Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Düğünden önce takılan altınlarla araba alınması ve boşanmadaki mal paylaşımı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-12-2020, 17:35   #1
Av. Zümer AYDIN

Varsayılan Düğünden önce takılan altınlarla araba alınması ve boşanmadaki mal paylaşımı

Merhabalar meslektaşlarım bir konuda fikrinize ihtiyacım var. Çekişmeli boşanma davası kapsamında ayrıca mal paylaşımı davası da açtık. Söz konusu olan evliyken alınmış bir araba var ve araç davalı üzerine. Davacı taraf olarak katılma alacağı istedik. Ancak karşı taraf bu arabanın alınması için sürecin en başından itiraz etmişler. Şöyle ki; nikahtan ve düğünden önce kınada takılan altınlarla birinci araba alınıyor, bu araba için müvekkil de kredi çekmiş ve araç müvekkil üzerine yapılmış. Sonrasında evlilik birliği içerisinde iken bu birinci araba satılmış ve ikinci bir araba alınarak , davalı adına tescil yapılmış. En son aşamada ise bu ikinci araba da satılıyor ve hem gelen nakit ile hem de taraflar ayrı ayrı kredi çekerek şuan davaya konu arabayı satın alıyorlar. Biz de katılma alacağı istedik ancak karşı taraf şuanki aracın en başta takılan altınlarla alındığını ve kişisel malın satışından elde edilen parayla alındığını iddia ederek katılma alacağımızın olmadığını iddia etmişler. Bu husus hukuken doğru mudur yoksa yapılabilecek birşey var mıdır ? Sonuç olarak müvekkil bu araca katkı sağlamış ve kredi ödemiştir. Teşekkür ederim.
Old 01-01-2021, 20:41   #2
Av. Cansel Kar

Davaya konu olan aracın satın alındığı tarihte kredi çekilmiş olması müvekkilinizin de katkı sağladığına dair önemli bir delildir. Kaldı ki eğer altınların satılarak alınan arabayı satınca sağlanan para davaya konu arabaya doğrudan maddi kaynaksa ve davalı bunu ispatlarsa değer artış payı hesaplanarak kalan üzerinden katılma alacağına hükmedileceğini düşünüyorum.Ama doğrudan takıların parasının kullanıldığını ispatlarsa ve değer artış payı yüksek çıkarsa ne olur bilemiyorum. Kolaylıklar dilerim.
Old 04-01-2021, 17:24   #3
Av. Zümer AYDIN

Alıntı:
Yazan Av. Cansel Kar
Davaya konu olan aracın satın alındığı tarihte kredi çekilmiş olması müvekkilinizin de katkı sağladığına dair önemli bir delildir. Kaldı ki eğer altınların satılarak alınan arabayı satınca sağlanan para davaya konu arabaya doğrudan maddi kaynaksa ve davalı bunu ispatlarsa değer artış payı hesaplanarak kalan üzerinden katılma alacağına hükmedileceğini düşünüyorum.Ama doğrudan takıların parasının kullanıldığını ispatlarsa ve değer artış payı yüksek çıkarsa ne olur bilemiyorum. Kolaylıklar dilerim.

Teşekkür ederim. Davaya konu araç için müvekkilin çektiği kredi yeterli olacaktır diye düşünüyorum ben de. Altınlarla alındığı iddia edilen aracın ödemesinin büyük kısmını yine müvekkil kredi çekerek ödemiş. İlk araba satıldıktan sonra araya ikinci bir araç giriyor, onun üzerine üçüncü yani davaya konu olan araç alınıyor. İlk arabanın ödemeleri nikahtan önce yapılmış ama ruhsat tarihi evlilik birliği içerisine denk geliyor sanıyorum ama ruhsat davacı müvekkil adına, bu bir sorun teşkil ederse yine her halükarda araç edinilmiş mal sayılmaz mı ? Yani hiçbir ihtimalde müvekkilin katkı alacağına engel olunamaz olmalı.
Old 10-01-2021, 14:53   #4
Av. Cansel Kar

Rica ederim. Dilerseniz size elimdeki Ömer Uğur Gençcan Mal Rejimleri kitabından ilgili yerleri fotoğraf atabilirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi