Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müstakil ve hisseli tapu hk.

Yanıt
Old 06-10-2009, 09:36   #1
Av.Arzu Erkan

Dikkat Müstakil ve hisseli tapu hk.

Herkese selamlar. Vaktim az olduğu için forumda araştırma yapamadım. Affınıza sığınarak takıldığım bir hususta yardımınızı bekliyorum. Müvekkilimin annesinin de aralarında olduğu toplam 4 kişi üzerine kayıtlı hisseli bir tapular var. Bu dört kişinin tamamı ölmüş. Bu dört kişiden biri müvekkilimin dedesi. Dedenin 2 hanımı var. Kadınlar, dededen önce öldüğünden miras dedeye ve çocuklara kalıyor. Farklı iki yerde birçok taşınmaz var. Mirasçılar arasında fiili taksim yapılmış. Kimse birbirine müdahale etmiyor. Fakat müvekkilim müstakil tapu almak istiyor. Daha doğrusu adının yazdığı bir tapu almak istiyor. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Kendi adlarına tapu olmadığı için birçok şeyden faydalanamıyorlar. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 06-10-2009, 12:07   #2
Veli KARATAŞ

Merhabalar Arzu HAnım,ortaklığın giderilmesi davası açılarak eğer mirasçıların herbirine eşit şekilde paylaşım yapılabilirse (anladığım kadarıyla mirasçıların aralarında bir sorun yok )mahkemeye de talebinizi paylaşma yolunda yaparsanız ve eşit paylaşım yapılabilirse kendi adına bir tapu olabilir.Eşit bir paylaşım sağlanamazsa satış yoluyla ortaklık giderilir.Ya da tapuda intikal yaptırıp mirasçıların arasında bir çekişme yoksa anlaşma çerçevesinde pay devri yapılarak ta kendi adına bir tapu çıkarabilir diye düşünüyorum.Faydalı olması dileğiyle.........
Old 06-10-2009, 12:42   #3
Av.Arzu Erkan

Sayın Karataş;
Mirasçılar arasında bir taksim sözleşmesi yapıp bunu tapuya tescil ettirsek olur mu? Böyle bir imkanımız var mı acaba? Müvekkil satış yapılsın istemiyor,bu konudaki ilk dosyam ve haliyle ne yapacağımı şaşırdım.
Old 06-10-2009, 12:52   #4
Veli KARATAŞ

Arzu Hanım ortada hisseli ve murisin adına kayıtlı bir taşınmaz var veraset ilamı mukabilinde intikal yapılacak.daha sonra mirasçılar karşılıklı anlaşma ile pay devri yapabilirler ve kendi adına bir tapu alabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi