Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dava açıp borçlu çıkmak

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-01-2021, 11:31   #1
Av.Tuğba Göktepe

Varsayılan Dava açıp borçlu çıkmak

Sayın meslektaşlarım;
Müvekkilim cinsel taciz suçunda mağdur olması sebebi ile Ceza Yargılaması tamamlanmış ve iki sanık da ayrı ayrı ceza almışlardır.
Bu iki sanık aleyhine açmış olduğumuz manevi tazminat davası sonucunda ;
5.000 TL her bir sanıktan ayrı ayrı olmak üzere toplam 10.000 TL lehimize manevi tazminata hükmedilmiştir.
Sanıkların avukatı aynı kişidir.Gerekçeli kararda her bir sanık için karşı taraf vekiline 4.080 TL şer ödeme yapmamıza karar verilmiş ve toplamda 8.160 TL borçlu hale gelmişiz.
Üstelik adli yardım talepli açtığımız için de ayrıca 1.400 TL adli yardıma ödeyecekmişiz.(Harçlardan payımıza düşen)
Elde var 10.000 TL manevi tazminat 9.560 Tl borç.
Bu nasıl iş benim mantığım almıyor.
Cinsel tacize uğrayan 18 li yaşlarda bir genç kıza ve 5.000 er TL ödeyeceklerini duyunca bile tepki gösteren babaya gerekçeli kararı nasıl anlatmamı tavsiye edersiniz?
Ben mantıklı bir açıklama bulamıyorumda.(Karşı taraf vekilinin vekalet ücretini icraya koyma ihtimalini düşünmek bile istemiyorum.)
Old 22-01-2021, 12:38   #2
hukuksever38

Öncelikle geçmiş olsun
Mahkemeye karar düzeltme dilekçesi verdinizmi ?
Old 22-01-2021, 13:24   #3
Admin

Davayı yüksek açtınız, reddedilen kısım üzerinden mi vekalet ücretine hükmedildi, yoksa sehven mi?
Old 22-01-2021, 13:32   #4
hukuksever38

Alıntı:
Yazan Admin
Davayı yüksek açtınız, reddedilen kısım üzerinden mi vekalet ücretine hükmedildi, yoksa sehven mi?
Büyük ihtimal öyle olmuştur
Old 23-01-2021, 01:07   #5
LLM. Avukat Ömer Faruk İlgün

Bir dava tüm davalılar için aynı sebepten dolayı reddedildiğinde, her davalının ayrı ayrı vekili olsa bile, davacı aleyhine tek bir vekalet ücretine hükmedilir ve hükmedilen bu tek vekalet ücreti davalılar arasında bölüştürülür.
Ayrıca AAÜT. 10/2
Davanın kısmen reddi durumunda, karşı taraf vekili yararına bu Tarifenin üçüncü kısmına göre hükmedilecek ücret, davacı vekili lehine belirlenen ücreti geçemez.
Old 23-01-2021, 06:53   #6
Av.Tuğba Göktepe

Sayin hukuksever38,henüz vermedim,pazartesi günü vereceğim,kararı yeni gördüm.
Sayin Admin,evet yüksek açtım ve reddedilen kısım olduğu için karşı taraf vekalet ücretine hükmedildi.
Sayin Av.Ömer Faruk İlgün,çok teşekkür ederim.
İtirazımı yapıcam,pazartesi günü sonucu sizlerle paylaşacağım.
Old 27-01-2021, 03:40   #7
LLM. Avukat Ömer Faruk İlgün

Alıntı:
Yazan Av.Tuğba Göktepe
Sayin hukuksever38,henüz vermedim,pazartesi günü vereceğim,kararı yeni gördüm.
Sayin Admin,evet yüksek açtım ve reddedilen kısım olduğu için karşı taraf vekalet ücretine hükmedildi.
Sayin Av.Ömer Faruk İlgün,çok teşekkür ederim.
İtirazımı yapıcam,pazartesi günü sonucu sizlerle paylaşacağım.
Meslektaşım dilerim yararlı olmuştur.
Teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi