Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Muris Muvazaasi Nedeniyle Tapu Iptali Ve Miras Payi Oraninda Tescil Talebinde Murisin Mirasçilarinin Davaya Dahil Edilmesi

Yanıt
Old 09-01-2018, 12:32   #1
Av.EErdem

Varsayılan Muris Muvazaasi Nedeniyle Tapu Iptali Ve Miras Payi Oraninda Tescil Talebinde Murisin Mirasçilarinin Davaya Dahil Edilmesi

Merhabalar,
Muris muvazaası nedeniyle tapu kaydının iptali ve davacı müvekkillerin miras payları oranında tapuya tescil talebi ile açtığım davada malesef çok garip bir ara karar ile karşılaştım. Duruşmaya yerime bir başka avukat arkadaşın girdiği celse, kendisinin tek celselik tevkil nedemiyle dava konusunu çok iyi bilmemesiyle saçma bir ara karar başıma kalmış durumda.
Zira davaya bakmaya başlayan hakim murisin mirasçılarını davaya dahil etmem için bana süre vermiş. Muris muvazaasına dayalı iptal davalarının davalısı muvazalı işlem ile gayrımenkulü elinde bulunduran kişidir. Menfaati zedelenen her mirasçının da bağımsız olarak dava açma hakkı vardır. Muvazaalı işlemi bilmesine rağmen dava açmayan mirasçılar da olabilir. Kaldı ki dava sonunda tapu kaydı iptal edilse de dava açmayan mirasçılar bundan faydalanamayacaktır. Taşınmazın terekeye dönmesi talepli dava açmadığıma göre terekeye temsilci atanması da söz konusu değil. Ben bunları tek tek anlattım evet ama Yargıtay kararı bulamıyorum. hakim bir ilçeye yeni atanmış ve asla konuya vakıf olmadığını düşündüğüm biri. yani benim ara karardan rücu için yargıtay kararı bulmam şart. Ama konu o kadar saçma ki yargıtay kararı yok, olanlar da taşınmazın tereke adına tescil talebiyle açılan davalara ilişkin. Lütfen bu konuda karar bulabilen meslektaşlarım bana yardım etsin. Şimdiden teşekkürler.
Old 09-01-2018, 13:08   #2
Yücel Kocabaş

Mirasçılardan biri veya birkaçı payı oranında iptal ve tescil talep etmesi halinde , burada davacı mirasçının halefiyet esasına göre değil bizzat mirasçının kendine ait hakka dayandığı benimsenerek tek başına muris muvazaasına dayalı iptal ve tescil davası açabileceğini kabul edilmektedir.

BKN. http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=106078 '
deki yazımız ve yargıtay kararı
Ayrıca BKN:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=18954 'deki yazımız
Old 10-01-2018, 02:57   #3
Av.EErdem

Çok teşekkür ederim ilginiz için. Benim dava açtığım taşınmaz muris tarafından oğluna, oğlundan arkadaşına,sonra da torununa geçmiş. Ben toruna açmıştım davayı. Arada muvazaalı satıştaki diğer iki kişiyi de dahili davalı olarak dahil etmemiz istenmiş. O iki kişide direnmedim dahil ettim ama tüm mirasçıları dahil etmek anlamsız ve bu dava için yanlış olurdu.
Old 11-01-2021, 21:07   #4
Mehmet Mustafa ÖZÜNVER

Burada hakimin mirasçıların katılımı icin sure vermesi tapu kaydının iptali ile miras hissesi uzerinden tescili talep edildigi icin olabilir.Talebe gore tapu kaydının tümden iptali istenmiş ancak miras hissesi üzerinden davacıya tescil edilmesi talep edilmiştir. Eger miras hissesi uzerinden tapu kaydınınn iptali istenmiş olsaydı mahkeme davaya devam edecekti.Karısıklık talepteki ifadeden doğmuş olabilir. Benzer bir olay bizim bir dosyamizda da başımıza geldi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi