Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Takip talebinde borçlunun adresinin bildirilememesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-02-2016, 13:55   #1
saffet

Varsayılan Takip talebinde borçlunun adresinin bildirilememesi

İyi günler.
Büro olarak şöyle bir sorunumuz bulunmaktadır. Konu hakkında internet üzerinden birçok araştırma yapıp, Yargıtay kararı aramama rağmen, sorunu karşılayan bir çözüm bulamadım. Konu şudur;

Bir bankanın vekilliğini yapıyoruz. Bankanın takip programını kullanarak hazırladığımız takiplerde, takip talebi kısmında bazen sadece "posta kodu, ilçe/il" bilgileri yer almakta. Ne mahalle ne de cadde/sokak bulunmadığı ve kendimiz de tespit edemediğimiz için takipleri bu şekilde açıyor, takip açıldıktan sonra uyap sisteminden kişinin mernis adresine bakarak "normal" tebligat gönderiyorduk. Bir kısım takiplerimiz bu şekilde gönderildi ve büyük oranda tebliğ edildi. Edilemeyenler içinse 21. maddeye göre istemeye başladık. Daha sonra müdürlerden biri bu uygulamamızı fark ederek "borçlunun adresini bildirmemiz gerektiği" yönünde kararlar yazarak takiplerimizi direkt olarak reddetmeye başladı. Yasada "ikametgahı" denmesine rağmen bunun "tebliğe yarar adres" şeklinde yorumlanması gerektiğini biliyoruz ancak elimizde "herhangi bir adres" bulunmamakta.

Nihayetin de sorumu şudur; takip talebinin esaslı unsurları arasında borçlunun adresini bildirme zorunluluğu bulunmazken (md 58/2-Borçlunun ve varsa kanuni temsilcisinin adı, soyadı, alacaklı tarafından biliniyorsa Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası veya vergi kimlik numarası, şöhret ve yerleşim yeri) yapılan bu uygulamaya önlem olarak neler alınabilir. Konuyla örtüşen bir Yargıtay kararı bulunabilir mi ?

Teşekkür ederim.
Old 10-02-2016, 13:31   #2
GÜLSÜM ÖNAL

''..Takip talebinde borçlunun adı, soyadı ve adresinin yazılı olması gerekir..''T.C.YARGITAY 17. HUKUK DAİRESİ
E. 2012/1238 K. 2012/3218 T. 15.3.2012

''..İcra İflas Yasasının 58/2 fikrasına göre; takip talebinde, borçlunun adının, soyadının ve adresinin yazılması zorunludur. ..''T.C.YARGITAY 18. HUKUK DAİRESİ E. 2009/5902 K. 2009/6157 T. 8.6.2009

''..Yine aynı maddenin 2. bendine göre de, borçlunun bilinen yerleşim yerinin gösterilmesi yeterli olup, bunun gerçeğe uygun olup olmadığı hususu ancak, tebligat yapılması ve ilgilisi tarafından usulsüzlüğün ileri sürülmesi durumunda icra mahkemesince inceleme konusu yapılabilir...''T.C.YARGITAY 12. HUKUK DAİRESİ E. 2014/28880 K. 2015/4096 T. 26.2.2015
Old 11-02-2016, 11:26   #3
Av.Ayse E.

adreslerini bilmediğimiz borçlulara ilişkin takiplerimizi aşağıdaki şekilde hazırlıyoruz.İcra müdürlüğüde bu şekilde kayıt yapıyor ve mernise tebligat çıkıyor şu ana kadar herhangibir sorun çıkmadı.Eksik adres yerine direkt mernis adresi yazarsanız bir problem çıkmaz düşüncesindeyim..denemekte fayda var..iyi çalışmalar
BORÇLU:AD SOYAD
ARDES:MERNİS ADRESİ
Old 11-02-2016, 11:47   #4
GÜLSÜM ÖNAL

'''BORÇLU:AD SOYAD
ARDES:MERNİS ADRESİ '' Hala Adres kayıt Sisteminde kaydı olmayan kişiler var. O zaman sorun nasıl çözülecek.?
Old 11-02-2016, 18:03   #5
saffet

Bana icra Müdürünün dediği cümle " öylesine bir adres bildirin, oraya gitsin, ondan sonra mernise bakalım". Mesleki açıdan bütün şevkimi kıran bu cümleyi kuran müdüre hiçbir şey diyemedim. Çok sinirlendiğim için kendime hakim olamamaktan korktum ve orayı odasını terk ettim. Tavsiye ettiğiniz şekli deneyeceğim teşekkür ederim.
* Mernis adresi de yoksa 35. maddeye göre tebligat çıkartın dedi icra hakimi. Elbette bilinen+normal+21e göre den sonra adres araştırması sonrasında bulunan adreslerden birine 35 yapmak gerekecek ki bu da yaklaşık 5-6 ayı bulur.
Old 05-05-2017, 16:55   #6
Av. Suat

TK m 35 in gerçek kişilere uygulanabilmesi için ilgili dosyadan muhataba en az bir kez usulüne uygun şekilde tebligat yapılmış olması gerekmektedir. -TK m 35/1-

Eğer dosyadan ilgilisine hiç tebligat yapılamamış ise bu özel kişi hakkında TK m 35 e göre tebligat çıkarılamaz.

TK m 35-2 ve 3 incelerken, ön şart olan m 35-1 gözden kaçırılmamalı

Bir de bunlara ek olarak İİK m 21-2 de Tebligat Kanunun m 35 ile ilgili düzenlemeler var.

Tebligat yönünden tıkanan, çıkmaza giren dosyalarda İİk m 21-2 ye göre İİK m 38 deki şartların varlığı halinde de TK m 35 e göre tebligat yapılabilir.Kenarda köşede kaldığı için pek uygulama alanı bulamamış olsa da.....

YARGITAY 12. HUKUK DAİRESİ
E. 2013/12526 K. 2013/18570
T. 14.5.2013

ÖZET
7201 Sayılı Tebligat Kanununda 6099 Sayılı Kanun ile yapılan değişiklik sonrası, gerçek kişiler yönünden 35. maddeye göre tebligat yapılabilmesi için borçlunun adres kayıt sisteminde bir adresinin bulunmaması ve ayrıca daha önce kendisine veya adresine kanunun gösterdiği usullere göre tebliğ yapılmış olması zorunludur.
Old 31-01-2020, 10:56   #7
bahattindeliktas

İyi günler sevgili meslektaşlarım. Öncelikle konuyu hortlattığım için affınıza sığınıyorum ama benim sorum da benzer nitelikte olduğu için yeni konu açmayayım dedim. Şöyle ki : Henüz mesleğe yeni başlamış biri olarak ve icra tecrübesi edinmediğim için tebligatla ilgili kafama takılan bir soru var. Borçlunun yerleşim yerini bilmediğim için adres kısmına direk mernis adresidir yazmam yeterli olacak galiba ancak benim kullanıdığım e-katip programında borçlunun il ve ilçe kısmını doldurmam zorunlu. Bu durumda nasıl bir yol izleyebilirim?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi