Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Köy Tüzel Kişiliği Tüketici Midir

Yanıt
Old 28-12-2020, 17:09   #1
AV.SANEM

Varsayılan Köy Tüzel Kişiliği Tüketici Midir

Merhabalar. Köy tüzel kişiliği müvekkilden inşaat malzemeleri alıyor ve bildiğimiz kadarıyla bu malzemeyle köye düğün salonu yapıyor.İcra takibi açıyoruz itiraz ediyorlar. İtirazın iptali davasını nerede açmalıyım???

Asliye Hukukta açsam tüketici veya ticaridir denilmek suretiyle zorunlu arabuluculuk ihtimali ile karşı karşıyayım.

Ticari olabilir mi?? Düğün salonundan gelir elde ediyorlar mı bilmiyorum.

Tüketici mahkemesinde mi açmalıyım???? Alınan malzeme yapılan düğün salonu köyün hizmetine sunulmuş olması ( ekonomik karşılığı var mı bilmiyorum) tüketici sıfatını zedeler mi?

Somut hiçbir emsale ulaşamadım. Değerli yorumlarınıza ihtiyacım var. Teşekkürler.
Old 28-12-2020, 17:45   #2
Av. Suat

Tüzel kişiler de tüketici olabilirler.

TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN
Kanun Numarası : 6502
3.md……
k) Tüketici: Ticari veya mesleki olmayan amaçlarla hareket eden gerçek veya tüzel kişiyi

Önemli olan ticari veya mesleki amaçla hareket edip etmedikleri ..
Köyde yapılan düğünlerden köy tüzel kişi olarak gelir elde ediliyorsa köy tüzel kişiliği tacir olmasa da tüketici de sayılamayacağından davaya bakmakla görevli mahkeme genel mahkemeler olan asliye hukuk mahkemeleri olacaktır kanımca...
Yok eğer yapılacak olan düğünlerden ücret alınmıyorsa burada ticari veya mesleki bir faaliyet söz konusu olamayacağından tüketici olmaları gündeme gelebilecektir.
Mahkeme bu hususu köy defterini inceleyerek çözüme kavuşturabilir.
Tabi bunun da öncesinde tüm bu hususların arabuluculuk için gerekli olup olmadığının tespiti tahtında sizin tarafınızdan da açıklığa kavuşturulması gerekmekte.
Yapacağınız kısa bir araştırma ile organizasyonlardan ücret alıp alınmadığını tespit eder ona göre hareket edersiniz.
Old 28-12-2020, 18:07   #3
LLM. Avukat Ömer Faruk İlgün

Meslektaşım 44.sayfada belirtilmiş sorunuzun cevabı. Davada görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesidir.
Kamu kurumları tüketici tanımına girmemektedir.

https://ticaret.gov.tr/data/5d43e87b...kasim_2019.pdf
Old 28-12-2020, 22:49   #4
LLM. Avukat Ömer Faruk İlgün

Alıntı:
Yazan AV.SANEM
Merhabalar. Köy tüzel kişiliği müvekkilden inşaat malzemeleri alıyor ve bildiğimiz kadarıyla bu malzemeyle köye düğün salonu yapıyor.İcra takibi açıyoruz itiraz ediyorlar. İtirazın iptali davasını nerede açmalıyım???

Asliye Hukukta açsam tüketici veya ticaridir denilmek suretiyle zorunlu arabuluculuk ihtimali ile karşı karşıyayım.

Ticari olabilir mi?? Düğün salonundan gelir elde ediyorlar mı bilmiyorum.

Tüketici mahkemesinde mi açmalıyım???? Alınan malzeme yapılan düğün salonu köyün hizmetine sunulmuş olması ( ekonomik karşılığı var mı bilmiyorum) tüketici sıfatını zedeler mi?

Somut hiçbir emsale ulaşamadım. Değerli yorumlarınıza ihtiyacım var. Teşekkürler.
Davada görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesidir.
Kamu kurumları tüketici tanımına girmemektedir.
Old 29-12-2020, 13:55   #5
Yücel Kocabaş

Verilen cevaplara ek olarak;
1.) Yargıtay 20.HD. 07.06.2005 T. 5697/7425 sayılı kararında :
"Dava köy içme suyu tesisi için elektrik enerjisi satımımdan kaynaklanmaktadır. Elektrik aboneliğinin köyün su ihtiyacını karşılamak üzerine alındığı, tarafların yasanın açıkladığı anlamda tüketici konumunda olmadığı anlaşılmakla ,görevli mahkeme Tüketici Mahkemesi değil, genel mahkemelerdir" denilmektedir. Somut olayda da yapı malzemelerinin köy halkının sosyal ihtiyacı karşılamak üzere düğün salonu yapımı için alındığı cihetle olayda Tüketici Mahkemesinin görevli olmadığını söyleyebiliriz.

2.) TTK. nun 16/1 m.sine göre köy tüzel kişiliği tarafından kurulan kurum ve kuruluşların tacir sayılmasına karşın 16/2'ye göre köy tüzel kişiliğinin kendisi tacir sayılmamaktadır. Yapı malzemesi alım satımının TTK.da düzenlenmesi kapsamında olmadığı da gözetildiğinde olayda Ticaret Mahkemesi de görevli değildir.

3.) Bu durumda olayda Asliye Hukuk Mahkemesinin görevli olduğu anlaşılmaktadır.
Old 30-12-2020, 11:46   #6
AV.SANEM

Sayın meslektaşlarım cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Paylaşımlarınızı görünce dedim ki ne kadar netmiş cevap aslında. Ama insan bazen kendi kafasını çok karıştırabiliyor.İyi ve sağlıklı seneler diliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi