet uygulama potansiyeline sahip erkeklerden kaçınmak için aşağıdaki sinyallere dikkat edin.
Bunlar;

ilişkiniz olan erkek kırıcı olursa,

aşırı ve nedensiz yere kıskançlık gösterirse,

aşağılayıcı yorumlar yaparsa,

sizi görmezlikten gelirse,

nasıl giyineceğinize karışır ve baskı yaparsa,

sizi kendisiyle eşit konumda görmez ve kendini üstün görürse,

çok fazla içki içer, uyuşturucu kullanırsa,

sizi sarhoş olmaya, uyuşturucu kullanmaya veya cinsel ilişkiye girmeye zorlarsa,

sert, sinirli ve tehdit edici biçimde davranırsa,

ani çıkış ve inişleri varsa,

genelde karşı cins hakkında olumsuz konuşursa,

şiddet kullanma konusunda tehditkar olursa
dikkatli olunmasını ve ilişkinin yeniden gözden geçirilmesini tavsiye ediyoruz

Konu ile ilgili haberin tamamı için:

http://haber.mynet.com/detail_news/?...=17Haziran2006
Old 23-06-2006, 09:36   #2
Semra

Varsayılan Sayın Kayar

Ne güzel bir tesbitte bulunmuşsunuz da cinsel şiddet uygulayacak erkeklerin ortak özelliklerini anlatan bir araştırmayı bizlerle paylaşmışsınız.
Ancak unuttuğunuz bir konu var. Saydığınız maddeler ilişkinin ilerlediği dönemlerde belli olur.Yani artık bu harekete maruz kalmıştır kadın.
Hani diyorum buram buram reklam kokan uyduruk araştırmalar yerine daha gerçekçi araştırmaları paylaşsak daha faydalı olmaz mı?
Sözlerimi saldırı yada sitem olarak algılamayın.Yıllarca basınla iç içe olan bir insan olarak doğruyla yanlışı çok kolay ayırt edebilirim. Emin olun ki bizlere aktarma zahmetinde bulunduğunuz haber yanlızca reklam. Böyle bir sitede yer alacak kadar ciddi bir araştırma değil.
Old 23-06-2006, 09:55   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Semra,

Bu haber neyin reklamı? Açıklarsanız sevinirim.

Ayrıca konuyla ilgili haberin tamamında geçen değerlendirmeleri değiştirecek ve sizce güvenilir başkaca araştırmalardan haberdarsanız burada paylaşmaniz iyi bir katkı olacaktır.

Saygılar
Old 23-06-2006, 10:16   #4
Semra

Duyarlı tavrınız için teşekkür ederim.Neyin reklamı diye sormuşsunuz. Cevap aslında çok basit reklamın iyisi kötüsü olmaz mantığından yola çıkarak artık malesefki (.... Başkanı Dr. ...) gibi birçok isim , isimlerinin reklamı için böyle yollara baş vurabiliyor. Doğa bilecek haksız yargılamalara sebep olmamak için isim vermemeyi tercih ediyorum. Evet elimde yapılan birçok araştırma var ve bunlarla ilgili ileriki günlerde bilgi vereceğim. Ancak belirtmeden edemeyeceğim tepkim size değil böylesine hassas konuları rant olarak kullanmaya kalkan ve insanları sözde bilgilendirmek isteyenleredir.
Yukarıda sıraladığınız maddeler eğer hayata geçmişse zaten ilişki ilerlemiştir. Zaten kadın bu tarz bir muameleye maruz kalmıştır. Mühim olan bu acıyı yaşamadan tanımaktır ki bu maddeler o aşamada zaten gözlenemez.
Old 23-06-2006, 11:31   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Semra

Bence önemli olan kimin adının geçtiği değil de,çalışmada belirtilen tespitlerin doğru olup olmadığı.Benzer yönde birçok çalışma yayınlanmış durumda:

Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Araştırma ve Uygulama Merkezi çalışmasında da benzeri bulgular var.Sunuyorum:

Alıntı:
Cinsel Şiddet ve Tecavüzden Korunma

Kurulan ilişkiler genellikle güzel başlar ve birçoğu öyle devam edebilir. Ama bazen ilişkinin başındaki güzellik zaman geçtikçe yerini zorluklara, hatta acılara bırakır. İkili ilişki, içinden çıkmaya çalıştığınız girdaba dönüşebilir. İlişkilerde görülen acıların en yaygın olanı şiddettir. Tersi yönünde az sayıda örnek olmakla birlikte, şiddette mağdur olan taraf genellikle kadındır. Bu tür sorunlu ilişkiler genellikle önceden sinyal verir. Verilen sinyalleri en başta tanımak sizi sorunlu ilişkiye derinlemesine dalmaktan koruyabilir.

Cinsel Şiddetin Belirtileri Nelerdir?
Cinsel şiddetten kaçınmak için, birisini tanırken dikkat edebileceğimiz belli başlı ipuçları aşağıda sıralanmıştır.

Birlikte olduğunuz kişi

• sizi duygusal olarak incitir (kırıcı olur, aşağılayıcı yorumlar yapar, görmezlikten gelir, bir hareket yaptığınızda ve fikir belirttiğinizde asık yüzlü ve kızgın davranışlarda bulunur).

• kiminle arkadaş olabileceğinizi söyler, nasıl giyineceğinizi belirler, hayatınızdaki ya da ilişkinizdeki diğer noktaları etkilemeye çalışır.

• nedensiz yere kıskançlık gösterir.

• kişisel sınırlarınızı tehdit edercesine davranışlar gösterir (size çok yakın oturur, sizi bildiğinden daha iyi biliyormuş gibi konuşur, dokunmamasını söyleseniz bile size dokunur, vb.).

• sizi kendisiyle eşit konumda görmez; kendisini sizden daha olgun, daha zeki ve sosyal olarak üstün görür.

• genelde karşı cins hakkında olumsuz konuşur.

• kendisini az düşünür ve sert davranarak erkekliğini korur.

• çıkarken masrafların bir kısmını sizin ödemenize izin vermez, bunu istediğiniz zaman da size kızar.

• onu kızdırmamak için yaşamınızda birçok değişiklikler yapana kadar size sinirli ve tehdit edici biçimde davranır.

• ani çıkış ve inişler yaşar, bir dakika sakinken diğer dakika değişebilir.

• cinsel ya da duygusal düş kırıklığı ile sinirlenmeden baş edemez.

• çok içki içer, uyuşturucu kullanır.

• sarhoş olmaya, uyuşturucu kullanmaya, seks yapmaya zorlar

• onunla yalnız kalacağınız bir yere gitmeyi istemediğiniz için sizi azarlar.

• kendi isteğinin olması için size ve diğer kişilere fiziksel olarak kaba davranır, şiddet kullanmaya tehdit eder ya da şiddet kullanır.

Tecavüzden Nasıl Korunulur?

Tecavüz uç noktada bir cinsel şiddettir. Tecavüzle anlatılmak istenen, sizinle isteğiniz dışında, zorla cinsel ilişki kurulmasıdır. Bu davranışın mağdur olan kişinin dolaylı ya da doğrudan daveti sonucu oluştuğuna ilişkin yaygın inanç doğru değildir. Tecavüz naz yapılan ilişkide biraz ileri gidilmesi demek değildir, kişiyle iradesi hiçe sayılarak, aşağılanarak zorla ilişki kurulmasıdır. Burada hem bedensel, hem de ruhsal sınırların zorlanması ve tacizi söz konusudur.

Herkes tecavüze uğrayabilir, bunun için baştan çıkarıcı görünmek ya da davranmak ve doğru olmayan yer ve zamanda bulunmak gerekmez. Yine yaygın tutumun tersine, tecavüz tecavüze uğrayan kişinin suçu değildir. Ancak tecavüzde bulunmak ciddi bir suçtur ve öyle karşılık görmelidir.

Zorlayıcı ve şiddet içeren bir durumda kaçış planlamak oldukça zordur. Kadınlar tecavüze çeşitli şekillerde tepki gösterirler. Bazıları karşı koyar, bazıları ise korku, kendini suçlama ya da karşıdakini incitmeme düşüncesiyle karşı koymaz. Kavga etmek ve pes etmek uç tepkiler ise de, her tepkinin meşru olduğunu bilmek önemlidir. Yine de sorumluluk, kurbanda değil saldıran kişidedir. Cinsel saldırıdan bizi korumayı garanti edecek bir formül olmasa da tecavüzle ilgili bazı olguları ve ondan kaçınmak için neler yapılabileceğini bilmekte yarar vardır.

• Sizin de başınıza gelebilir . Yurtdışındaki üniversitelerde yapılan araştırmalarda kadınların %10'dan % 25'e kadarı tanıdıkları erkekler tarafından tecavüze uğradıklarını belirtmişlerdir. Pek çok kadının utanarak ya da korkarak tecavüzü gizli tutma eğiliminde olduğundan bunu söylemeyeceği göz önüne alınırsa, gerçek rakamlar daha vahim olmalıdır.

• Davranışlara dikkat edin . Bir kişiyi ırkı, dış görünümü, sosyal konumu ve sizinle olan ilişkisiyle değil, davranışlarıyla değerlendirin. “Hayır” dediğinizde kabalaşan, isteklerinizi, fikir ve düşüncelerinizi görmezden gelen, seks yapmayı istemezseniz sizi suçlu hissettirmeye çalışan, aşırı derecede kıskanç ve zarar verici kızgınlık ve saldırgan davranışlar gösteren insanlardan kaçının.

• Karşı tarafı iyi tanıyın . Bazı erkekler çok içmeyi, bedeni ortaya koyan şekilde giyinmeyi ya da bir erkeğin odasına gitmeyi cinsel ilişkide bulunma isteği olarak algılayabilirler. Bu durumlarda sınırlarınızı ve duygularınızı belirtmeye özen gösterin.

İlişkilerde sınırın farkına varın. İstenmeyen bir dokunuş bile kararlı bir şekilde geri çevrilmelidir. Bu gibi durumlarda 'hayır' diyebilmek ileride ortaya çıkabilecek ciddi olaylarda daha güçlü olmanızı sağlar.

Sınırlarınızı belirleyin . Karşınızdakiyle ne kadar bedensel yakınlık kurmak istediğinizi belirleyin (el sıkışma, yanaktan öpme, dudaktan öpme, sarılma, vb.). Daha sonra fikrinizi değiştirmeden önce ciddi bir şekilde düşünüp ona göre davranma yolu belirleyin.

Sınırlarınızı koruyun . Saygı duyulmaya, fikrinizi değiştirmeye ve hayır demeye hakkınız var. Şunları diyebilirsiniz: “Bunu yapmanı sevmiyorum”, “Seni seviyorum ancak seninle yatmak istemiyorum”, “Kahve içeceğimiz bir yere gidelim” Açıkça “hayır” demeye alışın.

• Sınırlarınızı korumanıza vereceği tepkiye hazırlıklı olun . Karşınızdaki düşmanca davranışlar gösterebilir, sizi utangaçlıkla, onu yönlendirdiğinizle ilgili suçlayabilir. Ancak onun davranışı ya da tepkisinden siz sorumlu değilsiniz. Eğer değer verdiğiniz biriyse, ona yardım edebilirsiniz ancak kendinizi ondan sorumlu hissetmek zorunda değilsiniz. Kendi kararlarınızda her türlü hakka sahipsiniz.

Kendinize önem verin . Kendi isteklerinize öncelik verin, ancak diğerlerini sömürmeyin. Kendinize ve diğer insanlara saygılı davranın.

Kendinizi ifade edin . Çoğu tecavüz olayı, cinsellikteki geleneksel kadın erkek davranışları ve rolleri yüzünden oluşur. Bu yüzden tecavüzden korunmak için cinselliği gözden geçirmek gerekir. “Kızmak kadınlara yakışmaz” gibi kendinizi ifade etmenizi önleyen önyargılardan sakının. Birlikte olduğunuz kişinin ne hissettiğinizi bilmesini, siz söylemeden sizi anlamasını ya da zihninizi okumasını beklemeyin.

Açık iletişim kurun . Hayır demek istediğinizde hayır deyin, evet demek istediğinizde evet. Sınırlarınızı kararlı biçimde ve doğrudan açıklayın. Karışık mesajlar vermeyin. Kararlı bir ses tonu ve beden dili kullanın.

İstemediğinizden kaçının . Kendinizi rahat hissetmediğiniz ve sorumluluk hissettiğiniz davranışlardan kaçının. Fazlasıyla edilgin ve itaatkar davranışlar erkeğin saldırgan davranmasına yol açabilir.

Zaman isteyin . Karar veremiyorsanız, aceleyle emin olmadığınız bir şeye kalkışmayın. Ne istediğinizden emin değilseniz, karşınızdakinden size saygı göstermesini, zaman vermesini isteyin.

• Etkin olun . Birisiyle birlikte olmayı planlarken, nerede buluşulacağı, ne yapılacağı, ne zaman ve ne kadar yakınlaşılacağı ortak alınan kararlar olmalıdır.

Sezginize güvenin . İçinizdeki sesi dinleyin. Kendinizi rahatsız hissediyorsanız, istediğiniz dışında bir birlikteliğe zorlanmış hissediyorsanız ya da kendinizi riskte hissediyorsanız, tereddüt etmeden hemen ortamı terk edin ve güvenli bir yere gidin.

Güvendikleriniz yanınızda olsun . Büyük eğlencelere, bilmediğiniz yerlere güvendiğiniz arkadaşlarınızla gidin. Eğlenceden yalnız ya da iyi tanımadığınız biriyle ayrılmak yerine grup halinde ayrılmayı tercih edin.

Yardım isteyin . Tehdit aldığınızda, zorlandığınızda güvendiğiniz kimselerden yardım isteyin.

Tüm önlemleri göz önüne alın . Cinsel saldırılar şiddetli ve beklenmedik olabilir. Bu demektir ki, bir kadın ne istediğini açıkça ifade etse de, duygularına saygı gösterileceği garanti değildir. Bu nedenle, tüm önlemleri göz önüne almak gerekir.

Kaynak:
http://burem.boun.edu.tr/burem/web/cinsel.asp
Old 10-07-2006, 17:11   #6
üye8180

Sayın Av. Habibe hanım, bu araştırmada çok doğru tespitlerde bulunulmuş. Bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz. ' Herkes tecavüze uğrayabilir ' çok doğru bir tespit.
Old 11-07-2006, 09:57   #7
Ayşegül Kanat

Bu 'herkes tecavüze uğrayabilir" sözcüklerine, "yanlış zamanda yanlış yerde olan herkes" cümlesi de eklemlenebilir. Ayşegül Kanat
Old 11-07-2006, 19:06   #8
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
yanlış zamanda yanlış yerde olan herkes" cümlesi de eklemlenebilir. Ayşegül KanatSn
.

Metnin tamamı şöyledır:

Alıntı:
Herkes tecavüze uğrayabilir, bunun için baştan çıkarıcı görünmek ya da davranmak ve doğru olmayan yer ve zamanda bulunmak gerekmez. Yine yaygın tutumun tersine, tecavüz tecavüze uğrayan kişinin suçu değildir. Ancak tecavüzde bulunmak ciddi bir suçtur ve öyle karşılık görmelidir.

Saygılar
Old 11-07-2006, 20:14   #9
balancee

Sayın Ayşegül Hanım,ben de Habibe Hanıma katılıyorum bu konuda..Tecavüz çok ciddi bir suç,kişilik haklarına,vücut bütünlüğüne saldırı.Bir bayanı istek dışı ve hatta cebir uygulayarak ilişkiye zorlamak kadar insanlık dışı bir davranış olabilir mi?Bu durumda bir bayanın yanlış yerde yanlış zamanda olması bu aşağılayıcı tutumu suç olmaktan çıkarır mı?Bu soruları gönül rahatlığıyla aynı düşüncenizi savunarak cevaplayabilyorsanız söyleyeceğim pek bir şey yok...Sizin de bir bayan olarak daha duyarlı olmanızı beklerim..Sadece aşağıdaki ekleri-ki bu haberler sadece benim dikkatimi çekenler ve yazımı uzatmamak adına birkaçını koyabildim-okursanız memnun olurum..

Hangisi daha kötü Sumatra ya da Sri Lanka'daki genç kızlar açısından acaba? Hayatlarını bir anda alt üst edip onları ailesiz bırakan tsunami felaketi mi, yoksa bazen bizzat "kurtarıcılar" eliyle gerçekleşen ve çoğunda onarılmaz izler bırakan tecavüzler mi? Afetin bilançosu sanılandan çok daha ürkütücü. Ama "doğa eliyle" olduğu kadar, "insan eliyle" verilen zararlar da var işin içinde ve belki bunların yol açtığı travma daha da ağır. Bir haftadır ajans bültenlerine, başta Sri Lanka ve Sumatra olmak üzere afet bölgelerinden geçilmiş "tecavüz haberleri" yağıyor.
On sekiz yaşında, genç bir kız. Ailesiyle birlikte tapınak ziyareti yapmak için yola çıkmışlar, uygun bir yerde piknik için durmuşlar. Tsunami tam o sırada gelmiş. Sularla boğuşan genç kız, tanımadığı birinin "Elini uzat, seni kurtarayım" dediğini anlatıyor. Güvenli bir yere çıktıkları anda da "kurtarıcı"nın ilk yaptığı, boğazını sıkıp ölüm tehditleri yağdırdıktan sonra, ona tecavüz etmek. Şimdi, o kâbus günlerini geride bıraktıktan sonra, yardım için gelen ekipler gözetiminde terapi görüyor genç kız. Bir tek kız kardeşi hariç, bütün ailesini afette kaybetmiş. Ama bir şey daha var yitirdiği: "İnsanlara olan güveni."

....ve bir başka haber....
ABD askerleri bu kez tecavüz edip öldürdü

Irak’ta gerçekleştirdikleri sivil katliamlarla uluslararası kamuoyunun tepkisini çeken Amerikan askerleri, bu sefer de bir tecavüz skandalına imza attı.
Hadisa ve İshaki’de sivilleri katleden Amerikan askerlerinin, mart ayında Mahmudiye’de bir kadına tecavüz ettikten sonra kendisiyle birlikte 3 yakınını öldürdüğü ortaya çıkarıldı. ABD ordusu iddialarla ilgili soruşturma başlattığını duyururken Irak medyası ve yönetiminin, 22 Haziran’da ortaya çıkan skandala ilgi göstermemesi dikkat çekti. Bağdat’ın Mahmudiye bölgesinde gerçekleşen olayda Amerikan askerleri, devriye gezerken gördükleri bir kadını 3 hafta takip etti. Bu süre içerisinde bir saldırı planlayan askerler, mart ayında bölgeye yeni taşınmış olan Sünni kadının evine baskın düzenledi. Aileden 3 kişiyi bir odaya kapatan askerler, kadına tecavüz ettikten sonra hem kendisini hem de biri çocuk olduğu belirtilen bu 3 kişiyi öldürdü. Askerler, iz bırakmamak için de kadını üzerine yanıcı bir madde dökerek yaktı. Amerikalı komutanlar, olayı bir mezhep çatışması olarak kayıtlara geçti. Ancak 19 Haziran’da tecavüzcü askerlerden ikisinin kaçırılması, skandalı ortaya çıkardı. İki asker kafaları kesilmiş halde bulunurken, bunun misilleme olduğunu düşünen bir asker, 22 Haziran’da rutin bir danışmanlık seansında vicdan azabına dayanamayarak olayı itiraf etti. ABD ordusu, bu askerin tecavüze karışmadığını, olayı arkadaşlarından duyduğunu belirtti. İkinci bir asker de söz konusu kişileri tecavüzü planlarken duyduğunu ve olaydan sonra üzerlerinde kan gördüğünü söyledi. Mahmudiye polis şefi İhsan Abdurrahman da 13 Mart’ta aileyi ABD askerlerinin öldürdüğüne dair rapor aldıklarını söyledi.

Ayşegül hanım,sizce buradaki mağdurlardan ve daha birçoklarından hangisi yanlış yerde,yanlış zamanda?
ya da yanlış zamanda yanlış yerde olmak bu suçu suç olmktan mı çıkarıyor tekrar yineliyorum.herkes hata yapar ve bir kişinin yaptığı hata bu şekilde muamele görmesini gerektirmez(eğer ki kastınız bayanların yanlış tutum sergilemesiyle bu harekete maruz kaldıklarını belirtmek ve bu durumu kaçınılmaz sonuç olarak göstermekse....)
Amacım sizin görüşünüzü yazarken daha dikkatli olmanızı sağlamak ve yanlış anlaşılmalara meydan verilmesini engellemek sadece...
SAYGILARIMLA....
Old 11-07-2006, 21:58   #10
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.balancee

Katkılarınız için teşekkür ediyorum.

Sn.Kanat 'ın ilgili satırını, yanlıs anlamalar olmasın dıyerek tamamlamıstım.Yoksa Sn.Kanatın böyle bır gorusunun oldugunu hiç düşünmüyorum.

Gerçektende ,özellikle kadına yönelik cinsel saldırılarda
sıkça görülen "mağdurun suçlu" duruma düşürülmesidir.Ya aktif olarak saldırıyı davet etttiği,ya da saldırı ihtimali olan yer ve zamanlarda bulunduğu gerekçesi en yaygın olanı.Bu yanılgılı tutum,saldırıların açıklamasını güçleştirmektedir.Diğer yandan
bu korkutucu tutum,kadının sosyal yaşamını,gündelik hayattan yararlanabilme becerisini de sınırlamakta,bir cinsel saldırı ihtimali nedeniyle özellikle gece ,sokaklar kadınlardan arındırılmakta,kadınlar tek başlarına hareket serbestilerini yitırmektedir.

Unutulmaması gereken hayatın bütün alanlarında ve zamanlarında kadınların var olma hakkıdır ve bu hakkı kullananalar değil, buna engel olanların davranışlarını değiştirmesi gerekliliğidir.

Konuya ilgi gösteren,katkı sağlayan herkese teşekkürler,
saygılar.
Old 11-07-2006, 22:04   #11
Ayşegül Kanat

Varsayılan Düzeltme!

Herkese merhaba, yazdığım bir yazıya açıklama getirdiğimi "yazarlık dersi" verdiğim öğrencilerim duysalardı eğer, bana olan tüm saygılarını yitirirdim.

Elbette ki yazdıklarınıza katılıyorum. (Yalnızca "bayan" sözcüklerinin yerine "kadın" sözcüğünü koyarak) Tecavüz insanlık suçudur. Bu suç, mağdurlara değil, uygulayanlara aittir. Ben bir adım daha atarak, tecavüzcülerin hasta, tedaviye muhtaç olmaları gerektiğine de karşı çıkıyor, onların ıslahı için harcanacak her kuruşun mağdurların rehabilitesine harcanmasını istiyorum.

Tecavüzcüler her sosyal statü ve kesimden çıkabilir. Aramızda dolaşan "normal!" kişilerdir.Eğitimsiz bir amele olabileceği gibi, bir general, bir doktor, bir öğretmen...

Yazdığım "ek" yalnızca bir "tersinleme" idi. Yanlış yer ve zaman mağdur için... Tecavüzcüye göre ise bunlar doğru zaman. Hapisten yeni çıkan arkadaşlarına "hediye etmek" için pusu kuran kişilerle karşılaşan öğretmen kadın ve annesi için yanlış zaman ve yer.. On dakika sonra oradan geçseler, kurtulacaklardı. Bu tecavüzcüyü hoş görmek midir? Hayır, onlar başka kurbanlar bulacaklardı.

Bolu'da birkaç yıl önce dört tesettürlü genç kız tecavüze uğradı. Tesettürleri de kurtaramadı bu iğrençlikten.

Yapılan araştırmalar 18 aylıktan, 85 yaşına kadar kadınların tecavüz kurbanı olabileceğini ortaya koydu. Yaş, güzellik, giysi neden değil. Barışta ve savaşta... Hiç farketmiyor.(Soygun için girdiği evden, tecavüz ederek çıkıyor hırsızlar.Hırsızlığı için hafifletici nedenler bulabilirim ama tecavüz için asla.)

Tüm bunları bilirken nasıl kurbanı suçlayabilirim? Beni yanlış anladığınız için çok üzüldüm. Umarım bu açıklamam, bir şeyleri düzeltir. Ayşegül Kanat
Old 11-07-2006, 22:12   #12
balancee

Ben belki bu konuda çok hassasım ve sizi yanlış anladım...
Üzgünüm.....
Saygılar..
Old 15-08-2006, 16:22   #13
Av.Ayşe

Merzifon'da 80 yaşındaki kadına tecavüz ettiler

Amasya'nın Merzifon ilçesinde evinden zorla alınarak 200 metre uzaklıktaki boş bir evde tecavüz edilen yaşlı kadın tedavi altına alındı.

Edinilen bilgiye göre, gece Hacıbalı Mahallesi'ndeki evine gelen kimliği henüz belirlenemeyen 2 kişi tarafından zorla evinden alınan Ş.C. (80), yaklaşık 200 metre uzaklıkta kullanılmayan bir eve götürülerek burada tecavüze uğradı. Sabah, evde olmadığını fark eden oğlunun çevreyi araması sonucu bulunan Ş.C. Merzifon Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Yaşlı kadının verdiği eşkal üzerine biri 18, diğeri 23 yaşlarında olduğu belirlenen 2 zanlının arandığı bildirildi. MERZİFON

http://www.gundemimiz.com/haber.asp?haberid=16300

Araştırma sonuçları çok doğru.Tecavüzün mağdurun yaşıyla hiçbir ilgisi olmadığına ilişikin bir haber.Saygılarımla.

Old 30-08-2006, 23:40   #14
imperium

Bu insanlar gercekten hasta ruhlular ve gercekten cok şiddetli ceza almaları gerektigine inanıyorum. Böyle konularda toplumun hassasiyeti ortadayken cezaların bu kadar az olması daha dogrusu cezaevine girdikten cok kısa bir süre sonra toplumun içine ıslah olmadan(ki ceza hukukunun amacı) dönüyor olmaları cesaret veriyor olsa gerek...

ve bence en aşağılık ve hiçbir hafifletici sebebi olmayan suçlar insanların cinselliğine karşı işlenmiş olanları..

Saygılarımla
Old 08-09-2006, 19:11   #15
Adilyaşam

Sayın Av. Habibe Dayar meslektaşım, çoğu tesbitlerinize bir erkek olarak katılıyorum. ama kıskançlık konusundaki tesbitlerinize katılmıyorum. seven ve değer veren insan kıskanır. kıskanmak insanlık özelliklerinden biridir. ama tabi normal sınırlarında olursa. eşini kıskanmayan erkek bana göre eşini sevmeyen ve değer vermeyen erkekdir. ayrıca kadınlar da eşlerini kıskanırlar ve bu da çok normal bir davranış biçimidir bana göre . ama tabi normal sınırlarında obsesif-kompulsüf aşamasına gelmemiş kıskançlıklar için bu değerlendirmem. genellemeler yapılırken çok dikkatli olunmalı ve bu genellemeler yapıldığı zaman bilimsel araştırmalar esas alınmalı. saygılarımla
Old 10-09-2006, 15:06   #16
mehmettas022

fsenoglu68 ze teşekür ederk başlamalıyım sanırım....
evet su bir gerçek ki kıskançlık erkeklere özgü değil insanlığa özgüdür seviyorum ama kıskanmıyorum diyen bayan zor bulunur bu bir çelişkidir zaten ikisi bir arada ama kadının sosyal alanda tam olarak hala ezildiğinden dolayı bunu dile getirme konusunda bir takım zorlukları olabilir
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi