Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kefilin Kefaletini Ödeme Şekli

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-02-2005, 12:49   #1
Gaydin

Varsayılan Kefilin Kefaletini Ödeme Şekli

Kefil banka dekontuna '' Adil Adıgüzel , Mustafa Sarı'nın borcuna mahsuben '' yazarak bir miktar ( borcun tamamı değil )para gönderse alacaklıya , banka kanalı ile. Burada Adil kefil, Mustafa asıl borçlu ise gönderilen para Adil'in kefalatinden mi düşürülür, yoksa Mustafa'nın borcuna mahsuben yazıldığı için sadece borçlunun mu borcundan düşülür ? Konuyla ilgili görüşlerinizi bekliyorum. Saygılar,
Old 16-02-2005, 09:25   #2
nursel citil

Sayın Gaydin,
Benim düşünceme göre kefilin kefaleti ile ile borçlunun borcu ayrımını yapmak doğru değildir. Sonuçta kefalet sözleşmesinin konusu olan borç tek bir borçtur. kefil ister borcun bir bölümünü ister tamamını ödesin ödediği miktar için borçluya rücu hakkı vardır. Sadece kefile ne zaman başvurulabilir sorununda kefaletin türüne göre farklılık olabilir.
Olağan kefalette öncelikle borçluya başvurmak gerekir. Borçluya karşı yapılan takibin semeresiz kalması halinde kefile başvurulabilir.
Müteselsil kefalette ise öncelikle borçluya başvurmak gerekmeksizin doğrudan kefile başvurulabilir.
Anladığım kadarı ile Adil adıgüzel kendisine başvuru olmadan kendiliğinden borcun bir bölümünü ödemiş. Banka dekontunda Mustafa Sarının borcuna mahsuben ibaresi kefalet sözleşmesi gereği ödemeyi yaptığını göstermektedir. Ödediği miktar kadar borç sona ermiş olur. Sona eren borç miktarı kadar hem Adil adıgüzel hem de Mustafa sarı borçtan kurtulmuş olur.Ancak kefil ödediği miktarı Mustafa Sarı'dan alabilir.
Old 16-02-2005, 12:09   #3
Gaydin

Varsayılan İlginiz için teşekkürler

Sanırım Akademisyensiniz. Öncelikle yanıtınız için teşekkür ediyorum.Açıklamalarınızla ilgili teknik konuları biliyorum. Sorum bugün çözümlendi. Ama ben sanırım anlatamamışım , tabiki kefilin borcu asılın borcuyla aynı kefilin yaptığı ödeme miktarı asıldan da düşülecek bunu biliyorum.Buradaki sorun şu idi, kefil ödeme yaparken banka dekontuna ''kefilliğime mahsuben'' yazmadığı gibi asıl borçlunun adını zikrederek onun borcuna mahsuben şeklinde yazmıştı. İcra takibine gireceğimizden yapılan ödemeyi düşmediğimizde kefilin itirazı durumunda tazminat ödeme sorunu çıkabilirdi. Gerçi biz kurumlar için Kötü niyet söz konusu edilemiyor (Yargıtay Kararları gereği) ama ben gene de bu konuları çok inceliyorum. Bana kalırsa asıl alacaklının ismine mahsuben de yazsa ödemeyi kefil yaptı kabul edilmelidir, ve kefilin bu miktar için kefilliği düşürülmelidir.
Bu konu tartışmaya çok müsait genelde uygulamada böyle çok olayla karşılaşıyoruz , neyse size tekrar teşekkürler, iyiçalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi