Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

pembe ve mavi

Yanıt
Old 22-02-2007, 18:20   #1
suskun_juliette

Varsayılan pembe ve mavi

Merhabalar,
trafik lambalarında sadece erkekleri işaret eden sembolden bahsedilmişti daha önce.oradaki görüşleri okudum.ancak benim aklıma bir şey takıldı,sizlerle paylaşmak istedim bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum ve bilen varsa lütfen açıklasın bu konu kafama çok takıldı.
nüfus cüzdanlarında erkeğinki mavidir bayanlarınki ise pembe..bunu herkes biliyor ama neden pembe ve mavi diye ayrılmış?tek renk olsa işlerin yürütülmesi zorlaşır mı?bu renk ayrımının ne gibi bir önemi var bilmiyorum.aynı dünyayı paylaşmak kadar zor olmasa gerek aynı rengi paylaşmak...bu uygulama niçin var ?
görüşlerinizi bekliyorum
ilgileriniz için şimdiden teşekkürler..
saygılarımla...
Old 25-02-2007, 01:23   #2
Envanter

renkler hep birşeyleri temsil etmişlerdir. siyah kötülüğü ciddiyeti yada cesareti beyaz şefaflığı netliği kırmızı aşkı sevgiyi gibi. sevgililer gününde bile kırmızı çicek alınır aşkı temsil eden bir renk olduğu için. pembe bayanları temsil ettiği için ve mavide erkekleri temsil ettiği için olabilir. bu açıklama seni ne kadar tatmin etti bilemem ama benim görüşüm bu. kimliklerin tek renk olması bir problem yaratırmıydı bence hayır.
Old 27-02-2007, 12:27   #3
Hekimbaşı

Varsayılan Böyle devamında yararlar var ama sakıncalar varsa bilmek isterim

Sn.envanter09,

Şu anda pencerem açık, hemen önündeki ağaç tomurcuklanmış, bir serçe ötüyor. Daha önceden okuduğum, tabiata ilişkin notunuz aklıma geldi ve buraya dönüp birşeyler yazmak istedim. Pembe ve Mavi üzerine elbette.

Dikkat edilirse, başlık mavi ve pembe değil, pembe ve mavi. Şimdi insanın aklına şu soru da gelmiyor değil: neden pembe maviden önce? Buna binlerce cevap uydurulabilir pekala. Ama, hiçbirisi, bu iki sözcükten birinin önce yazılmak zorunda olunacağı gerçeğini değiştiremez. Öte yandan; bunu sormanın gereğini de ortadan kaldırmaz. Bunları renk değil de insan ismi olarak hayal edelim. Birini önce yazsak diğeri, diğerini önce yazsak bubiri alınabilir; ama mecburuz, biri diğerinden önce olacak. Böylesi durumlarda, insanoğlu alınması daha olası olanın beklentisine uygun yazmayı yeğler; çünkü diğerini alınması gerekmediğine ikna etmek daha kolaydır; örneğin daha önemli kişilerin sonra yazıldığını söyleyebilirsiniz. Diğerine ise tersini. Her ikisi birden, biraradayken sorarlarsa foyanız meydana çıkar ama. Bu nedenle, birçok konuda etiket adı altında topladığımız kurallarımız var. Böylece, sorun yazanın sorunu olmaktan çıkıp, yazılanların aralarındaki bir sorun haline getirilmiş oluyor. Güzel birşey. Cinsiyetleri çağrıştıran renkler de etiket dediğimiz kapsamda bence. Öncelik konusunda yazıdaki sözcük sırası gibi bir ipucu vermediği için daha da güzel birşey üstelik. Hastane yenidoğan servislerinde pencereden bakanlara bebekleri ayırdetmede ufak da olsa bir ipucu veriyor mesela. Görevlilere de kız ve erkek bebeklere farklı muamele yapılması gereken hallerde yardımcı olabiliyor. Bunların hiçbiri zorunluluk değil elbette; sadece kolaylık yaratan uygulamalar.

Dolayısıyla, farklı olmalarını zorunlu kılan bir neden ben de bilmiyorum. Ama bu cevap Sn.Çitlenbik' in değişim istemi konusunda karar vermeme yeterli olmuyor. Bir başka soru daha sormam gerek: ayırdedilmesi sakıncalı mı?

Ben bir sakınca görmüyorum. Adet olmuş, öyle kalsın derim. Özellikle sağlık hizmeti sunumu ve polisiye olaylar sırasında insanın cinsiyetini okuma zahmetinden kurtarıyor, hemen göze çarpmasını sağlıyor, hataları azaltıyor. Travestiler konusunda polisin işini çok kolaylaştırdığına eminim; aksi takdirde dikkatsizlik yüzünden çok nahoş olaylarla karşılaşabilirler. Kalabalık yerlerde; üst aramalarında kuyrukları oluştururken ve aranan şahısları bulmakta da yararlı. Her ne kadar 'kör ya da cahil değiller ya, bir zahmet okuyuversinler' denebilecekse de; her işin her aşamasında memurların hepsinin bütün nüfus cüzdanlarını tekrar tekrar okumalarını beklemek ve istemek yanlış olur; bunu yapamadıkları için ortaya çıkacak hatalardan onları suçlamak da zorlaşır. İşi kolaylaştırdığı durumlar ortada yani. Ama ilerde aramalar, baskınlar yapmaya çok az gerek kaldığında bu yararlar en aza inecektir. Öyle bir zaman gelirse İnşallah ...

Saygılarımla,
Old 27-02-2007, 12:37   #4
suskun_juliette

Sayın Cem Hekimbaşı,
açıklamanız son derece tatmin ediciydi teşekkür ederim.aklıma takıldı mantıklı bir açıklama yapamadım.örnekleri zihnimde tasavvur edemedim bu yüzden sormak gereği duydum.ancak verdiğiniz örnekler bu merakımı giderdi yine teşekkür ederim.neden pembe ve mavi-mavi ve pembe ,neden var,ne işe yarar sorularını cevaplandıramadığım için ayırt edilse ne olur sorusunu yönelttim kendime.bir uygulamanın varlığının neye yaradığını kestirebilmek için çoğu kez o uygulamanın yokluğunda ortaya çıkabilecek sorunları aksaklıkları hesaplamayı seçerim. bu arada pembe ve mavi sıralaması için uygun bir yanıtım var:Alfabetik sıraher şeyin sistematiğine dikkat ettiğim için bunda da böyle hareket ettim.pembe ya da mavi hangisi önce gelirse gelsin sorum aynıydı..teşekkürler
saygılarımla
Old 27-02-2007, 14:07   #5
Hekimbaşı

Varsayılan Anneler, anneler, yine anneler

Sn.çitlenbik,

Yaklaşımınız muhteşem, sizi kutlarım. (Bu arada sıralamayı konu etmem bir eleştiri değil, konunun farklı bakış açıları olabileceğine ilişkin fikir cimnastiğiydi. Kesinlikle önyargılı yaklaşmadım, sizi de sorgulamadım. Belki sizin için önemi olmayabilir ama, ben her zaman pembenin önceliğini ister, inanır ve savunurum. Gelişmenin başka anahtarı yok bence: Anneler, anneler, yine anneler ...)

Saygılarımla,
Old 27-02-2007, 14:24   #6
suskun_juliette

Varsayılan teşekkürler

teşekkür ederim cem bey,ben bu konunun pek kaale alınmadığını düşünmüştüm.ama aklıma bazen böyle absürt şeyler takılıyor.kaale alınmak beni sevindirdi teşekkürler....bu arada ne pembesiz ne de mavisiz olunamaz hayatta.palette var olması gereken iki önemli renktir.hayatın paletini kastediyorum.zaten ben renk ayrımını ya da pembenin maviden önce yazılışına takılmadığınızı anlamıştım merak etmeyin müsterih olun.teşekkürler soruma yanıt verdiğiniz için
saygılar
Old 27-02-2007, 19:33   #7
Envanter

Sayın Dr. Cem Hekimbaşı

tespitiniz gerçekten ilginç nüfus cüzdanlarındaki bu uygulamanın bu şekilde işe yarayacağı aklıma gelmezdi. tebrik ederim. bakış açınız çok iyi. bu renkler pembe mavi değilde sarı kahverengide olabilirdi farketmez tabiiki de. birşeyleri insanlar için ifade ediyor olması yeterli. Çitlenbik'in nerden aklına takıldı böyle bir şey bilmiyorum merakına hayranım. sayglar
Old 27-02-2007, 21:34   #8
Hekimbaşı

Varsayılan Deneyimler paylaşılmadan bir yere varamayız

Sn.çitlenbik ve envanter09,

Bir dönem sorgulamada işkenceyi önleme, gereğini ortadan kaldırma amacıyla yalan makinesi eğitimi verme olanağına sahip olmuştum. İçlerinde avukat, kaymakam, emniyet müdürü, polis memuru ve sair olan birçok insanı gözleme, onlarla iletişim kurma olanağım oldu. Tek bir tanesinin ismini hatırlamıyorum; onlar da muhtemelen beni hatırlamazlar. Ancak; devlet dev bir kurumdur, mekanizmadır; öyle bir veya iki memurun şöyle ya da böyle düşünmesi ve davranmasından etkilenmez. Bana o mekanizmada uygun bir yerde, uygun bir görev verildi; ben de gururla yerine getirdim. Bu nedenle tanışma mutluluğuna eriştiğim emniyet mensuplarıyla paylaştıklarım bana çok farklı bir görüş açısı kazandırdı. Birçok insan, özellikle de medya, o insanları sürekli sorgulamakta, hatta sorgulamadan suçlamaktadır; fakat onlar olmadan bu ülkenin ayakta kalması mümkün değildir. Emniyet mensuplarının çektikleri sıkıntıları savcılar, yargıçlar, herhalde benden iyi biliyordurlar; ama madem size cevap vermediler, gizlilik kapsamı çerçevesinde kalarak, kendimi edindiğim bilgi ve deneyimi aktarma yükümlülüğünde hissettim. Bunu ülkeme olan borcum olarak görüyorum. Yararlı olabildiysem ne mutlu. Güle güle kullanın; başkalarıyla da paylaşırsanız, kat be kat mutlu olurum.

Teşekkürlerim ve saygılarımla,
Old 27-02-2007, 21:57   #9
suskun_juliette

Teşekkürler sayın cem Hekimbaşı.açıklamalarınızla bizi aydınlattınız.farklı bakış açıları sundunuz teşekkürler tekrar
Old 27-02-2007, 22:16   #10
Envanter

Varsayılan pembe mavi siyah beyaz sarı mor kırmızı eflatun

Sayın Cem Hekimbaşı size bir renk vermek istiyorum izninizle. eflatun diyorum. içimden öyle geldi. belkide daha fazla rengin karışımı olduğu için. sizde bakış açınız mesleğiniz hayat tecrübenizle bizlere ışık olmaya devam edersiniz inşallah. buna her zaman ihtiyacımız olacak. renkli ve anlamlı bir hayat diliyorum size. saygılar
Old 28-02-2007, 06:44   #11
Cest la vie

Alıntı:
Yazan Dr.Cem Hekimbaşı
Görevlilere de kız ve erkek bebeklere farklı muamele yapılması gereken hallerde yardımcı olabiliyor.

Cem Bey, yeni dogmus bebeklere cinsiyetlerinden dolayi nasil farkli muamele yapildigi konusunda ornek verebilir, biraz daha ayrintili aciklama yapabilir misiniz acaba?

Saygilarimla
Old 28-02-2007, 10:00   #12
Hekimbaşı

Sn.Ahu,

Örneğin idrar toplama, pişik, UV yanığı tedavileri.

Saygılarımla,
Old 14-03-2010, 19:49   #13
Doç. Dr. Özge Yücel

Erkek bebeklerin giysileri niçin mavidir?
Yüzyıllarca önce insanlarda şeytani güçlerin, bebeklerin veya küçük çocukların odalarında dolaştıklarına, onların vücutlarına girmek için fırsat kolladıklarına ilişkin ortak bir inanç vardı. Ayrıca bu şeytani güçlerin, mavi renk tarafından kovulduğuna da inanılıyordu. Çünkü mavi göklerin rengi idi. Hatta bugün bile hala Ortadoğu'da şeytanı kovmak için, bazı evlerin kapıları maviye
boyanmaktadır.
O zamanlarda, sülalenin devamı için, erkek bebeklerin önemi daha fazla olduğu için, şeytan korkar da gider diye, erkek bebeklerin ve küçük erkek çocukların
giysilerinin mavi olması adet haline geldi ve yüzyıllar boyunca devam etti.
Çok sonraları kız bebekler de "erkek bebekler kadar önem kazanınca", onların giysilerine de bir renk verilmesi ihtiyacı doğdu ve de çiçeklerin en güzeli olan gülün rengi, yani pembe renk verildi.

Kaynak: Tamer Korugan, Lüzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi 1

http://www.tumgazeteler.com/?a=4821555
Old 14-03-2010, 22:45   #14
Gemici

Neden erkek çocuklara mavi kız çocuklara pembe giydirilir?
Bu başlık altında yazılanları yeniden bir gözden geçirdim ve THS’nin bir zamanlar büyük değerlere sahip olduğunu anımsadım.

Sadece Dr. Cem Hekimbaşı değil, daha bir çok büyük değerler kaybetti THS. THS’nin hangi değerleri kaybettiğini burada açıklamıyacağım, çünkü kendilerini sıralamada göremeyenlerin gazabından korkuyorum.
THS’nin büyük değerlerinin son örneklerinden birisi olarak bir ben kaldım! Büyük değerimin hatırına bilgiçliğimin affını dilerim.

Gelelim Sayın Dr. Cem Hekimbaşı’na. Renkler ve etiketler üzerine uzun bir felsefi girişten sonra erkek çocuklara neden mavi/ neden erkelerin nüfus cüzdanlarının mavi ve kız çocuklara neden pembe/ neden kadınların nüfus cüzdanlarının pembe olduğu konusunu bilmediğini belirtmiş! Bu kadar polemik yeter, gidenlerin arkasından fazla konuşmayayım.

Konu: ‚Erkeler mavi, kadınlar pembe‘ veya 'kadınlar pembe, erkekler mavi' (neden birisinin önce diğerinin sonra yazıldığını merak edenlerin 3. nolu mesajı okumaları tavsiye edilir)
Renklerin cinsiyet belirtmede bir rol oynaması sadece bizde değil, batı toplumlarında da var.
Pembeden/kırmızıdan başlıyalım: bu renk şehveti, kanı, seksi ve kavgayı çağrıştırır. Bu özelliklerinden dolayı da pembe/kırmızı renk uzun süre erkekliğin sembolü olarak kabul edilmiştir.
Buna karşılık mavi/açık mavi hıristiyanlıkta, Meryem Ana’nın rengi sayılan maviden ilhamla, kadınların sembolü olarak kabul edilmiştir.

Buraya kadar mesele yok, ne oldu ise Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra olmuş ve renk dünyası alt üst olmuş.

Bu alt üst olmadan sonra yumuşak ve nazik bir renk olan pembe kadınları sembolize etmeye başlamış.

Denizcilerin üniformalarının ve işçi tulumlarının rengi olan mavi erkekleri temsil etmeye başlamış. Bu rengin erkeklerin sembolü oluşunun gerekçesi için bakınız: Sayın Özge Yücel’in 13 nolu mesajı.

Eski anlamlarını kaybetmiş olsalar bile renklerdeki bu ayırım günümüzde de var. En azından kimliklerimizde ve çocukların oyuncaklarında.

Üçüncü renk: bir de eşcinsellerin pembesi veya moru var. Nasyonal Sosyalistler toplama kamplarına gönderdikleri eşcinsellerin caketlerine, diğerlerinden kolayca ayırabilsinler diye, bir pembe üçgen takıyorlardı. Naziler zamanında ayırımcı bir anlamı olan pembe renk son zamanlarda eçcinsellerin sembolü olarak kullanılıyor.

Saygılarımla
Old 15-03-2010, 13:15   #15
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Gemici
Neden erkek çocuklara mavi kız çocuklara pembe giydirilir?
Bu başlık altında yazılanları yeniden bir gözden geçirdim ve THS’nin bir zamanlar büyük değerlere sahip olduğunu anımsadım.

Sadece Dr. Cem Hekimbaşı değil, daha bir çok büyük değerler kaybetti THS. THS’nin hangi değerleri kaybettiğini burada açıklamıyacağım, çünkü kendilerini sıralamada göremeyenlerin gazabından korkuyorum.
THS’nin büyük değerlerinin son örneklerinden birisi olarak bir ben kaldım! Büyük değerimin hatırına bilgiçliğimin affını dilerim.

Gelelim Sayın Dr. Cem Hekimbaşı’na. Renkler ve etiketler üzerine uzun bir felsefi girişten sonra erkek çocuklara neden mavi/ neden erkelerin nüfus cüzdanlarının mavi ve kız çocuklara neden pembe/ neden kadınların nüfus cüzdanlarının pembe olduğu konusunu bilmediğini belirtmiş! Bu kadar polemik yeter, gidenlerin arkasından fazla konuşmayayım.

Konu: ‚Erkeler mavi, kadınlar pembe‘ veya 'kadınlar pembe, erkekler mavi' (neden birisinin önce diğerinin sonra yazıldığını merak edenlerin 3. nolu mesajı okumaları tavsiye edilir)
Renklerin cinsiyet belirtmede bir rol oynaması sadece bizde değil, batı toplumlarında da var.
Pembeden/kırmızıdan başlıyalım: bu renk şehveti, kanı, seksi ve kavgayı çağrıştırır. Bu özelliklerinden dolayı da pembe/kırmızı renk uzun süre erkekliğin sembolü olarak kabul edilmiştir.
Buna karşılık mavi/açık mavi hıristiyanlıkta, Meryem Ana’nın rengi sayılan maviden ilhamla, kadınların sembolü olarak kabul edilmiştir.

Buraya kadar mesele yok, ne oldu ise Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra olmuş ve renk dünyası alt üst olmuş.

Bu alt üst olmadan sonra yumuşak ve nazik bir renk olan pembe kadınları sembolize etmeye başlamış.

Denizcilerin üniformalarının ve işçi tulumlarının rengi olan mavi erkekleri temsil etmeye başlamış. Bu rengin erkeklerin sembolü oluşunun gerekçesi için bakınız: Sayın Özge Yücel’in 13 nolu mesajı.

Eski anlamlarını kaybetmiş olsalar bile renklerdeki bu ayırım günümüzde de var. En azından kimliklerimizde ve çocukların oyuncaklarında.

Üçüncü renk: bir de eşcinsellerin pembesi veya moru var. Nasyonal Sosyalistler toplama kamplarına gönderdikleri eşcinsellerin caketlerine, diğerlerinden kolayca ayırabilsinler diye, bir pembe üçgen takıyorlardı. Naziler zamanında ayırımcı bir anlamı olan pembe renk son zamanlarda eçcinsellerin sembolü olarak kullanılıyor.

Saygılarımla

Sayın Gemici,

Aman lütfen durup dururken bir yere gitmeyin! Sizi kaybetmek THS müdavimi bizler için tamiri kabil olmayan bir üzüntü yaratır.

Oluşturacağınız "THS'nin kaybettiği değerler içinde" isimlerini göremeyenlerin gazabından korkmanıza da hak veriyorum. Zira her insanın kalbinde kendisini temsil eden bir aslan yatar. Bu itibarla her giden kişi, toplum nezdinde bir değer olmasa da, her gidenin gönlünde kendisi mutlaka bir değerdir.

Mesajınızı bir latife beyanı veya ironi olarak değerlendirmek istiyorum.

Selam ve saygılarımla.
Old 15-03-2010, 14:01   #16
halit pamuk

Alıntı:

Bu da sizden hiç beklemediğim bir cümleydi. Sanki bir değer sıralaması varmış ve bu sıralamaya göre THS de sanal makam oluştuğuna yönelik bir düşünce barındırıyor, bu ifadeleriniz. Umarım, bir dalga geçmedir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi