Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ortaklığın Giderilmesi Davası Haricen Anlaşma Vekalet Ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-05-2012, 23:10   #1
Av. Çıldır

Varsayılan Ortaklığın Giderilmesi Davası Haricen Anlaşma Vekalet Ücreti

Sayın Meslektaşlarım;

Bir ortaklığın giderilmesi davasında,davayı takip ederek yazılı olmaksızın %10 üzerinden anlaşma yapılmıştır. Daha sonra dosya karar aşamasına gelmiş ve satış yoluyla ortaklığın giderilmesi karar verilmiştir. Bu aşamadan sonra taraflar haricen anlaşarak tapuda satış yapıyorlar. Vekili olunan taraf da vekalet ücretini ödemek konusunda sorun yaratıyor.

Bu durumda, izaleyi şuyu davası için öngörülen maktu vekalet ücretiyle birlikte aynı zamanda satış dosyasında öngörülen nispi vekalet ücreti talep edilebilir mi?

Yazılı olmadığı halde,öteki delillerle-telefon mesajı vs. bu durumun ispatı mümkün müdür ya da başka türlü bir yol önerebilir misiniz?

Saygılarımla.
Old 10-05-2012, 05:55   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Çıldır
Sayın Meslektaşlarım;

Bir ortaklığın giderilmesi davasında,davayı takip ederek yazılı olmaksızın %10 üzerinden anlaşma yapılmıştır. Daha sonra dosya karar aşamasına gelmiş ve satış yoluyla ortaklığın giderilmesi karar verilmiştir. Bu aşamadan sonra taraflar haricen anlaşarak tapuda satış yapıyorlar. Vekili olunan taraf da vekalet ücretini ödemek konusunda sorun yaratıyor.

Bu durumda, izaleyi şuyu davası için öngörülen maktu vekalet ücretiyle birlikte aynı zamanda satış dosyasında öngörülen nispi vekalet ücreti talep edilebilir mi?

Yazılı olmadığı halde,öteki delillerle-telefon mesajı vs. bu durumun ispatı mümkün müdür ya da başka türlü bir yol önerebilir misiniz?

Saygılarımla.

Nisbi vekalet ücreti talep edebilirsiniz. Bakınız: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=34359
Old 10-05-2012, 07:43   #3
Av. Göztepeli

Aynı durum yaklaşık 3 ay kadar önce başıma gelmişti. Mahkemece takdir edilen vekalet ücretini ilamlı icra yolu ile müvekkilden talep ettim. Maktu vekalet ücreti için de ilamsız takip yaptım. Nitekim her ikisini de aldım, herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Ancak müvekkil aleyhine icra takibi başlatırken baronuza bildirimde bulunmayı unutmayınız.
Old 10-05-2012, 12:51   #4
Av. Çıldır

Alıntı:
Yazan Av. Göztepeli
Aynı durum yaklaşık 3 ay kadar önce başıma gelmişti. Mahkemece takdir edilen vekalet ücretini ilamlı icra yolu ile müvekkilden talep ettim. Maktu vekalet ücreti için de ilamsız takip yaptım. Nitekim her ikisini de aldım, herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Ancak müvekkil aleyhine icra takibi başlatırken baronuza bildirimde bulunmayı unutmayınız.

Sayın Göztepeli;

"maktu vekalet ücreti için de ilamsız takip yaptım" demişsiniz. Kastettiğiniz sanırım maktu değil nispi vekalet ücreti? Mahkemenin takdir ettiği zaten maktu olduğu için diğer maktu ücreti ne olduğunu anlayamadım.

Diğer sorum sizin olayınızda da aranızda yazılı sözleşme yok muydu?
Old 10-05-2012, 12:54   #5
Av. Çıldır

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Nisbi vekalet ücreti talep edebilirsiniz. Bakınız: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=34359

Sayın Aladağ;

Mesajıma eklemeyi unutmuşum, bahsettiğimiz davamız için henüz satış dosyası aşamasına gelinmemiş ancak ortaklığın giderilmesi davası kesinleşmiştir.

Bu durum satış dosyasından kaynaklı vekalet ücretini talep etmemi engeller mi?
Old 10-05-2012, 13:10   #6
Av. Göztepeli

Şöyle söyleyeyim;
1-) Mahkeme tarafından lehime takdir edilen vekalet ücreti için ilamlı,
2-) Müvekkilden almam gereken vekalet ücreti için de ilamsız icra takibi başlatmıştım.

Aramızda herhangi bir sözleşme olmadığı için ilamsız icra takibinde avukatlık asgari ücret tarifesini dikkate alarak işlem yapmış idim.

Bizim dosyamızda da izaleyi şüyu davası kesinleşmiş, satış dosyası açılmış ancak ihale günü henüz gelmemiş idi. Ayrıca bu durumun vekalet ücretini etkileyeceğini düşünmüyorum.
Old 25-05-2012, 18:31   #7
janveljan

Dikkat Avukatlık Kanunu Md.164/4

Alıntı:
Yazan Av. Göztepeli
Şöyle söyleyeyim;
1-) Mahkeme tarafından lehime takdir edilen vekalet ücreti için ilamlı,
2-) Müvekkilden almam gereken vekalet ücreti için de ilamsız icra takibi başlatmıştım.

Aramızda herhangi bir sözleşme olmadığı için ilamsız icra takibinde avukatlık asgari ücret tarifesini dikkate alarak işlem yapmış idim.

Bizim dosyamızda da izaleyi şüyu davası kesinleşmiş, satış dosyası açılmış ancak ihale günü henüz gelmemiş idi. Ayrıca bu durumun vekalet ücretini etkileyeceğini düşünmüyorum.

Değerli meslektaşım;
Vekil edeniniz ile aranızda ücret sözleşmesi olmadığı için ortaklığın giderilmesi davasında tarifedeki maktu ücreti talep etti iseniz, bu müvekkilinizi için harika sizin için ise oldukça kötü olmuş.

Avukatlık Kanunu'nda 2001 tarihinde yapılan değişiklikten önce taraflar arasında ücret sözleşmesi yapılmadığı durumlarda, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nin uygulanacağı hükmü mevcuttu.

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi de yargı yerleri ile icra ve iflas dairelerinde yapılan ve konusu para olan veya para ile değerlendirilebilen hukuki yardımlara ödenecek ücreti % 12 ve azalan oranlarda nisbi olarak belirleneceğini kararlaştırmıştır.
Bu genel kurala Tarifenin ikinci kısım birinci bölümünde, bir kısım dava ve işlerin konusu para ile değerlendirilebildiği halde istisna getirilerek maktu olarak ücret belirlenmiştir.
Bu istisnaların içinde ortaklığın giderilmesi davaları da vardır.

Sonuç olarak Avukatlık Kanununda 2001 yılında yapılan değişiklikten önce, Kanunun 163/Son maddesindeki yazılı Ücret sözleşmesi yapılmamış olan hallerde asgari ücret tarifesi uygulanır hükmü gereği Asgari ücret Tarifesi uygulanmakta, tarifede de ortaklığın giderilmesi davalarında maktu ücret uygulanır hükmü olduğu için de maktu ücret uygulanmaktaydı.

Dolayısıyla Kanun değişikliğinden önce Ortaklığın giderilmesi davalarında hem karşı tarafa yükletilen yargılama gideri olan Avukatlık ücreti hem de iş sahibi ile vekil arasındaki sözleşmesel avukatlık ücreti maktu ve düşük bir ücret olarak uygulanmaktaydı.

Ortaklığın giderilmesi ve taksim davalarında Yargılama gideri olarak karşı tarafa yükletilecek avukatlık ücretinin Asgari Tarife de maktu olarak belirlenmesi kabul edilebilir bir durumdur.
Ancak yıllarca sürebilen, vekilin sorumluluk altına girdiği, yargılama safahatında duruşmaların keşiflerin yapıldığı bir ortaklığın giderilmesi davasında İş sahibi ile vekil arasındaki sözleşmesel avukatlık ücretinin 750 TL sı gibi bir maktu ücret tayini hiçbir şekilde makul ve hakkaniyete uygun bir durum olmazdı.

Nitekim Kanun koyucu 2001 yılında Avukatlık Kanunu’nda yaptığı değişiklikle (Md. 164/4), vekil ile iş sahibi arsında sözleşme yokluğu durumundaki avukatlık ücretinin değeri para ile ölçülebilen dava işlerde % 5 ile % 15 arasında nisbi olarak tayin edileceği düzenlemesini getirmiştir.(Bilahare 2004 yılındaki değişiklikle bu oranlar %10- 20 arasına çekilmiştir.)

Ancak pek çok meslektaşımız Kanunda kendi lehlerine yapılan bu değişiklikten haberdar olmadığı için, birkaç yıl sürebilen bir ortaklığın giderilmesi davasından 700- 800 TL gibi maktu avukatlık ücreti ile yetinmektedir.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi